Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:35:18 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ο φωτισμος στα εργα τεχνης  (Αναγνώστηκε 2136 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:53:05 μμ »

βασικα το ξεκιναω αυτο το θεμα επειδη εχω παρατηρησει οτι το καθε εργο θελει το δικο του ιδιαιτερο φωτισμο.....καποιοι πινακες χρειαζονται θερμες συχνοτητες και χαμηλης εντασης καποιοι αλλοι υψηλοτερης εντασης ή ψυχρες συχνοτητες ....το προβλημα ειναι οταν θελεις να εχεις τους πινακες στο χωρο σου και διαφερουν οι απαιτησεις του καθε εργου,πώς συνδυαζεις θερμες και ψυχρες πηγες μαζι; Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:08:28 μμ »

Δεν κατάλαβα την ερώτηση, εννοείς πως θα ταιριάζουν τα έργα να βρίσκονται στον ίδιο χώρο; Εγώ στο ιδιο χώρο έχω έργα που συνδιάζουν ψυχρά και θερμά χρώματα (Θ.Χρήστου - Ναυμαχία στο τομέα των πωλήσεων), έχω έργα μόνο με ψυχρά χρώματα(συγχρονης τέχνης) και άλλα μόνο με θερμά, δε το πολυσκέφτομαι αν θα ταιρίαξει στο χώρο. Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:12:29 μμ »

εννοω οτι καθε εργο για να φανει στην καλυτερη δυνατη εμφανιση του πρεπει να εχει συγκεκριμενη συχνοτητα φωτος απο τα σποτακια ή τις απλικες αλλα ειναι δυσκολο σε ενα χωρο,π.χ. ενα σαλονι σπιτιου,να εχεις απλικες θερμου και ψυχρου φωτος μαζι διπλα-διπλα γιατι το αποτελεσμα γενικα στον χωρο δεν ειναι ευχαριστο.....εκτος πια αν εχεις πολυ μεγαλο χωρο,π.χ. επαγγελματικο,οποτε εκει αλλαζει το πραγμα..
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:16:26 μμ »

Τώρα σε κατάλαβα, ναι φυσικά το φώς καθώς και το μέρος που τοποθετείτε ένα έργο είτε το ανεβάζει είτε το κατεβάζει ως έργο, έχει απόλυτο δίκιο.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:29:42 μμ »

η μανα μου εχει στο σπιτι της ενα εργο του κουτρικα που οποτε το εβλεπα μου προκαλουσε αποστροφη.....μεχρι που μια μερα αλλαξε τυχαια το σποτακι του χωρου και απο θερμο φως εβαλε ψυχρο....τοτε ηταν σαν να ειδα αλλο εργο!...αλλαξε εντελως και απο ενα ''εργακι'' εγινε ενα πολυ καλο...εκει καταλαβα την σημασια του φωτισμου.
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:30:58 μμ »

+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences