Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:54:36 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποριες για Χαρτονομισματα  (Αναγνώστηκε 3128 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΑΤΗΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 09:24:06 μμ »

Γειά σας και καλώς σας βρήκα,
Το ενδιαφέρον μου είναι πολύ πρόσφατο και ξεκίνησε με μερικά ελληνικά χαρτονομίσματα που βρήκα στο πατρικό μου σπίτι. Ηταν 1000 δρχ του 1926 (με έξι τρύπες) και 100δρχ και 50δρχ του 1927.
Η αναζήτηση μου στο διαδίκτυο μου έδωσε τόσο αντιφατικές πληροφορίες και απορίες που έφτασα σήμερα να σας ρωτήσω μήπως ο δικός μου τρόπος ανάγνωσης είναι λανθασμένος
Για το χαρτονόμισμα των 1000δρχ (χωρίς τις ιδιαιτερότητες  που διάβασα στο στέκι συλλεκτών  - όπως όνομα επιτρόπου και μη αναγραφή της τράπεζας της Ελλάδος) υπήρχαν τιμές 800 ή 1000 ή 1300 ή 1700 ευρώ. Κάπου εμφανιζόταν και με 3 ευρώ. Πάντα για μεταχειρισμένα χαρτονομίσματα σε ¨καλή¨κατάσταση.
Υπάρχει μιά αγορά με παλαιοπωλεία στην πόλη μου και την επισκέφτηκα. Το χαρτονόμισμα των 1000δρχ πωλείται πρός 2 ευρώ το κομμάτι και στα πολλά κομμάτια με χαμηλότερη τιμή!. Πήρα λοιπον ένα και το συνέκρινα με τα δικά μου βρίσκοντας το ολόιδιο σαν ποιότητα χαρτιού και σαν χαρακτηριστικά (όλα Ε΄έκδοση σε διαφορετικές σειρές).
Η ερώτηση είναι τι δεν προσέχω σωστά?
Και αν το λάθος δεν είναι δικό μου, πώς κάποιος μπορεί να αξιολογήσει το τί ζητάει ο καθένας πωλητής?
Το ίδιο ισχύει και για τα χαρτονομίσματα των 50δρχ και 100δρχ του 1927. Τιμές από 2 ευρώ μέχρι 500 ευρώ, χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά

Ευχαριστώ για την φιλοξενία
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2011, 09:41:03 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 09:42:32 μμ »

Καλως ηρθες, το καλυτερο θα ειναι να σηκωσεις φωτο καθαρες μπρος πισω ωστε να μπορουν τα παιδια να σε βοηθησουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 10:07:28 μμ »

αν δεν υπαρχει τραπ.της ελλαδος στο μαυρο κυκλο η
 δεν υπαρχει υπογραφη στο μπλε τοτε κανει 1 ευρω
Καταγράφηκε

ΝΑΤΗΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 07:06:45 μμ »

LTZORTZAK πολλλα ευχαριστώ
το κατάλαβα, και πιστεύω ότι εννοούσες "αν υπάρχει τράπεζα της Ελλάδος"

Παρόλα αυτά πόσο περίεργο φαίνεται για έναν μη μυημένο όπως εγώ, να ζητάνε 800 μέχρι 1700 ευρώ για ένα χαρτονόμισμα του 1 ευρώ (όλες οι φωτό των πωλήσεων στο διαδικτυο είναι σαν αυτή που κατέβασες). Πώς προστατεύεται αλήθεια η προσπάθεια σας από κάτι τόσο κτυπητά παράλογο

καλό σας βράδυ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 07:56:00 μμ »

LTZORTZAK πολλλα ευχαριστώ
το κατάλαβα, και πιστεύω ότι εννοούσες "αν υπάρχει τράπεζα της Ελλάδος"

Παρόλα αυτά πόσο περίεργο φαίνεται για έναν μη μυημένο όπως εγώ, να ζητάνε 800 μέχρι 1700 ευρώ για ένα χαρτονόμισμα του 1 ευρώ (όλες οι φωτό των πωλήσεων στο διαδικτυο είναι σαν αυτή που κατέβασες). Πώς προστατεύεται αλήθεια η προσπάθεια σας από κάτι τόσο κτυπητά παράλογο

καλό σας βράδυ

σωστα αν υπαρχει
να σας πω εγω απο κερμα πριν απο 1 χρονο δεν ηξερα ουτε τα βασικα δεν ξεχωριζα ουτε τα βασικα, βρεθηκα κατα τυχη εδω, και πολλοι ανθρωποι με κατευθηναν και με εμαθαν αρκετα πραγματα

ρωτωντας πας στην πολη αρα μην φοβαστε τιποτα ρωτατε οτι θελεται

ελευθερη οικονομια πληρους ανταγωνισμου εχουμε αρα ισχυει ο νομος προσφορας και ζητησης
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 08:05:31 μμ »

το κατοσταρικο και το πενηνταρικο ειναι σαν αυτα
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences