Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:28:34 μμ
Σελίδες: 1 ... 95 96 [97] 98 99 ... 110
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2015 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 431427 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #1440 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:37:01 μμ »

Παρολα αυτα φαινεται να ειναι εξυπνη κινηση απο τη μερια της Ττε διοτι ενω οι proof ειναι απαξιωμενες τα τελευταια χρονια,τωρα παρα την αυξηση της τιμης στα 107 οπως λεει ο φιλος πιο πανω ολοι θα τρεξουν να τα αγορασουν ενω στην ουσια δεν αλλαξε τιποτα ή μαλλον αλλαξε γιατι αυξηθηκε η τιμη εν καιρω κρισης  Γλώσσα.

Ναι αλλα η προοφ σειρα θα τους μεινει απουλητη γιατι ειναι ακριβη. Επρεπε να την βαλουν κανα 50αρικο αμα θελανε να φυγει η να μειωσουν την ποσοτητα στα 1000-1200 κομματια.
Η προυφ τους μενει ουτως η αλλως αλλα τωρα με την τεχνητη ανατιμηση ομως λεει ο φιλος θα τα αρπαξουν απο τα 2 ευρα,αυτες ειναι πρακτικες απαραδεκτες και μαλιστα εν μεσω κρισης.(προαωπικα δεν.συλλεγω.ουτε την προυφ ουτε τα προυφ 2 ευρα θα αγορασω,απλα το.επισημαινω)
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #1441 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 04:41:44 μμ »

Εγώ θα απαντήσω από τη δική μου οπτική γωνία.
Την proof σειρά σταμάτησα να την αγοράζω για διάφορους λόγους εδώ και 3 χρόνια όμως αν τα δίευρα βγουν μέσα στις διακοπές θα κατέβω να τα αγοράσω ακόμη και αν έβγαιναν σε 5.000 τεμάχια.
(Μεταξύ μας θα το προτιμούσα)
+1000!
Η ανωτερω αποψη με εκφραζει απολυτα..
Εχω να προσθεσω μονο οτι θα θελα τα 2ευρα λιγο πιο οικονομικα.
Το τιραζ τους βεβαια ειναι αρκετα καλο..
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1442 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 04:58:13 μμ »

Και εγώ το προτιμώ που τα 2Ε βγαίνουν χωριστά.
Γιατί να πάρω ολόκληρη την σειρά όταν μου χρειάζονται μόνο τα 2Ε;
Τις προηγούμενες χρονιές αναγκαζόμουν είτε να πάρω την σειρά (που είναι τόσο ογκώδης) είτε να πάρω τα δύο αναμνηστικά χωριστά από το ebay.
Και μάλιστα θα προτιμούσα το τιράζ να είναι και μεγαλύτερο γιατί πάλι χαμός θα γίνει.
Τα αναμνηστικά 2Ε σε Proof τα συλλέγουν πάρα πολλοί.
Τώρα για τις τιμές νομίζω ότι για τα 2Ε είναι καλή ίσως της σειράς να ήταν πιο κοντά στα 50-60Ε ώστε το άθροισμα να βγαίνει πάνω κάτω όπως τις προηγούμενες χρονιές.

Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1443 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 06:51:37 μμ »

Εγώ προτιμώ να μας στέλνουν έγκαιρα το πρόγραμμα κάθε χρόνο και να μας επιτρέπουν να παραγγέλνουμε  από την αρχή και συνολικά ό,τι επιθυμεί ο καθένας, ώστε να μη στηνόμαστε αχάραγα έξω από την Τράπεζα θυμίζοντας τριτοκοσμικές καταστάσεις...τον 21ο αιώνα. Πιο απλά δε γίνεται. Καλή χρονιά σε όλους.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1444 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 06:59:02 μμ »

Εγώ προτιμώ να μας στέλνουν έγκαιρα το πρόγραμμα κάθε χρόνο και να μας επιτρέπουν να παραγγέλνουμε  από την αρχή και συνολικά ό,τι επιθυμεί ο καθένας, ώστε να μη στηνόμαστε αχάραγα έξω από την Τράπεζα θυμίζοντας τριτοκοσμικές καταστάσεις...τον 21ο αιώνα. Πιο απλά δε γίνεται. Καλή χρονιά σε όλους.
οπως παντα μιλησες σοφα..........στελνουν το προγραμμα επιλεγεις τι θα παρεις δινεις μια προκαταβολη 20-25% του ποσου για καπαρο οταν βγαινουν σε καλουν ειτε να πας απο την ΤΤΕ ειτε αν δεν θελεις στα στελνουν ταχυδρομικα και αποπληρωνεις το ποσο...........απλα και ωραια
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1445 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:13:29 μμ »

Εγώ προτιμώ να μας στέλνουν έγκαιρα το πρόγραμμα κάθε χρόνο και να μας επιτρέπουν να παραγγέλνουμε  από την αρχή και συνολικά ό,τι επιθυμεί ο καθένας, ώστε να μη στηνόμαστε αχάραγα έξω από την Τράπεζα θυμίζοντας τριτοκοσμικές καταστάσεις...τον 21ο αιώνα. Πιο απλά δε γίνεται. Καλή χρονιά σε όλους.

Καλά αυτό είναι αυτονόητο ότι το προτιμούμε... οι περισσότερες χώρες το κάνουν γενικά ή έστω έχουν ένα e-shop.
Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή και εδώ.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1446 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:14:38 μμ »

Εγώ προτιμώ να μας στέλνουν έγκαιρα το πρόγραμμα κάθε χρόνο και να μας επιτρέπουν να παραγγέλνουμε  από την αρχή και συνολικά ό,τι επιθυμεί ο καθένας, ώστε να μη στηνόμαστε αχάραγα έξω από την Τράπεζα θυμίζοντας τριτοκοσμικές καταστάσεις...τον 21ο αιώνα. Πιο απλά δε γίνεται. Καλή χρονιά σε όλους.
οπως παντα μιλησες σοφα..........στελνουν το προγραμμα επιλεγεις τι θα παρεις δινεις μια προκαταβολη 20-25% του ποσου για καπαρο οταν βγαινουν σε καλουν ειτε να πας απο την ΤΤΕ ειτε αν δεν θελεις στα στελνουν ταχυδρομικα και αποπληρωνεις το ποσο...........απλα και ωραια



Εγώ θέλω να υλοποιήσουν την πρόταση που μας είχαν κάνει πρίν από 1,5 χρόνο,ότι θα
φτιάξουν online σελίδα πώλησης. Ας ξεκινήσουν από αυτό που είχαν υποσχεθεί,τουλάχιστον,εδώ και καιρό!
Και μάλιστα λέγαν ότι θα υλοποιηθεί μέσα στο 2016. Περιμένουμε να το δούμε!

ΥΓ με πρόλαβες Ευάγγελε. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1447 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:33:11 μμ »

Καλά αυτό είναι αυτονόητο ότι το προτιμούμε... οι περισσότερες χώρες το κάνουν γενικά ή έστω έχουν ένα e-shop.
Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή και εδώ.
Ναι, βρε Βαγγέλη. Εδώ το Σαν Μαρίνο πριν 2 εβδομάδες μου έστειλε το Νομισματικό του Πρόγραμμα και μου ζητούσε να σημειώσω ποια προϊόντα με ενδιαφέρουν και να τους στείλω τα αντίστοιχα χρήματα. Ποιος; Το "ανύπαρκτο"  Σαν Μαρίνο. Ελεος πια!
Υ.Γ. Ενα από τα κακά της μονιμότητας...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1448 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 08:17:53 μμ »

Καλά κρασιά! τα είπαμε και τα ξαναείπαμε! με αυτούς θα ασχολούμαστε συνέχεια; ας κάνουν ότι θέλουν, σιγά-σιγά τους απαξιώνουμε! Στο τέλος θα τα κάνουν κορνίζα ...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1449 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 08:21:48 μμ »

Καλά, βρε Μπάμπη. Εσύ το ξέρουμε ότι τα απαξίωσες. Ασε μας όμως εμάς να συνεχίσουμε. Και να επιμείνουμε. Ισως κάτι να βγάλουμε...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1450 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 09:57:24 μμ »

Καλά, βρε Μπάμπη. Εσύ το ξέρουμε ότι τα απαξίωσες. Ασε μας όμως εμάς να συνεχίσουμε. Και να επιμείνουμε. Ισως κάτι να βγάλουμε...

Συνέχισε Θανάση μου αφού σου αρέσουν να μας πιάνουν και επίσημα τον ποπό! αν δεν συμφωνήσουμε όλοι μαζί για να τους χορέψουμε εμείς στο ταψί, θα συνεχίσουν να το κάνουν αυτοί! για αυτό το λόγο επέλεξα ορισμένα που συνεχίζω, ώστε να υπάρχει συνέχεια της θεματολογίας και βλέπουμε στο μέλλον ...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1451 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 10:02:50 μμ »

...  να τους χορέψουμε εμείς στο ταψί, θα συνεχίσουν να το κάνουν αυτοί!  ...
Αυτό πέρυσι, αν θυμάσαι καλά, κι άλλος το έλεγε, αλλά τελικά ....  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1452 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 10:10:11 μμ »

...  να τους χορέψουμε εμείς στο ταψί, θα συνεχίσουν να το κάνουν αυτοί!  ...
Αυτό πέρυσι, αν θυμάσαι καλά, κι άλλος το έλεγε, αλλά τελικά ....  Μεγάλο χαμόγελο

Εφόσον δεν μπορούμε έστω, τα μέλη των 2 σάιτ να συμφωνήσουμε για να υπάρξει εξέλιξη στο όλο θέμα, τότε και αυτοί θα κάνουν τις πονηριές τους για κάνα φράγκο παραπάνω ...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1453 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 01:46:18 μμ »

Αν περίμεναν Μπάμπη από τους Έλληνες συλλέκτες ευρώ(150-200 άτομα).....βράσε όρυζα!!!
Αυτοί είμαστε που μαζεύουμε όλα τα Ελληνικά. Τα υπόλοιπα πάνε έξω.
Άρα είναι δύσκολο να τους ''πιάσεις'' εκεί εφόσον είμαστε ανίκανοι(λόγο συγκυριών)  να απορροφήσουμε 1500 και 2000 τμχ.
Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να τους πιέσουμε για πράγματα όπως πχ το online κατάστημα με πώλήσεις
ή ας πούμε για το τιράζ. Εκεί ίσως κάτι να επωφεληθούμε.
Καταγράφηκε
geo33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 103


Προφίλ
« Απάντηση #1454 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 02:19:38 μμ »

Επειδή διαβάζω για το πως η Τράπεζα της Ελλάδας προσπαθεί να βγάλει "κανά φράγκο παραπάνω"  και διάφορα άλλα, να επισημάνω ότι 1500 proof Χ 16 ευρώ = 24.000 ευρώ δηλαδή ούτε καν όσο κοστίζει  ο ετήσιος μισθός ενός (1) υπαλλήλου της τράπεζας.

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να βγάλει παραπάνω κομμάτια, αλλά η τιμή είναι δίκαιη και πιο πολύ είναι προς όφελος των συλλεκτών το σπάσιμο της κασετίνας, παρά εναντίον τους.

Είναι εύκολο να γκρινιάζουμε για τα πάντα και χωρίς προηγουμένως να έχουμε ψάξει και αναλύσει τίποτα.
Η συντριπτική πλειοψηφία των νομισματοκοπείων πουλάει τα αναμνηστικά προύφ στα 20 ευρώ, οπότε τα 16 ευρώ είναι τέλεια. 

Έτσι, για μια φορά να πούμε μπράβο στην ΤτΕ, που κινήθηκε πιο ευέλικτα !!

Και τώρα σταυρώστε με...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 95 96 [97] 98 99 ... 110
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences