Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 10:22:37 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΕΥΡΩ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΝΕΑ ΣΕΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 42287 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:53:04 πμ »

αναρωτιεμαι μηπως το εκαναν αυτο με το να μην φαινονται χωρες... για αλλο λογο....

θυμαστε τον χαμο που ειχε γινει... που καποιοι πχ σε γερμανια και λοιπες χωρες της ΕΕ, δεν δεχονταν τα ελληνικα (και καποιων αλλων χωρων με προβλημα) ευρω... γιατι υπηρχε φοβος να φυγουμε απο το ευρω... κτλ...;;; ηταν τοτε που ελλεγαν μεχρι και για geuro.... Κλείσιμο ματιού

αν καποια χωρα εφευγε.. κανονικα θα επρεπε να αποσυρθουν τα ευρω της χωρας....  αλλιως θα γινοταν χαμος...

τωρα δεν υπαρχει το προβλημα αυτο! απλα λενε... μα...απλα τυπωθηκαν εκει.. δεν ειναι απαραιτητα και της χωρας... το τυπογραφειο εκοψε για αλλη χωρα... Κλείσιμο ματιού

με τα νομισματα... ειναι διαφορετικα σε τετοια περιπτωση μιας και θα πανε για λιωσιμο.. οποτε τα περισσοτερα θα τα μαζεψει η χωρα που θα φυγει... (λεμε αν...)

ετσι λοιπον... ασφαλισαν τα νωτα τους με αυτο το τρυκ... ακομα και σ'αυτη την περιπτωση... για να μην εχουν προβληματα ασταθειας στο ευρω.. και κακο χαμο στις αγορες... με το κυκλοφορηθεν χρημα... γιατι γενικα στις αγορες θα εχουν... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια..

ειμαι πολυ συνομοσιολογος;; χαχαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
guru
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 05, 2013, 12:33:37 πμ »

τα νεα 5 ευρά οσον αφορά το λογικό που λες για μένα είναι πιο παραλογο και θα το εξηγήσω
στα προηγουμενα 5 ευρά ελληνικά Υ ακυκλοφορητα βγήκαν στην ελλαδα το 2002 αυτό ισχύει και αντιστοιχα
στα πρωτα duisenberg ανα χωρα εκτυπωσης , τωρα στην συνέχεια κατα την περίοδο των χρονων η ΕCB τα διανέμει οπως θέλει στις τραπεζες της ευρώπης οπότε το country origin εχει χαθεί ουσιαστικά
Όμως στα νεα 5 ευρά η κατάσταση ειναι ακόμη χειρότερη γιατί πχ S002 ιταλικά βρισκονται σε όλη την ευρώπη
το ιδιο ισχύει και για υπόλοιπα βελγικά , αυστριακά, γαλλικα βρίσκονται όπου ναναι από την αρχη που βγαίνουν οποτε δεν υπαρχει country origin

Κι εγώ θα προτιμούσα το πρωταρχικό σύστημα, δηλ. κωδικός χώρας (δηλ. εθνικής κεντρικής τράπεζας) = τόπος αρχικής κυκλοφορίας, δηλ. όλες οι χώρες να παραγγέλνουν από όλες τις αξίες, ασχέτως πού τυπώνονται. Έτσι τα ελληνικά πεντάευρα θα ήταν π.χ. E / Y, τα κυπριακά  E / G κ.ο.κ. Οπότε βλέποντας ένα πεντάευρο E (= F. C. Oberthur, Γαλλία) / P (= Ολλανδία) [μικρός κωδ. / αρ. σειράς] θα ήξερα ότι πρωτοκυκλοφόρησε όντως στην Ολλανδία και όχι στην Ελλάδα ή δεν ξέρω κι εγώ σε πόσες άλλες χώρες!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 05, 2013, 04:28:13 μμ »

Και εγώ συμφωνώ με τον φίλο guru, τώρα αν κάποιος αποφασίσει να κάνει χαρτονομίσματα ευρώ θα πρέπει να ασχολήθει μόνο με αυτά, τόσα που θα πρέπει να μαζέψει.Μεγάλοι κωδικοί , μικροί κωδικοί τυπογραφείου, σειρές πλακών, διαφορετικά δεύτερα γράμματα μετά τα πρώτα που δείχνουν τη χώρα και δεν συμμαζεύεται. Άντε να κάνεις των μικρών αξιών, των 5 και 10 ίσως και των 20 αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να δουλεύεις για το άλμπουμ και πάλι δεν θα μπορείς  ...από 1, 2 ή 3 κομμάτια και εντάξει είναι. Από τα νέα ευρώ νομίζω πρέπει κάποιος να μαζέψει τα ευρωχαρτονομίσματα του Ελληνικού τυπογραφείου(ένα τεμάχιο από κάθε μια διαφορετική παράμετρο της κάθε αξίας αν μπορεί, δηλ.αρκετά από κάθε αξία) και από 2-3 των ξένων τυπογραφείων από αυτά που θα κυκλοφορήσουν και τέλος.Το πρόβλημα είναι με τις μεγάλες αξίες, πως να κρατήσεις χιλιάδες ευρώ ειδικά τέτοιες εποχές;
Καταγράφηκε
Thodoris79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18



Προφίλ WWW
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 11, 2013, 01:15:38 πμ »

Καλησπερα,
μου ετυχε αυτο το 5ευρω (s002j2 UNC) με radar  στα 6 νουμερα που ξεχωριζουν και καθετα στο design, σιγουρα δεν ειναι της ιδιας σπανιοτητας με το πληρες radar του smartmorfeus που μας εδειξε πιο πριν αλλα νομιζω εχει και αυτο μια μοναδικοτητα. Πραγματικα αναρρωτιομουν ποσα τετοια radar μπορει να υπαρχουν, και αρχισα τους υπολογισμους. Σε εναν 6 ψηφιο αριθμο υπολογισα οτι υπαρχουν περιπου 1000 radar νουμερα δηλαδη 1/1000 εδω ομως τα ψηφια ανεβαινουν ανα 9 οποτε ριχνει τον αριθμο στα 110!!!!
Αρα 1/9000 περιπου... Ειναι αρκετα μεγαλες οι πιθανοτητες για να ανεβασουν αρκετα την υπεραξια ενος τετοιου χαρτονομισματος σε UNC ή μη? Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας και την διορθωση που ισως χρειαζεται στους προχειρους υπολογισμους μου.
Καταγράφηκε

guru
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 29, 2014, 06:51:38 μμ »


οποτε αν ισχυουν αυτά ΠΑΠΑΛΑ Τα 5 ευρά οτι βγηκε βγηκε
που σημαινει 5 ευρα ΕΛΛΗΝΙΚΑ Υ- Κυπριακά G, ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΑ L, και ολα τα υπόλοιπα δεν ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ!!


Απ' ό,τι φαίνεται ναι. Εκτός αν το Ι.Ε.Τ.Α. (κοινώς το ελληνικό νομισματοκοπείο) στο μέλλον (2014+) τυπώσει τάλιρα, κάτι που δεν φαίνεται όπως έχουν τα πράγματα. Οι χώρες χωρίς τυπογραφείο, βέβαια, δεν θα φαίνονται πουθενά (εκτός αν παίξει τίποτα με τον μικρό κωδικό).


Σύμφωνα με το πρόγραμμα του 2014, η Ελλάδα και η Ιρλανδία (πέραν των ήδη γνωστών χωρών, Βελγίου και Ισπανίας) έχουν υποχρέωση έκδοσης 5ευρων, άρα πιθανότατα θα δούμε τάλιρα με κωδικούς Y και T.

Έτος  Αξία Ποσότητα
(εκατομ. χαρτονομ.) 
Αξία
(εκατομ. €) 
Εθνικές κεντρικές τράπεζες (Εθν.Κ.Τ.) αναθέτουσες παραγωγή
2014  5 €
825
4.125
BE, GR, ES, IE

Όσο για τα νέα 10ευρα, περισσότερη ποικιλία:
Έτος  Αξία Ποσότητα
(εκατομ. χαρτονομ.)
Αξία
(εκατομ. €) 
Εθν.Κ.Τ. αναθέτουσες παραγωγή
2013  10 € 
4.500
45.000
DE, CY, EE, GR, ES, FR, IE, IT, MT, LU, NL, AT, SI, SK, FI
2014  10 € 
94
940
GR

[Με υπογράμμιση οι χώρες που διαθέτουν τυπογραφείο.]
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences