Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 28, 2024, 04:49:46 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί τέχνης  (Αναγνώστηκε 6016 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:01:05 μμ »

Για να μην σχολιάσω μέσα στη δημοπρασία, ανοίγω άλλο θέμα.

Υ.Γ: Γιάννη , φυσικά και μπορούμε για πιο art photos αλλά καλό είναι να φαίνονται οι λεπτομέρειες του νομίσματος λόγω Δημοπρασίας ..........ΑΛΛΙΩΣ σου βγάζω Superb Καθρέπτες  Σαρκασμός

Ένα καλό παράδειγμα του τι είναι τέχνη. Η πραγματικότητα ή...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:10:52 μμ »

Και μια και άνοιξα θέμα περί τέχνης, να κάνω και δύο ρητορικές ερωτήσεις σχετικά με το παρακάτω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=18317.msg235713#msg235713

1. Γιατί απαγορεύεται να υποστηρίζω ότι η τέχνη δεν πρέπει να χάνει την επαφή της με την πραγματικότητα;
2. Γιατί απαγορεύεται να υποστηρίζω ότι η τέχνη πρέπει να υπάρχει για τον λαό και όχι για την τέχνη;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:17:36 μμ »

μαζι σου Γιωργο!
Βαρα τους λογοκριτες στο Στεκι.Αυτους με τα μπλε!(εγω ειμαι κοκκινος)
Δεν θα μας πουν αυτοι για την τεχνη.Τεχνη για το λαο τωρα! Μαζι να ριξουμε το σαπιο συστημα στο
Στεκι συλλεκτων.Εσυ σπρωξε απο εξω και εγω απο μεσα.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:32:15 μμ »

Είμαι άτεχνος............δώστε μας οι κόκκινοι και ο λαός τα φώτα σας Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:35:25 μμ »

τεχνη για το λαο!
ζητω ο κορμος!
κατω η τεχνη για την τεχνη!
ψωμι παιδεια και μπουτια γυναικεια!
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:35:46 μμ »

μαζι σου Γιωργο!
Βαρα τους λογοκριτες στο Στεκι.Αυτους με τα μπλε!(εγω ειμαι κοκκινος)


Απαιτώ αλλαγή χρώματος άμεσα   Θυμός ....και εγώ κόκκινος θέλω να γίνω ...ειμαι και Ολυμπιακαρα     Άνεση
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:38:22 μμ »

προς διαχειριστες,συντονιστες και εποπτες.
Δεν πατε καλα!!!μα καθολου καλα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:48:37 μμ »

Είμαι άτεχνος............δώστε μας οι κόκκινοι και ο λαός τα φώτα σας Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν δεν αστειεύεσαι (που δεν τρέχει και τίποτα, βέβαια) εννοούσα την εμφάνιση των λεπτομερειών και όχι το "ωραίο" < σε εισαγωγικά.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:40:31 πμ »

Είμαι άτεχνος............δώστε μας οι κόκκινοι και ο λαός τα φώτα σας Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν δεν αστειεύεσαι (που δεν τρέχει και τίποτα, βέβαια) εννοούσα την εμφάνιση των λεπτομερειών και όχι το "ωραίο" < σε εισαγωγικά.
Θεωρώ το post επίκαιρο ..............συνέχισε .Φυσικά και αστειεύομαι και μάλιστα διαβάζω σχόλια σου που τα βρίσκω ενδιαφέροντα.......π.χ αναφέρεσαι στο σχέδιο του Pistrucci ως προς τον Αι Γιώργη περί κονταριού κτλ ..........ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις που δεν είχα προσέξει ομολογώ.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:36:26 πμ »

Να ασχοληθούμε και με τίποτα σοβαρό.

Αγαπητέ Παναγιώτη, ρίξε μια ματιά σε (γυναικεία) περιοδικά και κυρίως σε ασπρόμαυρες "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες. Είναι της μόδας οι φωτογραφίες να είναι καμμένες, δηλαδή υπερβολικά φωτισμένες, για να μην φαίνονται οι ατέλειες του προσώπου (και του δέρματος γενικότερα). Έχει η μοντέλα στραβή μύτη; Ρίχ' της ένα "κάψιμο" να μην φαίνεται... ούτε η μύτη. (Υπάρχει και το blur στο photoshop, το σκέτο και το gaussian).

Αυτό είναι "τέχνη" στην εποχή μας...

Και στα νομίσματα δουλεύει το κάψιμο, αλλά πολύ περισσότερο το "καθρέφτισμα". Εξαφανίζει όλες τις ατέλειες, σαν το παντοδύναμο ajax!

Έχεις παρατηρήσει ότι αλλιώς δείχνεις τη φθορά και τις λεπτομέρειες του νομίσματος και αλλιώς το λούστρο ή το καθρέφτισμα. Και αλλιώς την πατίνα. Τέχνη είναι να τα δείχνεις όλα. Όχι να δείχνεις τα νομίσματα "όμορφα".

Με λίγη προσπάθεια, μπορείς να κάνεις κάθε νόμισμα να καθρεφτίζει (περισσότερο ή λιγότερο) και να φαίνεται "καταπληκτικό", αφού έχεις καλύψει τις ατέλειες του. Αλλά σκοπός της τέχνης δεν είναι να "φτιάχνεις" (επαναλαμβάνω) ωραία νομίσματα, αλλά να τα δείχνεις όπως πραγματικά είναι. Αλλιώς θα φτάσεις να "φτιάχνεις" ανύπαρκτα νομίσματα. :-)

(Για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω. Δείχνεις και το καθρέφτισμα, δείχνεις και τις λεπτομέρειες, τα δείχνεις όλα. Αλλά δεν χρησιμοποιείς τη γυαλάδα για να καλύψεις ατέλειες.)



Και γενικότερα, τέχνη δεν είναι η "ομορφιά" σκέτη (και η εντύπωση). Τέχνη είναι η ομορφιά της πραγματικότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 02:08:36 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:37:55 πμ »

Ας δούμε και δύο εικόνες ρωμαίων ιππέων με σπαθί:

http://www.dreamstime.com/stock-image-roman-cavalry-image15549441

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roman_cavalry_reenactment_Carnuntum_2008_07.jpg

edit: Αυτά τα reenactments (οι αναπαραστάσεις) είναι πραγματική τέχνη για μένα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 03:19:47 πμ »

Γιώργο είσαι τυχερός που έχω νυκτερινή βάρδια και έτσι θα εχεις την ευκαιρια να μάθεις κάτι που δεν το ηξερες.Λοιπον όταν ο Pistrucci είχε την έμπνευση να φτιαξει το υπέροχο σχεδιο με τον Αγ.Γεώργιο και τον δράκο σε καμμία περιπτωση δεν είχε στο μυαλό του το σφάξιμο.Το σφάξιμο το λέμε εσύ και εγώ που είμαστε θνητοί και δεν μπορούμε να αγγιξουμε την τελειότητα ενος καλλιτέχνη σαν του "εκλεκτού" του βασιλικού Νομισματοκοπείου δηλ του Pistrucci.

Αν κανεις το κόπο και το ψαξεις λίγο (εγώ το εκανα πριν 5 χρόνια) θα διαπιστώσεις οτι ο δημιουργός του έργου εμπνεύστηκε την εικόνα απο μια παλιά ιστορία.Δεν την γράφω διότι με τον σμαρτφον θα πονεσουν τα δάχτυλα μου.

Θα αναφέρω μονάχα οτι η εικόνα που βλεπουμε στις λιριτσες μας απεικονίζει μια στιγμη απο αυτήν την ιστορία μυθο.Στην στιγμη αυτή το δόρυ έχει θρυμματιστει (φαίνεται άλλωστε στο σχεδιο κάτω απο το άλογο ενα κομματι του) ο δράκος έχει τραυματιστεί και υποταχτεί και ο Αγ Γεώργιος βγάζει το ξίφος του και τον οδηγει που;;Και για ποιον λογο δεν κατέβαινει απο το άλογο να τον αποτελειώσει;;;

Σε αφήνω με την απορία έτσι ώστε να το ψαξεις μόνος σου.Γιαυτό υπάρχει το ίντερνετ.Απλα πριν κρινεις ενα έργο μάθε τι σκεφτόταν ο εμπνευστής του....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 03:37:32 πμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 03:23:39 πμ »

Βασικα υπαρχουν 3-4 μυθοι για την περιβοητη σκηνη στις λιρες.Σε ολες ο καλλιτεχνης κρατησε  την μονη κοινη εικονα.Το δορυ να θρυμματιζεται και ο Αγιος να βγαζει το σπαθι του.

Ελπίζω να σου λύθηκε η απορία γιατί ο Αγιος βαστά σπαθί και όχι δορυ.Αν θες να μάθεις κάτι άλλο μην διστάσεις να ρωτήσεις... Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 03:48:52 πμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 09:44:18 πμ »

μαζι σου Γιωργο!
Βαρα τους λογοκριτες στο Στεκι.Αυτους με τα μπλε!(εγω ειμαι κοκκινος)


Απαιτώ αλλαγή χρώματος άμεσα   Θυμός ....και εγώ κόκκινος θέλω να γίνω ...ειμαι και Ολυμπιακαρα     Άνεση

Eστω .......ΡΟΖ   Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 09:54:15 πμ »

Αυτά που μου λες, Γιάννη, μου θυμίζουν την ιστορία του Santa Clauss, που από (αρχι)επίσκοπος Μύρων έγινε... ταρανδοτρόφος. Αν έγινε κι ο Αγ. Γεώργιος θηριοδαμαστής, ακόμα χειρότερα.

Το σφάξιμο το λέμε εσύ και εγώ που είμαστε θνητοί και δεν μπορούμε να αγγιξουμε την τελειότητα ενος καλλιτέχνη σαν του "εκλεκτού" του βασιλικού Νομισματοκοπείου δηλ του Pistrucci.

Αυτή η πρόταση δεν μου λέει τίποτα.

Παράλληλα, το σφάξιμο υπάρχει στον αρχικό μύθο και το ξέρει όλος ο κόσμος.

Άλλωστε, είπαμε αρκετά για την Αντωνάτου και τον Δία...



Σχετικά με ρωμαίους ιππείς και τα σπαθιά τους:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spatha
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tombstones_of_Rome_horsemen_in_Germany.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 10:36:06 πμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences