Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:49:57 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΙΜΙΑ 18χρόνια μετά  (Αναγνώστηκε 17139 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 10:19:09 πμ »

Ωραίο θέμα.  Την εποχή εκείνη ήμουν πεζοναύτης στο 505 Τάγμα Πεζοναυτών στο Βόλο.  Τη μέρα που έγινε το επεισόδιο "πεκατάραμε" όλο το στρατόπεδο σε μια νύχτα.  Μάλιστα θυμάμαι ότι εκείνο το βράδυ, το 525 Τάγμα Πεζοναυτών στην Χαλκίδα μας έστειλε όλους τους νεοσύλλεκτους που πέρναγαν προκεχωρημένη εκπαίδευση και τους χρεώναμε όπλα, σφαίρες και εξοπλισμό μέσα στην νύχτα.  Ποτέ δεν θα ξεχάσω την έκφραση στα πρόσωπά τους.  Το πρωί είχαν φτάσει τα αρματαγωγά στην παραλία Νέας Αγχιάλου και όλο το προσωπικό είχε ανέβει στα Stager που θα μας πήγαιναν στα αρματαγωγά για να κάνουμε απόβαση στα Ίμια.  Μάλιστα ήμουν ο τελευταίος που ανέβηκε στα φορτηγά, γιατί ήμουν αποσπασμένος στην Ταξιαρχία, και θυμάμαι ότι δεν έμεινα πάνω από 2 λεπτά και ήρθε σήμα να παύσουν όλα!  Κατεβήκαμε από τα φορτηγά και ξεπακετάραμε ξανά το στρατόπεδο. 

Από την όλη υπόθεση θυμάμαι ότι με απασχόλησαν δύο θέματα:

1) Όλες οι κάλτσες μου ήταν άπλυτες οπότε έτρεξα στο ΚΨΜ να αγοράσω καινούριες
2) Είχα μαζέψει μερικές εκατοντάδες τηλεκάρτες από τα τηλέφωνα του στρατοπέδου τις οποίες θα άφηνα πίσω στο στρατόπεδο αν φεύγαμε.  Πηγαίναμε για πόλεμο και εγώ σκεφτόμουν τις τηλεκάρτες που άφηνα πίσω!!!!   
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 10:21:03 πμ »

Γνήσιο συλλεκτικό μυαλό. Μπράβο σου Δημήτρη !!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 10:30:33 πμ »

Μπραβο και από μενα Δημητρη για το Συλλεκτικο σου Δαιμονιο!!!εγω δυστηχως παραθεριζα στην Εξωτικη Ρωσια.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 10:37:30 πμ »

Να πω την μαύρη αλήθεια δεν ήταν για συλλογή.  Την συλλογή την είχα σπίτι.  Για εμπόριο τα είχα αυτά!!!!  Τα πήγαινα στον Δημήτρη τον Τσώνη στην Αθήνα και με τα λεφτά έπαιρνα κομμάτια για την συλλογή μου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 10:41:52 πμ »

Σειρά είμαστε Δημήτρη ;;

Λόγω αναβολών για σπουδές και 'γω εκείνη την περίοδο ήμουν στον στρατό, κατατάχθηκα Ιούλιο 1994. Ήμουν σε μονάδα της Καστοριάς, στα σύνορα με την Αλβανία η οποία είχε θητεία 15 μήνες, όμως εγώ υπηρετούσα 19μηνο λόγω της 1ης μετάθεσης.

Μετρούσα ημέρες για την απόλυση (μέσα Μαρτίου) και μετά από τους αξιωματικούς ήμουν ο παλαιότερος στο στρατόπεδο, διότι μετρούσα 18ο μήνα. Είχα τιμηθεί με τον βαθμό του υποδεκανέα και εκτελούσα χρέη επιλοχία πυροβολαρχίας σε μονάδα επιστράτευσης, με δύναμη 6 ατόμων (1100 με τους επίστρατους). Σκεφτήτε ότι αναφερόμουν σε Ταξίαρχο, διοικητή της Διοίκησης Πυροβολικού της 15ης Μεραρχίας. Έκπληξη
Εκείνη την ημέρα έλειπα σε άδεια, η οποία ανακλήθηκε για να ετοιμάσουμε τους 'πυρήνες' επίστρατους που θα έρχονταν την επόμενη ημέρα, επειδή η μονάδα έφευγε για Λήμνο με C130 από το αεροδρόμιο στο Άργος Ορεστικό.
Παρόλο που έπεσε αρκετό τρέξιμο το βράδυ, το 'άκυρον' ήρθε νωρίς το πρωί... μαζί με το χαρτί για να συνεχίσω την άδειά μου.  Άνεση Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 11:01:31 πμ »

Σειρά 233, Δεκέμβριος 1994 (ΕΣΟ 94ΣΤ).  Εγώ απολυόμουν τον Μαϊο και κάθε μέρα έβλεπα τα διαβαθμισμένα έγγραφα (σήματα) που ερχόντουσαν στην ταξιαρχία με τα επεισόδια που γίνονταν στην περιοχή των Ιμίων.  Ήταν για εγκεφαλικό.  Πίστευα ότι δεν θα απολυθώ ποτέ!  Εν τω μεταξύ έβγαινα από το στρατόπεδο τα απογεύματα και έβλεπα στα περίπτερα τις εφημερίδες με πρωτοσέλιδα για τα Ίμια!!!!  Τότε ξεκίνησα να διαβάζω "Ναυτεμπορική" που είχε πάντα ένα μικρό θέμα για τα Ίμια σε μια από τις εσωτερικές σελίδες. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 11:03:05 πμ »

1) Όλες οι κάλτσες μου ήταν άπλυτες οπότε έτρεξα στο ΚΨΜ να αγοράσω καινούριες

Η παραβολή με τις "μωρές παρθένους". :-) "Ιδού, ο Μουσταφά Γκιουζέλ έρχεται εν τω μέσω της νυκτός" κιέτς...

2) Είχα μαζέψει μερικές εκατοντάδες τηλεκάρτες από τα τηλέφωνα του στρατοπέδου τις οποίες θα άφηνα πίσω στο στρατόπεδο αν φεύγαμε.  Πηγαίναμε για πόλεμο και εγώ σκεφτόμουν τις τηλεκάρτες που άφηνα πίσω!!!!  

Ο Μακρυγιάννης τα προλάβαινε και τα δύο. Και τον πόλεμο και το εμπόριο...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 12:44:21 μμ »

Γιατι ο Δημητρης παει πισω?Σιγουρεψε τις τηλεκάρτες και μετα ανεπηρέαστος,πηγε να πολεμηση!!!Ευγε Δημητρη!!!
Καταγράφηκε
Johntsik
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 456


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 12:57:33 μμ »

Στην πρώτη φωτο τα Ίμια στο βάθος αριστερά και στην 2η το μνημείο των τριών αξιωματικών στην Κάλυμνο.....
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 01:21:23 μμ »

εγω θυμαμε που γινοταν χαμος απο βροχη και απο τον αερα!!Μας ηρθε σημα ολοι οι εθνοφυλακες με πληρη εξοπλισμο να παμε στις θεσεις μας!!Η ομαδα μου οταν πηγε στην θεση της ηταν αδυνατον να στησει διοτι ολο το χαρακωμα ηταν τιγκα στο νερο!!
Θυμαμε που διπλα υπηρχε ενα σπιτι Ιταλων παραθεριστων σπασαμε την πορτα μπηκαμε μεσα αναψαμε το τζακι και περιμεναμε διαταγες Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 03:51:26 μμ »

εγω θυμαμε που γινοταν χαμος απο βροχη και απο τον αερα!!Μας ηρθε σημα ολοι οι εθνοφυλακες με πληρη εξοπλισμο να παμε στις θεσεις μας!!Η ομαδα μου οταν πηγε στην θεση της ηταν αδυνατον να στησει διοτι ολο το χαρακωμα ηταν τιγκα στο νερο!!
Θυμαμε που διπλα υπηρχε ενα σπιτι Ιταλων παραθεριστων σπασαμε την πορτα μπηκαμε μεσα αναψαμε το τζακι και περιμεναμε διαταγες Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

πάντως, πήρατε μια ιδέα για την πραγματικότητα και... θα μπορείτε να προετοιμαστείτε καλύτερα, αν χρειαστεί... :-)
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 05:08:22 μμ »

εγω θυμαμε που γινοταν χαμος απο βροχη και απο τον αερα!!Μας ηρθε σημα ολοι οι εθνοφυλακες με πληρη εξοπλισμο να παμε στις θεσεις μας!!Η ομαδα μου οταν πηγε στην θεση της ηταν αδυνατον να στησει διοτι ολο το χαρακωμα ηταν τιγκα στο νερο!!
Θυμαμε που διπλα υπηρχε ενα σπιτι Ιταλων παραθεριστων σπασαμε την πορτα μπηκαμε μεσα αναψαμε το τζακι και περιμεναμε διαταγες Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

πάντως, πήρατε μια ιδέα για την πραγματικότητα και... θα μπορείτε να προετοιμαστείτε καλύτερα, αν χρειαστεί... :-)

δεν χρειαζετε!!απο τοτε εχουν φτιαξει οι ιταλοι πολλα σπιτια,ολα απομακρα και πανω στα βουνα!!το κολπο το ξερουμε τωρα!!
Καταγράφηκε
sugipap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 08:12:19 μμ »

Διάβασα συνέντευξη του γιού του ενός παλικαριού που ήταν στο ελικόπτερο και έλεγε το παιδί ότι η στολή του πατέρα του είχε πάνω τρύπες από σφαίρες. Αυτά για τους κυβερνώντες που θέλησαν τοτε να μας πείσουν ότι έπεσε από βλάβη. Θεός σχωρέσει τα παιδιά
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 08:53:27 μμ »

Ο θεός να αναπαύσει τη ψυχή των παιδιών!
Όσο για εμάς, τους χρωστάμε τη μνήμη του καιρού εκείνου.
Μακάρι να μην αποβεί μάταιη η θυσία τους...
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 08:58:35 μμ »

μπραβο για το θεμα εστω και καθυστερημενα,εμενα με βρηκε στην Ροδο,ενα μηνα πριν λογω ειδικοτητας περνουσα κωδικους σε αληθινους στοχους  χωρις καν να ξερω για ποιο λογο,Κουβαληματα ολο το στρατοπεδο και θεσης μαχης ,αξεχαστες στιγμες βαθια αποτυπωμενες ,να ειμαι αλφαμιτης και να βγαινει ο διοικητης να βαραει κανονικο συναγερμο πολεμου,να βρεχει τουλουμια ,να ειμαι φοβισμενος στην αρχη αλλα οσο περνουσε η ωρα ξυπναγε κατι απο μεσα μου ,εγω το εξηγησα τοτε Ελληνικη Ψυχη .Να πεφτει ακυρο κατα τις 7 το πρωι και να στεναχωριομαστε που δεν εγινε το τσαφ,να βγαινει ο ακατανομαστος και να λεει ευχαριστω στην αμερικη και εμεις μονο που δεν κλαιγαμε,θρηνουσαμε τα παλικαρια που τα εφαγαν τσαμπα και κλασικα με φουστια οι τουρκοι και εμεις ανημποροι Χαμόγελο Χαμόγελο :)Μετα απο λιγες μερες φιλοξενησαμε ενα βατραχανθρωπο και μας ειπε πολλα.Εδω γραφω λιγες απο τις εμπειριες γιατι πολλα δεν κανει και δεν πρεπει,αλλα δεν θα ξεχασω ποτε την θυσια αυτων των παληκαριων και τους κουβαλαω μεσα μου και στις προσευχες μου ΑΘΑΝΑΤΟΙ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences