Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:36:55 πμ
Σελίδες: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 693163 φορές)
0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #885 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 12:01:54 μμ »

Καλησπέρα παιδιά ,με αφορμή αυτό που έγραψε ο ελπιδοφόρος,ότι πολλά νομίσματα στη κρίση θα φύγουνε έξω,έκανα μια διαπίστωση.Τον τελευταίο μήνα έχω αναρτήσει  στις ζητήσεις λίρες - πεντόλιρα κ αυστραλεζικες λίρες που ειναι με χαμηλό τιραζ,μόνο δυο μέλη μου έστειλαν πμ κ για αυστραλέζικη του 2005 -2011-2012 κανείς  Απορία
Αλλά δύσκολα νομιζματα φεύγουν έξω από άνθρωπους που ειναι και εδώ μέσα στο Στεκι περνάνε σπάνια στις πωλήσεις


Eτσι ειναι φιλε μου Θανο.

Και θα σου πω το λογο , την τελευταια πωληση που ειχα βαλει πριν κανα 2μηνο ειχα  ενα θυρεο 1883 S ms61.

Zητησα 600 ευρω και ενδιαφερον μηδεν . Τελικα την πηρε ενα φιλαρακι μου.

Δυο βδομαδες μια ιδια λιρα (σε βαθμο και ημερομηνια) , εφυγε σε δημοπρασια στο ebay αερα στα 950 ευρω.

Οποτε σε ρωτω ...Γιατι να ξανανεβασω αξιολογο νομισμα στις πωλησεις Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #886 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 12:10:32 μμ »

Πιστευω οτι το ενδιαφερον υπαρχει,το χρημα δεν υπαρχει...ειμαστε σαν Χωρα μικρη και χτυπημενη απο την κριση αγορα... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Ολοι το ιδιο δεν θα εκαναν???
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #887 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 12:20:54 μμ »

Πιστευω οτι το ενδιαφερον υπαρχει,το χρημα δεν υπαρχει...ειμαστε σαν Χωρα μικρη και χτυπημενη απο την κριση αγορα... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Ολοι το ιδιο δεν θα εκαναν???
Και χρήμα όπου υπάρχει το φυλάνε από αβεβαιότητα.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #888 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 12:47:09 μμ »

Καλησπέρα παιδιά ,με αφορμή αυτό που έγραψε ο ελπιδοφόρος,ότι πολλά νομίσματα στη κρίση θα φύγουνε έξω,έκανα μια διαπίστωση.Τον τελευταίο μήνα έχω αναρτήσει  στις ζητήσεις λίρες - πεντόλιρα κ αυστραλεζικες λίρες που ειναι με χαμηλό τιραζ,μόνο δυο μέλη μου έστειλαν πμ κ για αυστραλέζικη του 2005 -2011-2012 κανείς  Απορία
Αλλά δύσκολα νομιζματα φεύγουν έξω από άνθρωπους που ειναι και εδώ μέσα στο Στεκι περνάνε σπάνια στις πωλήσεις


Eτσι ειναι φιλε μου Θανο.

Και θα σου πω το λογο , την τελευταια πωληση που ειχα βαλει πριν κανα 2μηνο ειχα  ενα θυρεο 1883 S ms61.

Zητησα 600 ευρω και ενδιαφερον μηδεν . Τελικα την πηρε ενα φιλαρακι μου.

Δυο βδομαδες μια ιδια λιρα (σε βαθμο και ημερομηνια) , εφυγε σε δημοπρασια στο ebay αερα στα 950 ευρω.

Οποτε σε ρωτω ...Γιατι να ξανανεβασω αξιολογο νομισμα στις πωλησεις Απορία
Eτσι είναι Αντώνη και εγώ την ίδια σε MS62 έφυγε σε φιλαράκι επίτηδες χαμηλά  Κλείσιμο ματιού καλύτερα λοιπόν αυτά τα νομίσματα να δίνονται σε φίλους που θα το εκτιμήσουν, αυτό εμένα μου αρκεί.
Ασε τους άλλους να κάνουν εκτιμήσεις τιμών ισοπεδωτικές,ίσως αργότερα βρούν το ίδιο με 300. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #889 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 01:03:56 μμ »

Κυριοι ενα νομισμα εχει παντα δυο οψεις.Εχω ανοικτη αναζητηση εδω και μηνες για λιρες και μισολιρα θυρεους.Εκτος 2 περιπτωσεων που η μια τελικα δεν κατεληξε σε συμφωνια γιατι ηταν μεσω ανταλλαγης και το κομματι που μου προσφεροταν το ειχα το αποτελεσμα ολων αυτων των μηνων ηταν μια λιρα.Βεβαια βρηκα εκτος στεκιου και πηρα αλλα οπως ειπα και παραπανω το νομισμα εχει δυο οψεις
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #890 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 09:21:18 μμ »

Ειναι αποτέλεσμα τις κρίσης ή αλλαγη προσανατολισμου του Ελληνικου κοινου (π.χ προς τα συγχρονα χρυσα αναμνηστικα του ευρω κτλ) ή και τα δυο; (Εχω την εντυπωση οτι θα ειναι και τα δυο χωρις ομως να τα παρακολουθω και να εχω εμπειρια...)
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #891 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 09:43:10 πμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα. Λογο και της κρισης που μας εφαγε ολους δεν νομιζω τωρα να υπαρχει ενδιαφερον για σπανια χρυσα νομισματα π.χ αξιας 750 ευρω και 8 γραμμαρια - λιρα, ενω στην θεση αυτου του νομισματος αγοραζω 3 κοινες λιρες 24 γραμμαριων με αμεση ρευστοποιηση των χρηματων μου. Πολυ ομορφα και τα νομισματα υψηλων καταστασεων αλλα ποιος ο λογος αγορας την συγκεκριμμενη στιγμη? Ολοι μας αγοραζουμε νομισματα σχεδον τιμη χρυσου και γυρευουμε καμια ευκαιρια απο το στεκι που δεν θα μας φανε οι φοροι και τα εξοδα αποστολης κλπ  Μεγάλο χαμόγελο, φυσικα υπαρχει και μια μικρη μεριδα μελων οι οποιοι πραγματι αγοραζουν και πουλουν εξαιρετικα κομματια που μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να αγοραζαμε. Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα και ενεργα αναλογως!
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #892 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:22:24 πμ »

Εμένα αυτό που με θορύβησε ήταν το βάρος 8,01 σε μια ζυγαριά που αγόρασα σήμερα.διαβασα εδώ στο στέκι ότι οι λίρες πρέπει να ειναι μεταξύ 7,4 εώς και 8 gr.[διαψευστε με αν κάτι λέω λάθος διότι θέλω να μάθω ακριβώς τα γραμμάρια της γνήσιας και μη φθαρμενης λιρας].γι αυτό ζήτησα την βοήθεια σας διότι διαβάζω πολλούς που κατέχουν γνώση σοβαρή επι του θέματος.
Weight: 7.9881 grams (to 4 decimal places). Είναι από τα καλύτερα κριτήρια. Αυστηρά.
7.4 δεν υπαρχει ...

7,4 (,32) είναι το καθαρό μέταλλο. μήπως εννοεί αυτό...
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #893 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:57:07 πμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα. Λογο και της κρισης που μας εφαγε ολους δεν νομιζω τωρα να υπαρχει ενδιαφερον για σπανια χρυσα νομισματα π.χ αξιας 750 ευρω και 8 γραμμαρια - λιρα, ενω στην θεση αυτου του νομισματος αγοραζω 3 κοινες λιρες 24 γραμμαριων με αμεση ρευστοποιηση των χρηματων μου. Πολυ ομορφα και τα νομισματα υψηλων καταστασεων αλλα ποιος ο λογος αγορας την συγκεκριμμενη στιγμη? Ολοι μας αγοραζουμε νομισματα σχεδον τιμη χρυσου και γυρευουμε καμια ευκαιρια απο το στεκι που δεν θα μας φανε οι φοροι και τα εξοδα αποστολης κλπ  Μεγάλο χαμόγελο, φυσικα υπαρχει και μια μικρη μεριδα μελων οι οποιοι πραγματι αγοραζουν και πουλουν εξαιρετικα κομματια που μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να αγοραζαμε. Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα και ενεργα αναλογως!

Σωστό είναι αυτό, αλλά τότε δεν μιλάμε για συλλέκτη, αλλά για κάποιον που αποταμιεύει ή επενδύει τα χρήματα του σε λίρες. Κακά τα ψέματα η πλειονότητα πλέον δεν ειναι συλλέκτες, εγώ βλέπω οτι και αυτοί που έχουν πολλα χρήματα διαθέσιμα κυνηγάνε τις επενδυτικές λίρες γιατί φοβούνται ακόμα μια πιθανή έξοδο από το ευρώ. Εν γένει εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε την στόφα του συλλέκτη όπως στην Αγγλία η στην Αμερική επί παραδείγματι.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #894 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:56:05 πμ »

+100000000...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #895 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 12:32:11 μμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα. Λογο και της κρισης που μας εφαγε ολους δεν νομιζω τωρα να υπαρχει ενδιαφερον για σπανια χρυσα νομισματα π.χ αξιας 750 ευρω και 8 γραμμαρια - λιρα, ενω στην θεση αυτου του νομισματος αγοραζω 3 κοινες λιρες 24 γραμμαριων με αμεση ρευστοποιηση των χρηματων μου. Πολυ ομορφα και τα νομισματα υψηλων καταστασεων αλλα ποιος ο λογος αγορας την συγκεκριμμενη στιγμη? Ολοι μας αγοραζουμε νομισματα σχεδον τιμη χρυσου και γυρευουμε καμια ευκαιρια απο το στεκι που δεν θα μας φανε οι φοροι και τα εξοδα αποστολης κλπ  Μεγάλο χαμόγελο, φυσικα υπαρχει και μια μικρη μεριδα μελων οι οποιοι πραγματι αγοραζουν και πουλουν εξαιρετικα κομματια που μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να αγοραζαμε. Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα και ενεργα αναλογως!
Σωστό είναι αυτό, αλλά τότε δεν μιλάμε για συλλέκτη, αλλά για κάποιον που αποταμιεύει ή επενδύει τα χρήματα του σε λίρες. Κακά τα ψέματα η πλειονότητα πλέον δεν ειναι συλλέκτες, εγώ βλέπω οτι και αυτοί που έχουν πολλα χρήματα διαθέσιμα κυνηγάνε τις επενδυτικές λίρες γιατί φοβούνται ακόμα μια πιθανή έξοδο από το ευρώ. Εν γένει εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε την στόφα του συλλέκτη όπως στην Αγγλία η στην Αμερική επί παραδείγματι.
Πολύ σωστό, άλλο επένδυση, άλλο αποταμίευση και άλλο συλλεκτισμός.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #896 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 12:34:43 μμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα. Λογο και της κρισης που μας εφαγε ολους δεν νομιζω τωρα να υπαρχει ενδιαφερον για σπανια χρυσα νομισματα π.χ αξιας 750 ευρω και 8 γραμμαρια - λιρα, ενω στην θεση αυτου του νομισματος αγοραζω 3 κοινες λιρες 24 γραμμαριων με αμεση ρευστοποιηση των χρηματων μου. Πολυ ομορφα και τα νομισματα υψηλων καταστασεων αλλα ποιος ο λογος αγορας την συγκεκριμμενη στιγμη? Ολοι μας αγοραζουμε νομισματα σχεδον τιμη χρυσου και γυρευουμε καμια ευκαιρια απο το στεκι που δεν θα μας φανε οι φοροι και τα εξοδα αποστολης κλπ  Μεγάλο χαμόγελο, φυσικα υπαρχει και μια μικρη μεριδα μελων οι οποιοι πραγματι αγοραζουν και πουλουν εξαιρετικα κομματια που μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να αγοραζαμε. Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα και ενεργα αναλογως!
Σωστό είναι αυτό, αλλά τότε δεν μιλάμε για συλλέκτη, αλλά για κάποιον που αποταμιεύει ή επενδύει τα χρήματα του σε λίρες. Κακά τα ψέματα η πλειονότητα πλέον δεν ειναι συλλέκτες, εγώ βλέπω οτι και αυτοί που έχουν πολλα χρήματα διαθέσιμα κυνηγάνε τις επενδυτικές λίρες γιατί φοβούνται ακόμα μια πιθανή έξοδο από το ευρώ. Εν γένει εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε την στόφα του συλλέκτη όπως στην Αγγλία η στην Αμερική επί παραδείγματι.
Πολύ σωστό, άλλο επένδυση, άλλο αποταμίευση και άλλο συλλεκτισμός.
+1  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #897 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 12:46:42 μμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου για το θεμα. Λογο και της κρισης που μας εφαγε ολους δεν νομιζω τωρα να υπαρχει ενδιαφερον για σπανια χρυσα νομισματα π.χ αξιας 750 ευρω και 8 γραμμαρια - λιρα, ενω στην θεση αυτου του νομισματος αγοραζω 3 κοινες λιρες 24 γραμμαριων με αμεση ρευστοποιηση των χρηματων μου. Πολυ ομορφα και τα νομισματα υψηλων καταστασεων αλλα ποιος ο λογος αγορας την συγκεκριμμενη στιγμη? Ολοι μας αγοραζουμε νομισματα σχεδον τιμη χρυσου και γυρευουμε καμια ευκαιρια απο το στεκι που δεν θα μας φανε οι φοροι και τα εξοδα αποστολης κλπ  Μεγάλο χαμόγελο, φυσικα υπαρχει και μια μικρη μεριδα μελων οι οποιοι πραγματι αγοραζουν και πουλουν εξαιρετικα κομματια που μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να αγοραζαμε. Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα και ενεργα αναλογως!
Σωστό είναι αυτό, αλλά τότε δεν μιλάμε για συλλέκτη, αλλά για κάποιον που αποταμιεύει ή επενδύει τα χρήματα του σε λίρες. Κακά τα ψέματα η πλειονότητα πλέον δεν ειναι συλλέκτες, εγώ βλέπω οτι και αυτοί που έχουν πολλα χρήματα διαθέσιμα κυνηγάνε τις επενδυτικές λίρες γιατί φοβούνται ακόμα μια πιθανή έξοδο από το ευρώ. Εν γένει εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε την στόφα του συλλέκτη όπως στην Αγγλία η στην Αμερική επί παραδείγματι.
Πολύ σωστό, άλλο επένδυση, άλλο αποταμίευση και άλλο συλλεκτισμός.
+1  Σαρκασμός

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Υπάρχουν και χειρότερα για τον συλλεκτισμό στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #898 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 08:12:40 πμ »

Για να ξέρετε τι στην πραγματικότητα αγοράζετε.....  Κλείσιμο ματιού

What's the difference between Proof, Brilliant Uncirculated and Bullion coins?
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #899 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 09:30:23 πμ »

http://www.ebay.com/itm/UNITED-KINGDOM-1959-SOVEREIGN-MS-67-GEM-BEST-KNOWN-SPECIMEN-/161964409176?hash=item25b5d4c158:g:CxAAAOSwzhVWrgJR

Ε ρε τι γινεται με του 59 τα λιρονια...

[Πουλήθηκε τελικώς....]
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences