Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:14:37 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά λιρών  (Αναγνώστηκε 10973 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 11:15:36 πμ »

fani ευχαριστώ και χρόνια πολλά για τη γιορτή σου. Είδα το site. Έχεις ξαναψωνίσει απο αυτούς? Τις στέλνουν σφραγισμένες? Επίσης γιατί τις λίρες του 2012 πιο φθηνές απο αυτές του 2011? Αυτό ήθελα να καταλάβω τι είναι προτιμότερο να πάρεις.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 10:52:02 μμ »

Εδω και χρονια αγοραζω απο αυτον μεχρι τωρα κανενα προβλημα, τορα γιατι του 2011 η του 2011 δεν ξερω εσυ αποφασιζεις
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 10:59:56 μμ »

η του 2012??
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 10:08:21 πμ »

fani ευχαριστώ και χρόνια πολλά για τη γιορτή σου. Είδα το site. Έχεις ξαναψωνίσει απο αυτούς? Τις στέλνουν σφραγισμένες? Επίσης γιατί τις λίρες του 2012 πιο φθηνές απο αυτές του 2011? Αυτό ήθελα να καταλάβω τι είναι προτιμότερο να πάρεις.


Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες του στεκιού!
Οι λίρες του 2011 έχουν ξεπουληθεί από το Royal Mint! Που σημαίνει ότι βρίσκεις μόνο από έμπορο ή τράπεζα, οπότε γι'αυτό αυτές του 2012 είναι πιο φθηνές στους εμπόρους του εξωτερικού, προς το παρόν.
Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι οι λίρες BU του 2012, παρατήρησα ότι την περίοδο του Δεκεμβρίου 2011 με αρχές Ιανουαρίου 2012, δινόντουσαν με έκπτωση, προφανώς σαν κράχτης για να ανεβούν οι πωλήσεις. Συγκεκριμένα πριν από 10 μέρες τα 10 κομμάτια το taxfreegold τα έδινε 250 UK pounds, 17 UK pounds φθηνότερα το κομμάτι σε σχέση με το αν αγόραζες 1 κομμάτι. Τώρα οι τιμές ανέβηκαν και η ψαλίδα έκλεισε στις 4 UK pounds. Μάλιστα το taxfreegold είναι και λίγο πιο φθηνό από το άλλο. http://www.taxfreegold.co.uk/2012sovereigns.php
Όσον αφορά την αγορά των λιρών από Τράπεζα, θα συμβούλευα οι αγορές μας να γίνονται ελεγχόμενα, έτσι ώστε το ποσοστό έκθεσής μας σε Τράπεζα να μην είναι υψηλό. 
Παρ' όλα αυτά, αν ενδιαφέρεσαι για λίρες του 2011, προτείνω μονοκούκι να ψάξεις να βρεις σε κάποιο κατάστημα στην Πειραιώς, πολύ δύσκολα θα βρεις κάπου αλλού φθηνότερα!
Τέλος, αν ενδιαφέρεσαι για λίρες του 2012, η βέλτιστη, κατ' εμέ, επιλογή είναι να κοιτάξεις, όσο είναι καιρός, την αγγελία στα πωλούνται:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1987.0
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:16:38 πμ »

Ευχαριστώ Dimitri οπότε μου προτείνεις να πάω σε ακυκλοφόρητες λίρες καλύτερα και όχι της Εθνικής. Απλά επειδή είμαι κέντρο Αθήνα και με βολεύει να πάω στις Τράπεζες ανάλογα με την ημερήσια τιμή θα αγοράσω. Η πειραιώς στο κεντρικό της κατάστημα τουλάχιστον που ξέρω έχει του 2012 και σε καλύτερη τιμή απ έξω ανάλογα το ημερήσιο δελτίο της. Και τώρα το ερώτημα ποια η διαφορά το σχέδιο του 2012 με το καθιερωμένο παλιό? Θα παραμείνει και το 2013 ή ήταν ένα επετειακό?
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:35:21 πμ »

ναι παιδια αυτο θελω να μαθω και γω θα ειναι καθε χρονο ετσι τωρα η μονο για φετος??χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους σας με υγεια πανω απολα σε εσας και τις οικογενειες σας
Καταγράφηκε

PureGold!!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:41:25 πμ »

ηταν επετειακο για τα 60 χρονια απο του χρονου στο ιδιο σχεδιο του μπενεντετπ πιστρουτσι
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:15:49 μμ »

Καλησπερα στην παρεα.

Ειμαι  νεο μελος που εχω και εγω φυσικα το μικροβιο να αγαπω τα παλια νομισματα και οχι μονο,χωρις να θεωρω οτι κατεχω και ιδιαιτερα αξιολογα  πραγματα στην συλλογη μου.
Προσφατα την ψωνισα με τις κιτρινουλες ,και αποφασισα να το ψαξω λιγο διαβαζοντας εσας, καθως μου προσφερονται 4 κομματια σε σχετικα καλη τιμη θα ελεγα(330).
Για αρχη δεν τις ειδα και τοσο προσεκτικα ,αλλα οι δυο ειναι Ελισαβετ, η τριτη Γεωργιος και μια Εδουαρδος.
Το βαρος καθως ζυγιστηκαν μπροστα μου ηταν οκτω ακριβως εκαστη,( κατι που με ξενισε λιγο) .
Ημερομηνιες δεν συγκρατησα .

Σκεπτομαι αυριο να τις παρω και θα ηθελα (αν και γνωριζω την δυσκολια) να σας συμβουλευτω για το τι πρεπει να προσεξω,καθως διαθετω φακο.( Εχω κανει μια αναγνωση στο τοπικ σχετικα με την αναγνωριση), αλλα φυσικα δεν υπαρχει εμπειρια.
Στο κατω κατω και ολες  γνησιες να μην  ειναι θα χασω περιπου στα 120ε μονο!!! ισως αν θελετε μετα την αγορα τις βγαλω προς αναγνωριση
Ευχαριστω και εκ των προτερων
Καταγράφηκε
karharias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 09:16:15 πμ »

Επειδή είμαι νέος στην παρέα σας, θέλω να αγοράσω λίρα από το http://www.taxfreegold.co.uk/
Είναι οκ το site? Δηλαδή στέλνει καλό πράγμα στην ώρα του?
ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences