Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 11:01:14 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 & 2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1868 - 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876  (Αναγνώστηκε 13081 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rousos3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 70



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 11:40:26 μμ »

Καλησπέρα ,
σε τι κατηγορία θα τα βάζατε αυτα τα 3 νομίσματα ?











Ευχαριστώ !
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 12:21:34 πμ »

Στη κατηγορία των πολύ ωραίων νομισμάτων!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δυστυχώς, όμως πρέπει να 'ναι καθαρισμένα Απορία και γυαλισμένα ειδικά η δραχμή του '68. Και όπου καθαρισμένο νόμισμα χάνεται η πατίνα του.

Ξεχωρίζει το τάληρο του '76. Απίστευτο το νόμισμα!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Αυτά από μένα αν και καλό είναι να περιμένουμε και τους άλλους για να πούνε πιο πολλά πράγματα. Κλείσιμο ματιού

Φιλικά, Χαμόγελο
Γιάννης
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 07:23:25 πμ »

Οπως τα ειπε ο Γιαννης ειναι ειναι δυστηχως καθαρισμενα. Το καλυτερο απο αυτα ειναι το πενταδραχμο που αποτι βλεπω εχει ομορφα στοιχεια, δεν εχει κανενα περιμετρικο χτυπημα η παραμορφωση αλλα ειναι γεματο χερλαινς.
Το διδραχμο ειναι σε κατω του μετριου κατασταση οπως η πλειοψηφια των νομισματων αυτων Κλείσιμο ματιού
Και η δραχμη ειναι καρα-γυαλισμενη αλλα δεν ειναι και καποια ιδιεταιρη σπανιοτητα σαν ημερομηνια.
Δικες μου τιμολογησεις:
5δραχμο 70ε
διδραχμο 30-40ε
δραχμη 10ε
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 07:43:49 πμ »

Εγω θα εβαζα κατι παραπανω στο διδραχμο ,δεν παυει να ειναι δυσκολο
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 08:46:19 πμ »

διδραχμο 30-40ε
Απορία
λιγο χαμηλα δεν ειναι???
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 09:05:41 πμ »

πράγματι αξιοπρεπέστατο τάλιρο.
το δίφραγκο 1868 κάπου στα διπλά το βλέπω (60-80€).
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 09:15:25 πμ »

Ο καθενας κρινει με δικα του κριτηρια. Για το διδραχμο σε αυτη την κατασταση δεν θα εδινα πανω απο 40ε για κανενα λογο.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 09:52:00 πμ »

Ο καθενας κρινει με δικα του κριτηρια. Για το διδραχμο σε αυτη την κατασταση δεν θα εδινα πανω απο 40ε για κανενα λογο.
Εννοείται Στέλιο, γνώμες είναι κ είναι σεβαστές  Κλείσιμο ματιού Χρόνια πολλά κ καλά Χριστούγεννα!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:32:28 πμ »

http://www.ebay.com/itm/301415263304?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT#ht_3470wt_1171

το οποιο ειναι λιγο καλυτερο
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:36:45 πμ »


Ξεχωρίζει το τάληρο του '76. Απίστευτο το νόμισμα!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Φιλικά, Χαμόγελο
Γιάννης

οχι και απιστευτο μικρε ειπαμε
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:47:47 πμ »

Παιδια προσωπικα εχω σταματησει να πληρωνω τις δυσκολες ημερομηνιες σε μη εμφανισημα κοματια. Πλεον θα περιμενω να παρω κατι πιο ομορφο και να δωσω το κατι παραπανω να μου αρεσει κιολας, οχι μονο να κλεισω την ημερομηνια.

Βαζελακο μπες στη σελιδα του Πανου να δεις απιστευτο(α) ταληρο(α) Κλείσιμο ματιού

Χρονια πολλα και σε σενα Γιαννη και καλα Χριστουγεννα σε ολους!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:56:54 πμ »

Παιδια προσωπικα εχω σταματησει να πληρωνω τις δυσκολες ημερομηνιες σε μη εμφανισημα κοματια. Πλεον θα περιμενω να παρω κατι πιο ομορφο και να δωσω το κατι παραπανω να μου αρεσει κιολας, οχι μονο να κλεισω την ημερομηνια.

Στελιο, ειναι σεβαστο αυτο που λες ..ειναι τι στοχους βαζει ο καθενας...Αυτος που στοχευει στην πληροτητα,καποια στιγμη θα υποχρεωθει εκ των πραγματων να κανει εκπτωσεις στην κατασταση, βλεπε
2λεπτο 1836 -- 10λεπτο 1849 μεγαλο θυρεο -- 20λεπτο 1893 -- δυσκολα ασημενια του Οθωνα κτλ-- που πρακτικα
ειναι σχεδον ανυπαρκτα σε εμφανισιμες καταστασεις...
  Απο την αλλη αυτος που στοχευει μονο σε ευχαριστες-εμφανισιμες καταστασεις θα περιοριστει σε Παυλο Γεωργιο τα ευκολα,και σε 5-10 Οθωνακια πανευκολα
  Οπως παντα εξαρταται τι αναζητα συλλεκτικα ο καθενας..
Για μενα και το ενα σωστο και σεβαστο και το αλλο..
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 11:10:28 πμ »

Πανο σιγουρα στα δυσκολα κοματια ολοι κανουμε εξαιρεσεις, 2λεπτο 36 θα πληρωθει και σε λιομα. Απλα το δικο μου σκεπτικο ειναι να μην δινουμε τρομερη υπεραξια σε κοματια δυσκολα μεν αλλα που βρισκονται σε τετοιες καταστασεις.
Δεν μιλαω φυσικα για το συγκεκριμενο νομισμα αλλα γενικες δικες μου παρατηρησεις.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 12:02:29 μμ »

  Στελιο δεν θα διαφωνησω για την ΤΡΟΜΕΡΗ υπεραξια που ανεφερες, τα δυσκολα ομως ουτως ή αλλως εχουν υπεραξια κ αυτο ειναι αδιαμφισβητητο..
   Προσεξε ομως και την διαστρεβλωση που δημιουργειται καποιες φορες...και οσο μου επιτρεπει η μικρη εμπειρια μου, ειδικα αυτα τα χρονια της κρισης παρατηρω τις μεγαλυτερες διαστρεβλωσεις...!
     Πχ μονολεπτα ακυκλοφορητα 1869-78  που υπαρχουν αφθονα ,κυμαινονται στα 90-120 ευρω οσο ακριβως τα εβρισκες προ κρισης ( μιλαμε για συνολικο τιραζ  14 και 7 Εκατομμυρια αντιστοιχα! )
Παυλοι ακυκλοφορητοι ευκολοι 10δρχ1959 ,20δρχ1960, 5δρχ1954,δεκαρουλες υπερευκολες,1962 ( τιραζ καποια εκατομμυρια ) εχουμε δει να αλλαζουν χερια με 50-60 ισως και παραπανω ευρω ,που υπαρχουν τσουβαλια απο πισω ετοιμα να πιστοποιηθουν ανα πασα στιγμη και να δωσουν 66αρια-67αρια κτλ..
     Για να το φερω ομως και πιο κοντα στο νομισμα που συζηταμε 2δρχ1868 : ... οπως θα εχεις δει κι εσυ πχ Fine-Fine+  2δραχμα 1873 δινονται με 12-15 ευρω ,αντε 10 σου λεω εγω ..στην ιδια κατασταση με αυτο εδω του 1868 που εκτιμας στα 30-40 ευρω ..
Προσεξε την διαφορα τους στο τιραζ  : 839.000  με  47.000 !! Το gap ειναι τεραστιο!! 20πλασια διαφορα!! Παρατηρεις λοιπον την διαστρεβλωση που σου λεω?? Δε λεω να παει ακριβως 20πλασια η τιμη μεταξυ τους ..
Αλλα το x2 αντε x3 μονο στην τιμη ειναι μεγαλη διαστρεβλωση κατ'εμε!!  2δραχμα 1873 fine υπαρχουν πραγματικα αφθονα ,διαθεσιμα ανα πασα στιγμη! Το ιδιο και ταληρα 1876 ακομα και σε xf ,μη ξεχνας οτι μιλαμε για ενα τιραζ   1.800.000 !! Απειρα ,και τεραστια κομματια κιολας που δε μπορει να ισχυριστει κανεις οτι εχουν χαθει τα μισα! Ειναι ολα εδω διαθεσιμα.... Αντιλαμβανεσαι τη διαφορα με ενα τιραζ    47.000 ??
     Ξερω συλλεκτες για να στο πω διαφορετικα που εχουν πααααρα πολλα ταληρα 76 και 2δραχμα 1873 ,και εγω ο ιδιος εχω αρκετα απο αυτα τα δυο νομισματα...Κανεναν ομως με τσουβαλια 2δραχμα1868
    
Με δυο λογια πιστευω οτι
     παλιοτερα ηταν φουσκωμενες οι τιμες σε ολα με αδικαιολογητες υπεραξιες ,αλλα οι μεταξυ τους αναλογιες στην σπανιοτητα-τιμη ηταν σωστες! Τωρα ειναι γενικως πεσμενες εως και απαξιωμενες οι τιμες με τρομερες ομως ανισοτητες ,αδικαιολογητες κατ'εμε ,στην σπανιοτητα-τιμη σε καποια κομματια
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 12:33:08 μμ »

να το θεσω εγω απο αλλη σκοπια

γιατι να πληρωνεις τρομερη υπεραξια σε MS μεγαλο  ενω οχι σε ενα σπανιο τρυπιο κομματι π.χ ασημενιο οθωνα

στελιο ειναι καλη κουβεντα να την κανουμε τηλεφωνικα αυριο το πρωι

(φυσικα χωρις παρεξηγηση με κανεναν)


Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences