Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:06:47 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: θυρεως 1849  (Αναγνώστηκε 9237 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 03:54:51 μμ »

Αυτό το διπλό 'Ι' στο GRATIA κάτι μου θυμίζει.  Απορία Απορία Απορία

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11864.msg235067#msg235067

Λέτε να βρήκαμε καμία νέα ποικιλία με 'Double I' ή 'I over I' ;;  Απορία Απορία Απορία  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα


Είναι ακριβώς το ίδιο σφάλμα double Ι στο GRATIA
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 04:33:41 μμ »

Που πατε και τα ξεθαβετε παω να σκασω  Αναποφασιστικότητα καλοριζικο καλο κομματι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:06:55 μμ »

Δείχνει MS.Ομορφο κομμάτι και δυσκολη ημερομηνία.

Έπρεπε να την εχεις πάρει ηδη.


Τωρα ειναι αργα  Κλείσιμο ματιού ......επρεπε να την εχει παρει την πρωτη φορα που εμφανιστηκε στο ebay http://www.ebay.com/itm/GB-1849-GOLD-SOVEREIGN-VICTORIA-SHIELD-REVERSE-7-98gr-0-2354oz-AEF-EF-GRADE-L-K-/311164528755
και οχι απο δευτερο χερι τωρα με καπελο ....

Αλλα τοτε ο Ανδρικος πετουσε  ......... Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:30:28 μμ »

Τι να κάνουμε. Δεν πειράζει τα καλά πράγματα πληρώνονται.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:37:55 μμ »

Τι να κάνουμε. Δεν πειράζει τα καλά πράγματα πληρώνονται.


Μου αρέσεις γιατί είσαι ρεαλιστης Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:53:32 μμ »


Ποια σφαλματα Απορία Ενα double strike εχει ....Δεν θεωρειται σφαλμα αυτο.



Μιας και εχεις φρικαρει   Γλώσσα εσυ εδω http://www.greekcoins.gr/viewtopic.php?f=1&t=3063 και αμφιβαλεις για τα γραφομενα μου να σε πληροφορησω οτι Διπλοχτυπηματα σε χρυσες λιρες της Βικτωριας,  σε ενα γραμμα η ψηφιο υπαρχουν κατα εκατονταδες για μη πω χιλιαδες και φανω υπερβολικος  !!!...
Σε κανενα βιβλιο απο αυτα που εχω και εχω διαβασει και αναφερομαι συγκεκριμενα σε ΛΙΡΕΣ ΔΕΝ αναφερονται ως σφαλματα.

Και αμα θες να απαντησεις η να το κουβεντιασουμε κανενα προβλημα...


Ενας ασχετος ¨ειδήμων” οπως με αποκαλεσες  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:01:24 μμ »

Φυσικα σφαλματα Mint errors υπαρχουν και εχουν αναγνωριστει απο την βιβλιογραφια οπως το" Τhe Gold Sovereign" του Marsh και το COINS of the UK του SPINK.

Για παραδειγμα η Αυστραλιανης κοπης 1880 με ανεστραμενο Α αντι για V


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:04:21 μμ »

To Εxtremely Rare μισολιρο του 1858 SOVRREIGNμε χτυπημενο το RR δυο φορες (λιγοτερο απο 10 κομματια γνωστα)
 
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:34:48 μμ »

Είναι μερικές ποικιλίες που έχουν αναγνωριστεί επίσημα και άλλες που δεν έχουν.
Τώρα δεν ξέρω ποιός το έγραψε στο άλλο forum αλλά καλύτερα να τεκμηρίωνε παρά να απαντούσε απαξιωτικά στα λεγόμενα του Αντώνη.

Όπως και να χει τα double strike είναι αρκετά κοινά στους θυρέους αλλά δίνουν άλλη ομορφιά στο νόμισμα!
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:36:05 μμ »


Υπαρχουν και αλλα πιο "ευκολα" λαθη οπως Roman I αντι για 1 και χτυπημενα δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ψηφια 'η νουμερα που φυσικα συμπεριλαμβανονται στην κατηγορια σφαλματα .

Oπως βλεπεις τα σφαλματα αυτα τα εχουν αναγνωρισει και πιστοποιησει και οι εταιρειες του χωρου.

ΔΕΝ εχω δει ομως καμια εταιρεια να αναφερει ως σφαλμα σε λιρα ενα ιδιο διπλοχτυπημενο γραμμα ... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:53:00 μμ »

Αντώνη συμφωνώ με όσα λες, θεωρητικά, αλλά... (πετάχτηκε το ρημάδι το 'αλλά')...
Δεν παύουν να είναι σφάλματα... μικρά, μεγάλα... είναι σφάλματα.

Το ότι δεν αναφέρονται στον SPINK ή σε άλλους καταλόγους, πιθανότατα οφείλεται στο ότι, επειδή αντιμετωπίζονται σαν σφάλματα δεν μπορούν να αναφέρονται και σαν ποικιλίες.
Εδώ όμως μπαίνει ακόμη ένα... αλλά...
Συγκεκριμένα όμοια σφάλματα, που επαναλαμβάνονται σε αριθμό νομισμάτων, μπορούν κάλλιστα να εκληφθούν και σαν ποικιλίες. Και αύριο-μεθαύριο να πιστοποιούνται κανονικά από τις εταιρείες.

Πριν καιρό είχα ανεβάσει και 'γω λίρα του 1849 με σχεδόν όλα τα γράμματα διπλοχτυπημένα, κατανοώ και γνωρίζω ότι τέτοια σφάλματα υπάρχουν πολλά. Αυτό όμως που εντόπισα και στα δυο νομίσματα είναι ότι υπάρχει το 'Ι' επάνω στο 'Ι', στο GRATIA, ενώ τα υπόλοιπα γράμματα της λέξης 'GRATIA', δεν έχουν διπλοχτύπημα. Που φαίνεται ότι συμβαίνει το ίδιο και στη λίρα που ανέβασε ο φίλος 'ΑΚ'.

Δεν αναφέρεται μέχρι στιγμής ποικιλία Sovereign 1849 I over I, αλλά αυτό δεν αποκλείει στο μέλλον να υπάρξει αναφορά. Δεν ξέρουμε επίσης αν στο μέλλον θα έχει RRR ή Common ή για τα μπάζα. Είναι όμως κάτι το διαφορετικό, που έχει εντοπιστεί ήδη σε κάποια νομίσματα (2 νομίσματα μόνο στο Στέκι, υποθέτω και αλλού) και... ποτέ δεν ξέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 03:02:43 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 07:49:21 μμ »

Αρα υπάρχουν "αναγνωρισμένα" σφάλματα και σφάλματα "που μπορεί κάποτε να αναγνωριστούν" από το συλλεκτικό κόσμο και τις εταιρίες πιστοποίησης.
Κατά τη γνώμη μου για να αναγνωριστούν νέες ποικιλίες σφαλμάτων, θα πρέπει κάποιος νέος κατάλογος ή συγγραφέας, να τις παρουσιάσει αναλλυτικά στο κοινό, έχοντας στα χέρια του φωτογραφίες νομισμάτων στα οποία το ίδιο σφάμα επαναλαμβάνεται.
Μέχρι τότε, κάθε νόμισμα με διπλοχτύπημα, θα κάνει τον ιδιοκτήτη του περήφανο και θα συγκινεί και κάποιους άλλους, αλλά επισήμως (στο ταμπελάκι), δεν θα αναγνωρίζεται.
(Ετσι κι εγώ καμαρώνω τα diecracks των νομισμάτων μου).
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 09:16:13 μμ »

Die breaks, ποικίλες και σφάλματα. Να τα βάλουμε λιγο σε μια τάξη;

Ποικιλία ενός νομίσματος ονομάζουμε το νομιςμα που προέρχεται απο σκόπιμη αλλαγή μήτρας. Τέτοια παράδειγμα μπορει να ειναι (μια και μιλάμε για λίρες) η 1825 με δάφνινο κεφάλι και μη. Η 1848 με μικρό και μεγάλο κεφάλι. Η 1863 με die 863, οι διάφορες Αγ.Γεωργιου με μεγάλη η μικρή ουρά, με η χωρίς BP, κλπ.

Σφαλμα ειναι μια ανθρώπινη παράλειψη κατα την παραγωγή. Μπορει να ειναι εσκεμμένo η όχι. Εσκεμμένo ειναι πχ το σφαλμα της 1843/2 (οταν για λόγους οικονομίας χρησιμοποιήθηκαν μητρες 1842 και απλα κτυπηθηκε το 3 απο πανω). Πραγματικό σφαλμα ειναι ολα τα αλλα πχ ολοι οι αναριθμιτισμοι/αναλφαβητισμοι  (πχ 4/αντεστραμμένο 4, Α αντί για V κλπ)!

Το die break ειναι αστοχία υλικού επομένως ουτε το ενα ουτε το αλλο. Απλα αστοχία υλικού. Αλλου είδους αστοχία ειναι επισης οι πάσης φύσεως μετατροπές που έρχονται κατα την εκτύπωση απο εξωτερικούς παράγοντες πχ σκόνη και γράσο στην μήτρα που δημιουργεί διαστρεβλώσεις με αποτέλεσμα να έχουμε οξείες πχ στ ταλληρα του Οθωνα, κοτσίδες κλπ και αλλα που μπορει να δίνουν μια αλλη εικόνα στο νομιςμα αλλα δεν ειναι ουτε σκόπιμες ποικιλίες ουτε σκόπιμα η μη σφάλματα. Αλλα η γλώσσα μας δεν μας βοηθά  εδώ, τα λέμε ποικιλίες κοινώς και μαλλον δικαίως αλλα δεν ειναι γνήσιες ποικιλίες.

Οι Βικτωριες ειναι γνωστές για τα πολλα προβλήματα που έχουν. Ειναι μια μεταβατική περίοδος στο Royal Mint και μεχρι την εισαγωγή quality control υπάρχουν προβλήματα. Αλλωστε ειναι η πρώτη φορά που η παραγωγή ξεπερνά τα 6 μηδενικά ετησίως. Ειναι γνωστά σαν σφάλματα της Παρασκευής  οταν βιάζονταν να κλείσουν για να πανε στο μπαρ (απέναντι ηταν)! The Μint Street Pub!!!

Οι εταιρίες άλλες φορές τα πιστοποιούν άλλες όχι. Το Roman I το πιστοποιούν κανονικά ενώ στην πραγματικότητα ειναι 1 ανάποδο επάνω σε 1 κανονικό. Και αλλα πρώην σφάλματα σήμερα έχουν αποκοδικοποιηθει. Το Crown 1820/19 ειναι βασικά 2/1 δεν υπάρχει 9 κάτω απο το 0! Και αλλα.

 Αυτη ειναι η γνώμη μου μετα απο αρκετά χρονια ενασχόληση.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 09:21:38 μμ »

Για αυτους όμως που δεν ασχολούνται με ταμπελακια βαθμούς και εταιρειες πιστοποίησης ενο ομορφο die break η ενα σφάλμα καθιστούν το νόμισμα τους μοναδικό και προσδίδει μια ιδιαίτερη ικανοποίηση στον κάτοχο του απόλυτα δικαιολογημενη κατα την γνώμη μου.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 07:56:37 μμ »

Για αυτους όμως που δεν ασχολούνται με ταμπελακια βαθμούς και εταιρειες πιστοποίησης ενο ομορφο die break η ενα σφάλμα καθιστούν το νόμισμα τους μοναδικό και προσδίδει μια ιδιαίτερη ικανοποίηση στον κάτοχο του απόλυτα δικαιολογημενη κατα την γνώμη μου.
Από το στόμα μου το πήρες!

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences