Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 08:46:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ακριβότεροι ελληνικοί δίσκοι στην εποχή της κρίσης  (Αναγνώστηκε 6251 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 05:55:33 μμ »

Μια τρομερή ιστορική αναδρομή...και αλήθειες πάνω στην σπανιότητα και στην εμπορικότητα που αφουγκράζονται την εποχή μας.    

http://www.lifo.gr/team/music/55242

κρατάω ένα κομμάτι και το έχω σαν ευαγγέλιο...

Και μία σημαντική διευκρίνιση. Οι ακριβοί δίσκοι συνήθως είναι σπάνιοι. Υπάρχουν όμως χιλιάδες σπάνιοι δίσκοι, που δεν είναι ακριβοί (αφού δεν τους ψάχνει κανείς). Θέλω να πω πως ο κανόνας «της προσφοράς και της ζήτησης» ισχύει και στην περίπτωση της αγοραπωλησίας δίσκων, όσον αφορά στο ύψος της τιμής.

   Στην Ελλάδα, δυστυχώς, τα πράγματα δεν λειτουργούν πάντα έτσι, αφού οι τιμές, συχνά, δεν διαμορφώνονται από το νόμο «της προσφοράς και της ζήτησης», αλλά μόνον από εκείνον της… προσφοράς (κάποιος πουλάει σε υψηλές τιμές, προσδοκώντας να βρεθεί «ο ένας» που θα αγοράσει). Άρα, αν εξαιρέσεις τους πραγματικά σπάνιους δίσκους που τους ψάχνουν πολλοί και είναι ακριβοί, για τις υψηλές τιμές των υπολοίπων δεν φταίνε αυτοί που τους πουλάνε, αλλά εκείνοι που τους αγοράζουν.

αν μπορεί να μπει και μια καρφίτσα...νομίζω του αξίζει.

ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 06:33:01 μμ »

Να κάνω μια επισήμανση. Μιλάει για τα τελευταία 4 χρόνια και πωλήσεις που έχουν γίνει σε συγκεκριμένα sites. Υπάρχουν και άλλοι που δεν έχουν εμφανιστεί καν τα τελευταία 4 χρόνια, και πάνε μόνο χέρι-χέρι...

Πάντως ωραίο άρθρο, σωστό που γράφει για τις απατεωνιές μέσω ebay, και οι δίσκοι που αναφέρει είναι πραγματικά δύσκολοι...

ΥΓ Ρε bill είναι δυνατόν να μην έχει του Ρωμανού....(χτυπάει 5άδα...)
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 06:46:23 μμ »

Να κάνω μια επισήμανση. Μιλάει για τα τελευταία 4 χρόνια και πωλήσεις που έχουν γίνει σε συγκεκριμένα sites. Υπάρχουν και άλλοι που δεν έχουν εμφανιστεί καν τα τελευταία 4 χρόνια, και πάνε μόνο χέρι-χέρι...

Πάντως ωραίο άρθρο, σωστό που γράφει για τις απατεωνιές μέσω ebay, και οι δίσκοι που αναφέρει είναι πραγματικά δύσκολοι...

ΥΓ Ρε bill είναι δυνατόν να μην έχει του Ρωμανού....(χτυπάει 5άδα...)

Εννοείται οτι ο Ρωμανός είναι μέσα. Εγω ξέρω δύο πωλήσεις σε Μ- και Ex πάνω απο 2κ η καθεμία αλλά χέρι με χέρι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 07:12:52 μμ »

Να κάνω μια επισήμανση. Μιλάει για τα τελευταία 4 χρόνια και πωλήσεις που έχουν γίνει σε συγκεκριμένα sites. Υπάρχουν και άλλοι που δεν έχουν εμφανιστεί καν τα τελευταία 4 χρόνια, και πάνε μόνο χέρι-χέρι...

Πάντως ωραίο άρθρο, σωστό που γράφει για τις απατεωνιές μέσω ebay, και οι δίσκοι που αναφέρει είναι πραγματικά δύσκολοι...

ΥΓ Ρε bill είναι δυνατόν να μην έχει του Ρωμανού....(χτυπάει 5άδα...)

Εννοείται οτι ο Ρωμανός είναι μέσα. Εγω ξέρω δύο πωλήσεις σε Μ- και Ex πάνω απο 2κ η καθεμία αλλά χέρι με χέρι.

Σε very good στο χιλιάρικο έχω φτάσει έναν που το έχει...αλλά το σκέφτομαι...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 07:14:58 μμ »

vg 1000ευρώ είναι αρκετά λεφτουδάκια. Είναι ψιλοχάλια η κατάσταση. Λες και τηγανίζεις αυγό θα είναι πάνω στο πικ απ.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
lampros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:32:31 μμ »

vg 1000ευρώ είναι αρκετά λεφτουδάκια. Είναι ψιλοχάλια η κατάσταση. Λες και τηγανίζεις αυγό θα είναι πάνω στο πικ απ.  Σαρκασμός Σαρκασμός

Συμφωνώ, αν και η κατάσταση είναι σχετική για τον κάθε συλλέκτη (καμιά φορά το VG ενός είναι το EX άλλου, χωρίς υπερβολές). Πουλήθηκε στο προηγούμενο Vinyl Is Back (Νοέμβριος) σε αξιοπρεπή κατάσταση στα 280 ευρώ. Νομίζω αν περιμένεις για το συγκεκριμένο δίσκο, θα βρεις μια κόπια της προκοπής.
Όσο για τη μουσική του αξία, μάλλον στα τοπ 3 ελληνικά βρίσκεται.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2015, 01:46:46 μμ »

Να και τα 10 παγκοσμίως ακριβότερα...Θεός φυλάξει μακριά απο εμάς..

http://www.mixanitouxronou.gr/ta-10-pio-akriva-vinilia-ston-kosmo-tin-protokathedria-echoun-i-beatles-ki-akolouthoun-i-sex-pistols/
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 27, 2015, 02:16:16 μμ »

μούφα άρθρο... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 27, 2015, 04:26:30 μμ »

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας   στέλνοντάς μας mail στη διεύθυνση info@mixanitouxronou.gr

Τα παράπονα σου εκεί .
Καταγράφηκε
padjon72
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:17:37 πμ »

Πρόσφατο (πριν δύο εβδομάδες) Τα 4 επίπεδα της ύπαρξης  επωλήθησαν 1650 ευρώ (αρχική τιμή 1800) στο www.e-recordfair.com . Κατάσταση VG+/VG+. Από Ελλάδα πήγε Σουηδία. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences