Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:10:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 48
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2015  (Αναγνώστηκε 192154 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #300 στις: Ιούνιος 02, 2015, 02:42:33 μμ »

Συγχαρητηρια και απο εμενα. Χαμόγελο
Τα ανθρωπακια ειναι γουρικα απ οτι φαινεται Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #301 στις: Ιούνιος 03, 2015, 05:03:12 μμ »

Τελικά, η Γαλλία έχασε τη μάχη με το Βέλγιο. Ετσι για δεύτερο 2€ έχει επιλεγεί η επέτειος ενός παραδοσιακού φεστιβάλ που θεωρείται ένα σημάδι της αλληλεγγύης του γαλλικού λαού και σύμβολο της συμφιλίωσης μεταξύ της Δημοκρατίας και του στρατού.  Εχουμε λοιπόν, την 225η επέτειο του Φεστιβάλ Ομοσπονδίας το 1790.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:42:25 μμ »

Για να απαντήσω σε όσους ρώτησαν σχετικά, (ο ένας ήταν ο φίλος ο Στέργιος από Κομοτηνή) έχω να πω τα παρακάτω:
Το πρώτο σχέδιο ήταν της Ιταλίδας Maria Grazia Urbani, που έλαβε το 16,9% των ψηφισάντων.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 08:06:14 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #303 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:44:06 μμ »

Το δεύτερο σχέδιο ήταν του Ισπανού Luiz José Diaz Salas που έλαβε το 25,7% των ψηφισάντων.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #304 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:46:20 μμ »

Το τρίτο σχέδιο ήταν της  Antonella De Rose  για λογαριασμό της Κύπρου που έλαβε το 20,3% των ψηφισάντων.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #305 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:48:17 μμ »

Το πέμπτο σχέδιο ήταν της Katja Pogačar για λογαριασμό της Σλοβενίας που έλαβε το 7,4% των ψηφισάντων.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #306 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:50:33 μμ »

Ε, και το τέταρτο και νικητήριο (και καλύτερο) ήταν του δικού μας Γιώργου με ποσοστό 29,7%.
Και εις άλλα με υγεία Γιώργο.

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #307 στις: Ιούνιος 08, 2015, 08:00:11 μμ »

Αν δεν απατώμαι, η εκτύπωση του κοινού νομίσματος, θα ξεκινήσει από τον Ιούνιο, αλλά θα εκδοθεί από κοινού το Φθινόπωρο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 08, 2015, 08:34:46 μμ »

Να είσαι καλά Θανάση που πάντα έχεις την καλύτερη ενημέρωση για το €. Έγινε τελεικά μάχη  Μεγάλο χαμόγελο μα κέρδισε το καλύτερο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:07:03 μμ »

Ναι! Τώρα που τα ξαναβλέπω, παρατηρώ ότι του Ισπανού έχει πολλά καλά στοιχεία. Οχι όμως τόσα, όσα θα χρειαζόταν για την πρωτιά.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:26:31 μμ »

Όπως σας εχω αναφέρει πολλες φορές το παν σε αυτά τα θέματα,είναι να επινοήσεις έναν ισχυρό συμβολισμό.Και τα δύο νομισματά μου αυτό του 2009 και βέβαια το τελευταίο πιστεύω ότι ήταν ακριβώς μέσα στην καρδιά του θέματος.Αυτό μούείπαν και οι διοργανωτές του διαγωνισμού στην Κομισιόν.Πολλοί θα πουν ότι το νομισμα δεν έχει κάποια πλαστική δεξιοτεχνία, αλλα η Τέχνη δεν είναι πάντοτε αυτό.Εναι συγχρόνως και τέχνη επινόησης.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:37:15 μμ »

Όπως σας εχω αναφέρει πολλες φορές το παν σε αυτά τα θέματα,είναι να επινοήσεις έναν ισχυρό συμβολισμό.Και τα δύο νομισματά μου αυτό του 2009 και βέβαια το τελευταίο πιστεύω ότι ήταν ακριβώς μέσα στην καρδιά του θέματος.Αυτό μούείπαν και οι διοργανωτές του διαγωνισμού στην Κομισιόν.Πολλοί θα πουν ότι το νομισμα δεν έχει κάποια πλαστική δεξιοτεχνία, αλλα η Τέχνη δεν είναι πάντοτε αυτό.Εναι συγχρόνως και τέχνη επινόησης.

Συμφωνώ απόλυτα. Αλλωστε το έχω ξαναγράψει παλιότερα στην προσπάθειά μου να αιτιολογήσω ποιο από τα πέντε σχέδια ήταν το δικό σου.

Ο χαράκτης μας, όπως και κάθε επιτυχημένος καλλιτέχνης, αφήνει το "ίχνος" του πάνω σε κάθε έργο του.
Ο κ. Σταματόπουλος έχει πείσει για το τρόπο της καλλιτεχνικής του "γραφής", το ύφος του, για τις ισορροπημένες και αναλογικά βαλμένες παραστάσεις του, για τις γεωμετρικές του αποδόσεις στο έργο και τέλος προσπαθεί να αποδώσει όσο πιο απλά μπορεί, αλλά και παράλληλα "βαθιά" το νόημα του έργου, για το οποίο δουλεύει. Ετσι, αυτό, σίγουρα δεν μπορεί να είναι το τρίτο. Αποψή μου είναι ότι το μόνο που τον εκφράζει είναι το τέταρτο. Αν, λοιπόν, κάποιος, θέλει να ψηφίσει το έργο του Ελληνα καλλιτέχνη πρέπει να ψηφίσει το τέταρτο.
Διαφορετικά, π καθένας ψηφίζει ό,τι αυτός θεωρεί το πιο σωστό για την περίσταση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:55:00 μμ »

Προσωπικά έκανα πολλά τέστ με φίλους μου να επιλέξουν το νόμισμα που τους άρεσε χωρίς να αναφέρω ποιό ήταν το δικό μου. Πίστευα ότι θα πάω καλά αλλα θα ήταν ψέμα να έλεγα οτι ήμουν σίγουρος για την πρωτιά.Πάντως οι διαχειριστές του site του διαγωνισμού μου έδειξαν αναλυτικά τα αποτελέσματα, και ήμουν σχεδόν σε όλες τις χώρες πρώτος.Αν θυμάμαι καλα ακόμα και στη Γερμανία!Βέβαια δεν ξέρω τι θα ψήφιζαν αν ήξεραν τις εθνικότητες των σχεδίων.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:12:13 μμ »

Αν γνώριζαν οι Ευρωπαίοι την χώρα προέλευσης, μάλλον δε θα πηγαίναμε τόσο καλά... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 08, 2015, 10:38:23 μμ »

Να και το δεύτερο γαλλικό. Για Ιούλιο το βλέπω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 48
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences