Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 06:23:32 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποιά πιστεύετε ότι θα αποκτήσουν συλλεκτική υπεραξία και πότε;  (Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 28, 2016, 05:29:46 μμ)
Τα μασούρια - 5 (9.3%)
2 ευρώ coincard - 1 (1.9%)
Οι σειρές σε coincards - 0 (0%)
Τα τρίπτυχα - 1 (1.9%)
Οι proof σειρές - 3 (5.6%)
2 ευρώ proof - 8 (14.8%)
10 ευρώ φιλόσοφοι - 15 (27.8%)
6 ευρώ - 1 (1.9%)
Mini gold 50 ευρώ - 3 (5.6%)
Mini gold plus 100 ευρώ - 5 (9.3%)
Χρυσό 200€ - 12 (22.2%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 30

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον των συλλεκτικών ελληνικών ευρώ  (Αναγνώστηκε 2989 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 05:29:46 μμ »

Ωραίο νόμισμα το ευρώ για συλλογή! Πώς θα πορευθεί όμως σε συλλεκτική ζήτηση και αξία με τα χρόνια;Ψήφοι και γνώμες ευπρόσδεκτες!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 08:43:51 μμ »

για τα ελληνικα η' ολα τα διευρα..?πολλα μπορουν γραφτουν για τα ευρα..υπαρχουν σε αφθονια νομιζω τα ακυκλοφορητα (πιο πολλα θα μεινουν απο κυκλοφορημενα)..βεβαια να γραψουν και οι πιο παλιοι αν γινονταν και στις δραχμες το ιδιο την περιοδο που κυκλοφορουσαν οι δραχμες..παντως νομιζω πως στην ευρωπη αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια της που τοσα κρατη εχουν κοινο νομισμα...και δεν ξερουμε αν θα μεινει ετσι για πολλα χρονια..προς το παρον δειχνει να αντεχει...σημαντικο συλλεκτικο νομισμα το ευρω..λογικα θα χει μεγαλη υπεραξια το προυφ...τα κοινκαρντς δεν νομιζω..οι φιλοσοφοι δεν νομιζω να παρουν υπεραξια μεγαλη εκτος συνορων αλλα εντος πιστευω ναι.....τα ελληνικα ειναι απτα πιο ωραια και τα αναμνηστικα και τα κοινα...το εναευρω ειναι το αγαπημενο μου..ειδωμεν...νομιζω οτι οι πιο παλιοι θα χουν καλυτερη γνωμη
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 09:32:57 μμ »

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον για τα υπόλοιπα περί του ευρώ συλλεκτικά, αλλά πιστεύω πως τα δίευρα θα έχουν σταθερή ζήτηση σε όλη την Ευρώπη.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 09:42:52 μμ »

για τα ελληνικα η' ολα τα διευρα..?

Ο Ηλίας γράφει ''Το μέλλον των συλλεκτικών Ελληνικών ευρώ'' επομένως μιλάμε για όλα
τα Ελληνικά αναμνηστικά και όχι μόνο τα 2 ευρα.

Νομίζω Ηλία πρέπει να προσθέσεις και τις υπόλοιπες χρυσές και ασημένιες εκδόσεις
π.χ. mini gold plus, ασημένια 6Ε κτλ. για να έχουμε μια πλήρη εικόνα στην ψηφοφορία. 
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 09:44:49 μμ »

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον για τα υπόλοιπα περί του ευρώ συλλεκτικά, αλλά πιστεύω πως τα δίευρα θα έχουν σταθερή ζήτηση σε όλη την Ευρώπη.

Πάντως τα Ελληνικά 2 Ευρα λόγω της μεγάλης ποσότητας κοπής, θα βρίσκονται εύκολα και
ποτέ δεν θα αποκτήσουν υπεραξία. (Μιλάμε πάντα για την UNC κοπή).
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 10:08:40 μμ »

Φτού κι απ'την αρχή!! Συγνώμη παιδιά, αλλά για να γίνει σωστή δουλειά πρόσθεσα και τα υπόλοιπα! Ξαναψηφίστε με τα νέα δεδομένα λοιπόν!
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 10:23:30 μμ »

Νομίζω ότι με αυτές τις επιλογές είναι καλύτερα  Χαμόγελο

Θεωρώ ότι οι Ασημένιοι φιλόσοφοι ήδη έχουν αποκτήσει υπεραξία,
όπως και κάποια από τα χρυσά νομίσματα των 200€.

Ερωτηματικό είναι η σειρά Mini gold plus με το δωδεκάθεο.
Πιστεύω ότι θα αναδειχθεί όταν κοντεύει να ολοκληρωθεί.

Καταλυτικός παράγοντας θα παίξει ο ρυθμός έκδοσης τα επόμενα χρόνια.
Δυστυχώς αν η μια σειρά (π.χ. ασημένιοι φιλόσοφοι) διαδέχεται την άλλη,
στο τέλος όλα θα αρχίσουν να απαξιώνονται καθώς οι συλλέκτες λόγω
οικονομικής δυσπραγίας συρρικνώνονται οι δε εκδόσεις αυξάνονται ...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 01:43:46 πμ »

Ίσως έχω διαφορετική γνώμη στο θέμα:

Μετά από πάρα πολλά χρόνια [όταν η Ευρωπαϊκή Ένωση και μαζί της η Ευρωζώνη θα έχουν περάσει στην επόμενη φάση εξέλιξης (Ευρωπαϊκή Κοινότητα Άνθρακα και Χάλυβα, Ευρωπαϊκή Κοινότητα Ατομικής Ενέργειας - Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα - Συνθήκη Μάαστριχτ - Ευρωπαϊκή Ένωση - Ευρωζώνη - μετά τι; )], συλλεκτική αξία θα έχουν περισσότερο τα αναμνηστικά δίευρα από μασούρια, καθώς και οι σειρές από μασούρια! Τα πιο απλά, δηλαδή, από τα νομίσματα της ευρωζώνης, τόσο της Ελλάδας όσο και των άλλων χωρών! Ο λόγος; Απλούστατα γιατί αυτά είναι τα αληθινά νομίσματα που χρησιμοποιεί ο κόσμος στις συναλλαγές του! Όλα τα άλλα που εκδίσονται (ασημένια και χρυσά των 6, 10, 50, 100, 200 ευρώ κλπ.), μπορεί να αναγράφουν μια αξία επάνω, αλλά προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για συλλέκτες και δεν αποτελούν αληθινά νομίσματα! Άλλωστε, η ευρωπαϊκή νομοθεσία αναγνωρίζει ξεκάθαρα ως νομίσματα μόνο τις αξίες 1 λεπτό έως 2 ευρώ στα κέρματα! Και αυτά τα νομίσματα λαμβάνονται υπ' όψιν μόνο από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, μαζί με τα χαρτονομίσματα, για να υπολογιστεί το συνολικό ποσό των "κομμένων" ευρώ που βρίσκεται σε κυκλοφορία κάθε φορά (σημείωση: Στο άθροισμα προστίθενται και τα proof και νομίσματα σε coincards και τρίπτυχα, εφόσον αφορούν αξίες 1 λεπτό - 2 ευρώ. Υπολογίζονται όμως με την ονομαστική τους αξία και όχι με τη συλλεκτική τους υπεραξία.). Για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα κέρματα 6, 10, 50, 100, 200 ευρώ κλπ. αντιμετωπίζονται ως έργα τέχνης και όχι ως νομίσματα με τη λογιστική έννοια!

Μετά από πάρα πολλά χρόνια, λοιπόν, τα αληθινά νομίσματα θα αντικατοπτρίζουν μία περίοδο τής ιστορίας τής Ευρώπης! Θα είναι σύμβολα ένος πολιτισμού, οι δε αξίες των αληθινών νομισμάτων θα αποτελούν για τους ιστορικούς τού μέλλοντος ενδείξεις τής "αξίας" τού χρήματος σε αυτή την ιστορική περίοδο!

Σκεφτείτε: Όταν συλλέγετε νομίσματα της οθωμανικής περιόδου, τι ψάχνετε; Αληθινά νομίσματα που χρησιμοποίησε ο λαός τής αυτοκρατορίας ή κομμάτια χρυσού με τη σφραγίδα τού Σουλτάνου, που χάριζε ο ίδιος στους φίλους του; Στα μουσεία, στις πτέρυγες με τα νομίσματα, υπάρχουν οι αληθινές αξίες που κυκλοφόρησαν στο παρελθόν ή "έργα τέχνης";

Δεν μπορώ να προβλέψω ποιο είδος συλλεκτικών ευρώ θα αποκτήσει συλλεκτική υπεραξία στο προσεχές μέλλον! Κατά τη γνώμη μου, όμως, στο πολύ απώτερο μέλλον, συλλεκτική (και ίσως μουσειακή) αξία, θα έχουν μόνο οι αξίες 1 λεπτό - 2 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων και των αναμνηστικών δίευρων! Και μάλιστα, τα απλά μασούρια!

Αυτή είναι η άποψή μου, τουλάχιστον! Ίσως δεν είμαι αντικειμενικός, γιατί ως συλλέκτης ευρώ, συλλέγω μόνο κέρματα 1 λεπτό - 2 ευρώ (όλα UNC, BU όταν δεν υπάρχουν UNC και proof όταν δεν υπάρχουν ούτε UNC ούτε BU από ένα νόμισμα), γιατί αυτά μόνο μου αρέσουν! Σέβομαι τους συλλέκτες των υπολοίπων ειδών ευρώ (μη λογιστικής αξίας), απλώς εμένα αυτό το είδος με ενδιαφέρει μόνο! Γούστα είναι αυτά!

Η ιστορία θα δείξει... Και να ευχόμαστε η Ελλάδα να είναι πάντα στην Ευρωζώνη και την Ευρωπαϊκή Ένωση (με όποια μορφή αυτές έχουν), για να έχουμε όλοι εμείς την πολυτέλεια να ασχολούμαστε με συλλογές!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 10:28:06 πμ »

Βρε Ηλία;  Χειροτερος και απο τούς πολιτικούς καταντησες! !!
Ψηφιζω χτες και μπαινω μεσα και η ψηφος μου ειχε παει περιπατο! !!
Ξανά πάλι ψήφο σήμερα! !

Υ.Γ Δεν σε εχω ρωτησει ποτε για το επίθετο.  Μπας και σε λενε Τσιμπρας; ;;  Γλώσσα Γλώσσα : Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences