Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:32:29 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτο 1862.  (Αναγνώστηκε 27335 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
schecter86
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:12:40 πμ »

Καλησπερα σας Σαρκασμός! τι βαθμο θα βαζατε σε αυτο το νομισμα? για να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι να κρινουμε καλυτερα!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 07:32:52 πμ »

Αγαπητέ φίλε,

Οι οπαδοί της βαθμολόγησης δεν εμπιστεύονται τη κρίση τους και τα στέλνουν στην Αμέρικα για τα βαθμολογήσουν οι εκεί (παντο)γνώστες.

Οι΄"άλλοι" δεν τα βαθμολογούν, αλλά τα αξιολογούν εφόσον το πιάσουν στα χεράκια τους.
Εάν έχεις πάει Ολλανδία , δίπλα στο παλιό παλάτι που είναι οι γνωστές "βιτρίνες".....

Άρα σοβαρή απάντηση δεν θα πάρεις!


(Άντε περιμένω να γίνει χαμός πάλι γιατί δεν βλέπω έξαψη και στενοχωριέμαι! Πολιτισμένες επιθέσεις εντάξει;)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 07:59:39 πμ »

εγω παντα σαν γιαννηςτ,ασχετως πιστοποιησων,αντεκδικησων κλπ,απο την φωτογραφια παντα!!!!που βλεπω,ειναι ενα ομορφο λεπτο ιονικο,χωρις να ειναι ποικιλια,κλπ,λογω οξειδωσης ονωως και σχετικης φθορας, το κατατασω σε ενα vf+,αλλα και παλι, με υπο οψιν, τα ενα- δυο αρνητικα του στοιχεια.κατα τα αλλα,ειναι ενφανισημο(,προσωπο,οχι πολλα σημαδια κλπ).οσο για τιμη,δεν μου αρεσει να κοστολογω κατι, που δεν το βλεπω απο κοντα,χαιρετω,και πιστευω,οτι οι  κοκορομαχιες σε ενα συλλεκτικο ειδος,οπως τα νομισματα,δεν ειναι αξια σχολιασμου,αν και το κερδος, μερικες φορες,μας κανει υποκειμενικους,γιαννηςτ.υγ.η τελεια διπλα στην ημερομηνια,ισως ειναι λογος, για ποικιλια οχι ευκολη,συνηθως.παντα, χωρις βεβαια να το ψαξω πιο προσεκτικα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:59:29 μμ »

Εγω σαν Γιωργος αν το ειχα στα χερια μου θα το εστελνα στην  NCS για ενα σοβαρο και αξιοπροσεκτο καθαρισμο απο την οξυδωση και μετα αφου εχω μπει που εχω μπει στον κοπο θα ελεγα να παει και στο διπλανο κτιριο της ΝGC για κονσερβοποιηση Σαρκασμός
Απο την κονσερβοποιηση εφοσον εχει γινει επιτυχημενο λιφτιγκ και μπορει να παρει βαθμο θα ευελπιστουσα σε ενα 45-48αρη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 08:48:00 μμ »

ισως το πιασει ?αν και με φοβιζει λιγο η σχετικη φθορα,που κατεβαζει λιγο τα υψηλα σημεια,παντως εχεις δικιο,αξιζει να το ρισκαρεις,και λογω καθαρισμου,οσο και βαθμολογησης με ολα τα επακολουθα,καλα η ασχημα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 09:08:30 μμ »

εχει αρκετα μεγαλο σκρατς πανω απο τα φτερα και δεν θα παριε κανονικα βαθμο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 09:20:51 μμ »

Xαρακια ηταν αυτο?? Για σπασιμο μητρας το περασα!!
Εχεις δικιο Αναργυρε αυλακι ειναι .
Μονο καθαρισμα φιλε μου για να σωθει το νομισμα!!
Σε κονσερβα δεν χρειαζετε να μπει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 09:54:36 μμ »

Οταν βλεπω με πρωτη ματια, ενα χαλκινο ιονικο, το ματι μου παει πρωτα στις πτυχωσεις, που κανει το φορεμα, πανω στα μπουτια της μπριττανιας μεχρι την ασπιδα.
Και απο την αλλη πλευρα, την μουσουδα του λιονταριου, τα οποια τα βλεπω, αρκετα καθαρα.
Ομως οπως ειπε ο epop υπαρχει σκρατς οπως βλεπω και στην μπριττανια καποια αμβλυα γραμμη απο το γονατο ως την κοιλια παντως για μενα ειναι vf+.
Ως προς τον καθαρισμο δεν ξερω ποσο αξιζει να γινει, αφ'ενος γιατι εκει που εχουν φτασει τα ιονικα, η τιμη του ειναι στα 30-35ευρω και αφ'εταιρου με αυτα τα λεφτα μπορει να παρει ενα ιδιας καταστασης με την αλλη ποικιλια 1862 ισχνους αριθμους, αυτα παντα κατα την γνωμη μου.
Καταγράφηκε
schecter86
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:36:32 μμ »

ευχαριστω για τις αποψεις σας, πολυ κατατοπηστικές. Για τον καθαρισμο ποσο περιπου μπορει να κοστισει? γενικοτερα με την λουπα παρατηρω και αλλα μικρα σωματιδια, προφανως σκονη, που δεν φευγουν φυσοντας. οποτε με καθαρισμο θα αναδειχθει λιγακη το νομισματακι...ετσι για την ομορφια οχι για να πιασει βαθμο η κατι αλλο. δεν σκεφτομαι για σαμπλ ακομα, ειμαι στο σταδιο της "επαφης" - "μελετης" με το καθε νομισμα ακομα.. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:48:24 μμ »

δοκιμασε με καθαρο οινοπνευμα απο φαρμακειο και με λιγο βαμβακακι. πολυ προσεκτικα πιστευω οτι θα εχεις καλα αποτελεσματα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 11:01:15 μμ »

δοκιμασε με καθαρο οινοπνευμα απο φαρμακειο και με λιγο βαμβακακι. πολυ προσεκτικα πιστευω οτι θα εχεις καλα αποτελεσματα

Δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα Αναργυρε!!Εχω κανει ηδη πειραματα με ευτελες χαλκινα νομισματα και το αποτελεσμα ειναι καταστροφικο!! Φευγουν ολοκληρα κομματια!!
Εγω αν το ειχα αυτο το νομισμα στα χερια μου θα δοκιμαζα τον Αμερικανικο τροπο και ας μου στοιχισε 45 δολλαρια!!
Μπορει οπως λεει ο φιλος μας να μην αξιζει λογο του οτι τοσο κανει το νομισμα , αλλα απο την αλλη αιθανεσε καλυτερα ξερωντας οτι εσωσες ενα νομισμα για την επομενη γενια!!

Υ.Γ Και πρεπει να σταλουν καποια στιγμη τοσο χαλια νομισματα για να δουμε ποσο καλη δουλεια κανουν Τα Αμερικανακια!!
Μεχρι τωρα αυτα που τους εχουμε στειλει προσωπικα εμεις οι δυο ηταν αστεια πραγματα για αυτους!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 11:15:23 μμ »

δεν αξιζει να πληρωσεις εξοδα conservation για αυτο το νομισμα.Τουλαχιστον με το οινοπνευμα θα σταματησει την πρασινιλα.Ή ετσι θελω να πιστευω Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
schecter86
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 12:43:20 πμ »

Τυγχανει να εχω και εκανα μια προσπαθεια. τα "χοντρα" οντως τα βγαζει χωρις να αφηνει σημαδια. βεβαια λεπτομεριες οπως μεσα στα γραμματα και στα βελη δεν γινονται να φυγουν ετσι ευκολα. λεω να τ'αφησω ετσι προς το παρων, το χαιρομαι κ'ετσι! Σαρκασμός καλο βραδυ και ευχαριστω ξανα που ασχοληθηκατε. 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 08:21:10 πμ »

παδια το οινοπνευμα ειναι λυση μερικων, το πολυ!!! χρονων,μετα θα ξαναβγει,παντως για το θεμα τιμης κοιταξτε,ποσο στοιχιζουν,τα ιονικα σημερα?να ηταν του 19-20-21,α αργυρο,η τουλαχιστον εξαιρετικης καταστασης να πεις για καποιο σοβαρο ποσο,οσο απο θεματος συλλεκτισμου,παραμενει ενα ομορφο ιονικο λεπτο.εχει δικιο φιλος  rubirosa,τα ιονικα εχουν ωρισμενα σημεια, που φαινεται καθαρα το μεγεθος φθορας,οπως λεων,ασπιδα πτυχωσεις φορεματος,προσωπο,ποδι και ειδκα δακτυλα πατουσας ,κλπ.παντως δεν προτεινω, βιαστικα καθαρισματα με οξεα,οινοπνευμα,καθαριστικα εμποριου κλπ,ενα απλο καθαρισμα με νοτισμενο με νερο ειδικο πανακι,και πολυ ειναι,παντως αυτη ειναι παντα η γνωμη μου,ο καθενας ,κανει κουμαντο μονος του στα αντικειμενα του,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Απόλλωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:05:02 πμ »

Παιδιά η καλύτερη συντήρηση είναι αυτοί που έχει να κάνει με επιστημονικά κριτήρια δλδ αυτή η οποία κάνουν οι συντηρητές έργων τέχνης στις κατά τόπους αρχαιολογικές εφορίες.Από προσωπική πείρα σας το λέω γιατί έχω πάει 100αδες ευρήματα και ειδικά νομίσματα.Γίνονται αγνώριστα.Οπότε ανάλογη ποιότητα καθαρισμού και συντήρησης νομισμάτων μπορούν να κάνουν μόνο ανάλογα εργαστήρια με επιστημονικό προσωπικό.Όλες οι άλλες μέθοδοι είναι καθαρά εμπειρικοί και νομίζω με αδέξιους χειρισμούς μόνο ζημιά μπορούν να κάνουν.Πρέπει να γνωρίζει αυτός που επιχειρεί πως δρα κάθε χημικό σε ένα νόμισμα.
Καταγράφηκε

Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences