Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:31:29 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 ΔΡΑΧΜΕΣ 1955  (Αναγνώστηκε 2778 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 10, 2015, 12:00:46 πμ »

Μια εκτίμηση κατάστασης και τιμής για αυτό το όμορφο χαρτονόμισμα! ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 12:16:48 πμ »

Πολυ μακρινες οι φωτο....προσπαθησε να βγαλεις κοντινες και καθαρες....
Η τιμη του σε ακυκλοφορητο ειναι χοντρα χοντρα ενα 200αρι κατα την ταπεινη μου γνωμη....προσωπικα το εχω παρει ακριβοτερα στις καλες εποχες, τωρα βρισκεται ισως λιγο κατω απο 200 σε πραγματικο ακυκλοφορητο.
Σε χαμηλοτερες καταστασεις η τιμη πεφτει αισθητα...απο 50 και κατω, αναλογα τη φθορα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 12:24:09 πμ »

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!οι φωτογραφίες είναι δυστυχώς απο κινητό..πάντως έχει ελάχιστες φθορές,σχεδόν μη ορατές.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 04:44:02 μμ »

Ακυκλοφορητο σημαινει γωνιες καθετες ή εστω σχεδον (και στο χαρτονομισμα μετραει το grading, αλλιως ειναι το 61 και αλλιως το 66). Η διαφορα του AU απο το UNC μπορει να ειναι μια μικρη τσακιση ή εστω μια φθορα μικρη στις γωνιες. Η υπεραξια ολη ειναι στις μικρες αυτες λεπτομερειες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 05:03:56 μμ »

οι γωνίες είναι χωρίς τσακίσεις..υπάρχει ένα ελαφρό δίπλωμα στην μέση μόνο..κατα τα άλλα το χρώμα του είναι πολύ έντονο πράσινο και καθαρό..με βάση αυτά θα μπορούσατε να μου πείτε κατά προσέγγιση φυσικά,την τιμή του;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 05:20:23 μμ »

Δε μπορω να σου πω τιμη, αναλογα βεβαια και το διπλωμα που εχει, αλλα στον Καραμητσο , που τον θεωρω αξιοπιστο στις αξιολογησεις στα χαρτονομισματα (βεβαια αν δε το δεις απο κοντα ειναι ρισκο), το UNC το ξεκιναει απο 150 συν προμηθεια ή εστω εκει κοντα. Αν το δικο σου ειναι Αυ, θα ελεγα τα μισα....αλλα και παλι αυτες οι κουβεντες τωρα καταλαβαινεις ειναι λιγο στον αερα αν δε δεις παλιες δημοπρασιες σε παρομοια κατασταση. Φανταζομαι φυσικα οτι θα το εχεις βαλει σε καποια ζελατινα να προστατευεται και να μη το πιανεις με γυμνα χερια , να μη το βλεπει φατσα καρτα ο ηλιος (οπως κανουν καποιοι στο μοναστηρακι) κλπ κλπ....Σε καθε περιπτωση ειναι πολυ ωραιο χαρτονομισμα, ειδικα αν το εχεις σε καλη κατασταση.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 05:22:29 μμ »

πάντως έχει ελάχιστες φθορές,σχεδόν μη ορατές.
Πρακτικά, αυτές είναι που δίνουν ή αφαιρούν αξία. Αν δεν τις δει κάποιος, δεν μπορεί να πει τίποτα...
Καταγράφηκε
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2015, 05:43:49 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα βγάλω καλύτερες φωτό και θα τις ανεβάσω..έχω επίσης σε παρόμοια κατάσταση και το 20 δραχμο του 1955.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences