Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 02:49:02 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίνακες - εκτίμηση - Dacourt  (Αναγνώστηκε 2760 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dacourt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 17, 2015, 06:52:34 μμ »

Καλησπέρα

Έχω 4 πίνακες αλλά δεν ξέρω αν κάποιοι από αυτούς έχουν απλή διακοσμητική αξία ή είναι κάτι ποιο αξιόλογο.
Ο ένας Πίνακας έχει υπογραφή Θ.Αλιφραγκής(θα δείτε σε φωτογραφία την υπογραφή), ένας άλλος πίνακας που δείχνει μια έξοδο από μια πόλη που καίγεται και επιβίβαση ατόμων σε ένα παλιό πλοίο έχει μια υπογραφή που δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι αλλά γράφει στην υπογραφή την λέξη Μόναχο(κατασκευάστηκε εκεί ή ο ζωγράφος είναι από εκεί.. δεν έχω ιδέα.). Επίσης δεν γνωρίζω αν οι κορνίζες που είναι αρκετά παλιές έχουν κάποια αξία..

Θέλω να σας παρακαλέσω αν έχετε χρόνο να ρίξετε μια ματιά και να μου πείτε.

*Σημείωση: Έχω πει και σε κάποιους άλλους σε ένα δυο καταστήματα να μου πουν άλλα ακόμα δεν έχω κάτι χειροπιαστό και θα ήθελα και την δική σας άποψη για να μπορέσω όταν μου απαντήσουν να συγκρίνω τις απαντήσεις και να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Στα παρακάτω Link είναι οι φωτογραφίες που
έβγαλα. Ίσως να εμφανίζονται λίγο
ανακατεμένες, αλλά
θα καταλάβετε.

Slideshow

http://s1321.photobucket.com/user/johngr1981/slideshow/EIKONES

Και δεύτερο Link για να τις δείτε ξεχωριστά.

http://s1321.photobucket.com/user/johngr1981/library/EIKONES?sort=3&page=1


Σας Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 12:00:28 πμ »

Καλησπερα, ο πινακας με την πολη που καιγεται ειναι μαλλον του Ferdinand Leeke, γερμανου ζωγραφου(1859 - 1923), που εγινε διασημος για τους πινακες του που αναπαριστουσαν τις 10 οπερες του Wagner, οπως το Τριστανος και Ιζολδη, κ.λ.π. Δεν ειμαι ειδημων, δεν ξερω αν ειναι αυθεντικος, παντως αν ειναι φανταζομαι οτι θα εχει σημαντικη αξια. Πινακες του εχουν πουληθει σε δημοπρασιες του εξωτερικου, η κορνιζα ειναι κατα πασα πιθανοτητα αρκετα παλια και αξιολογη.Ειναι πολυ ωραιος πινακας παντως, αν ηταν δικος μου θα τον κρατουσα σιγουρα. Για τους αλλους δεν ξερω δυστυχως..
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 12:43:26 πμ »

καλησπερα,θα ηταν χρησιμο αν μπορουσες να τους φωτογραφισεις και απο την πισω πλευρα να τους δουμε αλλα προσπαθησε σε παρακαλω να το κανεις μερα αυτο γιατι με τοσο σκοτεινο περιβαλλον ειναι δυσκολο να πουμε μια αποψη...
Καταγράφηκε
dacourt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 12:23:07 μμ »

Θα τους φωτογραφήσω σήμερα ώστε να βοηθηθείτε καλύτερα στην εκτίμηση σας.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε.

*Θα ανεβάσω φωτογραφίες ή και βίντεο το απόγευμα κατά τις 7.
Καταγράφηκε
dacourt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 03:19:19 μμ »

Για να τις ανοίξετε ξεχωριστά την κάθε μια.
http://s1321.photobucket.com/user/johngr1981/Back%20side%20GER%20Paint/story

Slideshow
http://s1321.photobucket.com/user/johngr1981/slideshow/Back%20side%20GER%20Paint

*Η Νο1 φωτογραφία που εμφανίζεται στο Slideshow είναι από το έργο με Υπογραφή Αλιφραγκή, οι άλλες είναι από τον πίνακα με την Υπογραφή Μόναχο Leeke.

Τώρα όπως βλέπετε έχουν βάλει ένα μικρό τελαράκι για να κρατήσει το έργο.. θα προσπαθήσω σε λίγο να βγάλω το μικρό κομμάτι ώστε να δω μεγαλύτερη επιφάνεια από το τελάρο του πίνακα.

Μερικές πληροφορίες που ρώτησα τον Πατέρα μου, ο πίνακας αγοράστηκε από το Κολωνάκι μεταξύ του 60-62, δεν είναι από Μοναστηράκι ή κάτι άλλο, αλλά από μαγαζί με πίνακες της εποχής. Όλοι οι πίνακες που έχω ανεβάσει εκτός του Αλιφραγκή είναι εκείνης της εποχής και ΔΕΝ έχουν αλλάξει κορνίζα ή έχει τοποθετηθεί κάποιο τζάμι από την ημερομηνία της αγοράς τους.
Καταγράφηκε
dacourt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 10:49:01 μμ »

Καλησπερα, ο πινακας με την πολη που καιγεται ειναι μαλλον του Ferdinand Leeke, γερμανου ζωγραφου(1859 - 1923), που εγινε διασημος για τους πινακες του που αναπαριστουσαν τις 10 οπερες του Wagner, οπως το Τριστανος και Ιζολδη, κ.λ.π. Δεν ειμαι ειδημων, δεν ξερω αν ειναι αυθεντικος, παντως αν ειναι φανταζομαι οτι θα εχει σημαντικη αξια. Πινακες του εχουν πουληθει σε δημοπρασιες του εξωτερικου, η κορνιζα ειναι κατα πασα πιθανοτητα αρκετα παλια και αξιολογη.Ειναι πολυ ωραιος πινακας παντως, αν ηταν δικος μου θα τον κρατουσα σιγουρα. Για τους αλλους δεν ξερω δυστυχως..


Μάλλον είχε φτιάξει σειρά από πίνακες, διάβασα κάπου ότι τον είχε προσλάβει ο υιός του Βαγκνερ και του ζήτησε να αποτυπώσει τα έργα του Πατέρα του σε πίνακες ζωγραφικής. Πέτυχα και αυτή τη δημοπρασία που είναι πίνακας πολύ κοντά στον δικό μου... απλά αυτός δείχνει περισσότερο την πόλη που καίγεται και τον βράχο και ο δικός μου δείχνει την έξοδο προς το καράβι.

http://www.christies.com/lotfinder/lot/ferdinand-leeke-vikings-luting-1429568-details.aspx?intObjectID=1429568
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 09:39:40 πμ »

Nαι, ο γιος του Wagner, του είχε αναθέσει να φτιάξει τους πίνακες, γνώμη μου είναι να πιστοποιήσεις σε κάποιον εκτιμητή έργων τέχνης αν είναι αυθεντικοί οι πίνακες και εφόσον είναι αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις. Εμένα όλοι οι πίνακες που έχεις παραθέσει μου φαίνονται αξιόλογοι και πιστεύω ότι ίσως κάποιοι από αυτούς έχουν σημαντική αξία.
Καταγράφηκε
dacourt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 02:50:19 μμ »

Έστειλα χθες στον Οίκο http://www.christies.com να μου πουν τι μπορώ να κάνω γιατί εγώ δεν γνωρίζω και αν αναλαμβάνουν αυτοί να κάνουν μια αξιολόγηση του έργου. Περιμένω και δυο γκαλερίστες να μου πουν.. βλέπουμε και κάνουμε, θα ενημερώσω πάντως, γιατί είμαι περίεργος να δω και εγώ αν τελικά αξίζουν κάτι, ειδικά ο πρώτος πίνακας.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences