Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 04, 2024, 05:29:29 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΆΡΝΗΣΉ ΠΩΛΗΤΉ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΊΛΕΙ ΝΌΜΙΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 5325 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 28, 2014, 10:49:17 πμ »

Θα ηθελα τα φώτα σας για μια συναλλαγή που δεν μου έχει τύχει άλλη φορά κέρδισα σε μια δημοπρασία ένα νόμισμα και τώρα αρνείται να μου το στείλει με την πρόφαση ότι δεν το ασφαλίζει καμία εταιρία μεταφορών το συγκεκριμένο νόμισμα λόγο υψηλής τιμής του  δεν αναφέρει φυσικά στην δημοπρασία  ότι δεν στέλνει Ελλάδα τι μπορώ να κάνω  το νόμισμα ειναι ήδη πληρωμένο φυσικά απο έμενα    ευχαριστώ 
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 10:53:17 πμ »

Πες του να στο στείλει συστημένο να το βλεπεις στο track.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 10:58:35 πμ »

του το είπα αλλά δεν θέλει
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:02:42 πμ »

εγώ αν δεν εμπιστευομαι τον πωλητή του βάνω 50 ευρώ παραπάνω και του λεω να μου το στείλει με dhl. Αν Μπαμπη ψάχνεις για 100% ασφάλεια, δεν υπάρχει, πίστεψε με.

Στο ασφαλίζει για 5000 ευρώ , σου βάζει μέσα ενα νομισμα αξίας 10 ευρώ , το παραλαμβάνεις και μπουμ. Αν ειναι απατεώνας  , είναι απατεώνας. Απο την μικρη μου εμπειρία 20 ετών με συναλλαγές εντός και εκτός εξωτερικου , εμείς οι Ελληνες είμαι οι πιο ύποπτοι για κλεψιά σε σχεση με τους υπόλοιπους.... συναγωνιζόμαστε όλο το ανατολικό μπλοκ.

του το είπα αλλά δεν θέλει

Τι δε θέλει??? Και πως θα στο στείλει δηλαδή αν δεν θελει να το στείλει συστημένο και εάν δε μπορεί τεχνικά να το στείλει ασφαλισμένο???
Μήπως αλλαξε γνωμη και στα μασάει και δεν θελει να το στείλει γενικώς??
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:11:51 πμ »

Εγώ λογικά αν τον πιέσω και μου στείλει ότι θέλει τι θα κάνω μετά  συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου ειναι γελοίες αλλά δεν μου έχει τύχη άλλη φορά
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:12:56 πμ »

Υποθέτω ότι είναι από ΗΠΑ.

Το πρόβλημά του είναι ότι πρέπει να γράψει στη δήλωση το ποσό που καταβλήθηκε, η οποία δήλωση είναι κολλημένη έξω από τον φάκελο, και ο καθένας μπορεί να δει το ποσό. Είναι ρίσκο για τον πωλητή, διότι αν χαθεί στο δρόμο, θα πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα στον αγοραστή και να αναζητήσει αποζημίωση από την εταιρεία μεταφοράς. Διαδικασία χρονοβόρα ακόμη και για τις ΗΠΑ. Απ' την άλλη πολλές φορές το Τελωνείο μας, σε τέτοιου είδους αποστολές, δεν περνάει τον φάκελλο από το σύστημα tracking και η επιβεβαίωση της αποδοχής, επαφίεται στον πατριωτισμό του αποδέκτη, αφού δεν φαίνεται πουθενά ότι παρέλαβε. Ο οποίος κάλλιστα μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν παρέλαβε, να κρατήσει το νόμισμα και να του επιστραφούν τα χρήματα... κι άσε τον πωλητή να ψάχνει.

Ουφ... μεγάλος πρόλογος... και ουσιαστικά χωρίς ουσία, για το συγκεκριμένο θέμα.
Καλό είναι όμως να ξέρουμε γιατί πολλοί πωλητές, δεν στέλνουν εξωτερικό.

Όσο για το θέμα σου Μπάμπη, μία λύση είναι : Να πείσεις τον πωλητή, να σου το στείλει συστημένο, χωρίς δηλωμένη αξία και δίχως ασφάλιση, μέσω USPS. Έτσι δε θα φαίνεται η αξία του, θα μπορεί να παρακολουθεί που βρίσκεται το πακέτο, αλλά θα έχει το ρίσκο ότι αν χαθεί κάπου ενδιάμεσα, δεν θα μπορεί να πάρει πλήρη αποζημίωση από την USPS.
Άλλη λύση, που κοστίζει 'κομμάτι' παραπάνω, είναι : Να στείλεις δικό σου courier, να το παραλάβει από τον ίδιο και στη συνέχεια να σου το στείλει συστημένο με USPS. Έτσι με το που θα το δώσει ο πωλητής στον courier, θα κλείσει και η διαδικασία παραλαβής από πλευράς σου. Αλλά, θα αναλάβεις εσύ το ρίσκο του να χαθεί στη διαδρομή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:18:04 πμ »

Από Αγγλία είναι ο πωλητής
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:24:13 πμ »

Χμμμ.. μάλλον δε θέλει να στείλει.

Πρότεινέ του να στείλεις δικό σου courier (local pickup). Και μόλις παραλάβει ο courier, να υπογράψει την απόδειξη παραλαβής/αποδοχής του αντικειμένου. Έτσι ο πωλητής είναι καλυμμένος ότι απέστειλε και παραδόθηκε. Αλλά αναλαμβάνεις εσύ το ρίσκο του να χαθεί στη διαδρομή ή να μην είναι OK το αντικείμενο κλπ.

Μπορείς να συνεννοηθείς με οποιαδήποτε courier στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:26:54 πμ »

όχι κάτι δεν μου παει καλά θα του δώσω μια αρνητική ψήφο και άστο θα τον παρακαλώ
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:29:04 πμ »

Κώστα και δικό του κουριερ να στείλει πάλι δεν θα ξέρει τι του εχει βάλει μέσα στον φάκελο .Μπέρδεμα η κατάσταση
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:31:41 πμ »

όχι κάτι δεν μου παει καλά θα του δώσω μια αρνητική ψήφο και άστο θα τον παρακαλώ

Ρίξ' του μια αρνητική βρε Μπάμπη και άσ' τον να κουρεύεται. Πολύ μας τα 'χουν πρήξει κάποιοι και μεγάλη σημασία τους δίνουμε. Θυμός
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:32:32 πμ »

οκ σας ευχαριστω όλους
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:41:08 πμ »

Μπάμπη, Δημήτρη, Μιχάλη.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε το βασικότερο... την εμπιστοσύνη.

Όλο το σύστημα των πωλήσεων - αγορών μέσω internet, ασχέτως τις δικλίδες ασφαλείας, στηρίζεται επάνω στην εμπιστοσύνη. Την εμπιστοσύνη την καλλιεργούμε σιγά-σιγά, απελπιστικά αργά μερικές φορές, και μπορεί να την χάσουμε σε δευτερόλεπτα. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί πωλητές αποκλείουν όσους δίνουν αρνητικές.

Δεν ξέρω αν πρέπει να δοθεί αρνητική, αν δεν έχουν εξαντληθεί όλα τα περιθώρια.
ίσως μια ακύρωση της πώλησης να αρκεί.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:59:41 πμ »

Εφοσον ειναι απο Αγγλια, δεν ειναι θεμα τελωνειων, οπως λεει και ο Κωστας πολλοι πωλητες δισταζουν να στειλουν εξωτερικο ακριβα νομισματα εφοσον τα νομισματα δεν μπορουν να σταλουν ασφαλισμενα(οπως  με χωρα προορισμου την Ελλαδα.)
Πολλοι bullionαδες εχουν λυσει το προβλημα με ομαδικη ασφαλιση των αποστολων τους σε ιδιωτικες ασφαλιστικες εταιρειες, αλλα ο μεμονωμενος πωλητης του ebay προφανως δεν εχει αυτη την δυνατοτητα, η ειναι πολυ χρονοβορο-κοστοβορο να το κανει.
Το λαθος του ειναι οτι δεν απεκλεισε την Ελλαδα απο τις χωρες που στελνει.
Ομως αυτο ειναι ανθρωπινο, σκεψου ποσες χωρες υπαρχουν, θα πρεπει να εχει ψαξει για την καθε μια εαν και κατα ποσο δεχεται το ταχυδρομικο της συστημα ασφαλισμενα απο την χωρα του.
Η γνωμη μου Μπαμπη ειναι απλως να ακυρωσεις την συναλλαγη, να σου επιστρεψει φυσικα το ποσο και να πας παρακατω.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 12:10:15 μμ »

οκ ευχαριστώ haro
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences