Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:39:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 691875 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #330 στις: Απρίλιος 01, 2013, 09:53:01 μμ »

στο 7 το σφάλμα??


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις δει αυτην ακομη  Κλείσιμο ματιού

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2523.0
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Απρίλιος 01, 2013, 09:56:43 μμ »

Εννοείται πως την έχω δει!!!!Απλά παρατήρησα το 7 !!!Στο Gratia λέτε εσείς??

Το εννοείται πάει Αντώνη στο γεγονός ότι τις λίρες σου τισ κοιτάω τόσο πολύ που τις έχω μάθει απέξω!!!χαχαχα!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:03:25 μμ »

Πραγματι ειναι αρκετα παραξενο το 7 ....οσο για το αν στελνει Ελλαδα ή οχι ...ποτε μην λες ποτε  Κλείσιμο ματιού


Y.Γ Μετεφερα το θεμα σου εδω  Κλείσιμο ματιού Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:15:00 μμ »

Στην συγκεκριμενη βικτωρια μου εκανε εντυπωση το σφαλμα στο 7 της ημερομηνιας!Οσο αφορα το σφαλμα στο GRATIA ειναι τοσα πολλα τα συγκεκριμενα που τεινει να γινει ποικιλια πια  και οχι σφαλμα!! Στριφογύρισμα ματιών

Αντωνη μπορεις να πεισεις το αμερικανάκι να μας την στειλει; Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:15:33 μμ »

Μην πληρώσεις κανένα φόρο!
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #335 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:32:22 μμ »

Στην συγκεκριμενη βικτωρια μου εκανε εντυπωση το σφαλμα στο 7 της ημερομηνιας!Οσο αφορα το σφαλμα στο GRATIA ειναι τοσα πολλα τα συγκεκριμενα που τεινει να γινει ποικιλια πια  και οχι σφαλμα!! Στριφογύρισμα ματιών

Αντωνη μπορεις να πεισεις το αμερικανάκι να μας την στειλει; Απορία


Εαν το ελεγες λιγο νωριτερα θα μπορουσε να ταξιδεψει παρεα με αυτην  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6297.0 ....αλλα πριν 3 ωρες μου εστειλε μνμ οτι την εχει ηδη ταχυδρομησει  Χαμόγελο


Υ.Γ δεν προσεξες οτι εχουν την ιδια μπλε τσοχα και οι δυο απο κατω  Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #336 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:39:41 μμ »

Στην συγκεκριμενη βικτωρια μου εκανε εντυπωση το σφαλμα στο 7 της ημερομηνιας!Οσο αφορα το σφαλμα στο GRATIA ειναι τοσα πολλα τα συγκεκριμενα που τεινει να γινει ποικιλια πια  και οχι σφαλμα!! Στριφογύρισμα ματιών

Αντωνη μπορεις να πεισεις το αμερικανάκι να μας την στειλει; Απορία


Εαν το ελεγες λιγο νωριτερα θα μπορουσε να ταξιδεψει παρεα με αυτην  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6297.0 ....αλλα πριν 3 ωρες μου εστειλε μνμ οτι την εχει ηδη ταχυδρομησει  Χαμόγελο


Υ.Γ δεν προσεξες οτι εχουν την ιδια μπλε τσοχα και οι δυο απο κατω  Γλώσσα Γλώσσα


 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Με ξερανες τωρα!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #337 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:53:15 μμ »

Στην συγκεκριμενη βικτωρια μου εκανε εντυπωση το σφαλμα στο 7 της ημερομηνιας!Οσο αφορα το σφαλμα στο GRATIA ειναι τοσα πολλα τα συγκεκριμενα που τεινει να γινει ποικιλια πια  και οχι σφαλμα!! Στριφογύρισμα ματιών

Αντωνη μπορεις να πεισεις το αμερικανάκι να μας την στειλει; Απορία


Εαν το ελεγες λιγο νωριτερα θα μπορουσε να ταξιδεψει παρεα με αυτην  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6297.0 ....αλλα πριν 3 ωρες μου εστειλε μνμ οτι την εχει ηδη ταχυδρομησει  Χαμόγελο


Υ.Γ δεν προσεξες οτι εχουν την ιδια μπλε τσοχα και οι δυο απο κατω  Γλώσσα Γλώσσα


 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Με ξερανες τωρα!!!


Don't worry καποια αλλη θα βρεθει  Κλείσιμο ματιού  Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #338 στις: Μάιος 01, 2013, 06:28:47 μμ »

χαιρετε....

Υπαρχει καποιο site η καποιος καταλογος που να λεει για αναλογα την χρονολογια κοπης της λιρας ποσες ειχαν κοψει , αξια κτλπ?Απορία?
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #339 στις: Μάιος 01, 2013, 06:31:16 μμ »

"χτυπα" ... gold sovereigns ..νομιζω θα σε βοηθησει ..πολυ
Καταγράφηκε
john_civil
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112


Προφίλ
« Απάντηση #340 στις: Μάιος 07, 2013, 12:43:25 πμ »

Έχω μία χρυσή λίρα του 1903, πως θα μπορούσα να ξέρω εάν και αυτή με την σειρά της έχει κάποια αξία παραπάνω, πέραν αυτής που καθορίζει το καθημερινό “χρηματιστήριο” της αξίας χρυσού-χρυσής λίρας. Η κατάστασή της είναι πάρα πολύ καλή έως ακυκλοφόρητη (εάν θα μπορούσε βέβαια να χρησιμοποιηθεί ο όρος αυτός, μιας και αναφέρομαι σε ένα νόμισμα αρκετά παλιό-110 ετών).

Τέλος, θα ήθελα να μου πει κάποιος όσον αφορά τις λίρες, ποιες θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι αξίζουν λίγο περισσότερο σε σχέση με κάποιες άλλες. Με λίγα λόγια είναι πιο συλλεκτικές;

Το να σας πως ότι έχω μία λίρα που αγόρασα από την τράπεζα πειραιώς πριν από ένα χρόνο, σίγουρα δεν θα σας συγκινήσει το ίδιο με το να σας πω ότι έχω μία λίρα του 1903!! Όπως επίσης μία λίρα των δεκαετιών 50-60, θεωρείται συλλεκτικότερη μίας του 2010; Σίγουρα η απάντηση θα είναι όσο πιο παλιά τόσο πιο συλλεκτική σε συνδυσμό πάντα και με την κατάστασή της, αλλά πόσοι όμως έχουν την δυνατότητα να διαθέτουν ή ακόμη και να αγοράσουν μία λίρα του 1890 και ακόμη παλαιότερη!!!

Τέλος υπάρχουν κάποιες μεταγενέστερες λίρες που θα αξίζανε την προσοχή μας;
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #341 στις: Μάιος 07, 2013, 12:51:32 πμ »

Έχω μία χρυσή λίρα του 1903, πως θα μπορούσα να ξέρω εάν και αυτή με την σειρά της έχει κάποια αξία παραπάνω, πέραν αυτής που καθορίζει το καθημερινό “χρηματιστήριο” της αξίας χρυσού-χρυσής λίρας. Η κατάστασή της είναι πάρα πολύ καλή έως ακυκλοφόρητη (εάν θα μπορούσε βέβαια να χρησιμοποιηθεί ο όρος αυτός, μιας και αναφέρομαι σε ένα νόμισμα αρκετά παλιό-110 ετών).

Τέλος, θα ήθελα να μου πει κάποιος όσον αφορά τις λίρες, ποιες θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι αξίζουν λίγο περισσότερο σε σχέση με κάποιες άλλες. Με λίγα λόγια είναι πιο συλλεκτικές;

Το να σας πως ότι έχω μία λίρα που αγόρασα από την τράπεζα πειραιώς πριν από ένα χρόνο, σίγουρα δεν θα σας συγκινήσει το ίδιο με το να σας πω ότι έχω μία λίρα του 1903!! Όπως επίσης μία λίρα των δεκαετιών 50-60, θεωρείται συλλεκτικότερη μίας του 2010; Σίγουρα η απάντηση θα είναι όσο πιο παλιά τόσο πιο συλλεκτική σε συνδυσμό πάντα και με την κατάστασή της, αλλά πόσοι όμως έχουν την δυνατότητα να διαθέτουν ή ακόμη και να αγοράσουν μία λίρα του 1890 και ακόμη παλαιότερη!!!

Τέλος υπάρχουν κάποιες μεταγενέστερες λίρες που θα αξίζανε την προσοχή μας;



Φιλε μου καταρχην καλως ηρθες στο στεκι.
Εαν διαβασεις τα θεματα που εχουν αναρτηθει απο φιλους για τις λιρες, θα κατατοπιστεις.
Ξεκινα απο εδω και σιγα σιγα θα καταλαβεις http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8.0 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2584.0
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #342 στις: Μάιος 07, 2013, 02:59:49 πμ »

Οτι πρέπει φίλε για bed time reading. Και δεν χρειάζεσαι ούτε φωτιστικό  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 07, 2013, 08:00:23 πμ »

Mπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει γιατί αυτές οι δυο ιστοσελίδες έχουν διαφορετικό τιράζ στις λίρες της Ελισάβετ από το 1980 και μετά. Απορία

http://www.cruzis-coins.com/sovs/Sovmintage.html

http://www.goldsovereigns.co.uk/forsaleelizabethii.html
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 08, 2013, 06:25:07 πμ »

Μωρέ μπράβο απαντήσεις! Έκπληξη Δεν ξέρω ποια να πρωτοδιαβάσω και ποια να πιστέψω! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences