Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:09:46 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποιο επενδυτικό ασημένιο νόμισμα αγοράζετε συνήθως;
American Eagle
UK Britannia
China Panda
Canadian Maple Leaf
Austrian Vienna Philharmonic
Australian Koala
Australian kookaburra
Mexico Libertad
Lunar

Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποιο ασημένιο επενδυτικό νόμισμα προτιμάτε ?  (Αναγνώστηκε 54355 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:38:24 μμ »

αδαμ αν θυμαμαι καλα.....για να πουλησω πρεπει να ερθει το τελος του κοσμου να γινει ο 3ος παγκοσμιος μετα να κανουμε και ενα εμφυλιο γιατι εχουμε κουσουριο χρυσος να εχει παει 15000 η ουγγια και να φωναζει ο μιλου σας τα ελεγα εγω δε με ακουγατε  Σαρκασμός
Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:42:35 μμ »

Αφηστε τα λουναρ δεν φτανουν για ολους  Χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:02:26 πμ »

Αφηστε τα λουναρ δεν φτανουν για ολους  Χαμόγελο Σαρκασμός

Το τι απόψεις έχει ο καθένας είναι δικαίωμά του. Αν δεν θέλεις να τις διαβάζεις μπορείς να αποχωρήσεις από το στέκι.

Στο μεταξύ, μάθε τις σημασίες των λέξεων, για να μην καταντήσεις Σίμος.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:06:45 πμ »

αδαμ αν θυμαμαι καλα.....για να πουλησω πρεπει να ερθει το τελος του κοσμου να γινει ο 3ος παγκοσμιος μετα να κανουμε και ενα εμφυλιο γιατι εχουμε κουσουριο χρυσος να εχει παει 15000 η ουγγια και να φωναζει ο μιλου σας τα ελεγα εγω δε με ακουγατε  Σαρκασμός
δεν ειπα οτι τα βρισκω σε τιμη μεταλλου αλλωστε πριμιουμ δινεις ακομα και για τις φιλαρμονικες...και σε τιμη σποτ να παρεις παλι παραπανω εχεις πληρωσει για αν θελησεις να πουλησεις αυτος που θα θελει να αγορασει θα θελει και να σε δαγκωσει.τα μπουλιον κτλ για μενα δεν ειναι επενδυση....μια καποια εξασφαλιση ειναι οπως πχ να εχει ενα χωραφι

Σας τα ελεγα εγω αλλα εσεις... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:15:47 πμ »

Αφηστε τα λουναρ δεν φτανουν για ολους  Χαμόγελο Σαρκασμός

Το τι απόψεις έχει ο καθένας είναι δικαίωμά του. Αν δεν θέλεις να τις διαβάζεις μπορείς να αποχωρήσεις από το στέκι.

Στο μεταξύ, μάθε τις σημασίες των λέξεων, για να μην καταντήσεις Σίμος.
Βεβαιως και ο καθενας εχει την αποψη του και θελω και τις διαβαζω και γραφω τη δικη μου , αν θα αποχωρησω απο το στεκι δεν νομιζω να σου πεφτει λογος και πες μου ποια σημασια δεν εχω κατανοησει απο αυτα που ειπα.
Εισαι πολυ επιθετικος και με προσβαλεις χωρις να με ξερεις!
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 08:59:33 πμ »

αλλα προς θεου αν ειναι να δωσετε τα λουναρ τιμη μεταλλου ειμαστε πολλοι  εδω που τα ψαχνουμε  Χαμόγελο Σαρκασμός

Αφηστε τα λουναρ δεν φτανουν για ολους  Χαμόγελο Σαρκασμός

Με τις εξυπνάδες και τις μαγκιές χαλάς τη συζήτηση. Μάζευε ό,τι θέλεις και άσε τους άλλους να μαζεύουν ό,τι θέλουν αυτοί, χωρίς να σχολιάζεις και χωρίς να ειρωνεύεσαι.

Εχεις δικιο λεγονται και ημισυλλεκτικα να βγαλουμε απο τη λιστα και τις κουκαμπουρες , τα κοαλα , τα παντα ,  και τις μπριτανιες γιατι και αυτα αποκτουν υπεραξια  (περα της συνηθισμενης των bullion).

Το ίδιο πράγμα λέμε κι εγώ κι haros (αν μου επιτρέπει την αναφορά σε αυτόν), ότι επειδή έχουν υπεραξία δεν είναι επενδυτικά κι εσύ χρησιμοποιείς το ίδιο επιχείρημα για να υποστηρίξεις το αντίθετο.

edit: Αυτούς που ξέρω δεν χρειάζεται να τους προσβάλω, γιατί δεν δίνουν τέτοια δικαιώματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 09:26:27 πμ από sac » Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 10:02:28 πμ »

Στο πρωτο σου ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ δεν εδωσα σημασια "Κάποιος μπορεί να θεωρεί καλύτερη επένδυση τα μη επενδυτικά νομίσματα, κανένα περόβλημα." ειπαμε οτι απο οτι γνωριζω υπαρχει  υπο-κατηγορια ημι-συλλεκτικα ( semi-numismatic) poy einai mesa loynar, κοαλα , κουκαμπουρα , παντα κτλ  ομως ι ανηκει στην κατηγορια ΒULLION (επενδυτικα) ειναι  σε bullion καταλογους , στο ιντερνετ τα βρισκεις σαν bullion και τουλαχιστον εγω προσωπικα τα αγοραζω απο bullion μαγαζια.
Με τις παραθεσεις που εχεις κανει δεν δειχνεις κατι ειρωνικο , εξυπναδα  η μαγκια απο μερος μου , μπορει καποιος να διαβασει ολο το θεμα και να δει αν τα σχολια μου αρμοζουν! Αν ο φιλος STYLOROC παρεξηγηθηκε απο την παραθεση μου του ζητω συγνωμη δεν υπηρχε καμια κακη προθεση και νομιζω τα λεγαμε μια χαρα! Δεν ειπα σε κανεναν να μην μαζευει κατι , θα βοηθαγε αν εβαζες ολη την παραθεση και οχι μονο το κομματι που θες.
Εγω φιλτατε σε οποιον δεν ξερω του μιλαω στον πληθυντικο μαγκιες απο μερους μου που ειδες?Απορία  Σε αντιθεση με σενα " Να φυγω απο το στεκι και με παρομοιασες με το Σιμο" ... Θα μπορουσα και εγω να σε παρομοιασω με το Σπυρο και να παμε τη συζητηση αλλου! Σεβομαι ολες τις αποψεις αλλα θα εκφρασω και τη δικη μου σε ενα τομεα που μου αρεσει και νομιζω οτι κατι εχω αρχισει να μαθαινω.
Το λιγο καιρο που ειμαι στο στεκι (2 χρονια περιπου) το ταξιδι ειναι μαγικο , εχω κανει μονο φιλους και εχω γνωρισει πολυ αξιολογους ανθρωπους .Ειναι η πρωτη φορα που ερχομαι σε τετοιου ειδους αντιπαραθεση και δεν θα αφησω να γκριζαρει την ολη εικονα.
Ας το αφησουμε εδω , πολυ καλημερα σου .
Φιλικα Αδαμ.
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 10:07:12 πμ »

Εγώ καλύτερο επενδυτικό νόμισμα θεωρώ πως είναι τα σπάνια ακυκλοφορητα νομίσματα κυκλοφορίας κάθε κράτους ανυπτυγμενου ή αναπτυσσόμενου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 10:15:36 πμ »

Στο πρωτο σου ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ δεν εδωσα σημασια "Κάποιος μπορεί να θεωρεί καλύτερη επένδυση τα μη επενδυτικά νομίσματα, κανένα περόβλημα." ειπαμε οτι απο οτι γνωριζω υπαρχει  υπο-κατηγορια ημι-συλλεκτικα ( semi-numismatic) poy einai mesa loynar, κοαλα , κουκαμπουρα , παντα κτλ  ομως ι ανηκει στην κατηγορια ΒULLION (επενδυτικα) ειναι  σε bullion καταλογους , στο ιντερνετ τα βρισκεις σαν bullion και τουλαχιστον εγω προσωπικα τα αγοραζω απο bullion μαγαζια.

Προφανώς τα έχεις τελείως χαμένα. Αλλά τι με νοιάζει εμένα...

(Καλό είναι όμως να μην χαλάς τα θέματα με τις παρανοήσεις σου.)
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 10:25:20 πμ »

Στο πρωτο σου ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ δεν εδωσα σημασια "Κάποιος μπορεί να θεωρεί καλύτερη επένδυση τα μη επενδυτικά νομίσματα, κανένα περόβλημα." ειπαμε οτι απο οτι γνωριζω υπαρχει  υπο-κατηγορια ημι-συλλεκτικα ( semi-numismatic) poy einai mesa loynar, κοαλα , κουκαμπουρα , παντα κτλ  ομως ι ανηκει στην κατηγορια ΒULLION (επενδυτικα) ειναι  σε bullion καταλογους , στο ιντερνετ τα βρισκεις σαν bullion και τουλαχιστον εγω προσωπικα τα αγοραζω απο bullion μαγαζια.

Προφανώς τα έχεις τελείως χαμένα. Αλλά τι με νοιάζει εμένα...

(Καλό είναι όμως να μην χαλάς τα θέματα με τις παρανοήσεις σου.)
Συνεχιζεις με προσβολες !!!Αν θες για να μαθω και εγω πες που κανω λαθος στο οτι τα βρισκεις σε μπουλιον μαγαζια , καταλογους κτλ. η για την υποκατηγορια ημι-συλλεκτικα που ανηκει στα μπουλιον?? Εγω πιστευω οτι δεν τα εχω καθολου χαμενα ομως αν κανω καπου λαθος ας με συμβουλεψει καποιο μελος γιατι ο τροπος σου σιγουρα δεν μεταδιδει γνωση!! Αν μπορει ο EPOP που εμπιστευομαι τις γνωσεις του στο ασημι ας κανει τον κοπο να το διευκρινησει.
ΥΓ. Σου ειχα πει ηδη καλημερα , να το αφησουμε . Ολο δεν σε νοιαζει αλλα ασχολεισαι βλεπω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 10:55:18 πμ από silverfever » Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 03:37:19 μμ »

παιδια ενω εχω διαβασει το θεμα αδυνατω να βρω τον λογο της παρεξηγησης σας. σας παρακαλω ενημερωστε με να καταλαβω
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:31:07 μμ »



Κύριοι , δεν υπάρχει κανένας λόγος για εκνευρισμό, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και έχουμε όλοι κάτι κοινό, την αγάπη μας για τα νομίσματα...
Για να ελαφρύνω την διάθεση έβαλα την εικόνα...  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:38:31 μμ »

παιδια ενω εχω διαβασει το θεμα αδυνατω να βρω τον λογο της παρεξηγησης σας. σας παρακαλω ενημερωστε με να καταλαβω

Θα αποφυγω τους χαρακτηρισμους και θα αναφερθω στην ουσια της αντιπαραθεσης. ΕΓΩ λεω οτι τα λουναρ,κοαλα,παντα κουκαμπουρα και καποια ακομα (σε raw μορφη παντα)  ειναι BULLION , τα αντιστοιχα νομισματοκοπεια τα κοβουν και τα πωλουν σαν BULLION  , το ιδιο και οι εμποροι και ετσι τα βρησκεις και στους καταλογους . Επειδη με την παροδο του χρονου εχουν την δυνατοτητα να αποκτουν υπεραξια εχω ακουσει (κυριους αμερικανους) να τα χαρακτηριζουν και semi-numismatic δεν γνωριζω αν ειναι καποια επισημη υποκατηγορια η απλα αναφερονται και ετσι σε αυτα. Ο κυριος SAC λεει εντελως το αντιθετο οτι ανηκουν στα numismatic και οτι τα εχω τελειως χαμενα. Επειδη το μονο σιγουρα ειναι οτι δεν θελω να χαλαω θεματα με τις παρανοησεις μου παρακαλω διευκρινηστε.
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:48:15 μμ »

 Το ίδιο πράγμα λέτε και οι δυο. Τα  bullion είναι επενδυτικά νομίοσματα και δεν έχουν καμία υπεραξία, δηλαδή πωλούνται και αγοράζονται με μικρό premium απτην τιμή του μετάλλου. ΆΥΤΟ ειναι ο ορισμός του Bullion, Πόσο να ανέβει η τιμή ενος ASW όταν υπάρχουν αλλά 35.000.000 τεμάχια σαν αυτόν? Ομως κάποια νομισματοκοπεία σε κάποια νομίσματα bullion, τα κόβουν σε μικρά μιντάζ με αποτέλεσμα να έχουν νομισματικό παιχνίδι. Για αυτο και έχει δημιουργηθει τα τελευταία χρόνια ο όρος semi - numismatic...
Τώρα ποίο είναι καλύτερη επένδυση θα το αποφασίσει η ιστορία...
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 05:06:18 μμ »

Το ίδιο πράγμα λέτε και οι δυο. Τα  bullion είναι επενδυτικά νομίοσματα και δεν έχουν καμία υπεραξία, δηλαδή πωλούνται και αγοράζονται με μικρό premium απτην τιμή του μετάλλου. ΆΥΤΟ ειναι ο ορισμός του Bullion, Πόσο να ανέβει η τιμή ενος ASW όταν υπάρχουν αλλά 35.000.000 τεμάχια σαν αυτόν? Ομως κάποια νομισματοκοπεία σε κάποια νομίσματα bullion, τα κόβουν σε μικρά μιντάζ με αποτέλεσμα να έχουν νομισματικό παιχνίδι. Για αυτο και έχει δημιουργηθει τα τελευταία χρόνια ο όρος semi - numismatic...
Τώρα ποίο είναι καλύτερη επένδυση θα το αποφασίσει η ιστορία...
Οταν ειπα οτι ειναι bullion που μπορει να ανηκουν στην υποκατηγορια semi - numismatic ο κυριος ειπε οτι τα εχω χαμενα και λεει καθετα οτι ειναι numismatic-συλλεκτικα . Εκτιμω οτι πας να χαλαρωσεις τους τονους αλλα μετα τους χαρακτηρισμους δεν με ενδιαφερει καθολου να εχω καλες σχεσεις μαζι του!!! Θελω μια ξεκαθαρη απαντηση ειναι ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΑ Η ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ.??
Γιατι απο οσο ξερω (η' νομιζω οτι ξερω) βγαινουν συλλεκτικα λουναρ,κοαλα κτλ ... αλλα ειναι σε proof , high-relief, gilded κτλ.
Στη τελικη τι κανουν Συλλεκτικα νομισματα (οπως λεει ο κυριος) σε μια ψηφοφορια με επενδυτικα ??
ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 05:26:46 μμ από silverfever » Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences