Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:17:11 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποιο επενδυτικό ασημένιο νόμισμα αγοράζετε συνήθως;
American Eagle
UK Britannia
China Panda
Canadian Maple Leaf
Austrian Vienna Philharmonic
Australian Koala
Australian kookaburra
Mexico Libertad
Lunar

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποιο ασημένιο επενδυτικό νόμισμα προτιμάτε ?  (Αναγνώστηκε 54356 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 05:25:58 μμ »


 
Τώρα ποίο είναι καλύτερη επένδυση θα το αποφασίσει η ιστορία...
Θελω μια ξεκαθαρη απαντηση ειναι ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΑ Η ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ.??

[/quote]

 Η Lunar Bullion σειρά του Perth ξεκινάει σαν επενδυτική αλλά με συγκεκριμένο μινταζ 300.000 για το μέγεθος της μιας ουγγίας, τα υπόλοιπα μεγέθη είναι on demand, δηλαδή όσα ζητηθούν. Άρα όλη η Lunar σειρά είναι εξ ορισμού bullion, εκτός από το μέγεθος της ουγγίας που είναι περιορισμένο και άρα έχει μια συλλεκτική αξία εξ αρχής. Βέβαια στην πλειονότητα των περιπτώσεων τα υπόλοιπα μεγέθη καταγράφουν πολύ μικρότερα νούμερα με αποτέλεσμα μετά να αποκτούν επίσης υπεραξία!
Άρα κατά την γνώμη μου είναι συλλεκτικά!

Βέβαι υπάρχει και η καθαρά συλλεκτική σειρά των Proof που βγαίνει σε πολύ χαμηλές κοπές των λίγων χιλιάδων και ασφαλώς τα σπάει!
 
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:23:41 μμ »

Φιλε Λουκι λουκ σεβομαι την αποψη σου γιατι την τεκμηριωνεις ... και εγω ειπα οτι με την παροδο αποκτουν υπεραξια κτλ αλλωστε απο αυτο το σχολιο μου ξεκινησε η αντιπαραθεση , αλλα επιμενω οτι  πωλειται στην πρωτογενη αγορα σαν bullion .. ας δουμε ομως τι λεει και το PERTH-MINT . ( το επισημο  σαιτ)
http://www.perthmint.com.au/   (Χανιωτη εσυ μακρυα απο αυτο το σαιτ  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο)
Πηγαινοντας στη κατηγορια silver-coins θα δουμε απιστευτα και αμετρητα ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ νομισματα (για αυτο αργησα να απαντησω   Μεγάλο χαμόγελο ) αλλα raw koala , kookabura kai lunar (για αυτα που μιλαμε δηλαδη) ουτε για δειγμα ... Βλεπωντας τερμα πανω αριστερα στην οθονη υπαρχει κατηγορια  bullion την παταμε και... βλεπουμε μονο τα 3 αυτα νομισματα ... μονα τους στην κατηγορια Bullion. ...
Αρα ακομη πιο ξεκαθαρα το PERTH-MINT τα κατατασσει στην κατηγορια Bullion.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 06:49:16 μμ από silverfever » Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:32:03 μμ »

γιατι ενα επενδυτικο...να μην ειναι και συλλεκτικό? η το αντιθετο.....
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:38:27 μμ »

τωρα θα μου πειτε το αντιθετο ισχύει ....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:51:40 μμ »

Για να βοηθήσω τη συζήτηση (αν μπορεί να βοηθηθεί αυτή η συζήτηση):

Η χρυσή λίρα Αγγλίας είναι επενδυτικό ή συλλεκτικό νόμισμα; Ή νόμισμα κυκλοφορίας;

Απάντηση: Ποιας χρονιάς η λίρα; (κλπ)
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:56:07 μμ »

Μαλλον δεν κανει η απαντηση του PERTH - MINT ... Και πανω που ειχα αρχησει να πιστευω οτι οι Αυστραλλοι εχουν δικιο ....
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:58:12 μμ »

 Μα αυτό λέω, σαν bullion ξεκινούν, σαν συλλεκτικά καταλήγουν. Και επειδή το ξέρουν αυτό οι μάγκες στο Perth δεν τα δίνουν από εκεί με σποτ+1,5 αλλά με σποτ+5,5. Το τι είναι συλλεκτικό δεν το καθορίζει η κατηγορία στην οπόια το κατατάσουμε αλλά η ζήτηση από τον κόσμο με σκοπό την συλλογή...
Η ουσία είναι ότι οι κατηγορίες είναι πολλές φορές δυσδιάκριτες και επικαλύπτονται... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:00:02 μμ »

Μα αυτό λέω, σαν bullion ξεκινούν, σαν συλλεκτικά καταλήγουν. Και επειδή το ξέρουν αυτό οι μάγκες στο Perth δεν τα δίνουν από εκεί με σποτ+1,5 αλλά με σποτ+5,5. Το τι είναι συλλεκτικό δεν το καθορίζει η κατηγορία στην οπόια το κατατάσουμε αλλά η ζήτηση από τον κόσμο με σκοπό την συλλογή...
Η ουσία είναι ότι οι κατηγορίες είναι πολλές φορές δυσδιάκριτες και επικαλύπτονται... Κλείσιμο ματιού

Στου κουφού την πόρτα, πάρε την πόρτα και φύγε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 07:19:23 μμ από sac » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:10:53 μμ »

 Φίλε sac, συγνώμη δεν είμαι σίγουρος Ανάργυρος? Η ερώτηση σου είναι καλή, για την συνέχεια της συζήτησης. Η λίρα είναι νόμισμα κυκλοφορίας και σίγουρα bullion, όμως όλοι ξέρουμε πως υπάρχει και συλλεκτική πλευρά από άποψη σπανιότητας και καταστάσεων. Άρα είναι και συλλεκτική και bullion.
Δεν νομίζω όμως ότι χρειάζεται να ανεβαίνει η ένταση χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος... Ούτως ή άλλως όλοι διαβάζουμε το θέμα γιατί προφανώς μας ενδιαφέρουν αυτά τα νομίσματα... Αυτό από μόνο του είναι κάτι που μας ενώνει και όχι κάτι που μας χωρίζει ....

Φιλικά Ανδρέας
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:13:09 μμ »

Oποιος δεν μπορει να στηριξει την αποψη του με επιχειρήματα λεει αστεια να γελαμε   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:18:13 μμ »

Φίλε sac, συγνώμη δεν είμαι σίγουρος Ανάργυρος? Η ερώτηση σου είναι καλή, για την συνέχεια της συζήτησης. Η λίρα είναι νόμισμα κυκλοφορίας και σίγουρα bullion, όμως όλοι ξέρουμε πως υπάρχει και συλλεκτική πλευρά από άποψη σπανιότητας και καταστάσεων. Άρα είναι και συλλεκτική και bullion.
Δεν νομίζω όμως ότι χρειάζεται να ανεβαίνει η ένταση χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος... Ούτως ή άλλως όλοι διαβάζουμε το θέμα γιατί προφανώς μας ενδιαφέρουν αυτά τα νομίσματα... Αυτό από μόνο του είναι κάτι που μας ενώνει και όχι κάτι που μας χωρίζει ....

Φιλικά Ανδρέας

Αγαπητέ μου, εσύ καλά τα λες και καλά τα εξηγείς. Αλλά όποιος δεν θέλει να καταλάβει, δεν πρόκειται να καταλάβει, όσο και να προσπαθεί ο άλλος.

Εγώ προσωπικά δεν έχω όρεξη να λέω τα ίδια και τα ίδια μέχρι αύριο το πρωί. Εσύ μπορεί να έχεις περισσότερη υπομονή και περισσότερη καλή θέληση. Αλλά η συμβουλή μου είναι να παρατήσεις αυτή τη συζήτηση, γιατί... θα λες τα ίδια μέχρι αύριο το πρωί.

:-)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:22:47 μμ »

 Λοιπόν Αντουάν, μαγειρέυω μισό κιλό μπιφτέκια Τίγρη και 2 κιλά λαγολουκάνικο , κυρίως πιάτο Παπαγάλος με πατάτες!!!

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Θα σας καλέσω για φαγητό!!!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:24:00 μμ »

εγω θα φερω τα ποτα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:30:10 μμ »

 Τι να σας κάνω εσείς οι Αθηναίοι είστε πολλοί και κάνετε κλουμπ! (club) , τα λέτε από κοντά, κλπ κπλ...
Εμείς οι επαρχιώτες , ένας εδώ ένας εκεί κ άλλος παραπέρα, σκορποχώρι!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:36:51 μμ »

"Αγαπητέ μου, εσύ καλά τα λες και καλά τα εξηγείς. Αλλά όποιος δεν θέλει να καταλάβει, δεν πρόκειται να καταλάβει, όσο και να προσπαθεί ο άλλος.

Εγώ προσωπικά δεν έχω όρεξη να λέω τα ίδια και τα ίδια μέχρι αύριο το πρωί. Εσύ μπορεί να έχεις περισσότερη υπομονή και περισσότερη καλή θέληση. Αλλά η συμβουλή μου είναι να παρατήσεις αυτή τη συζήτηση, γιατί... θα λες τα ίδια μέχρι αύριο το πρωί."

Αν μου παραθεσεις 1 (ενα) σχολιο σου(οχι του λουκι-λουκ)  μετα την αρχη της αντιπαραθεσης μας  που να εχεις πρασπαθησει να μου εξηγησεις οπως λες  την αποψη σου χωρις ειρωνια κτλ. εγω σταματω εδω! Μια χαρα καταλαβαινω τι λεει ο Αντρεας. Απλα εσυ μπηκες με φορα .... να φυγεις απο το στεκι , Σιμος , εχεις το δικαιωμα να προσβαλεις με οσους δεν συμφωνεις κτλ.

:-)
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences