Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:07:14 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποικιλία 1 ΛΕΠΤΟΝ 1848, 1851-57  (Αναγνώστηκε 6518 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Νοέμβριος 09, 2014, 01:59:19 μμ »

Αν και η μελέτη-διασταύρωση, φαίνεται να έχει ολοκληρωθεί.
B0151. 1 Λεπτό 1848, με τον οπισθότυπο του 1851/57.

Σημ. Η φωτογραφία του 2ου Λεπτού, που ανήκει στην ''ποικιλία'' (δεξιά), είναι από το site της ΠΝΕ.

Ποικιλία ;;
Κάτι αντίστοιχο με την ποικιλία 'ΒΑΣΙΛΕΙΑ' του '44 ;;
Κάτι αντίστοιχο με τον 'ΜΕΓΑΛΟ ΘΥΡΕΟ' του '47 ή του '49 ;;
Σε τι συχνότητα το συναντάμε ;;

Θα ήθελα την άποψή σας...

Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 02:07:22 μμ »

Διαφορετική master die
Τα κλαδιά επάνω το μαρτυρούν πιστεύω.
Ωραίο post Κώστα.
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 03:52:52 μμ »

Ενδιαφέρουσες κ τεκμηριωμένες παρατηρήσεις Κώστα, μπράβο!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 04:52:29 μμ »

B0151 1 Λεπτόν 1848 - www.mycoins.gr
ΠΝΕ http://www.nomisma.gr/SearchCoins.aspx?CategoryId=47221&iYear=1848

Παρόλο που το νόμισμα έχει ημερομηνία 1848, βλέπουμε ότι υπάρχει πλήρη ταύτιση με τον οπισθότυπο τύπου IV που χρησιμοποιήθηκε για την κοπή των μονόλεπτων 1851 και 1857. Εκτός από τα περιμετρικά φύλλα, ακόμη και το '1' και το 'ΛΕΠΤΟΝ' έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Επίσης λόγω της νέας μικρότερης διάστασης των νομισμάτων έχουμε και μικρή έκκεντρη εκτύπωση.

Από τη μελέτη, συμπεραίνουμε ότι ... Λόγω της εξαιρετικά μικρής συχνότητας εμφάνισης της συγκεκριμένης ποικιλίας, όπως και της μικρής κοπής του 1848, φαίνεται ότι η συγκεκριμένη ποικιλία των μονόλεπτων του 1848, δεν κόπηκε το 1848 αλλά το 1851 με τη νέα μήτρα, πιθανότατα ως δοκιμαστική κοπή.

Συγκριτική φωτό με το 1 Λεπτό 1851.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 05:12:36 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 05:59:00 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον θέμα....η πρώτη ααπορία που μου δημιουργήθηκε...Για πιο λόγω να χαράχτηκε μήτρα με ημερομηνία 1848 για να γίνει η δοκιμή, και δεν χαράχτηκε με 1851.  Αφού πρόκειται για νεα μήτρα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 07:05:39 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον θέμα....η πρώτη ααπορία που μου δημιουργήθηκε...Για πιο λόγω να χαράχτηκε μήτρα με ημερομηνία 1848 για να γίνει η δοκιμή, και δεν χαράχτηκε με 1851.  Αφού πρόκειται για νεα μήτρα.
Αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί... με σαφήνεια.

Πάντως το να έχουμε κοπή το 1848 με τη νέα μήτρα του 1851, είναι αδύνατο. Διότι το διάταγμα για μείωση της διαμέτρου (15 mm) και αλλαγή του οπισθότυπου, εξεδόθη στις 22 Δεκεμβρίου 1849. Οπότε και τα νομίσματα μ' αυτόν τον οπισθότυπο, τυπώνονται από την επόμενη κοπή και μετά (1851-1857).
Επίσης το ότι κόπηκαν το 1851 ενισχύεται από το ότι υπάρχουν πανομοιότυπα μονόλεπτα του 1851, με την ίδια έκκεντρη εκτύπωση και ακριβώς τις αντίστοιχες λεπτομέρειες.
Επίσης έχουμε σαν δεδομένο και την πίεση για εκτύπωση χάλκινων νομισμάτων την περίοδο αυτή. Οπότε δεν αποκλείεται να τύπωσαν ταυτόχρονα και τις προηγούμενες ημερομηνίες, σε προυπάρχοντες μεγαλύτερους δίσκους (16,6 mm), αλλά με τις νέες μήτρες για δοκιμή.

Πολλές υποθέσεις μπορούν να γίνουν... γι αυτό και ζήτησα τις απόψεις όλων σας.

Σημαντικό για να προχωρήσει η μελέτη είναι να γίνει γνωστή η διάμετρος του συγκεκριμένου νομίσματος, που υπάρχει η φωτό του στο site της ΠΝΕ. Έτσι θα λυθούν κάποιες απορίες και θα προχωρήσει η μελέτη.
Παρακαλείται ο κάτοχος του νομίσματος, να επικοινωνήσει με Ρ.Μ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 07:23:08 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 10:44:34 πμ »

Photoshop.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 02:45:19 μμ »

Η ποικιλία δεν υφίσταται και ήδη έχει ''κατέβει'' και από τον κατάλογο.
Ζητάω συγνώμη, αλλά υπήρξα θύμα παραπληροφόρησης από τους υπεύθυνο-ανεύθυνους της ΠΝΕ.

Η αναξιοπιστία του site της Πανελλήνιας Νομισματικής Ένωσης... σε όλο της το μεγαλείο.
Και όλων όσων συμμετέχουν στη διατήρηση, δημιουργία και έλεγχο (αμφιβάλω αν γίνεται) των εν λόγω site.

Συγχαρητήρια κκ της ΠΝΕ και κκ συντονιστές του site www.greekcoins.gr.
6 1/2 χρόνια κοροϊδίας των επισκεπτών των site σας. Βλέπω περισσεύει η σοβαρότητα και ο έλεγχος όλων όσων ανεβάζετε στα site σας. Είναι ΝΤΡΟΠΗ να 'ανεβάζετε' νομίσματα πειραγμένα και μη ελεγμένα. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο, για πλήθος άλλων νομισμάτων, ακόμη και στις δημοπρασίες σας.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ... και θέλετε μετά να ασχοληθούν σοβαρά κάποιοι άνθρωποι με την Ένωσή σας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:04:06 μμ »

Η ποικιλία δεν υφίσταται και ήδη έχει ''κατέβει'' και από τον κατάλογο.
Ζητάω συγνώμη, αλλά υπήρξα θύμα παραπληροφόρησης από τους υπεύθυνο-ανεύθυνους της ΠΝΕ.

Η αναξιοπιστία του site της Πανελλήνιας Νομισματικής Ένωσης... σε όλο της το μεγαλείο.
Και όλων όσων συμμετέχουν στη διατήρηση, δημιουργία και έλεγχο (αμφιβάλω αν γίνεται) των εν λόγω site.

Συγχαρητήρια κκ της ΠΝΕ και κκ συντονιστές του site www.greekcoins.gr.
6 1/2 χρόνια κοροϊδίας των επισκεπτών των site σας. Βλέπω περισσεύει η σοβαρότητα και ο έλεγχος όλων όσων ανεβάζετε στα site σας. Είναι ΝΤΡΟΠΗ να 'ανεβάζετε' νομίσματα πειραγμένα και μη ελεγμένα. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο, για πλήθος άλλων νομισμάτων, ακόμη και στις δημοπρασίες σας.

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ... και θέλετε μετά να ασχοληθούν σοβαρά κάποιοι άνθρωποι με την Ένωσή σας.
Από χθες που ανέβασες το θέμα το παίζεις δάσκαλος και τώρα το παίζεις θύμα?Απορία  Πως την πάτησες έτσι?Απορία  Αναζήτησε τις δικές σου ευθύνες που πήγες και ανέβασες κατευθείαν καινούρια ποικιλία στον τιμοκατάλογό σου.  Εδώ παρουσιάζεις 5 λεπτο του 1836 με ίσιο "6" σαν χωριστή ποικιλία!!!  Βγαίνεις τώρα και κατηγορείς την ΠΝΕ επειδή δεν πρόσεξε κάτι που δεν είχε προσέξει ολόκληση η συλλεκτική κοινότητα μέχρι σήμερα.  Είσαι γελοίος.  Ήσουν επίσης γελοίος όταν πριν από κάνα χρόνο μου ζήτησες να αντιγράψεις τις τιμές από τον τιμοκατάλογό μου επειδή είχες αντιγράψει τις τιμές του Krausse στο δικό σου όπως μου είπες!!!  Έκτοτε δε προσπαθείς να τις προσεγγίσεις με π@@στικο τρόπο!     
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:19:34 μμ »

Από χθες που ανέβασες το θέμα το παίζεις δάσκαλος και τώρα το παίζεις θύμα?Απορία  Πως την πάτησες έτσι?Απορία  Αναζήτησε τις δικές σου ευθύνες που πήγες και ανέβασες κατευθείαν καινούρια ποικιλία στον τιμοκατάλογό σου.  Εδώ παρουσιάζεις 5 λεπτο του 1836 με ίσιο "6" σαν χωριστή ποικιλία!!!  Βγαίνεις τώρα και κατηγορείς την ΠΝΕ επειδή δεν πρόσεξε κάτι που δεν είχε προσέξει ολόκληση η συλλεκτική κοινότητα μέχρι σήμερα.  Είσαι γελοίος.  Ήσουν επίσης γελοίος όταν πριν από κάνα χρόνο μου ζήτησες να αντιγράψεις τις τιμές από τον τιμοκατάλογό μου επειδή είχες αντιγράψει τις τιμές του Krausse στο δικό σου όπως μου είπες!!!  Έκτοτε δε προσπαθείς να τις προσεγγίσεις με π@@στικο τρόπο!    


Δέχομαι ότι είμαι ένας γελοίος... τουλάχιστον για 'σένα.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δεν το παίζω αλλά είμαι και γω ένα από τα πολλά Θύματα, που δεν είδαμε το λάθος του site της ΠΝΕ και του www.greekcoins.gr σας και πέσαμε στην παγίδα.
Και φυσικά αναγνωρίζω το λάθος μου, ζήτησα συγνώμη και διόρθωσα τον κατάλογό μου.

Για τα υπόλοιπα... Όταν κατέβεις από κει πάνω, τα ξαναλέμε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:20:36 μμ »

Τα παράπονά σου στον ΟΗΕ.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:23:24 μμ »

Κρίμα Δημήτρη.

Ας κερδίσεις όσες εντυπώσεις θέλεις.
Τίποτε άλλο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:27:37 μμ »

Ξεκατινιαστείτε, καλέ, να βγει και καμιά πληροφορία στη φόρα...
(άπλυτη)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:30:08 μμ »

Παιδια ο θυμος καποια στιγμη περναει, τα γραπτα μενουν.
Κριμα ειναι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 03:32:16 μμ »

Παιδια ο θυμος καποια στιγμη περναει, τα γραπτα μενουν.
Ευτυχώς.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences