Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:18:17 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: «Ενάριθμον γραμματόσημον». Ταξινόμηση;  (Αναγνώστηκε 2070 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:08:20 πμ »

Θα ήθελα βοήθεια στην ταξινόμηση των εικονιζόμενων γραμματοσήμων. Έψαξα στον κατάλογο (Βλαστός 2012), αλλά με βάση τις πληροφορίες εκεί δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η έκδοση του 1913/1923 που πράγματι έχει 1,3,5 δρχ. ή του 1930 (γιατί δεν αναφέρονται χρώματα εκεί).

Για όποιον θέλει να γράψει και δυο λόγια παραπάνω, έχω και την απορία τι ακριβώς είναι τα ενάριθμα γραμματόσημα. 

Φωτογραφία εδώ: http://2imgs.com/c5e194be6d
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 01:11:13 μμ »

Καταρχήν καλύτερα να τα βάζεις όλα σε ένα θέμα.

Τα "ενάριθμα", αν τα πεις "εισπρακτέα", θα καταλάβεις καλύτερα τι είναι. Αν κάποιος είχε βάλει λειψά γραμματόσημα, συμπλήρωναν το ποσό που έλλειπε και τα εισέπρατε ο ταχυδρόμος με την παράδοση.

Η έκδοση το 1930 διαφέρει από τις προηγούμενες στα δόντια. Τα προηγούμενα είχαν οδόντωση "ζιγκ-ζαγκ", ενώ του 1930 "κανονική", αυτή που ξέρουμε και σήμερα.

Σε κομμένο γραμματόσημο θα δεις τη διαφορά ως εξής: Αν φαίνονται σκισμένες μόνο οι κορυφές των δοντιών, ενώ το κενό ανάμεσά τους είναι στρογγυλό, είναι "κανονικά" δόντια (1930 και μετά). Αν το κενό ανάμεσα στα δόντια φαίνεται τετράγωνο (ή κάπως τριγωνικό) και φαίνεται σκίσιμο τόσο στην κορυφή του δοντιού, όσο και στο εσωτερικό του κενού, είναι η οδόντωση "ζιγκ-ζαγκ".
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 01:29:33 μμ »

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα οδόντωσης "ζιγκ-ζαγκ".
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 01:32:24 μμ »

Πολύ κατατοπιστικός, σε ευχαριστώ πολύ!

Συνεπώς, αυτά που έχω εγώ είναι της έκδοσης του 1930.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 09:59:46 μμ »

Και ένα καλύτερο σκανάρισμα, για να δει πιο καθαρά κάθε άλλος ενδιαφερόμενος αυτό που λέει ο sac παραπάνω:

Το συγκεκριμένο το έχω ταξινομήσει ως D94 (κατάλογος Βλαστού), Λιθογραφική έκδοση 1930.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences