Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:50:44 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΙΜΙΑ 18χρόνια μετά  (Αναγνώστηκε 17136 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 02:26:34 πμ »

θα ειναι ενας απο αυτους που λενε οτι πρωτοανακαλυψαν τουρκοι την αμερική..
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 10:37:10 πμ »

Αθανατοι και οι τρεις συναδελφοι μου!!Το δυστυχημα εγινε 2 μηνες αφοτου μπηκα στην σχολη μετα τις Πανελληνιες!!Θυμαμαι ακομα στην προπαιδευση ειμασταν και μας ετοιμαζαν για πολεμο!!Πισω στις αποθηκες στον Ναυσταθμο τα πολεμικα πλοια το ενα πισω απο το αλλο φορτωναν πυρομαχικα και πυραυλους!!Το ξημερωμα εκεινης της νυχτας με βρηκε με πληρη εξαρτισμο και οπλο να φυλαω μια αποθηκη φορητου οπλισμου απο δολιοφθορα!!Κατευθειαν στα βαθια μπηκα... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Γιαννη εγω υπηρετουσα τη θητεια μου τοτε και θυμαμαι αξιωματικους και ναυτες να φευγουν βουρκομενοι απο τη συγκινηση ακουγοντας εμβατηρια στις φρεγατες και τα αντιτορπιλικα και ολοι να λενε θα τους γα-----με τους τουρκους,ηρθε η ωρα τους.Δυστυχως ειχαμε λιονταρια στρατιωτες αλλα προβατο πρωθυπουργο.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 10:55:44 πμ »

Αθανατοι και οι τρεις συναδελφοι μου!!Το δυστυχημα εγινε 2 μηνες αφοτου μπηκα στην σχολη μετα τις Πανελληνιες!!Θυμαμαι ακομα στην προπαιδευση ειμασταν και μας ετοιμαζαν για πολεμο!!Πισω στις αποθηκες στον Ναυσταθμο τα πολεμικα πλοια το ενα πισω απο το αλλο φορτωναν πυρομαχικα και πυραυλους!!Το ξημερωμα εκεινης της νυχτας με βρηκε με πληρη εξαρτισμο και οπλο να φυλαω μια αποθηκη φορητου οπλισμου απο δολιοφθορα!!Κατευθειαν στα βαθια μπηκα... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Γιαννη εγω υπηρετουσα τη θητεια μου τοτε και θυμαμαι αξιωματικους και ναυτες να φευγουν βουρκομενοι απο τη συγκινηση ακουγοντας εμβατηρια στις φρεγατες και τα αντιτορπιλικα και ολοι να λενε θα τους γα-----με τους τουρκους,ηρθε η ωρα τους.Δυστυχως ειχαμε λιονταρια στρατιωτες αλλα προβατο πρωθυπουργο.

+10000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 10:58:46 πμ »

Και... ποιος θα πλήρωνε τον λογαριασμό;;;;;

Θυμάμαι πάντως ότι και η Τσιλέρ πίεζε για κλιμάκωση, αλλά οι Τούρκοι στρατηγοί προσπαθούσαν να της εξηγήσουν ότι ένας πόλεμος εκείνη τη στιγμή θα κατέληγε σε... ισοπαλία. Θα τράβαγε σε μάκρος χωρίς κανένας να μπορεί να νικήσει και θα κατέστρεφε οικονομικά και τις δύο χώρες, χωρίς να κερδίσει κανείς τίποτα.

Άλλωστε και το 1985 είχε γίνει ο σχετικός τζερτζελές με το Χόρα, αλλά... κανένας δεν γ@@σε κανέναν...



Θα βιαστώ να συμπληρώσω ότι, όσον καιρό η οικονομία μας ήταν στα high της και το παίζαμε "βαλκανιάρχες", τους είχαμε τους Τούρκους στην πίεση. Από τότε που η οικονομία μας κατέρρευσε, άρχισαν να μας βγαίνουν από πάνω.

(Επίσης, και στην Κύπρο τους γ@@@ήσαμε όπου τους βρήκαμε, αλλά τον πόλεμο τον χάσαμε...)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 11:09:02 πμ »

Όπως είχε πει και κάποια ψυχή, την Πόλη δεν την παίρνεις με γιουρούσι. Η Πόλη, αν πέσει, θα πέσει σαν ώριμο φρούτο.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 11:17:34 πμ »

Γιωργο ο πολεμος δεν ειναι παντα λυση ουτε σιγουρα θα σου αποφερει συμφεροντα!!

Θα σου πω μια φραση που μου ειπε ενας καθηγητης Ιστοριας και μου αρεσε πολυ:

Οι μεγαλυτερες κτησεις της Ελλαδας αποκτηθηκαν στην διπλωματια και χωρις να πεσει ουτε μια σφαιρα!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 01:12:40 μμ »

Γιωργο ο πολεμος δεν ειναι παντα λυση ουτε σιγουρα θα σου αποφερει συμφεροντα!!

Θα σου πω μια φραση που μου ειπε ενας καθηγητης Ιστοριας και μου αρεσε πολυ:

Οι μεγαλυτερες κτησεις της Ελλαδας αποκτηθηκαν στην διπλωματια και χωρις να πεσει ουτε μια σφαιρα!!
Μαλλον ξέχναγε ο καθηγητής οτι όλα τα εδαφη και οι κτησεις της χωρας μας έγιναν με συνθήκες μετά απο αιματοβαμμένους πολέμους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 04:06:11 μμ »

Οπωσδήποτε όλες οι "εθνικές επιτυχίες" κόστισαν ποτάμια αίματος, αλλά όλα τα ποτάμια αίματος δεν έφεραν επιτυχίες. Άρα κάπου αλλού είναι το "κλείδί".
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 06:44:44 μμ »

Δεν θελω να υποτιμησω τους προγονους μου και τους αγωνες τους!!Αλλωστε στρατιωτικος ειμαι και καθε μερα τους τιμω πιστευω!!Απλα επειδη διαβαζω χρονια ελληνικη και ευρωπαικη ιστορια εχω βγαλει το εξης συμπερασμα:Ενω σε ολους τους πολεμους τρεξαμε ηρωικα και με αυτοθυσια στην πρωτη γραμμη και συμβαλλαμε καθοριστικα στην εκβαση του πολεμου απο την αλλη δεν πηραμε αυτα που μας αναλογουσαν π.χ β παγκοσμιος-πολεμικες αποζημιωσεις και αλλα επικαιρα μαλιστα!!

Απο την αλλη με διπλωματια και χωρις πολεμο προσαρτησαμε ολοκληρα και σημαντικα εδαφη πχ επτανησα σαν δωρο απο την Βικτωρια πακετο με τον ερχομο του Βασιλια Γεωργιου Ά!!

Επισης οσες φορες σαν χωρα κινηθηκαμε εθνικιστικα και με μονομερεις ενεργειες χασαμε!!Αυτα τα λεει η ιστορια οχι εγω!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 06:55:47 μμ »

Δεν θελω να υποτιμησω τους προγονους μου και τους αγωνες τους!!Αλλωστε στρατιωτικος ειμαι και καθε μερα τους τιμω πιστευω!!Απλα επειδη διαβαζω χρονια ελληνικη και ευρωπαικη ιστορια εχω βγαλει το εξης συμπερασμα:Ενω σε ολους τους πολεμους τρεξαμε ηρωικα και με αυτοθυσια στην πρωτη γραμμη και συμβαλλαμε καθοριστικα στην εκβαση του πολεμου απο την αλλη δεν πηραμε αυτα που μας αναλογουσαν π.χ β παγκοσμιος-πολεμικες αποζημιωσεις και αλλα επικαιρα μαλιστα!!

Απο την αλλη με διπλωματια και χωρις πολεμο προσαρτησαμε ολοκληρα και σημαντικα εδαφη πχ επτανησα σαν δωρο απο την Βικτωρια πακετο με τον ερχομο του Βασιλια Γεωργιου Ά!!

Επισης οσες φορες σαν χωρα κινηθηκαμε εθνικιστικα και με μονομερεις ενεργειες χασαμε!!Αυτα τα λεει η ιστορια οχι εγω!!
Συναδελφεε.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 06:58:47 μμ »

Ενω σε ολους τους πολεμους τρεξαμε ηρωικα και με αυτοθυσια στην πρωτη γραμμη και συμβαλλαμε καθοριστικα στην εκβαση του πολεμου απο την αλλη δεν πηραμε αυτα που μας αναλογουσαν π.χ β παγκοσμιος-πολεμικες αποζημιωσεις και αλλα επικαιρα μαλιστα!!


Επισης οσες φορες σαν χωρα κινηθηκαμε εθνικιστικα και με μονομερεις ενεργειες χασαμε!!Αυτα τα λεει η ιστορια οχι εγω!!

Μην είσαι απόλυτος Γιάννη. Αυτό δεν ισχύει πάντοτε.
Για παράδειγμα, στους Βαλκανικούς Πολέμους η Ελλάδα πήρε τότε ό,τι κέρδισε μαχόμενη και διπλασιάστηκε.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 07:10:46 μμ »

Θωμα εννοειται οτι δεν ισχυε παντοτε αυτο που λεω!!Απλα θελω να καταληξω οτι προτιμω 5 δυνατους διπλωματες παρα εναν στρατο...

Τι να το κανεις οταν σε ενα παγκοσμιο πολεμο εχεις χιλιαδες ηρωες νεκρους και αφου εισαι με τους νικητες οταν ληγει ο πολεμος αντι να κατσεις στο τραπεζι μαζι τους και να διεκδικησεις αυτα που σου αναλογουν οδηγησαι σε εμφυλιο και σκοτωνονται οι Ελληνες μεταξυ τους στα βουνα;;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 12:54:08 πμ »

Μια που έπιασα το Άξιον Εστί, να προσθέσω και αυτό:

Η φάση "θα τους κάνουμε, θα τους ράνουμε, θα τους πηδήξουμε" και φορτώνουμε πυραύλους είναι η... ευχάριστη πλευρά του πολέμου, αλλά όχι η συνήθης.

Όλοι σας ξέρετε την "Πορεία προς το μέτωπο", που αναφέρεται στην... καθημερινότητα του πολέμου:

Νύχτα πάνω στη νύχτα βαδίζαμε ασταμάτητα, ένας πίσω απ' τον άλλο, ίδια τυφλοί.
Με κόπο ξεκολλώντας το ποδάρι από τη λάσπη, όπου, φορές, εκαταβούλιαζε ίσαμε το γόνατο.
Επειδή το πιο συχνά ψιχάλιζε στους δρόμους έξω, καθώς μες στην ψυχή μας.
Και τις λίγες φορές όπου κάναμε στάση να ξεκουραστούμε, μήτε που αλλάζαμε κουβέντα,
μονάχα σοβαροί και αμίλητοι, φέγγοντας μ' ένα μικρό δαδί, μία-μία εμοιραζόμασταν τη σταφίδα.
Ή φορές πάλι, αν ήταν βολετό, λύναμε βιαστικά τα ρούχα και ξυνόμασταν με λύσσα ώρες πολλές,
όσο να τρέξουν τα αίματα. Τι μας είχε ανέβει η ψείρα ως το λαιμό,
κι ήταν αυτό πιο κι απ' την κούραση ανυπόφερτο.
Τέλος, κάποτε ακουγότανε στα σκοτεινά η σφυρίχτρα, σημάδι ότι κινούσαμε, και πάλι σαν τα ζα τραβούσαμε
μπροστά να κερδίσουμε δρόμο, πριχού ξημερώσει και μας βάλουνε στόχο τ' αερόπλανα.
Επειδή ο Θεός δεν κάτεχε από στόχους ή τέτοια, κι όπως το 'χε συνήθειο του,
στην ίδια πάντοτε ώρα ξημέρωνε το φως.



Ο Βενετσάνος Κετσέας, διοικητής του 3ου Συντάγματος (Καλαμάτας), μέγα φασιστόμουτρο, αλλά αληθινό παλληκάρι, από ό,τι διάβαζα, στις στάσεις ανάμεσα στις πορείες έβαζε το χέρι του στον κόρφο του και φώναζε στους φαντάρους γύρω του: "Μονά ή ζυγά, ρε!" εννοώντας τις ψείρες που είχε πιάσει με τη χούφτα του...
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 01:53:47 πμ »

https://www.facebook.com/imianotgreek οποιος εχει φβ αναφορα εδω σε αυτο το εκτρωμα.
του εκανα αναφορα αλλα φανταζομαι οτι του εχουν υποβληθει αρκετες ακομα και το facebook δεν μπορω να καταλαβω το λογο που δεν την κατεβαζει την σελιδα?
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 09:10:58 πμ »

Ωραίο το θέμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences