Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:29:45 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: διδραχμα-1911 και 1901  (Αναγνώστηκε 23431 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 09:04:00 μμ »

Εγω 400με 500 ευρώ θα τα εδινα
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 09:29:16 μμ »

ρε παιδια ενα διδραχμο του 11 και ενα του 01 δεν ειναι?αρχισατε του ανθρωπου τα μσ64 και τα χιλιαρικα λες και ειναι φυστικια!!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 09:36:55 μμ »

Πες τα ρε Λευτερη! Μερικοι φουσκωνουν τα μυαλα καποιων με ποσα που δεν υφιστανται! Αυτες οι τιμες αφορουν υψηλοβαθμα, πιστοποιημενα νομισματα που υπο προυποθεσεις πιανουν αυτες τις τιμες και εχουν συγκεκριμενους αγοραστες!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 09:50:00 μμ »

3 είναι τα δίδραχμα του 11 .Εγώ είπα πόσα θα έδινα δεν ξέρω πόσοι από τα παιδεια που είπαν τετραψήφια νούμερα αν θα τα έδιναν η αν τόσο τα κοστολογούν
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 10:05:13 μμ »

Τα νομίσματα φαίνονται πολύ υψηλού βαθμού και δεν χρειάζεται να κουτιαστούν για να πιάσουν τιμές αντίστοιχες του βαθμού που 'παίζουν'.

Βαράτε...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 11:48:43 μμ »

Μάλλον τα τετραψήφια θα τα στέλνουν με π.μ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 09:51:05 πμ »

Οι τιμές που έγραψα δεν ειναι για να του φουσκώσω τα μυαλά. Θα μπορούσα κάλλιστα να του εστελνα π.μ. του παιδιού και να του ελεγα 1500 ολα. Αν τα νομίσματα πισςτοποιηθούν και βγουν μσ64 κάνουν πανω κατω 2000 εκαστο. Ισως και παραπάνω αν περιμένει λίγο. Διαφωνεί κάποιος σε αυτό?
Και σε μσ63 γνωρίζω 3-4 πωλήσεις τον τελευταιο χρονο στο range που προανέφερα, 1300,1400 εκει.

Τωρα αν θελει το παλικάρι να τα πουλήσει raw και να ξεμπερδεύει δεν το βλέπω ευκολο να πάρει πάνω απο 1000-1200 για το καλυτερο κομματι και 600-700 για το υποδεέστερο απο τα τρία δεδομενου οτι δε γραφουν ευκολα βαθμούς τα δίφραγκα 1911.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 10:17:27 πμ »

Βασιλη δεν μιλησα για σενα οταν ειπα φουσκωμα τιμων που πιστευω τα δινεις τα ποσα που αναφερεις μεσες-ακρες. Αλλα το να αδειαζουμε τιμες τετοιες και μαλιστα σε απιστοποιητα, αμφιβολης καταστασης, αγνωστο αν εχουν καθαριστει απο μια και μονο φωτογραφια ειναι λαθος.
2000 ευρω σε μς64 το βλεπω δυσκολο, ποσο μαλλον πιο πανω και ποσο μαλλον που σκασαν μαζι τρια κοματια. Και 1300-1400 που αναφερεις για raw ειναι υπερβολη (με δικα μου κριτηρια παντα). Αν εχεις αρχειο με πουλημενα σε πιστοποιηση απο μς62 ως μς64 στειλε μ πμ. 
Ομορφα ειναι, λουστρατα ειναι δεν τα απαξιωνω προς θεου αλλα δεν ειναι η τρελη σπανιοτητα. Ειναι δυσκολο να τα βρεις σε τετοια κατασταση αλλα οχι τετοια ποσα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 10:52:45 πμ »

Συζήτηση κάνουμε Στέλιο μου. Δεν εχω κανένα πρόβλημα. Ασφαλώς και οι τιμές που προανέφερα προϋποθέτουν να δεις τα νομίσματα στο χέρι διότι οι φωτογραφίες κρύβουν πάντα πολλές ατέλειες. Το κακό ειναι πως οταν καποιος δε ξέρει και του λες ενα ευρος τιμής αυτός κολλάει πάντα στην υψηλότερη και ειναι λογικό.

Προσωπικά για raw νόμισμα ακόμα και να το δω στο χέρι δεν δίνω πανω απο το 50% της αξιας του σε πιστοποιημένο. Δηλαδή αν σε μσ64 εχει π.χ. 500ευρώ και κρινω οτι ειναι 64αρι πληρωνω μεχρι 250. Διοτι εάν η Pcgs το βγαλει 1 βαθμό κάτω , τον π0ύλο!!!

Καλη χρονιά Στέλιο μου, με υγεία και ευτυχία.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 11:11:24 πμ »

Πιστεύω ότι οι τιμές που δίνει ο Βασίλης είναι λιγάκι υψηλές, αλλά με συνολικά 13 σε MS63, 7 σε MS64 και κανένα σε MS65, το μέσο ποσό σ' αυτές τις καταστάσεις παίζει σε τετραψήφια. Μπορεί να μας διαφωτίσει ο Γιώργος (GKounto) που, αν δεν απατώμαι, πρόσφατα έδωσε ένα 63άρι. Στον κατάλογό μου, το 64 raw το δίνω κάπου στα 1.400 και ο Δημήτρης το δίνει στα 2.000.

Δε βλέπω λόγο να συζητάμε για τιμές, αφού ο καθένας με το σκεπτικό του τις ορίζει εκεί που θα μπορούσε να 'κινηθεί' ή εκεί που θα τον βόλευε. Προς το παρόν 'παίζουν'... Ας τα στείλει για πιστοποίηση ο φίλος και σε 1-1.5 μήνα, θα δούμε που κλείνουν τα 63-64 ή αν θέλετε ακόμη και τα 62. Για να ορίσουμε και πιο σωστή τιμή στον κατάλογο, μιας και δεν τα βλέπουμε συχνά.  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2014, 11:19:50 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 11:14:42 πμ »

Τα δίδραχμα είναι πολύ ωραία, ειδικά το δεύτερο και το τρίτο.  63 τα βλέπω σε βαθμό.  Το πρώτο έχει κάποια θέματα.
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 11:23:39 πμ »

Τωρα δημοσια τιμες σε μια πασαρελα νομισματων προς πωληση, δυσκολο πραγμα ειναι.
Τα νομισματα ειναι πανεμορφα και..raw.
Προσωπικα δεν με ενδιαφερουν, αλλα αν με ενδιεφεραν θα ηθελα οπωσδηποτε να τα δω στο χερι και στην λουπα, πριν κανω οποιαδηποτε προσφορα.
Αν ημουν ο πωλητης τους θα εδινα απο ενα τριανταρι και σε εναμισι μηνα θα ειχα στα χερια μου πιστοποιημενο τον βαθμο τους και θα μιλαγα επι αλλης βασης.
Αναρωτιεμαι γιατι ο φιλος που τα εχει δεν το κανει.
Σε καθε περιπτωση, πανεμορφα.
Μερακλης ο παππους.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 11:41:40 πμ »

Το δικο μου 63 το εδωςα 1550 τον Μάιο.

Συμφωνώ 100% με την εκτίμηση του Βαςιλη solferino.

Και εγω τις ίδιες σχεδόν τιμες του εδωςα σε πμ μειωμένες κατα περιπου 30% χωρις να του κανω πρόταση αγοράς, αντίθετα του ευχήθηκα καλή τύχη λέγοντας του οτι εδώ μεσα οι φίλοι συλλέκτες θα σου δώσουν κατι παραπάνω.

Φυσικα ολα αυτα υπό την προϋπόθεση της καταςταςης. Για μεν το πρωτο του είπα ιςως εχει παλιό καθάρισμα μεχρι €200, το δεύτερο 62-63 €1000 και το τρίτο 64 €1400!

Σε αυτές τις καταςταςεις αυτα θα πλήρωνα ως έμπορος του είπα συμπληρώνοντας αυτα που είπα παραπάνω.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 12:41:45 μμ »

Καλημέρα σε όλους.Όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ που έκανα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα νομίσματα-συλλογή και όλα όσα το ακολουθούν.Απότι είδα υπάρχει ενδιαφέρον για τα δίδραχμα του 1911, πιο πολύ λογο της κατάστασης που βρίσκονται.Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν να με κατατοπίσουν ως προς το εύρος της τιμής που κυμαίνονται.Δυστυχώς δε βρίσκομαι Αθήνα και μία συνάντηση με έναν από εσάς ισοδυναμεί με ταξίδι.Συγνώμη σε όσους δεν απάντησα για κάποια τιμή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να απαντήσω.Γιαυτό εντός της ημέρας θα ανεβάσω πιο λεπτομερείς φωτογραφίες από το κάθε ένα ξεχωριστά για να υπαρξει οσο γίνεται καλύτερη αξιολόγηση ώστε να μπορώ να απαντήσω.ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 01:02:36 μμ »

Εγω θα ελεγα να τα ανεβασεις στης δημοπρασια με το ποσο που θελεις και οσοι θελουνε θα παρουνε μερος !!!

Αλλα και αν βρεις την τιμη που ειναι για πουλημα περιμενω π.μ σου   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences