Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:31:30 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: 1 ... 54 55 [56] 57 58 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 422100 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #825 στις: Ιούλιος 25, 2015, 11:45:10 πμ »

Ο καπιταλισμός έχει μπροστά του ένα αιώνα τουλάχιστον για να πέσει, όπως και όλα τα προηγούμενα συστήματα, ζούνε 3-4 αιώνες...και να μεταλλαχτεί σε κάτι ανώτερο και ποιοτικότερο αλλά και πάλι υπέρ των ολίγων...οπότε μην έχετε άγχος, κάνει κακό...θα Ζήσετε λίγότερο...
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #826 στις: Ιούλιος 25, 2015, 11:58:33 πμ »

Ο εχθρος του Καπιταλισμου ειναι η ελλειψη πιστης.Οι οποια μειωνεται μερα με την μερα στο παγκοσμιο στερεωμα.Ετοιμασου ελπιδοφορε γιατι τα ποδια που στηριζεται το κραχ ειναι ο αιφνιδιασμος.Το σιγουρο ειναι θα μας βρει με τα βρακια κατεβασμενα.Ολοι αυτοι οι λιγοι που λες η ολιγαρχια ηδη ετοιμαζεται γιατι αυτοι ξερουν.Γιατι πεφτει τεχνητα ο χρυσος;;Μα για να τον αγορασουν φθηνα.Και μετα στα υψη παλι....
Αχ βρε Γιάννη ακόμα δεν κατάλαβες γιατί πέφτει ο χρυσός, θα το καταλάβεις όταν πέσει ακόμα αρκετά στο μέλλον. Στην περίπτωση που νομίζεις κατά το δικό σου σενάριο ότι με μερικές λιρίτσες που έχει ο κοσμάκης θα σωθεί είσαι οικτρά γελασμένος.
Κάνε το κέφι σου με τα συλλεκτικά και άσε τα άλλα με τις επενδύσεις, είναι παιχνίδια για μεγάλους και όχι φυσικά για εμάς τις μαριδούλες. Μεγάλο χαμόγελο
Συγνώμη άν στενοχωρώ μερικούς με τα λεγόμενά μου, αλλά δεν είμαι έτοιμος για τον Γ. Παγκόσμιο πόλεμο.
συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες....
δεν πιστευω οτι θα δουμε παγκοσμιο κραχ εμεις,ομως θεωρω πολυ πιθανο σε 3-4 χρονια μια αλλαγη στο ευρω πχ...... να αποχωρησει λεω εγω η γερμανια απο αυτο, ωστε να μην διασπαστει η ευρωζωνη.... σε αυτη την περιπτωση, καλο θα ειναι να εχεις μεταλλο, οχι για να φας, να φας θα βρεις.... αλλα για να διασφαλισεις τα χρηματα σου, σε ενα ευρω που θα πληθωριστει....


ενα σεναριο ανεφερα, παιζουν πολλα ... δεν πιστευω οτι ντε και καλα θα γινει αυτο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #827 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:55:21 μμ »

Σωστός! Υπάρχει και ένα ακόμη ενδεχόμενο που ισχυροποιεί το "δια ταύτα σου", τα ευρουδάκια που βρίσκονται κρυμμένα, θαμμένα, σεντουκιασμένα να περάσουν από αυστηρό νομισματικό (και όχι μόνο) έλεγχο πριν μετατραπούν σε κάποιο πιθανόν νέο νόμισμα  Κλείσιμο ματιού

Το μετρητο ειναι το καλυτερο,αλλα ποιο νομισμα??ποσο μπορεις να εχεις μετρητο?? και αν αλλαξει νομισμα και σου πει οτι αναγνωριζει μονο τα ευρω της τραπεζας προκειμενου να σου ξεφτιλισει το χρημα στο μπαουλο??πολλοι εχουν θαψει χρημα για να το βγαλουν και καλα μετα ,ναι αλλα θα μπορουν???

Αυτό δε λέει τίποτα, το ίδιο μπορεί να γίνει και με τον χρυσό.

Σε μικρότερες ποσότητες, η συναλλαγές μπορούν να γίνουν "άτυπα" (χέρι με χέρι κλπ). Ή και στην καθαυτό "μαύρη αγορά".

Σε μεγαλύτερες ποσότητες, και ο χρυσός μπορεί να "δυσκολευτεί να εμφανιστεί".
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #828 στις: Ιούλιος 25, 2015, 01:20:20 μμ »


Αυτό δε λέει τίποτα, το ίδιο μπορεί να γίνει και με τον χρυσό.

Για σκέψου γιατί δεν μπορεί να γίνει το ίδιο και με τον χρυσό
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #829 στις: Ιούλιος 25, 2015, 01:31:51 μμ »

Εγώ ό,τι είχα να σκεφτώ, το σκέφτηκα. Εσύ... τη μια μέρα είσαι "σίγουρος" για το ένα και την άλλη για για το άλλο...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #830 στις: Ιούλιος 25, 2015, 01:39:52 μμ »

Εγώ ό,τι είχα να σκεφτώ, το σκέφτηκα. Εσύ... τη μια μέρα είσαι "σίγουρος" για το ένα και την άλλη για για το άλλο...


Την "σιγουριά" και το "αλάθητο" τα αφήνω για αυτούς που διακαώς τα αποζητούν, μήπως και τονώσουν λίγο το (υπερ)εγώ τους  Κλείσιμο ματιού

Υπάρχει και ένα ακόμη ενδεχόμενο που ισχυροποιεί το "δια ταύτα σου", τα ευρουδάκια που βρίσκονται κρυμμένα, θαμμένα, σεντουκιασμένα να περάσουν από αυστηρό νομισματικό (και όχι μόνο) έλεγχο πριν μετατραπούν σε κάποιο πιθανόν νέο νόμισμα  Κλείσιμο ματιού


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #831 στις: Ιούλιος 25, 2015, 02:42:50 μμ »

Το να σε παίρνουν στα σοβαρά δεν είναι δικαίωμα, είναι κάτι που το κερδίζει ο καθένας με τις ικανότητές του και την προσπάθειά του. Το είπαμε αυτό.

Κάτι άσχετο: Αν χρειαστείς χρήματα για κάτι, είτε αγορά αυτοκινήτου, είτε αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας, τον χρυσό σου θα τον πας στην τράπεζα να τον ανταλλάξεις; (Ίσως να τον δώσεις και όπως είναι.) Τα μετρητά σου γιατί να τα πας στην τράπεζα να τα ανταλλάξεις;



Ακόμα πιο άσχετο: Τη μαύρη αγορά συναλλάγματος (κλπ) εγώ την έχω ζήσει. Και στην Ελλάδα και στον Υπαρκτό Σοσιαλισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2015, 02:52:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #832 στις: Ιούλιος 25, 2015, 02:53:31 μμ »

Αυτό:
Υπάρχει και ένα ακόμη ενδεχόμενο που ισχυροποιεί το "δια ταύτα σου", τα ευρουδάκια που βρίσκονται κρυμμένα, θαμμένα, σεντουκιασμένα να περάσουν από αυστηρό νομισματικό (και όχι μόνο) έλεγχο πριν μετατραπούν σε κάποιο πιθανόν νέο νόμισμα  Κλείσιμο ματιού


Ki αυτό:
Το να σε παίρνουν στα σοβαρά δεν είναι δικαίωμα, είναι κάτι που το κερδίζει ο καθένας με τις ικανότητές του και την προσπάθειά του. Το είπαμε αυτό.

Άντε γεια!  Χαμόγελο Χαμόγελο


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #833 στις: Ιούλιος 25, 2015, 03:13:52 μμ »

Άντε, γεια!
Πρωτάθλημα και κύπελλο ξανά στον Πειραιά. :-)
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #834 στις: Ιούλιος 25, 2015, 04:46:57 μμ »

β) Επιστροφή στην δραχμή δεν έγινε.  (Φυσιολογικό)

Θα γίνει. (Φυσιολογικό / αναμενόμενο)

Κεντρική ιδέα: Πάντα κερδίζουν οι λίγοι και όχι το πλήθος. Το σύστημα είναι αήττητο.

Σ' αυτό συμφωνώ , και με επιστροφή σε  δραχμή οι λίγοι θα κερδίσουν.
Λαμβάνουμε λοιπόν τα μέτρα μας για να είμαστε με τους κερδισμένους.
Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #835 στις: Ιούλιος 25, 2015, 05:00:17 μμ »

Χμμμ.... η παράμετρος που αφήνεις (κι εσύ) αδιευκρίνιστη είναι αν είναι προτιμότερη η "αποθησαύριση" σε χρυσό ή σε ευρώ (ή σε δολάρια). Σε περίπτωση επιστροφής στη δραχμή όλοι οι παραπάνω θα βγούν κερδισμένοι.

Η περίπτωση κατάρρευσης του ευρώ ή του δολαρίου... πολύ λίγο σχετίζεται με την Ελλάδα και τη δραχμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2015, 05:12:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #836 στις: Ιούλιος 26, 2015, 08:18:13 πμ »

Καλημέρα, σε όλους... Δεν θέλω να μπω σε πολιτική κουβέντα και να αντιπαρατεθώ, απλά μερικούς προβληματισμούς μου θα αναφέρω.

Στις Η.Π.Α. ο VAT(ΦΠΑ) είναι 5-10% ανάλογα με την πολιτεία. Επειδή είναι χαμηλός και υπάρχουν βαρύτατες ποινές τον πληρώνουν όλοι. Με αποτέλεσμα να συλλέγει η κάθε πολιτεία περισσότερα χρήματα αναλογικά , σε σχέση με την Ελλάδα του 23%.

Ξέρω ότι θα διεγείρω πολλούς αλλά τα capital controls και το πλαστικό χρήμα θα λύσουν σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα της φοροδιαφυγής και πιστεύω ότι δεν επηρρεάζουν στον βαθμό που αρχικά εκτιμήθηκε  την ελληνική οικονομία.*

*Μας επηρρεάζει καθώς οι αγοραπωλησίες (στα συλλεκτικά) που κάνουμε όλοι θα τεθούν επί τάπητος και χρειάζεται να γίνει μια σοβαρή κουβέντα σε ξεχωριστό θέμα.

Αυτό που με φοβίζει για το μέλλον δεν είναι τα τόσο τα εσωτερικά μας θέματα, όσο ο αντίκτυπος που θα έχει σε εμάς ο οικονομικός πόλεμος που γίνεται και τα προβλήματα των μεγάλων. Πολλά και σημαντικά πράγματα περνάνε απαρατήρητα...

Είμαι πλέον αρκετά βέβαιος ότι οι τιμές χειραγωγούνται αισχρά και θα συνεχίση η απαξίωση των μετάλλων, ίσως να δούμε και 900 ευρώ την ουγγιά. Αυτό όμως θα τελειώσει άρκετά σύντομα, αν όχι μέσα στο 2015, σίγουρα εντός του 2016. Δεν είναι καιρός να πουλάτε τα πολύτιμα μεταλλάκια σας, αλλά σε κάθε καλή πτώση να ενισχύεται τις θέσεις σας... Και μακριά από το δολλάριο.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #837 στις: Ιούλιος 26, 2015, 08:48:07 πμ »

Ο εχθρος του Καπιταλισμου ειναι η ελλειψη πιστης.Οι οποια μειωνεται μερα με την μερα στο παγκοσμιο στερεωμα.Ετοιμασου ελπιδοφορε γιατι τα ποδια που στηριζεται το κραχ ειναι ο αιφνιδιασμος.Το σιγουρο ειναι θα μας βρει με τα βρακια κατεβασμενα.Ολοι αυτοι οι λιγοι που λες η ολιγαρχια ηδη ετοιμαζεται γιατι αυτοι ξερουν.Γιατι πεφτει τεχνητα ο χρυσος;;Μα για να τον αγορασουν φθηνα.Και μετα στα υψη παλι....
Αχ βρε Γιάννη ακόμα δεν κατάλαβες γιατί πέφτει ο χρυσός, θα το καταλάβεις όταν πέσει ακόμα αρκετά στο μέλλον. Στην περίπτωση που νομίζεις κατά το δικό σου σενάριο ότι με μερικές λιρίτσες που έχει ο κοσμάκης θα σωθεί είσαι οικτρά γελασμένος.
Κάνε το κέφι σου με τα συλλεκτικά και άσε τα άλλα με τις επενδύσεις, είναι παιχνίδια για μεγάλους και όχι φυσικά για εμάς τις μαριδούλες. Μεγάλο χαμόγελο
Συγνώμη άν στενοχωρώ μερικούς με τα λεγόμενά μου, αλλά δεν είμαι έτοιμος για τον Γ. Παγκόσμιο πόλεμο.
Εσύ μπορεί να μην είσαι,άλλοι όμως έχουν κανονίσει την ημέρα τον χρόνο και τον τόπο.Και ο χρυσός είναι το λιγότερο που θα χρειαστούμε...
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #838 στις: Ιούλιος 26, 2015, 08:54:09 πμ »

Ο εχθρος του Καπιταλισμου ειναι η ελλειψη πιστης.Οι οποια μειωνεται μερα με την μερα στο παγκοσμιο στερεωμα.Ετοιμασου ελπιδοφορε γιατι τα ποδια που στηριζεται το κραχ ειναι ο αιφνιδιασμος.Το σιγουρο ειναι θα μας βρει με τα βρακια κατεβασμενα.Ολοι αυτοι οι λιγοι που λες η ολιγαρχια ηδη ετοιμαζεται γιατι αυτοι ξερουν.Γιατι πεφτει τεχνητα ο χρυσος;;Μα για να τον αγορασουν φθηνα.Και μετα στα υψη παλι....
Αχ βρε Γιάννη ακόμα δεν κατάλαβες γιατί πέφτει ο χρυσός, θα το καταλάβεις όταν πέσει ακόμα αρκετά στο μέλλον. Στην περίπτωση που νομίζεις κατά το δικό σου σενάριο ότι με μερικές λιρίτσες που έχει ο κοσμάκης θα σωθεί είσαι οικτρά γελασμένος.
Κάνε το κέφι σου με τα συλλεκτικά και άσε τα άλλα με τις επενδύσεις, είναι παιχνίδια για μεγάλους και όχι φυσικά για εμάς τις μαριδούλες. Μεγάλο χαμόγελο
Συγνώμη άν στενοχωρώ μερικούς με τα λεγόμενά μου, αλλά δεν είμαι έτοιμος για τον Γ. Παγκόσμιο πόλεμο.


στρουθοκαμηλισμός < στρουθοκάμηλος + -ισμός (συμπεριφορά παρόμοια με της στρουθοκαμήλου, η οποία κρύβει το κεφάλι της στο έδαφος όταν την κυνηγάει κάποιος εχθρός)

η τακτική του να αγνοείς τα προβλήματα υποκρινόμενος ότι δεν υπάρχουν

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #839 στις: Ιούλιος 26, 2015, 09:32:03 πμ »



Ξέρω ότι θα διεγείρω πολλούς αλλά τα capital controls και το πλαστικό χρήμα θα λύσουν σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα της φοροδιαφυγής και πιστεύω ότι δεν επηρρεάζουν στον βαθμό που αρχικά εκτιμήθηκε  την ελληνική οικονομία.*




καλημερα.... 
το αρθο δεν ειναι του ριζοσπαστη, αλλα του καπιταλ....
http://www.capital.gr/story/3046874/stamatiste-ta-psemmata-gia-tin-em-forodiafugi-em
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 54 55 [56] 57 58 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences