Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:48:41 μμ
Σελίδες: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 692083 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 01, 2014, 12:49:26 μμ »

Το ασήμι όντως μπορεί να δώσει μεγάλη υπεραξία στο μέλλον και να θεωρηθεί στις μέρες μας και ως επένδυση διότι το έχουν στο 1:62 ενώ κανονικά πρέπει να είναι στο 1:15.
Επίσης και οι σύγχρονες ποσότητες εξόρυξης στο 1:10 είναι ακόμη όπως είναι εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Αν προσθέσεις στα παραπάνω ότι έχει άπειρες βιομηχανικές χρήσεις (καταναλώνεται δηλαδή και δεν φυλάσσεται όπως ο χρυσός) τότε ναι μπορεί να θεωρηθεί και ως επένδυση που θα δώσει καλή υπεραξία στο μέλλον.



Γιατι πρεπει ναναι 1:15; Επειδη τοση ηταν η στανταρ αναλογια του διμεταλλισμου, 100-150 χρονια πισω; Παντως πολυς κοσμος την εχει πατησει με το ασημι, και το παιρνουνε και σε μεγαλες ποσοτητες λογω τιμης, και μετα η ουγγια κατρακυλαει. Το ΓΙΑΤΙ δεν το γνωριζω, αυτα τα ξερουν οι ειδικοι που διαχειριζονται τις αγορες με ασυλληπτα ποσα και συναντησεις με κλειστες πορτες.

Οποτε το ερωτημα για τον απλο ιδιωτη, ειναι ΠΟΤΕ να αγορασει, ΠΟΣΟ και μεχρι ποτε να το κρατησει, γιατι πιανει και χωρο, δεν ειναι οπως ο χρυσος. Εδω τα 30αρια, μικρα και μεγαλα, που θαπρεπε σε 50+ χρονια ναχουν αποκτησει τεραστια υπεραξια αν λαβουμε υπ'οψιν τον αριθμο κοπης τους και τη ζητηση, και φευγουν προς 10 και 13 ευρω σε UNC raw, εγω δεν το παω το ασημι καθολου. Αποψεις...
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #451 στις: Μάιος 01, 2014, 03:25:13 μμ »

Το ασήμι όντως μπορεί να δώσει μεγάλη υπεραξία στο μέλλον και να θεωρηθεί στις μέρες μας και ως επένδυση διότι το έχουν στο 1:62 ενώ κανονικά πρέπει να είναι στο 1:15.
Επίσης και οι σύγχρονες ποσότητες εξόρυξης στο 1:10 είναι ακόμη όπως είναι εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Αν προσθέσεις στα παραπάνω ότι έχει άπειρες βιομηχανικές χρήσεις (καταναλώνεται δηλαδή και δεν φυλάσσεται όπως ο χρυσός) τότε ναι μπορεί να θεωρηθεί και ως επένδυση που θα δώσει καλή υπεραξία στο μέλλον.



Γιατι πρεπει ναναι 1:15; Επειδη τοση ηταν η στανταρ αναλογια του διμεταλλισμου, 100-150 χρονια πισω; Παντως πολυς κοσμος την εχει πατησει με το ασημι, και το παιρνουνε και σε μεγαλες ποσοτητες λογω τιμης, και μετα η ουγγια κατρακυλαει. Το ΓΙΑΤΙ δεν το γνωριζω, αυτα τα ξερουν οι ειδικοι που διαχειριζονται τις αγορες με ασυλληπτα ποσα και συναντησεις με κλειστες πορτες.

Οποτε το ερωτημα για τον απλο ιδιωτη, ειναι ΠΟΤΕ να αγορασει, ΠΟΣΟ και μεχρι ποτε να το κρατησει, γιατι πιανει και χωρο, δεν ειναι οπως ο χρυσος. Εδω τα 30αρια, μικρα και μεγαλα, που θαπρεπε σε 50+ χρονια ναχουν αποκτησει τεραστια υπεραξια αν λαβουμε υπ'οψιν τον αριθμο κοπης τους και τη ζητηση, και φευγουν προς 10 και 13 ευρω σε UNC raw, εγω δεν το παω το ασημι καθολου. Αποψεις...
Γιατί με αυτό το ratio βγαίνει και από τη Γη Δημήτρη (1:10).
Το στάνταρ δεν είναι 150 ετών αλλά 2500 ετών.
Από τους αρχαίους προγόνους μας και επι Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και επί Βυζαντίου τόσο ήταν.

ΥΓ. Total amount of silver produced since 1000 BC 46 billion ounces
     Total amount of gold produced sine 1000 BC 4,5 billion ounces
     Yearly production of silver now-days 700 million ounces
     Yearly demand of silver now-days 900 million ounces
     Total above ground available physical silver today 7 billion ounces.

Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.
 

Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #452 στις: Μάιος 01, 2014, 03:56:09 μμ »




Μονο μια παρατηρησουλα. Η ΤΤΕ εχει επανειλημενα αγορασει τζουφιες λιρες, διοτι καποιες κοπιες τους ειναι τελειες κι ο χρυσος στα σωστα καρατια κλπ κλπ. Τωρα, η ΤΤΕ, για να μη φανει η Μ###### της, εχει ενα δικτυο απο εμπορους, που επαναγοραζουν τις τζουφιες (των 22 καρατιων) και παιρνει αληθινες σε ανταλλαγμα, (με κατι τις επιπλεον στον εμπορο, η με προνομιακη μεταχειριση του γενικως) ,οταν κι εφοσον διαπιστωθει το λαθος, σε ποσοτητες συνηθως μεσαιες-μεγαλες. Δεν γνωριζω ομως, αν σε μια τετοια περιπτωση, καποιος ατυχης αγοραστης επαναγορασει μια καλπικη, προσφατη αγορα της ΤΤΕ η οποια δεν διπλο ελεγχθηκε ακομη, δεν γνωριζω τον μηχανισμο ασφαλειας σ'αυτα. Αλλα αυτο που σου λεω ισχυει, το γνωριζω πρωτο χερι.

Δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις.
Αν κατάλαβα καλά δλδ υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να αγοράσεις πλαστή 7.98γρ και 22ct από την ΤτΕ .
Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο αυτό που λες. Μάλιστα έχει περάσει από το μυαλό μου όταν έμαθα ότι η ΤτΕ πουλάει κυκλοφορημένες , ελαφρώς φθαρμένες , GEORGIUS V .
Άρα καλύτερα να αγοράζεις από αξιόπιστο έμπορο που πουλάει και  φθηνότερα .
Αν θες να είσαι 101% σίγουρος αγοράζεις από το Royal mint του 2013 και 2014 σε blister με το γνωστό καπέλο.
Έχω ακούσει ότι και η Πειραιώς πουλάει ολοκαίνουργιες σε blister . Δεν ξέρω αν αληθεύει.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #453 στις: Μάιος 01, 2014, 04:32:44 μμ »

Βρε μα είσαστε με τα καλά σας που θα αγοράσετε λιρες απο την Τράπεζα;  Απορία Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #454 στις: Μάιος 01, 2014, 04:40:50 μμ »

Γεια σου Γιάννη ! Καλό μήνα , καλή Πρωτομαγιά !
Εγώ όπως ξέρεις , από τράπεζα ποτέ !  Χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Τη ζυγαριά μου , την λουπίτσα μου υπό μάλης και βόλτα στο κέντρο για λίρινγκ !
Σιγά μην δίνω 30 ευρώ καπέλο για κυκλοφορημένο κοινό Γιωργάκη !  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #455 στις: Μάιος 02, 2014, 04:12:32 πμ »

Βρε μα είσαστε με τα καλά σας που θα αγοράσετε λιρες απο την Τράπεζα;  Απορία Απορία
+1
Καταγράφηκε
DRIORAEN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #456 στις: Μάιος 03, 2014, 04:45:20 μμ »

εγω εχω να ρωτησω οποιονδηποτε υσχιριζετε οτι ο χρυσος δεν ειναι αποταμιευση να μας πει τι εινια γιαυτον αποταμιευση?

2ον) Το οτι η τιμη των πολυτιμων μεταλλων χρυσος-αργυρος κρατιετε με τεχνητα κολπα χαμηλα το γνωριζουμε ηδη.Το ερωτημα μου ειναι pepos ποτε θα αρχιζει η ισοτιμια να ξεφευγει
(η ερωτηση αφορα τον αργυρο) και να πλησιασει προς τον χρυσο?

μηπως ποτε?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #457 στις: Μάιος 03, 2014, 05:57:06 μμ »

Το ασημι ειναι μεταλλο κιναιδος. Εχουν χαθει πολλες περιουσιες για παρτη του. Το 80 ηταν οι HUNT brothes που το εκτοξευσαν και χαθηκαν περιουσιες. Το ιδιο εγινε και το 2011 και κλαιμε οσοι αγοραζαμε ουγγιες, διπλες τιμες απο σημερα. Βλεπω τις αποδειξεις του 11 και κλαιω.
Ωστοσο το λατρευω. Πιανω τις πλακες τις 10αρες στα χερια μου και  τα ξεχναω ολα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #458 στις: Μάιος 03, 2014, 06:02:07 μμ »

Το ασήμι είναι μέταλλο κύναιδος.
Περιγραφή για oscar! Ανάργυρε υποκλίνομαι! Εχω γεμίσει ένα σαλόνι με ουγγάτους κύναιδους! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #459 στις: Μάιος 03, 2014, 06:08:06 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=S-uTLzWwE2I[

1 προς 7 το 1964 το ratio. Έκπληξη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #460 στις: Μάιος 03, 2014, 08:59:12 μμ »

θαναΣΗ δεν ηθελα να γραψω ######ς
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #461 στις: Μάιος 04, 2014, 06:47:18 πμ »

εγω εχω να ρωτησω οποιονδηποτε υσχιριζετε οτι ο χρυσος δεν ειναι αποταμιευση να μας πει τι εινια γιαυτον αποταμιευση?

2ον) Το οτι η τιμη των πολυτιμων μεταλλων χρυσος-αργυρος κρατιετε με τεχνητα κολπα χαμηλα το γνωριζουμε ηδη.Το ερωτημα μου ειναι pepos ποτε θα αρχιζει η ισοτιμια να ξεφευγει
(η ερωτηση αφορα τον αργυρο) και να πλησιασει προς τον χρυσο?

μηπως ποτε?
Αν περσι αγορασες καποιον αριθμο λιρων με την τιμη που ξερεις!σημερα ποσα εχεις χασει?απο τις αποταμιευσεις σου!σε βαθος χρονου σιγουρα δεν βγαινεις χαμενος!!!σε χαιρετω,γιαννης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2014, 01:40:55 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #462 στις: Μάιος 04, 2014, 01:10:34 μμ »

1 προς 7 το 1864 (λάθος)
Καταγράφηκε
αλλεν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #463 στις: Μάιος 14, 2014, 09:47:37 πμ »

Εχω ενα νόμισμα χρυσό ,και σας ανεβάζω ενα link  με την τιμη που εχει ως άξια το νομισμα ειναι :
Georgivs v  dg britt omn rex f d ind imp 1912 - 22 k !!!

Και το link ειναι : http://www.ebay.com/itm/1912-GEORGIVS-V-DG-BRITT-OMN-REX-FD-IND-IMP-22KT-GOLD-/200955717615

Θα ηθελα και την δικη σας γνώμη εκτίμησης του νομίσματος αυτού ,ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #464 στις: Μάιος 14, 2014, 09:59:58 πμ »

Έχεις πάρει απάντηση εδώ:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=14662.0

γιατί επιμένεις με το ίδιο ερώτημα.



Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences