Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:00:58 πμ
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 284701 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #435 στις: Ιούνιος 11, 2015, 05:31:35 μμ »

Εγώ θα σου πρότεινα να "εκμεταλλευτείς" έναν από τους εμπόρους (Καραμήτσο, Ιλίσια Σταμπς κλπ) και να πάρεις ένα τηλέφωνο, ζητώντας να αγοράσεις αυτές τις χρονιές όλες μαζί. Υπολογίζεις τιμή πώλησης από εσένα στο 40-50% και έχεις το νούμερο που ψάχνεις.

Πριν από αρκετά χρόνια, είχα πάρει 30 χρόνια μαζί ('40-'70 αν θυμάμαι καλά) σε αρκετά χαμηλή τιμή σε σχέση με τον κατάλογο, άρα τώρα είναι ακόμα χαμηλώτερα (και έχεις και νεώτερα).

Φιλικά,
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #436 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:19:50 μμ »

1958
Εμπορικης ναυτιλιας. 12
Προστασία της φύσης. 5

1959
Αρχαία νομισματα Α'. 35
Αρχαιο Θεατρο . 16
10η επετειος νικης .  4
Ερυθρος Σταυρος. 11
3η Επετειος ουγγρικης επαναστασης. 2,5

1960
100 χρονια απο τη γεννηση του Κωστη Παλαμα. 7
παγκοσμιο ετος προσφυγων. 2,5
50 χρονια Σωματος Ελληνων Προσκοπων 5,,5
ολυμπιακοι αγωνες ρωμης.  24

1961
εκδοση τουριστικη. 42
μινωικη τεχνη. 30
εγκαινια κεντρου ατομικων ερευνων ''ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ''. 2
Εκδοση Ευρωπης. 0,4
1000 χρονια απο την απελευυθερωση της κρητης απο τους Σαρακηνους. 0,8
100 χρονια των πρωτων ελληνικων γραμματοσημων. 4

1962
Εξηλεκτρισμος της ΕΛΛΑΔΟΣ. 6
Συνοδος υπουργων του Ν.Α.Τ.Ο. 1.5
Οργανισμος γεωργικων ασφαλισεων 1

1963
Παγκοσμιος αγωνας κατα της πεινας.  1
100 χρονια της ελληνικης δυναστειας. 10
αρχαια νομισματα Β' . 5
Ενδεκατο παγκοσμιο Τσαμπορη Μαραθωνος . 4
Εκδοση ευρωπης .  8
100 χρονια του Ερυθρου Σταυρου . 1.5
1000 χρονια του ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ .   7

1964
Βασιλευς Παυλος .  11
εκθεση βυζαντινης τεχνης στην αθηνα .  2
100 χρονια της ενωσεως της επτανησου . 3
50 χρονια Π.Ι.Κ.Π.Α   . 1
Εκδοση ευρωπης . 9


Γαμος του Βασιλεως Κων/νου Β' & της Αννας. 1
Ολυμπιακοι αγωνες ΤΟΚΥΟ. 3

1965

350 Χρονια απο το θανατο του ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ. 1
Καλλιτεχνικα Φεστιβαλ της Ελλαδας. 0.8
Φιλικη εταιρεια. 1
100 χρονια απο την γεννηση του Ελευθεριου Βενιζελου . 1
Διεθνες αστροναυτικο συνεδριο. 1
ΚΔ' Βαλκανικοι Αγωνες. 0.7
Εκδοση ευρωπης. 2
50 χρονια ταχυδρομικο ταμιευτηριο .  0.5

1966

Νεοελληνες Ζωγραφοι. 1
125 χρονια εθνικης τραπεζας. 1
100 χρονια κρητικης επαναστασης. 0.7
Διεθνης οργανισμοι. 0.7
2.500 Χρονια ελληνικου θεατρου. 1
διεθνες συνεδριο καπνου. 1
τα πρωτα γενεθλια της διαδοχου αλεξιας. 1

1967

Νεοελληνες Γλυπτες.  2
Αθλητικες Εκδηλωσεις 1967. 2
ΕΚΔΟΣΗ ΕΥΡΩΠΗΣ. 5
Ναυτικη εβδομαδα. 2
Διεθνες ετος τουρισμου.1.5
Εθνικη επανασταση της 21ης απριλιου 1967. 0.7
Παιδικο σχεδιο. 1

1968

ΕΚΔΟΣΗ ΕΥΡΩΠΗΣ. 5
Διεθνης συνελευση αυτοκινητου. 0.8
εκθεση της πολεμικης ιστοριας των ΕΛΛΗΝΩΝ. 2
20η επετειος ενσωματωσης της δωδεκανησου. 2
Ε' Καρδιολογικο συνεδριο. 1
Ελληνικη βασιλικη αεροπορια. 1.2

1969

20η επετειος του Ν.Α.Τ.Ο 1
Ελλας και θαλασσα. 3
20 χρονια απο τη Νικη του ''ΓΡΑΜΜΟΥ -ΒΙΤΣΙ'' 1
25η επετειος της απελευθερωσης 1944-1969 . 1.8
εθνικοι αγωνιστες της μακεδονιας. 1

Αυτά για σήμερα γιατί πρέπει να φύγω, αν υπάρχει ενδιαφέρον να  γράψω και για τα υπόλοιπα.
Γενικά απο τιμές καταλόγου γι αυτές τις χρονολογίες τιμές 40 με 50% κάτω είναι λογικές . Ο κατάλογος έχει μέσα του και την τιμή του εμπόρου για τα έξοδα τού λογικό είναι.
Και ρίξε και μια ματιά στις δημοπρασίες του καραμήτσου για τις τιμές
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #437 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:06:29 μμ »

Αυτες ειναι οι τιμες καταλογου .
Και εγω πιστευω οτι ενα 40%-50% απο της τιμες του καταλογου για να πουλησεις σε εναν συλλεκτη ειναι καλα.
Τωρα ο εμπορας μπορει να τα θελει και τζαμπα για να εχει καθαρο κερδος αλλα αυτο δεν γινεται..
Εαν εχεις ορεξη και χρονο βαλε και τα υπολοιπα καποια στιγμη ,να εισαι καλα και ευχαριστω ολους και για τα θετικα και τα αρνητικα σχολια, ολα χρειαζονται.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #438 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:12:54 μμ »

Γιατι δε πας στις παλιες δημοπρασιες του Καραμητσου για να δεις ποσο κλεισανε οι σειρες δε μπορω πραγματικα να το καταλαβω. 3 κλικ ειναι ολα ολα.
ΟΛΕΣ οι χρονιες απο 60-90 τις δημοπρατει σχεδον σε καθε δημοπρασια.
Εκει θα δεις τιμες πραγματικης αγορας. Τι νοημα εχουν οι απειρες συζητησεις δε μπορω να καταλαβω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #439 στις: Ιούνιος 11, 2015, 09:18:54 μμ »

Γιατι δε πας στις παλιες δημοπρασιες του Καραμητσου για να δεις ποσο κλεισανε οι σειρες δε μπορω πραγματικα να το καταλαβω. 3 κλικ ειναι ολα ολα.
ΟΛΕΣ οι χρονιες απο 60-90 τις δημοπρατει σχεδον σε καθε δημοπρασια.
Εκει θα δεις τιμες πραγματικης αγορας. Τι νοημα εχουν οι απειρες συζητησεις δε μπορω να καταλαβω.
.

Δεν με ενδιαφερουν και πολυ οι παλιες δημοπρασιες -καινουργιες αντιστοιχα του Καραμητσου
Με ενδιαφερει η γνωμη του συλλεκτη -του αγοραστη.εαν εκλεισε μια δημοπρασια απο εμπορο σε μια αλφα τιμη εμενα δεν μου λεει κατι προσωπικα ,τοσα μπορουν να γινουν αλλοστε .Απο την αλλη παλι δημοσιο φορουμ ειμαστε  και οποιος θελει ρωταει κατι και οποιος θελει αντιστοιχα απανταει.τοσα ασχετα εχουν γραφτει ανα περιοδους αυτο σε πειραξε φιλε heretic77 ??
Καλο ειναι να ακουγονται και αυτα οχι μονο τα καλα..γνωμη μου!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #440 στις: Ιούνιος 11, 2015, 09:48:04 μμ »

Δε με πειραξε καθολου, απορια μου προκαλει μονο.
Οταν λες δε σε ενδιαφερουν οι τιμες των δημοπρασιων του Καραμητσου αυτο δε το καταλαβαινω. Απο ποιους διαμορφωνονται δηλαδη οι τιμες εκει? Δε διαμορφωνονται απο τον κοσμο? Καλως η κακως ειναι ο νουμερο 1 μαζι με το Βλαστο εμπορος-δημοπρατης της χωρας. Εδω και καποια χρονια καθε μηνα βγαζει συγκεκριμενες τιμες για ολες τις χρονιες που ζητας. Και εσενα δε σε ενδιαφερει.
Απλα δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο. Τι περιμενεις να σου πουνε εδω, αν κλεινουν στο 30-40-50% των καταλογων, απο τη στιγμη που εχεις πραγματικες τιμες αγορας?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #441 στις: Ιούνιος 11, 2015, 10:46:49 μμ »

Καλέ, ειρήνη υμίν.
40-50% είναι καλά...
Εγώ για 15-25% θα μίλαγα.
Επίσης αν έχουν σαρνιέρα στο πίσω μέρος ή ίχνος της έχουν μικρότερη αξία (δεν το σκεφτήκαμε αυτό).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #442 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:00:14 μμ »

O γραπτος λογος παρεξηγειται, εγω ειμαι ηρεμοτατος.
Σαρνιερα για σειρες μετα το 60 δε νομιζω να παιζει...και αν υπαρχουν η αξια πεφτει στο 0.
Εν πασει περιπτωσει, μιλαμε για καποια ελαχιστα ευρω ΟΛΟ το ετος, η περιοδος αυτη ως το 90 ειναι εντελως απαξιωμενη.
Ιδου καποιες τιμες
https://www.karamitsos.com/auction.php?id=522

Θα μπορουσα αντιστοιχα να βαλω και τιμες εμπαυ απο πχ Βλαστο κλπ, για να μη μενουμε μονο στον Καραμητσο, απλα ειναι πιο ευκολο να το δειξω.
Τιμες ουσιαστικα στα ελληνικα γραμματοσημα, σε u/m κατασταση εννοειται, αρχιζουν απο 60 και πισω. Και απο 90 και μετα, αλλα παντα μιλαμε για τιμες ολης της χρονιας συνολικα, αν μια σειρα εχει 1 η 2 ευρω δε νομιζω να ναι αξιο λογου. Και απο 2000 και μετα ονομαστικη τιμη συνηθως.
Οποιος εχει αντιρηση με χαρα να την ακουσω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #443 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:00:25 μμ »

Δε με πειραξε καθολου, απορια μου προκαλει μονο.
Οταν λες δε σε ενδιαφερουν οι τιμες των δημοπρασιων του Καραμητσου αυτο δε το καταλαβαινω. Απο ποιους διαμορφωνονται δηλαδη οι τιμες εκει? Δε διαμορφωνονται απο τον κοσμο? Καλως η κακως ειναι ο νουμερο 1 μαζι με το Βλαστο εμπορος-δημοπρατης της χωρας. Εδω και καποια χρονια καθε μηνα βγαζει συγκεκριμενες τιμες για ολες τις χρονιες που ζητας. Και εσενα δε σε ενδιαφερει.
Απλα δε μπορω να καταλαβω το σκεπτικο. Τι περιμενεις να σου πουνε εδω, αν κλεινουν στο 30-40-50% των καταλογων, απο τη στιγμη που εχεις πραγματικες τιμες αγορας?
.

Οταν λεω δεν με ενδιαφερουν εννοω αμεσα ,ναι μεν διαμορφωνονται απο τον κοσμο αλλα ποιον κοσμο??
Τον πραγματικο συλλεκτη ,η τον εικονικο ???εχω μια αλλη αποψη για ολα αυτα που θα μου επιτρεψεις να μην κανω αναλυση εδω δημοσια..εαν εισαι απο αθηνα και βρεθουμε καμια κυριακη στο καφε πολυ ευχαριστως να σου πω την γνωμη μου για ολα αυτα και να κερασω και ενα καφεδακι.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #444 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:04:51 μμ »

Απο ποιον κοσμο διαμορφωνεται? Εν πασει περιπτωση, οποιος δεν εχει τις σειρες, απο τη στιγμη που ειναι unsold οι λαχνοι, μπορει να δωσει πχ 10 ευρω και να παρει ολοκληρα τα ετη 65-66 ασφραγιστα χωρις σαρνιερα. Εκτος αν υποννοεις οτι θα αρνηθουν να σου τα πουλησουν , που δε νομιζω να παιζει αυτο με τιποτα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #445 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:05:32 μμ »

Καλέ, ειρήνη υμίν.
40-50% είναι καλά...
Εγώ για 15-25% θα μίλαγα.
Επίσης αν έχουν σαρνιέρα στο πίσω μέρος ή ίχνος της έχουν μικρότερη αξία (δεν το σκεφτήκαμε αυτό).
[/

Σαρνιερα δεν υπαρχει .
Οντως ο γραπτος λογος παρεξηγειται τα εχουμε ξαναπει αυτα.
Συζητηση κανουμε αλλοστε..
Παντως οποιος πουλαει στο 10%- 15% του καταλογου σειρες ασφραγιστες χωρις σαρνιερα κλπ ενδιαφερομαι..
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #446 στις: Ιούνιος 12, 2015, 07:26:39 πμ »

Οι τιμες των καταλογων σημερα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικη εικονα της αγορας
η οποια ειναι ιδιαιτερα πτωτικη.
Οι νεοετερες χρονολογιες θα δεχθουν την μεγαλυτερη πιεση που θα ειναι στο επομενο
μεγαλο διαστημα εντονη και κατηφορικη.
Οσοι εχετε να δωσετε γραμματοσημα προσπαθηστε να πουλησετε και οχι να ξεπουλησετε.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #447 στις: Ιούνιος 12, 2015, 08:38:09 πμ »

Για ποιο λογο καποιος που θελει να αγορασει να το κανει απο εναν ιδιωτη που προσπαθει να πουλησει ακριβα και οχι απο τον Καραμητσο η το Βλαστο πχ....? Δυστυχως οσο υπαρχουν τα τεραστια στοκ των δεκαετιων 60 ως σημερα τα γραμματοσημα αυτα θα απαξιωνονται συνεχως. Και ακομα ακριβα ειναι.
Ειχα αγορασει αν θυμαμαι καλα τα ετη 80 και 81 με 1 ευρω το καθενα συν την προμηθεια.
Και τωρα υπαρχουν ολοκληρες χρονιες με 1 ως 3 ευρω τη χρονια συν προμηθεια.
Εχω γνωστο που ηταν συνδρομητης αυτα τα χρονια, πληρωνε τα μαλλιοκεφαλα του και τωρα βεβαια του μεινανε τα χαρτια, οπως στο χρηματιστηριο (εκει δεν εχει καν χαρτια χεχε).
α....και κατι που παρατηρω τελευταια...βλεπω κατι σελιδες στο facebook με συλλεκτικα και με πιανουν τα γελια πραγματικα, αν υπηρχε αστυνομια των συλλεκτων (πως λεμε στρατονομια) θα πρεπε να τους ειχανε κλεισει ολους μεσα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #448 στις: Ιούνιος 12, 2015, 11:20:08 πμ »

Οποιος εχει ασφραγιστες σειρες απο 1-3€, η μεμονομενες σειρες ασφραγιστες με 10% απο τ τιμες καταλογου με ενδιαφερουν αμεσα καποιες σειρες προς αγορα.
Μονο με πμ ,ευχαριστω.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #449 στις: Ιούνιος 12, 2015, 11:27:43 πμ »


α....και κατι που παρατηρω τελευταια...βλεπω κατι σελιδες στο facebook με συλλεκτικα και με πιανουν τα γελια πραγματικα, αν υπηρχε αστυνομια των συλλεκτων (πως λεμε στρατονομια) θα πρεπε να τους ειχανε κλεισει ολους μεσα.


Πόσο δίκιο έχεις!!!
Και να ξέρεις. Έχουν και παρατρεχάμενους που τους αβαντάρουν!! Αυτό και άν είναι.......
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences