Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:07:00 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση θηκη πουδρας 18κ  (Αναγνώστηκε 11923 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 10:42:58 μμ »

εαν καποιος γνωριζει λεπτομερειες οπως ποτε και που κατασκευαστηκε αξια κτλ ειναι 103 γραμμαρια 18 καρατια.ευχαριστω
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:12:19 πμ »

Καλησπερα. Απο τις σφραγιδες που ειδα σε μια φωτογραφια, διεκρινα οτι πρεπει να ειναι Γαλλικο κομματι (Συνηθως αυτες κατασκευαζονταν σε Αγγλια, Γαλλια και Αμερικη αργοτερα). Αγγλια δεν ειναι διοτι θα ειχε στην σειρα σφραγιδες (750, αγκυρα, κ.λ.π.) Χρονολογια δεν μπορω να ξερω ακριβως, παντως 1920-40 φαινεται απο το σχεδιο. Τωρα η αξια της. Η πραγματικη της αξια ειναι 2 φορες το μεταλλο, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να δωσει κξαποιος πανω απο το μεταλλο συν 15-20%. Δηλαδη μεταλλο εχει 103 επι 25 το 18αρι 2575, περιπου 2900-3000 χιλιαδες μπορειτε να παρετε κατα την γνωμη μου εαν βεβαια θελησετε να το δωσετε. Παντως, η πραγματικη αξια, προ κρισης θα πηγαινε 4500-5000 χιλιαδες.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 11:52:10 πμ »

παντως φιλε γιαννη, αν μπεις στην ιστοσελιδα του κοσμηματοπωλη,και εμπορου πολυτιμων λιθων,κυριου τσανκαρακη,θα βρεις στις, ον λαιν πωλησεις στα, διαφορα.χρυσες ταμπακερες,και αλλα χρυσα αντικειμενα, του ειδους,δηλαδη συλλεκτικα.μπορεις να παρεις μια ιδεα?αν και συνηθως οι εμποροι, η τα καταστηματα γενικως,βαζουν και μια εξτρα τιμολογηση,με το, οποιο,(ασφαλως,)κερδος,που φυσικα δικαιουνται!!!παντως ειναι ομορφη,και ακριβη ταμπακερα,που και εγω,την τοποθετω, στα χρονια πριν το πολεμο,μπελ-εποκ,κλπ σε χαιρετω,γιαννηςτ.Υ.το πλεξιμο,των χρυσων ταινιων?στο εξωτερικο,προυποθετει,επιπονη,και φινετσατη εργασια,που σημερα,δεν ξερω,αν χειροποιητη,κατασκευαζεται ευκολα?
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:27:04 μμ »

Καλη η γκαλερι που αναφερετε, αλλα απο τιμες.... Γνωριζω τον κ. Γιωργο, αριστος ανθρωπος, αλλα...αλλα (απο τιμες εννοω). Εψαχνα προ μηνων για χρυσο ρολοι τσεπης και στο παραπανω καταστημα τιμες σε κλασικο 14αρι 120 περιπου γραμμαρια (μηχανισμος και κασα) αμερικανικο τουλαχιστον 4 με 5 χιλιαδες (μιλωντας οχι με τους υπαλληλους βεβαια, γιατι αλλιως 7 και 8 χιλ.). Βρηκα αντοιστιχο walhtham 125 γραμμαρια, 14αρι σαν καινουργιο ΚΑΙ με καδενα βικτωριανη 9αρα ολα μαζι 2900 απο τον Ρουσσο στο Συνταγμα (και παλι το πηρα ακριβα, βρηκα με 1500 το ιδιο σχεδον στον Σπαθαρακη στην Κολωκοτρωνη). Σε εναν αλλο εξαιρετο κυριο, στον Σιδερη στην Βουλης, μου λεει οτι πουλαει χρυσα τσεπης ζυγιζοντας την κασα και βγαζοντας τιμη!!!!!!! Μονο σαν χρυσο δηλαδη σχεδον!!! Εαν ειναι κοινη μαρκα δηλαδη (οχι σπανια Constantin, Patek, Preguet, κ.λ.π.) 

Γιατι ειπα τα παραπανω: Οχι για να μειωσω η να ανυψωσω καταστηματα, αλλα επειδη πολλοι εμποροι, πανε τις τιμες στον θεο. Βεβαια, ο σωστος σε τιμες και ποιοτητα θα μεινει και προ κρισης και μετα κρισης και παντα! Ο ακριβος, θα αργοπεθανει...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 04:11:01 μμ »

εγω προτεινα, τον κυριο τσανκαρακη,οχι για να το πουληση,αλλα για τυχον? πληροφοριες,για τιμη,εποχη,κλπ.μιας και εναι, αρκετα καλος γνωστης.οπως και ο κυριος ψαρρος, στο κεντρο,που εχει επωνημα  αντικειμενα, διασημων εταιριων,σε ρολογια,αναπτηρες,και αλλα χρυσα,αργυρα,με πολυτιμους λιθους,κλπ.σε τετοιες πωλησεις,δεν πρεπει να βιαζομαστε,γιατι οπως σωστα ειπες,απο μαγαζι σε μαγαζι,υπαρχει τεραστια διαφορα,μερικες φορες!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 06:27:43 πμ »

Ευχαριστω πολυ του φιλους για τις απαντήσεις δεν ενδιαφερομαι να την πουλησω απλος ηθελα να ξερω την ιστορια της.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 01:54:13 μμ »

Και πολυ καλα κανεις, τοσο ομορφο κομματι !!!
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 06:11:06 μμ »

θα ελεγα θυμιζει και ταμπακιερα ομως
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 08:09:45 μμ »

αυτο, πιστευω και εγω.παντως αν μετρηθουν οι διαστασεις,θα μας φυγει καθε απορια.συνηθως οι χρυσες ταμπακερες,εχουν το αναλογο μεγεθος,του τσιγαρου,συν, οτι στην μεση,εχουν μια ελαστικη ταινεια,για να συγκρατει τα τσιγαρα,που μπορει? να εχει αφαιρεθει.παντως για πουδριερα,μου φανεται,απο την φωτογραφια παντα,λιγο μεγαλη,χωρις καθρεπτη,κλπ.χαιρετω,και παλι,παντως ειναι ομορφα πλεγμενη,και εντυπωσιακη.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:24:05 πμ »

αυτο, πιστευω και εγω.παντως αν μετρηθουν οι διαστασεις,θα μας φυγει καθε απορια.συνηθως οι χρυσες ταμπακερες,εχουν το αναλογο μεγεθος,του τσιγαρου,συν, οτι στην μεση,εχουν μια ελαστικη ταινεια,για να συγκρατει τα τσιγαρα,που μπορει? να εχει αφαιρεθει.παντως για πουδριερα,μου φανεται,απο την φωτογραφια παντα,λιγο μεγαλη,χωρις καθρεπτη,κλπ.χαιρετω,και παλι,παντως ειναι ομορφα πλεγμενη,και εντυπωσιακη.γιαννηςτ.
είναι θήκη διότι είναι μικρότερη απο ένα τσιγάρο στο μήκος αλλά και όταν τιν αγορασα είχε ίχνη πουδρας.το απόγευμα θα ανέβασω και άλλες φωτο.ευχαριστω τους φίλους για τις πληροφορίες.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 07:53:59 μμ »

το λεω γιατι παλια τα τσιγαρα ηταν χωρις φιλτρο και μερικα μικρα οπως τα αφιλτρα που κυκλοφορουν σημερα
η χρηση μπορει να αλαξει πιστεψε με ταμπακιερα την εχει κανει για πουδρα η γιαγια μου για αυτο σου λεω παντως και παλιες που εχω κανα 2-3 εχουν καθρεφτακι
αλλα ειναι η μια χρυση αν μπορεσω να την ξεθαψω θα ανεβασω φωτο γιαννη συμφονω σε αυτο που λες η λαστιχο ειχαν η σαν λαμιτσα μικρη με ελασμα να κατεβενει παντως μην ξεχναμε υπαρχουν και πολλες χωρις αυτα τα 2 το λαστιχο αφαιρειται και το λαμακι αλλα αφηνει καποιο σημαδι αλλα αν κλεινει καλα δεν μπορουμε να αμφισβητησουμε πιστευω και την ταμπακιερα το λεω γτ αν κανει καποιος πουρακια σε αυτα που εχουν 5 μεσα ειναι λεπτα λεπτο πακετο και δεν εχει ελασμα παρα ενα χαρτι πλαινη φωτογραφια απο το κλειστρο θα μας βοηθουσε πιστευω
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 08:44:25 μμ »

μην ξεχναμε, κα τα υπερπολυτελειας!!!!σαντε,που ηταν πολυ κοντα και πλακε,γιαυτο αναφερα,για διαστασεις,παντως, εινα περα απο ολα πολυτιμο,και ομορφο αντικειμενο,για να παει για λιωσιμμο!!!
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:20:56 μμ »

μην ξεχναμε, κα τα υπερπολυτελειας!!!!σαντε,που ηταν πολυ κοντα και πλακε,γιαυτο αναφερα,για διαστασεις,παντως, εινα περα απο ολα πολυτιμο,και ομορφο αντικειμενο,για να παει για λιωσιμμο!!!
Και όμως το είχαν έτοιμο για λιώσιμο!!!
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:57:18 μμ »

αυτο, πιστευω και εγω.παντως αν μετρηθουν οι διαστασεις,θα μας φυγει καθε απορια.συνηθως οι χρυσες ταμπακερες,εχουν το αναλογο μεγεθος,του τσιγαρου,συν, οτι στην μεση,εχουν μια ελαστικη ταινεια,για να συγκρατει τα τσιγαρα,που μπορει? να εχει αφαιρεθει.παντως για πουδριερα,μου φανεται,απο την φωτογραφια παντα,λιγο μεγαλη,χωρις καθρεπτη,κλπ.χαιρετω,και παλι,παντως ειναι ομορφα πλεγμενη,και εντυπωσιακη.γιαννηςτ.
είναι θήκη διότι είναι μικρότερη απο ένα τσιγάρο στο μήκος αλλά και όταν τιν αγορασα είχε ίχνη πουδρας.το απόγευμα θα ανέβασω και άλλες φωτο.ευχαριστω τους φίλους για τις πληροφορίες.
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:58:53 μμ »

αυτο, πιστευω και εγω.παντως αν μετρηθουν οι διαστασεις,θα μας φυγει καθε απορια.συνηθως οι χρυσες ταμπακερες,εχουν το αναλογο μεγεθος,του τσιγαρου,συν, οτι στην μεση,εχουν μια ελαστικη ταινεια,για να συγκρατει τα τσιγαρα,που μπορει? να εχει αφαιρεθει.παντως για πουδριερα,μου φανεται,απο την φωτογραφια παντα,λιγο μεγαλη,χωρις καθρεπτη,κλπ.χαιρετω,και παλι,παντως ειναι ομορφα πλεγμενη,και εντυπωσιακη.γιαννηςτ.
είναι θήκη διότι είναι μικρότερη απο ένα τσιγάρο στο μήκος αλλά και όταν τιν αγορασα είχε ίχνη πουδρας.το απόγευμα θα ανέβασω και άλλες φωτο.ευχαριστω τους φίλους για τις πληροφορίες.
το πεντολιρο το εβαλα για συγκριση του μεγεθους
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences