Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:55:19 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1851 Ενα λεπτον!!  (Αναγνώστηκε 22816 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 14, 2012, 08:42:15 πμ »

τελειως αντικειμενικα με τις οποιες γνωσεις διαθετω,βλεπω ενα μονολεπτο πολυ ομορφο αλλα με σημαδια φθορας,και ενα ακυκλοφορητο με το λουστρο του,και χωρις σημαδια σε πεδιο,η σε σημεια του σχεδιου.δεν εχω κανενα συμφερον να υποστηριξω οποιαδηποτε πλευρα,αλλα  γραφω αντικειμενικα οτι βλεπω,απο δυο φωτογραφιες!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:02:11 πμ »

Ένα είναι σίγουρο:  οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν μπορούν να αξιολογήσουν βαθμούς νομισμάτων και αυτό είναι καλό γιατί οι πιο έμπειροι αγοράζουν τον αφρό λίγο ακριβότερα και πουλάνε την σαβούρα λίγο φθηνότερα.  Η διαφορά αξίας όμως μεταξύ των δύο είναι τεράστια!!  Καθόσαστε και συγκρίνεται λεπτομέρειες στο μονόλεπτο του 1851 που είναι έτσι και αλλιώς χάλια χτυπημένα από την μάνα τους.  Το νόμισμά σου Γιώργο είναι γεμάτο πόρους και καθαρισμένο.  Το MS64 έχει συμπαγή πεδία.  Η διαφορά τιμής μεταξύ των δυο νομισμάτων είναι 120 ευρώ με 800 ευρώ.  Τώρα αν δεν το βλέπεται................... πρόβλημά σας Χαμόγελο
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 14, 2012, 04:33:37 μμ »

Δημητρη το νομισμα μου οτι εχει πορους το ξερω , τυφλος δεν ειμαι , και το αλλο οτι δεν εχει πορους και αυτο το βλεπω, στο δικο μου οι ποροι πιστευω οτι οφειλωνται σε κακη φυλαξη και οχι σε καθαρισμα.
Δες εδω τα τρια μονολεπτα και πες μου τι βλεπεις http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1972.30
Και στα τρια το πεδιο δεν εχει πορους.
αλλα ειδικα του Κουντουριδη πολυ σωστα εχει παρει το 58 διοτι και στο στηθος και στο ματι ειναι εκδηλο το κατεβασμα του νομισματος!!
Στα αλλα δυο ομως τι εχεις να πεις?
Μπουκωμενη μητρα και το ενα 62 και το αλλο το οποιο το θεωρω ομορφοτερο ειναι 40αρη!!
Για να μην παρασυρωμαστε ομως μια και αλλο ποστ εκει αλλο εδω (απλα ηθελα να δειξω οτι και στα au το πεδιο ειναι συμπαγη)  αλλα το φυλλωμα μπορει να εχει κατεβασμα !!
Και οταν ενα 64αρη το βλεπω απο την αριστερη πλευρα να εχει κατεβασμα ισαξιο του δικου μου σηκωνω τα χερια!!
Και οπως ειχε πει καποτε ενας δικος σας  φιλος σε μια αλλη παρομια κουβεντα (δηλαδη εαν δεν ειχε μπουκωμα μητρας οπως λετε και δεν ειναι κατεβασμα εαν ηταν σε ολα τελειο τι βαθμο θα επερνε 70?? )
Το μονο που με προβληματιζε σε αυτο το νομισμα ηταν αυτο που αναφερθηκε ο spykat ,
ειπε : < Η σχεδον ανεγγιχτη περιφερεια τα λεει ολα >
αυτο απο χτες με προβληματιζε αλλα απο την αλλη το φυλλωμα του δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως παρα μιας μικρης εως ελαχιστης κυκλοφοριας!!
Τελως παντων , αποψεις ειναι αυτες και ειναι ολες σεβαστες και ολες απο ολους διαθεσιμες για μελετη!!
Για αλλη μια φορα υποκλινωμε στον τροπο που μιλας και μακαρι να γινεις παραδειγμα προς μιμησιν απο καποιον αλλον φωνακλα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 16, 2012, 08:30:17 πμ »

Για την ιστορια καποιος το <τσιμπισε> για 1500 ντολαρς ή 1220 ευρωπουλα  Έκπληξη
Μιση τιμη απο οσα ζητουσε αρχικα!!  Χαμόγελο
Αγαπουλα - πουλα   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 16, 2012, 09:57:19 πμ »

Για την ιστορια καποιος το <τσιμπισε> για 1500 ντολαρς ή 1220 ευρωπουλα  Έκπληξη
Μιση τιμη απο οσα ζητουσε αρχικα!!  Χαμόγελο
Αγαπουλα - πουλα   Μεγάλο χαμόγελο

εξακολουθεις να λες μπαρουφες την μια πισω απο την αλλη.Ακριβα το πουλησε και μαλιστα πανακριβα.
Εαν γουσταρεις τωρα ριξε μου 9 κατοσταρικα και σου δινω μσ63.
Επειδη ζητουσε τοσα λεφτα ο καρασχετιδης και το πουλησε 1220 ευρο νομιζεις οτι ηταν ευκαιρια?
Μαθε τις δυσκολιες πρωτα στον Οθωνα και μετα κανε τον εξυπνο.
Αλλα τι σου λεω,ξεχασα οτι μιλαω σε ανθρωπο που εδωσε 9 κατοσταρικα για φαιν ταλληρο 44.
Το μιση τιμη που γραφεις απο οσα ζητουσε αρχικα ειναι μια παπαρια.

Το νομισμα αυτο κανει 500 ευρο σε μσ64.Σε αου κανει 100 με 120 ευρο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 16, 2012, 02:38:29 μμ »

Εγω Βασιλη μου το νομισμα το εχω ηδη στα χερια μου!!
Και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την κατασταση του!!
Δεν μου χρειαζετε ουτε το δικο σου 63αρη ουτε του αλλου το 64αρη!!
Και το αγαπουλα-πουλα το ειπα ειρωνευτικα!!
Τωρα εαν εσυ δεν ξερεις να ξεχωριζεις την ειρωνια σηκωνω ξανα τα χερια !!  Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Και μηπως αρχικα δεν το εδινε 3,000 δολαρια? Το εδωσε λοιπον 1500 τα μισα απο οσα ζητουσε!(αρα ξερω τι λεω)
Οσο για το ταληρο τα εχουμε πει , ακομη περιμενω να μου δωσεις αλλα δυο VF35 αρια με 900 ευρω  !!
Και ποσο θα περιμενω ακομη  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:53:07 μμ »

Εγω Βασιλη μου το νομισμα το εχω ηδη στα χερια μου!!
Και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την κατασταση του!!
Δεν μου χρειαζετε ουτε το δικο σου 63αρη ουτε του αλλου το 64αρη!!
Και το αγαπουλα-πουλα το ειπα ειρωνευτικα!!
Τωρα εαν εσυ δεν ξερεις να ξεχωριζεις την ειρωνια σηκωνω ξανα τα χερια !!  Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Και μηπως αρχικα δεν το εδινε 3,000 δολαρια? Το εδωσε λοιπον 1500 τα μισα απο οσα ζητουσε!(αρα ξερω τι λεω)
Οσο για το ταληρο τα εχουμε πει , ακομη περιμενω να μου δωσεις αλλα δυο VF35 αρια με 900 ευρω  !!
Και ποσο θα περιμενω ακομη  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

KAI ΣΕ ΞΑΝΑΚΑΛΩ ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΩ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΞΩ ΝΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ.

Η ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.


Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 17, 2012, 12:01:50 πμ »

Βασιλη  , δεν σε συμφερει να με κερασεις διοτι τρωω πολυ!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Στειλε καλυτερα τα δυο ταληρα με 800 ευρω , ποιο φτηνα θα σου ερθει!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 17, 2012, 03:44:54 μμ »

τι καθομαι και σου μιλαω,αγυριστο κεφαλι.Πιστευε οτι θελεις,Τζαμπα το πηρες το ταλληρο 44 και το καθαρισμενο σου μονολεπτο 51 ειναι καλυτερο απο αυτο το μσ64.

Χατηρι δεν χαλαω.

Ομως να ξερετε οτι στελνοντας ενα μη ακυκλοφορητο νομισμα στην ενσιες δεν το σωζετε,ουτε το νομισμα αλλα ουτε τα λεφτα σας.

Φιλικα,
Βασιλης.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:04:36 μμ »

Βρηκα και εγω ενα μονολεπτακι 1851,ξερω δεν ειναι κατι εξαιρετικο αλλα εκει που δεν ειχα κανενα ,ας εχω τουλαχιστον προς το παρον αυτο,πως το βλεπετε; ειναι τουλαχιστον vf η λαθος το εκτιμω,ετσι και αλοιως δεν μου στοιχησε τρελα λεφτα,τι λετε ,ετσι και αλοιως για σλαμπαρισμα δεν παει ,βαθμο δεν παιρνει μαλλον,εγκρινετε να το καθαρισω προσεκτικα με λιγο ελαιολαδο τουλαχιστον να το βλεπω λιγο καλυτερα;να μην το διαλυσει και η διαβρωση
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 07:02:06 μμ »

o Δημητρης(ποδαρας) στο αλλο φορουμ προτεινε ενα καθαρισμο που κατα την γνωμη μου ειναι πολυ απλος και αποτελεσματικος.
Παράθεση
Καθάρισε τα χοντρά με μια οδοντογλυφίδα, στην συνέχεια απαλό σαπούνισμα με ζεστό νερό και τέλος, επειδή φεύγει η λιπαρότητα με το πλύσιμο, πρέπει να το περάσεις με απειροελάχιστη ποσότητα βαζελίνης. Για να καταλάβεις, εγώ παίρνω το Liposan, κάνω ένα πέρασμα στην άκρη του δαχτύλου και με το δάχτυλο τρύβω απαλά το νόμισμα. Στο τέλος δεν πρέπει να υπάρχει λιπαρότητα στην επιφάνεια του νομίσματος. Θα δεις ότι το νόμισμα θα γίνει αγνώριστο!
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 08:32:47 μμ »

o Δημητρης(ποδαρας) στο αλλο φορουμ προτεινε ενα καθαρισμο που κατα την γνωμη μου ειναι πολυ απλος και αποτελεσματικος.
Παράθεση
Καθάρισε τα χοντρά με μια οδοντογλυφίδα, στην συνέχεια απαλό σαπούνισμα με ζεστό νερό και τέλος, επειδή φεύγει η λιπαρότητα με το πλύσιμο, πρέπει να το περάσεις με απειροελάχιστη ποσότητα βαζελίνης. Για να καταλάβεις, εγώ παίρνω το Liposan, κάνω ένα πέρασμα στην άκρη του δαχτύλου και με το δάχτυλο τρύβω απαλά το νόμισμα. Στο τέλος δεν πρέπει να υπάρχει λιπαρότητα στην επιφάνεια του νομίσματος. Θα δεις ότι το νόμισμα θα γίνει αγνώριστο!
Ευχαριστω Αναργυρε,θα το κανω ετσι οπως λες
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:35:24 μμ »

Δυστυχως η ζημια που εχει υποστη το νομισμα ειναι ανεπανορθωτη!!
Το pvc απο το πλαστικο εχει εισχωρηση μεσα στο νομισμα.
Καθε προσπαθεια αφαιρεσης του θα  σου βγαζει και εναν απαισιο κρατηρα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:02:01 μμ »

τι να κανω ρε Γιωργο.......,δεν ειχα κανενα μονολεπτο ,το βρηκα σε χαμηλη τιμη,ας εχω ενα προς το παρον να το βλεπω και παμε για καλυτερα,ειναι ευαισθητα τα χαλκινα
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:23:22 μμ »

Επανερχομαι στο θεμα με το μονολεπτο αφου εμφανως καθαρισα απο ξενα σωματα και με την μεθοδο που προτεινε ο Αναργυρος,απο την οποια πηρα μερικο αποτελεσμα αλλα και με ηλεκτρολυση δικης μου εμπνευσεως και διαπιστωσα οτι κατω απο τα μαυρισμενα σημεια ειναι προσθετο μεταλλο και πιστευω οτι ετσι βγηκε απο το νομισματοκοπειο,θα βλεπετε και τα σπασιματα δισκου σε διαφορα σημεια μπρος πισω και μερικα πανω και σε γραμματα οπως και σε σπασιμο δισκου δεξια του θυρεου υπαρχει μεσα στην τρυπα μεταλλο,αλλα εντυπωση μου προκαλει αφ ενως το κομενο Λ που εχει και του Γιωργου αλλα πιο πολυ οτι ο δισκος δεν ειναι απολυτα κυκλικος και μαλιστα απο την μια πλευρα αριστερα της λεξης βασιλειον απο 1 χιλιοστο μικροτερος αλλα η οδοντωση κανονικη,ειναι λογικο αυτο;αν το νομισμα ειναι σφαλμα θα ηθελα να αναφερουν οι γνωστες ποια ειναι η ακριβης ονομασια που το χαρακτηριζει και τελος επειδη ειναι καθαρισμενο θα ηθελα να αναφερθει αν το βλεπετε vf οπως εγω ,ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences