Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:14:52 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ληστεία την ώρα της παράδοσης.  (Αναγνώστηκε 12314 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Amfipoli
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 03:02:34 μμ »

Εμένα ενας φίλος εδω απο τη γειτονιά (νεα Σμύρνη) ειχε κατι λιρες και μιλούσε γενικα γ αυτές σε μια καφετερια στέκι που είχαμε γενικα σαν παρέα.επισης μιλούσε και για πίνακες οχι αξίας αλλα γενικα παλιούς.αυτη η καφετερια μάζευε θαμώνες συνήθως.μια μέρα κανόνισε μια συναλλαγή για μια λιρα και έδωσε ραντεβου στην καφετερια αυτη κατευθείαν οποτε ο αγοραστής τον βρήκε εκει.παραγγειλαν καφε και μεσα σε δέκα λεπτα καναν τη συναλλαγή και σπασανε.σε μια εβδομάδα περίπου μπήκαν σπιτι του και το καναν άνω κατω.εν τέλη βρήκαν ενα χρηματοκιβώτιο της πλάκαςσαν και αυτα που εχουν κατι ξενοδοχεια μεσα στη ντουλάπα.Το πήραν οπως ειναι χωρις να μπουν στο κόπο να το ανοίξουν επιτόπου και μαζι με κατι νομισματα συλλεκτικης αξίας αλλα και συναισθηματικής έχασε και μετρητά.το θεμα ειναι οτι δεν άγγιξαν τιποτα αλλο ουτε τηλεοραση ουτε κηνιτο ουτε τιποτα αλλο εκτος απο αυτο.Η αστυνομία οταν τους εξήγησε τι συνέβη θεώρησε σχεδόν σίγουρο οτι τον παρακολούθησαν οι συνεργάτες του δήθεν αγοραστή.
Καταγράφηκε

ο αναθρών ά όπωπε.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 03:15:47 μμ »

<Απαγορεύεται> συναλλαγή χέρι με χέρι με τελείως άγνωστο.  Επειδή είχα αρκετές τέτοιες συναλλαγές σε διάφορα είδη, εκτός απο τα άτομα που τα εμπιστεύεσαι, με όλους τους υπόλοιπους μετρητό δέν θα έχεις ποτέ πάνω σου, θα πάρεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις ή να πουλήσεις αλλά τα λεφτά απο πρίν στην τράπεζα ή μετά, λεφτά στο χέρι δέν παίρνω ποτέ.

Συγγνώμη, για τι ποσά μιλάς;

Η τελευταία συναλλαγή που είχα εγώ χέρι με χέρι ήταν 45 ευρώ. Η αγορά ήταν από εδώ μέσα και τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν τον ήξερα. Έπρεπε να του έχω βάλει τα 45 ευρώ στην τράπεζα και μετά να συναντηθούμε (εγώ ήμουν ο αγοραστής).

Να προσέχουμε και τι λέμε, μην τρελλαθούμε και τελείως...

Όποιος έχει τα γένεια, έχει και τα χτένια. Αλλά μην τα κάνουμε όλα αχταρμά.

Επίσης, εδώ είναι στέκι συλλεκτών και υποτίθεται ότι μιλάμε σε συλλεκτικό επίπεδο πρώτα. Οι λίρες σε γκαζοντενεκέδες δεν θα έπρεπε να είναι το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό.

Ολοι σας είστε , κατα την γνώμη μου, εξαιρετικά καχύποτοι. Κανω συναλλαγές επι χρόνια και δεν μου εχει συμβεί το παραμικρό. Είτε όταν χρειαστηκα εγώ να δείξω εμπιστοσύνη πρώτα, είτε όταν χρειαστηκε ο αντισυμβαλλόμενος να δείξει εμπιστοσύνη σε μένα πρώτα.

Ε, ναι. Να φερόμαστε λογικά. Ούτε υπεβολικά το ένα, ούτε υπεβολικά το άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2014, 04:00:37 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 03:25:31 μμ »

Εμένα ενας φίλος εδω απο τη γειτονιά (νεα Σμύρνη) ειχε κατι λιρες και μιλούσε γενικα γ αυτές σε μια καφετερια στέκι που είχαμε γενικα σαν παρέα.επισης μιλούσε και για πίνακες οχι αξίας αλλα γενικα παλιούς.αυτη η καφετερια μάζευε θαμώνες συνήθως.μια μέρα κανόνισε μια συναλλαγή για μια λιρα και έδωσε ραντεβου στην καφετερια αυτη κατευθείαν οποτε ο αγοραστής τον βρήκε εκει.παραγγειλαν καφε και μεσα σε δέκα λεπτα καναν τη συναλλαγή και σπασανε.σε μια εβδομάδα περίπου μπήκαν σπιτι του και το καναν άνω κατω.εν τέλη βρήκαν ενα χρηματοκιβώτιο της πλάκαςσαν και αυτα που εχουν κατι ξενοδοχεια μεσα στη ντουλάπα.Το πήραν οπως ειναι χωρις να μπουν στο κόπο να το ανοίξουν επιτόπου και μαζι με κατι νομισματα συλλεκτικης αξίας αλλα και συναισθηματικής έχασε και μετρητά.το θεμα ειναι οτι δεν άγγιξαν τιποτα αλλο ουτε τηλεοραση ουτε κηνιτο ουτε τιποτα αλλο εκτος απο αυτο.Η αστυνομία οταν τους εξήγησε τι συνέβη θεώρησε σχεδόν σίγουρο οτι τον παρακολούθησαν οι συνεργάτες του δήθεν αγοραστή.

Όπως ξαναειπώθηκε, αν είχε ζητήσει τραπεζική κατάθεση και είχε στείλει τη λίρα με συστημένο, τι θα άλλαζε;

Το μπλα μπλα θα μπορούσε να το παρακολουθήσει οποιοσδήποτε και στην καφετέρια και εδώ μέσα.

Η αστυνομία οταν τους εξήγησε τι συνέβη θεώρησε σχεδόν σίγουρο οτι τον παρακολούθησαν οι συνεργάτες του δήθεν αγοραστή.

Αυτό, βέβαια, δεν αποδεικνύει τίποτα. Υπόθεση είναι. Ευλογοφανής μεν, αλλά υπόθεση.

Κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να έχει στήσει αυτί στην καφετέρια κλπ.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 05:08:55 μμ »

Φϊλε sac γιαυτό είπα σε άτομα που μας είναι τελείως άγνωστα ή τουλάχιστον δέν ξέρουμε τί παίζει. Γενικά δέν είμαι καχύποπτος νομίζω μπορώ να κρίνω αρκετά καλά τους γύρω μου. Μιλάω πιο πολύ για αγγελίες τύπου χ.ε. και λοιπά που δέν έχουν ούτε ονόματα ούτε τίποτα.Το θέμα δέν είναι τα λεφτά όσα και να είναι αλλά άν θυμάστε μία ιστορία που έγινε πέρυσι αποτις λίγες που βγήκε στην φόρα σε συναλλαγή χέρι με χέρι με προσομοιωμένα χαρτονομίσματα οτι δήθεν τον απειλούσε. Ναί το στέκι είναι μία γενικώς πολύ καλή παρέα και με τόσες συναλλαγές που βλέπω εδω μέσα θεωρώ τουλάχιστον άριστα τα μέλη τις χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά δέν είναι παντού έτσι. Ενοείτε το σωστό είναι να δείχνεις πάντα εμπιστοσύνη αλλά και να φυλάγεσαι λίγο δέν κάνει κακό.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 05:33:42 μμ »

Η αναφορά στο στέκι ήταν τυχαία. Κάλλιστα μπορεί να σου στείλει κάποιος μήνυμα στο Χ, Ψ σάιτ που δραστηριοποείσαι και να σου γράψει "ενδιαφέρομαι για ...." ή "πουλάω ... ενδιαφέρεσαι;"

Χρηιμοποιείς τη λογική σου. Μπορεί να είναι απατεώνας, μπορεί να είναι σοβαρός άνθρωπος, μπορεί να είναι και... χαζός (μην ξεχνάμε και αυτή της περίπτωση).

Και εδώ μέσα μπορεί να σου στείλει κάποιος μήνυμα και να σου λέει ο,τιδήποτε. Κάποιος που απλώς έγινε μέλος και... δεν τον ξέρει κανένας.

<Απαγορεύεται> συναλλαγή χέρι με χέρι με τελείως άγνωστο.  Επειδή είχα αρκετές τέτοιες συναλλαγές σε διάφορα είδη, εκτός απο τα άτομα που τα εμπιστεύεσαι, με όλους τους υπόλοιπους μετρητό δέν θα έχεις ποτέ πάνω σου, θα πάρεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις ή να πουλήσεις αλλά τα λεφτά απο πρίν στην τράπεζα ή μετά, λεφτά στο χέρι δέν παίρνω ποτέ.

Δηλαδή, αν εμφανιστεί ένας άσχετος τελείως και μου πει: "Θέλω δύο κουτιά κάψουλες 26 χιλ, έχεις; Αν είναι να περάσω το Σαββατοκύριακο από τη γειτονιά σου να τις πάρω."

Πολλά πράγματα είναι πιθανό να κάνω, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αλλά να του πω: "Κατάθεσε 6 ευρώ στον λογαριασμό μου κι έλα το Σάββατο να τα πάρεις"...
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 05:47:31 μμ »

Η αναφορά στο στέκι ήταν τυχαία. Κάλλιστα μπορεί να σου στείλει κάποιος μήνυμα στο Χ, Ψ σάιτ που δραστηριοποείσαι και να σου γράψει "ενδιαφέρομαι για ...." ή "πουλάω ... ενδιαφέρεσαι;"

Χρηιμοποιείς τη λογική σου. Μπορεί να είναι απατεώνας, μπορεί να είναι σοβαρός άνθρωπος, μπορεί να είναι και... χαζός (μην ξεχνάμε και αυτή της περίπτωση).

Και εδώ μέσα μπορεί να σου στείλει κάποιος μήνυμα και να σου λέει ο,τιδήποτε. Κάποιος που απλώς έγινε μέλος και... δεν τον ξέρει κανένας.

<Απαγορεύεται> συναλλαγή χέρι με χέρι με τελείως άγνωστο.  Επειδή είχα αρκετές τέτοιες συναλλαγές σε διάφορα είδη, εκτός απο τα άτομα που τα εμπιστεύεσαι, με όλους τους υπόλοιπους μετρητό δέν θα έχεις ποτέ πάνω σου, θα πάρεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις ή να πουλήσεις αλλά τα λεφτά απο πρίν στην τράπεζα ή μετά, λεφτά στο χέρι δέν παίρνω ποτέ.

Δηλαδή, αν εμφανιστεί ένας άσχετος τελείως και μου πει: "Θέλω δύο κουτιά κάψουλες 26 χιλ, έχεις; Αν είναι να περάσω το Σαββατοκύριακο από τη γειτονιά σου να τις πάρω."

Πολλά πράγματα είναι πιθανό να κάνω, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αλλά να του πω: "Κατάθεσε 6 ευρώ στον λογαριασμό μου κι έλα το Σάββατο να τα πάρεις"...

ε όχι και έτσι...  Μεγάλο χαμόγελο  έχεις δίκιο υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως το παράδειγμα που έδωσες, μου αρέσει πάντος που βλέπω ανθρώπους με τόσα που έχουν γίνει να σκέφτονται πάντα θετικά.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 06:10:43 μμ »

Ανέφερα πριν το παράδειγμα του γκόμενου της κόρης, που κάποια στιγμή θα εμφανιστεί.

Όσα κι αν έχουν ακούσει τα αυτιά μας, όσα κι αν βάζει το μυαλό μας, πρέπει να να είμαστε ανοιχτοί (ή θετικοί, αν προτιμάς). Είτε με την υπερβολική καχυποψία και επιφυλακτικότητα, είτε με την υπερβολική "χαλαρότητα" μπορεί να βλάψουμε το παιδί. Πρέπει να βρούμε τη σωστή τομή.

Να μην επεκταθούμε και πολύ, αλλά... υπάρχουν εκατομμύρια άσχημες περιπτώσεις, αλλά και χιλιάδες "καλές" περιπτώσεις.

(Και για τα αγόρια, αντίστοιχα.)
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 07:43:08 μμ »

Ολοι σας είστε , κατα την γνώμη μου, εξαιρετικά καχύποτοι. Κανω συναλλαγές επι χρόνια και δεν μου εχει συμβεί το παραμικρό. Είτε όταν χρειαστηκα εγώ να δείξω εμπιστοσύνη πρώτα, είτε όταν χρειαστηκε ο αντισυμβαλλόμενος να δείξει εμπιστοσύνη σε μένα πρώτα.
Εκει που ζεις βρε Βασιλη χαιρω πολύ. Μια φωνη να βγάλεις μαζευτηκανε 10 γνωστοί. Για να σου πουν ραντεβού στις 9 το βραδυ στο Μεταξουργείο να δω τα λιρονια; Εκει σε θελω να δω ποσο απελευθερωμενος εισαι Κλείσιμο ματιού Το πολυ πολυ να βγει καμμια τσατσα να σε παει στο Νοσοκομείο.  Σαρκασμός
Δηλαδή εσύ Γιάννη, παίρνεις προφυλάξεις και πηγαίνεις με λίρες στις 9 το βράδυ στο Μεταξουργείο  Απορία;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 07:45:49 μμ »

Οχι βρε  Σαρκασμός Απλα ανέφερα ενα παράδειγμα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 08:05:31 μμ »

Και εγώ πλάκα σου κάνω, γιατί μου άρεσε το παράδειγμά σου  Κλείσιμο ματιού!
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 08:15:37 μμ »

Κύριοι αν σε βάλουν στο μάτι να σε κλέψουν θα σε κλέψουν τέλος μιλάω σαν παθών
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 09:58:32 μμ »

Εκει που ζεις βρε Βασιλη χαιρω πολύ. Μια φωνη να βγάλεις μαζευτηκανε 10 γνωστοί. Για να σου πουν ραντεβού στις 9 το βραδυ στο Μεταξουργείο να δω τα λιρονια; Εκει σε θελω να δω ποσο απελευθερωμενος εισαι Κλείσιμο ματιού Το πολυ πολυ να βγει καμμια τσατσα να σε παει στο Νοσοκομείο.  Σαρκασμός
[/quote]

Γιαννη τη ληστεια  μπορει  να τη γλυτωσεις τη παντοφλα ομως οχι........αγαπη μου....παω για λιριτσες στο μεταξουργειο......αντε γυρνα σπιτι μετα Γλώσσα για τα παιδια μας το εκανα για το μελλον μας και αντε να σε πιστεψει Σαρκασμός
λοιπον εδω η δουλεια γινοταν ως εξης.σκανε 2 τυποι με 300 τμχια.Βρηκαν καποιον απο αυτους που λες οτι δε τη παταει με τπτ.Ηταν εποχη προ εκλογων που οι αριστεροι θα μας επαιρναν τα σπιτια κτλ και οσοι ειχαν κατι στην ακρη επαιρναν λιρες με 300-320.Πανε με ενα σακουλακι σε γνωστο του χρυσοχωο.....τις βλεπουν,βλεπουν οτι ειναι οκ και πανε στη τραπεζα να παρουν τα χρηματα.κανει ο παθων αναληψη χερι με χερι κυριολεκτικα και μετα απο κανα 5λεπτο το σακουλακι ηταν γεματο 20λεπτα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:02:37 μμ »

Να ρίξω μια ιδέα για συναλλαγές μεγάλης αξίας. Να δώσετε ραντεβού μέσα στο υποκατάστημα της τράπεζας. Αν είναι λίγο ευρύχωρο και δεν είναι τελευταίες ημέρες του μήνα κλπ, μπορείτε να κάνετε τη συναλλαγή σας στις καρέκλες αναμονής.

Απλώς μια ιδέα...
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:47:56 μμ »

Δέν ξέρω πόσο αυτό επιτρέπεται όμως άν δέν υπάρχει πρόβλημα θα είναι μία πολύ καλή λύση
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 04:44:08 μμ »

Τι λέτε βρε παιδιά; Συναλλαγή μέσα σε υποκατάστημα τράπεζας; Θα σας μπαγλαρώσουνε και άντε μετά να ξεμπλέξετε. Ούτε γι' αστείο!
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences