Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:15:14 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 419596 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 11:00:34 μμ »

Δεν φταίνε αυτοι εκείνη που πηγαίνουν και αγοράζουν απο όλους αυτους
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 12:15:23 μμ »

Gold demand will rebound in 2015 as bullion consumption in Asia increases and investors return to exchange-traded products backed by the metal, according to HSBC Securities (USA) Inc.

Global demand may rise 15 percent to 4,127 metric tons this year, analysts James Steel and Howard Wen wrote in a report dated Jan. 14.

Consumption reached a record 4,582.3 tons in 2011, when prices climbed to a peak of $1,921.17 an ounce, according to data from the World Gold Council.

Steel and Wen expect gold to average $1,234 an ounce this year after averaging $1,265.93 in 2014. Bullion will trade between $1,120 and $1,305 in 2015 as price-sensitive buyers in emerging markets define the price floor and ceiling, HSBC said.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 12:46:02 μμ »

Βρε παιδιά έχω μία απορία.
Διαβάζω Ευρωπαικές εφημερίδες μαύρα μαντάτα, διαβάζω Υπερατλαντικές εφημερίδες μαύρα μαντάτα κ.λ.π.
Η Απορία μου είναι γιατί τα μέταλλα δεν έχουν γίνει πύραυλος, τι περιμένουν για να συγκινηθούν οι επενδυτές την Δευτέρα παρουσία.
Φτωχική απορία αλλά είναι στα μέτρα μου.

Την ερώτηση που έκανες Δημήτρη τώρα την πρόσεξα και με έβαλε σε σκέψεις. Πέρα από αυτά που λέμε για χειραγώγηση της αγοράς, κάτι στο οποίο πιστεύω, καταλήγω πως υπάρχει και χειραγώγηση της κοινής γνώμης.

Εδώ και πόσο καιρό απαξιώνουν τα μέταλλα, ως επένδυση των πρωτόγονων ανθρώπων? Με επιχειρήματα όπως “καλά ήταν για εποχές περασμένων αιώνων και όχι στον σύγχρονο παγκοσμιοποιημένο καπιταλισμό”.

Και βέβαια υπάρχουν τεράστια συμφέροντα πίσω από αυτό, αφού όταν μετατρέπουμε το fiat σε μέταλλο αποδυναμώνεται το fiat και δεν κινείται πλέον στις καθημερινές συναλλαγές που παράγουν Φ.Π.Α. και χρέος.

Οι άνθρωποι τείνουν να ακολουθούν την τάση της αγοράς, να πουλάνε στην πτώση και την απαξίωση και να αγοράζουν στην άνοδο και όταν κάτι είναι ήδη υπερτιμολογημένο.

Νομίζω ότι αυτό θα αλλάξει μέσα στο 2015.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:20:25 μμ »

ΚΟΛΑΣΗ!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Το ελβετικό φράγκο εκτινάχθηκε σε ιστορικό υψηλό έναντι του ευρώ μετά από την αναπάντεχη απόφαση της ελβετικής κεντρικής τράπεζας να διακόψει την ελάχιστη συναλλαγματική ισοτιμία έναντι του ευρώ.

«Βίαιη» ήταν η αντίδραση του ελβετικού χρηματιστηρίου, καθώς  έφτασε να υποχωρεί έως και 7,50% ύστερα από την απόφαση της κεντρικής τράπεζας. Η μετοχή της Nestle υποχωρεί 7%, της Credit Suisse κατά 7,5% και της UBS κατά 7%. "Είναι δύσκολο να εκτιμηθεί η επίδραση του ισχυρού φράγκου στην κερδοφορία των ελβετικών τραπεζών", σχολιάζει αναλυτής της Berenberg.
 
Και το πετρέλαιο διεύρυνε τις απώλειές του μετά από την ελβετική κίνηση, και τώρα υποχωρεί 2% στα 47,52 δολάρια το βαρέλι.

Πτώση καταγράφουν ήδη και τα futures στην Wall Street, με το παράγωγο του Dow Jones να υποχωρεί 90 μονάδες (0,50%).

Στο Λονδίνο ο FTSE 100 σημειώνει πτώση 0,56%, o DAX στην Φρανκφούρτη ενισχύεται 0,04%, ο CAC 40 υποχωρεί 0,55%, ο ιταλικός FTSE MIB σημειώνει άνοδο 0,37% και ο ισπανικός IBEX 35 υποχωρεί 0,44%..

Ο χρυσός εκτινάχθηκε 7,15% στα 1.236 δολάρια την ουγκιά, καθώς οι επενδυτές «έσπευσαν» στο ασφαλές καταφύγιο του χρυσού.

Το φράγκο διαμορφώθηκε στο υψηλότερο επίπεδο των τελευταίων τριών ετών έναντι του δολαρίου καθώς η ελβετική κεντρική τράπεζα κατέληξε ότι το πλαφόν του 1,20 δεν δικαιολογείται πλέον.


Πηγή:www.capital.gr
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:20:51 μμ »

....................................ταυρος...................................................http://www.capital.gr/News.asp?id=2201719
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:22:20 μμ »

Παω να κανω μια πολυ καλη επενδυτικη κινηση σημερα!!

Να αγορασω λιρες και.....να φουλαρω το αμαξι βενζινη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:24:35 μμ »

Παω να κανω μια πολυ καλη επενδυτικη κινηση σημερα!!

Να αγορασω λιρες και.....να φουλαρω το αμαξι βενζινη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
στο μυαλο μου εισαι....
1η κινηση.... πουλαω 1 λιρα.....
2η κινηση με τα ευρω της λιρας φουλαρω βενζινη
3η κινηση τωρα που εχω βενζινη βγαινω για λιρing
 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:31:59 μμ »

Μπραβο Θοδωρη σε καλο δρομο βρισκεσαι οπως λεει και ο φιλος μου ο ελπιδοφορος!!

Αληθεια που ειναι αυτος;;Κανει αναλυσεις μαζι με τον Καισαρειο του capital.gr;; Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:33:49 μμ »

http://www.capital.gr/News.asp?id=2201719

Τρελό πάρτι σήμερα ο χρυσός και κάτω από 1,17 ευρω/δολλ  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:39:59 μμ »

Παω να κανω μια πολυ καλη επενδυτικη κινηση σημερα!!

Να αγορασω λιρες και.....να φουλαρω το αμαξι βενζινη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
στο μυαλο μου εισαι....
1η κινηση.... πουλαω 1 λιρα.....
2η κινηση με τα ευρω της λιρας φουλαρω βενζινη
3η κινηση τωρα που εχω βενζινη βγαινω για λιρing
 Σαρκασμός

4ή κίνηση πουλάω και δολλάρια που είχα αγοράσει στο 1,4  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:43:58 μμ »

Παω να κανω μια πολυ καλη επενδυτικη κινηση σημερα!!

Να αγορασω λιρες και.....να φουλαρω το αμαξι βενζινη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
στο μυαλο μου εισαι....
1η κινηση.... πουλαω 1 λιρα.....
2η κινηση με τα ευρω της λιρας φουλαρω βενζινη
3η κινηση τωρα που εχω βενζινη βγαινω για λιρing
 Σαρκασμός

4ή κίνηση πουλάω και δολλάρια που είχα αγοράσει στο 1,4  Μεγάλο χαμόγελο
5η κινηση αγοραζεις φραγκο, οσο ειναι ακομα χαμηλα
Καταγράφηκε
pantos28
Επισκέπτης
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:48:08 μμ »

6 η κινηση παω με τα παιδια και την γυναικα μου μια βολτα , ρουφω εικονες και στιγμες και κανω την φοβεροτερη επενδυση της ζωης μου .....
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:50:28 μμ »

6 η κινηση παω με τα παιδια και την γυναικα μου μια βολτα , ρουφω εικονες και στιγμες και κανω την φοβεροτερη επενδυση της ζωης μου .....


Σωστο αλλα δεν ταιριαζει σε τοπικ φορουμ με επενδυτικους στοχασμους!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:51:52 μμ »

Ας βαλω και ενα αρθρο του Καισαρειου που εβαλε παραμονες χριστουγεννων μια και τον ανεφερα!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

http://www.capital.gr/jArticle.asp?id=2187950



Ο χρυσός δεν έχει να πάει... πουθενά

  
Του Γιώργου Καισάριου

Για όποιον δεν το έχει προσέξει, ο χρυσός είναι πλέον και κάτω από τα $1.200 δολάρια η ουγκιά. Η στήλη εδώ και πολύ καιρό έχει πει ότι δεν είναι... επενδυτικός λάτρης του χρυσού και εκτιμά ότι ο χρυσός δεν είναι τίποτα άλλο από ένα βιομηχανικό asset, το οποίο κατά καιρούς μπορεί να χρησιμοποιηθεί επενδυτικά, για να βγάζει κανείς κεφαλαιακά κέρδη (capital gains).

Το ερώτημα είναι, προς τα που μπορεί να πάει ο χρυσός από δω και πέρα και τι πιθανότητες υπάρχουν για κεφαλαιακά κέρδη, αν υποθέσουμε ότι το πόρισμα είναι για άνοδο;

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Όπως όμως έχω γράψει σε προηγούμενα άρθρα, η ζήτηση για χρυσό σαν μέσο αποταμίευσης είναι σε υποχώρηση σε πολλά κράτη του κόσμου λόγω της ανάπτυξης της τραπεζιτικής.

Η ζήτηση για χρυσαφικά (που αποτελεί το 50% της συνολικής ζήτησης για χρυσό) επίσης είναι σε καθοδική πορεία εδώ και αρκετό καιρό.



Πηγή:www.capital.gr
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 01:56:17 μμ »

Ο Καισαριος ειναι ενα τιποτα βασικα,μια φουσκα του διαδικτυου.
Ειναι και ατυχος γιατι προσπαθει να κανει προβλεψεις και δεν του βγαινει ουτε κατα τυχη,ενω φυσιολογικα στις δεκα προβλεψεις στατιστικα καποιες θα επρεπε να ειναι σωστες!


Δειτε χρυσο σε ευρω,αφηνιασε σημερα
https://pbs.twimg.com/media/B7Y3rYhCMAAKBpG.png
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences