Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 30, 2024, 06:56:21 μμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 292266 φορές)
0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
takisant
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 02:21:25 μμ »

Βρήκα τη συλλογή μου από γραμματόσημα και θα ήθελα να με βοηθήσετε να μου πείτε αν έχει κάποια αξία χρηματική και πόση.Εάν οι φωτό δεν είναι καλές για εκτίμηση των γραμματοσήμων πείτε μου να ανεβάσω καλύτερες γιατί έχω και άλλες.Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κλείσιμο ματιού








Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 12:03:35 πμ »

Όσο αφορά τα Ελληνικά, δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο.Λόγω κρίσης οι τιμές τους έχουν μειωθεί δραματικά. Ίσως στο μέλλον να αποκτήσουν κάποια αξία παραπάνω αυτά που είναι από το 1990 και μετά και αυτά σε ευρώ..

Όσο αφορά τα ξένα,με μια πρόχειρη ματιά, πάλι κοινά μου φαίνονται όλα.Ίσως να αξίζουν κάτι παραπάνω τα κινέζικα στη 4η φωτογραφία μετά τα Σοβιετικά.Θέλει ψάξιμο σε καταλόγους..
Καταγράφηκε
takisant
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 10:41:21 πμ »

επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, καταλόγους που μπορώ να βρώ;
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 12:35:14 μμ »

Για έντυπη μορφή από κατάστημα  συλλεκτικών ειδών. Από όσα γνωρίζω βγάζουν εκδόσεις ο Βλαστός,ο Καραμήτσος και ο Ερμής.Ο τελευταίος είναι των εμπόρων και έχει πιο τσιμπημένες τιμές.Για να δεις τι σειρές βγήκαν,πότε βγήκαν και μια ενδεικτική τιμή γιατί στην πράξη οι τιμές έχουν πέσει πολύ,όλοι είναι κατάλληλοι. Υπάρχει μέλος στο Στέκι Συλλεκτών που έχει κατάστημα συλλεκτικών στην Αθήνα, ο Hellas Num.
Καταγράφηκε
takisant
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 02:53:51 μμ »

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 12:56:12 πμ »

Αφού τακτοποίησα νομίσματα, βιβλία, δίσκους (Νέστωρ....), τηλεκάρτες, λέω να τακτοποιήσω και να αρχειοθετήσω και τα γραμματόσημά μου. Τα περισσότερα είναι από 1960 και μετά, και πολλοί fdc.

Ερώτηση 1. Επειδή κάνω και μια εκτίμηση τιμής στο αρχείο, βλέπω τιμές από ebay. Τιμές για έναν fdc 1 ευρώ που βλέπω ότι πουλιούνται είναι οκ, ή πάνε πιο χαμηλά? (επειδή έχω διαβάσει που λέτε ότι τα δίνουν τσάμπα)
Ερώτηση 2. Ας πούμε έχω φτάσει στο έτος 1976, και βλέπω να έχω Fdc που δεν είναι επίσημα αυτής της χρονιάς, και δεν βρίσκω τιμές στο δίκτυο, (ας πούμε 3η επέτειο Πολυτεχνείου 5-6 φάκελοι και διαφορετικοί μεταξύ τους, Β επέτειος της δημοκρατίας, Γ πανελλήνιος έκθεσις γραμ/μου ) τι παίζει με αυτούς?
Ερώτηση 3. Επειδή έχω μέχρι το 90 περίπου, αλλά πολλούς τους έχω 5-10 φορές, παίζει ανταλλαγή με νεότερους φακέλους που δεν έχω? για να μην κάθομαι να αγοροπουλάω.

θα επανέλθω. ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #231 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:04:49 μμ »

Πιστεύω πως κάπου τόσο κάνουν.Βέβαια αν κάποιος πουλήσει πολλούς μαζί σε δημοπρασία από 1 ευρώ, θα πιάσει μάλλον λιγότερα λόγω μικρού ενδιαφέροντος.
 Έτυχε να ρωτήσω σε μαγαζί οι τιμές που έπαιζαν ήταν από 1-1,5 ευρώ.

Ξεκίνησα να οργανώνω και εγώ τη συλλογή μου,κυρίως χώρες που δεν συλλέγω συστηματικά και τα έχω χύμα σε άλμπουμς, βγάζω αρκετά διπλά.

FDC δεν συλλέγω.Δύο έχω όλους και όλους,αλλά άμα έχεις διπλά γραμματόσημα και σε ενδιαφέρει ανταλλαγή, κανονίζουμε αν θες!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 08:39:34 μμ »

κάτσε να οργανώσω τα fdc και μετά περνάω στα γραμ/μα, ασφαλώς και με ενδιαφέρει...ευχαριστώ.

και 3 fdc του 1965 που δεν βρίσκω...ξέρει κανείς κάτι?κανά site?

Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #233 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:50:26 μμ »

Με τους φακέλους είμαι άσχετος, αλλά αυτοί που έχεις είναι ανεπίσημοι (γι'αυτό και δεν έχουν αναμνηστική σφραγίδα). Ο κατάλογός μου τους έχει από 10 ευρώ τον έναν. Στην αγορά μάλλον θα πιάνουν κάτι παραπάνω από όσους κυκλοφόρησαν επισήμως τα ΕΛΤΑ (και που για αυτήν την περίοδο ο κατάλογος τους έχει συνήθως 1-2 ευρώ). Δες και εδώ:

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1965-9-SETS-IN-FDCS-VF-SPECIAL-PRICE-/151176441146?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2332d16d3a

Οταν φτάσετε στα γραμματόσημα, με ενδιαφέρει ανταλλαγή!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #234 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:54:21 μμ »

Λοιπόν.. ανατρέχω στον κατάλογο Βλαστού 1991.
Σύμφωνα με αυτόν και οι 3 fdc  είναι ανεπίσημοι.Τους έχει στις 350-400 δραχμές.
Περίπου 6 φορές πάνω από όσο κάναν  ασφράγιστα τα γραμματόσημα.
Λογικά είναι κάπως δύσκολοι.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #235 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:57:05 μμ »

 Υπάρχει και ένας πολύ ωραίος online κατάλογος, αλλά λόγω προβλήματος στον υπολογιστή τον έχω χάσει.
 Όρεξη να έχεις με τα γραμματόσημα,θέλουν πάρα πολύ ψάξιμο τα άτιμα.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:58:11 μμ »

Thanks donsoc, και οκ salonico... Κλείσιμο ματιού αν τον βρεις geo πόσταρε τον, thanks...
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #237 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:03:07 μμ »

Όντως θέλουν ψάξιμο και μεράκι.Αλλά άμα τα κάνεις όπως τα θες τα βλέπεις και τα χαίρεσαι!για ανταλλαγή μέσα είμαι και με τους 2 σας! απλά θέλω κάποιο χρόνο να τα οργανώσω.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #238 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:05:58 μμ »

Thanks donsoc, και οκ salonico... Κλείσιμο ματιού αν τον βρεις geo πόσταρε τον, thanks...

http://www.postbeeld.com/en/fsc/search&exact-country=gr
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #239 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:11:07 μμ »

Λοιπόν.. ανατρέχω στον κατάλογο Βλαστού 1991.
Σύμφωνα με αυτόν και οι 3 fdc  είναι ανεπίσημοι.Τους έχει στις 350-400 δραχμές.
Περίπου 6 φορές πάνω από όσο κάναν  ασφράγιστα τα γραμματόσημα.
Λογικά είναι κάπως δύσκολοι.


Είναι σίγουρα δύσκολοι, επειδή μάλλον δεν πωλούνταν από το ταχυδρομείο, αλλα ετοιμάστηκαν από κάποιον φιλοτελιστή που τους σφράγισε την πρώτη ημέρα.
Οι φιλοτελιστές είναι ευρηματικά και σχολαστικά όντα. Έχω έναν φάκελο του 1979 που είναι σφραγισμένος την τελευταία ημέρα του έτους με 10 γραμματόσημα, 1 από κάθε έτος της δεκαετίας που τέλειωνε(!).  
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences