Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:33:42 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1930 5 Δραχμες Βρυξελων.  (Αναγνώστηκε 53067 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:21:35 μμ »

Σημερα καθως παρατηρουσα καποιες πωλησης επεσα πανω στο πενταδραχμο του 1930!!
Κοιτωντας μεσα στο φορουμ ειδα οτι δεν εχει γινει ποτε καμια κουβεντα για τις δυο ποικιλιες.
Για Πολλους το θεμα μας ειναι αρκετα γνωστο και γνωριμο (και ισως και βαρετο) αλλα σηγουρα θα υπαρχουν πολλοι φιλοι μας οι οποιοι δεν γνωριζουν τις διαφορες μεταξυ των δυο νομισματοκοπειων.
Τα νομισματα αυτα κοπηκαν στο Λονδινο σε 23,500,000 τεμαχια και στις Βρυξελες σε 1,500,000 τεμαχια!!
Συνεπως τα νομισματα που τυπωθηκαν στις Βρυξελες ειναι ποιο δυσκολα.
Λογω του κραμματος (Νικελ) οι φθορες πανω στο νομισμα ειναι ανθεκτικες και συνανταμε συχνα κομματια σε κατασταση F&VF τα οποια και αυτα ειναι συλλεξιμα για καποιον που δεν εχει υψηλες απαιτησεις!!
Οσοι θελουν ενα πολυ ομορφο νομισμα σε κατασταση ακυκλοφορητου εκει τα πραγματα αλλαζουν.
Τα νομισματα των Βρυξελων ειναι λιγοστα σε σχεση με αυτα του Λονδινου και η τιμες εκτοξευωνται πολλες φορες!!
Τωρα το ερωτημα : Πως τα ξεχωριζουμε τα νομισματα αν ειναι κοπη Λονδινου ή κοπη Βρυξελων??
Σε αυτο θα μας βοηθησουν οι φωτογραφιες που εκλεψα απο μια δημοπρασια του Κυριου Νικου σημερα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Οπως ξερουμε ολοι ειναι αριστος φωτογραφος .
Ετσι λοιπον παρατηρωντας την δημοπρασια του ειδα οτι ειχε κανει μια πολυ καλη μεγενθυση των καρπων και το εκμεταλευτικα!!
Απο αριστερα λοιπον κοιτωντας την δευτερη ενοτητα καρπων απο την πανω μερια βλεπουμε να υπαρχουν δυο κουκιδες-λακουβιτσες πανω στους καρπους!!
Αυτο ειναι το χαρακτηριστικο γνωρισμα της ποικιλιας των Βρυξελων!!
Το Λονδινο εχει ΜΟΝΟ Ο ΠΑΝΩ ΚΑΡΠΟΣ ΚΟΥΚΙΔΑ-ΛΑΚΟΥΒΙΤΣΑ !!
Το νομισμα που βλεπετε στις φωτο ειναι το ιδιο απλα λιγο προχειρα εκλεισα την δευτερη κουκιδα ωστε να καταλαβουμε την Διαφορα στην κοπη του Λονδινου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:41:53 μμ »

Σίγουρα δεν μας κάνεις πλάκα?
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:08:20 μμ »

Σος δειχνω και φωτογραφιες ενος δικου μου βρυξελλων
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 04:06:12 μμ »

παντως του γιωργου ειναι ενφανως καλυτερο.σε αυτα τα νομισματα,το περιεργο?ειναι,οτι οσο καλο, και να σου φανεται το δικο σου ,θα δεις καινουργια καλυτερα,ειδικα στο πεδιο οι γρατζουνιες,στο στηθος τα πουπουλα του φοινικα.και οσο απλο και αν φαινεται,ειναι αρκετα δυσκολο,να το βρεις,φερειπιν 65 και πανω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 05:08:26 μμ »

Των Βρυξελλών δεν θα το βρείτε σε MS65 και άνω ενώ και οι χαμηλότερες MS καταστάσεις είναι πολύ δύσκολες. Του Λονδίνου όμως είναι πια εύκολο. Πρόσφατα πιστοποιήθηκαν πολλά από αυτό (μάλλον βρέθηκαν μασούρι-α) με αποτέλεσμα αυτηήν την στιγμή να υπάρχουν περίπου 100 τεμάχια σλαμπαρισμένα από την pcgs με βαθμούς MS 65 και άνω. Ήδη έχουν αρχίσει να βγαίνουν στην αγορά και πιστεύω ότι ο καθένας θα μπορεί να αποκτήσει BU σε πολύ λογική τιμή, εφόσον βέβαια συνεχίσουν να προσφέρονται.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 05:25:19 μμ »

Aυτο φιλε Γιαννη δεν ειναι δικο μου!! Ανηκει στον Κυριο Νικο.
Το δικο μου ειναι πολυ ανωτερο (Δεν ξερω τι MS θα πιασει) αλλα ειναι ακυκλοφορητο!!
Οσο για αυτο που λεει ο φιλος alexiosp ειναι γεγονος!!
Τα του Λονδινου που εχουν πεσει στην αγορα πιστοποιημενα ειναι πολυ πραγμα!!  Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 09:49:40 μμ »

Ας σας δειξω τοτε ενα πολυ καλυτερο βρυξελων απο αυτο που ανεβασα πρωτο,υπ οψιν οτι οι φωτογραφιες δεν εχουν υποστει την παραμικρη επεξεργασια και ειναι μονο 2,5 mp
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:41:24 μμ »

παντως κοπηκαν παρα πολλα,μετα ξεμειναν πολλα λογω πολεμου,γιαυτο υπαρχουν σε καλες καταστασεις.παντα το ταλληρο του30 το θεωρουσαμε αναξιο λογου.τωρα με τις πιστοποιησεις, βλεπω μεχρι και 150-200ρικα γα ενα υψηλης βαθμολογιας.οσο για τις ποικιλιες,απως τις κοιταγαμε για καμμια σε πολυ καλη κατασταση.το ιδιο σχεδον και με τα νομισματα το 1926,που σε καλες καταστασεις, παιδευεσαι να τα βρεις ολα.εγω τα ειχα παρει σε δημοπρασια της πνε,ακυκλοφορητα τοτε,και  ο εκφωνητης ο κυριος τζωρτζης, τοτε γελαγε γιατι τα κτυπησα ακριβα λιγο ,και μου ελεγε ,ρε γιαννη τι θα τα κανεις?να ειναι καλα, πολυ καλος συλλεκτης και αντικερ.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 04:43:47 μμ »

Για την ιστορία, τα νομίσματα αυτά ποτέ δεν μπήκαν σε μασούρια. Κατευθείαν στα τσουβάλια. Για το λόγο αυτό υπήρχε και υπάρχει δυσκολία για το πραγματικά ακυκλοφόρητο.
Κύριε Γιάννη, ο "Τζ" έχει "φύγει" εδώ και πολλά χρόνια...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 05:11:03 μμ »

οχι ο κυριος μανωλης,απλως εχει μαγαζι με αντικες,στην  οδο, ναυαρχου αποστολη,και απλως δεν πολυσυχναζει, στην λεσχη.αυτος, ο κυριος φρουδης, και καμια δεκαρια αλλοι,ηταν τα ιδρυτικα μελη ,και η ψυχη ουσιαστικα,της πνε,και της επισημοποιησης σχετικα,του ελληνικου νομισματος, σαν συλλεκτικου ειδους.μετα την κυριαρχια του γραμματοσημου,και των φιλοτελιστικων συλλογων σχεδον σε καθε συνοικια.ομως τα πραγματα αλλαξαν ,και το νομισμα κυριαρχισε,αν και τα σπανια γραμματοσημα,ερμηδες,ολυμπιακα,κλπ παραμενουν κορυφη.καθε εποχη εχει και την μοδα του.οπως λεει και ο γιωργος.αλλοτε ανεβαινουν τα οθωνικα,αλλοτε οι καποδιστριες,και παει λεγοντας,σε χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 07:48:14 μμ »

Αισθανωμαι τυχερος που στα πρωτα συλλεκτικα μου βηματα γνωρισα τον κο Γιωργο Φροϊδη, τον κο Μανωλη
Τζωρτζη,καθως και τους .μακαριστους +Πανο Ταζεδακη ,+Κωστα Παπαδοπουλο,+Γιωργο Γεωργιοπουλο.
Οταν μηλουσαν αυτοι, και ησουν διπλα τους,ελεγες Θεε μου δωσε μου δεκα αυτια να ακουω!
Ηταν σχολειο,μαθαινες περισσοτερα και σημαντικα πραγματα,απότι μπορει να σου πει σημερα ενας καταλογος.
Οι παραπανω μαζι με τον κο Ταρασσουλεα συνεβαλαν στην διαδοση του νομισματος, και την ιδρυση της ΠΝΕ.
Συγχωρεσται με αν ξεχασα καποιους.
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 08:18:22 μμ »

Toν Κώστα Παπαδόπουλο... ακόμα θυμάμαι με τί χαρά είχα αγοράσει από το μαγαζί του Καραμήτσου στη Θεσσαλονίκη τον κατάλογο νομισμάτων του. Πρέπει να μουν γύρω στα 15. Τί κατάλογος!!! Έλιωσε στα χέρια μου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 11:56:40 μμ »

σιγουρα εφυγαν πολλοι καλλοι συλλεκτες,και πρωτοποροι,του νεοελληνικου νομισματος.πριν την λεσχη, το κεντρο του νομισματος,οπως το θησειο σημερα,και η πνε,ηταν η στοα στην οδο νορμανου,με τα δυο καφενεδακια,απεναντι περιπου, απο το μαγαζι του κυριου γεωργιαδη.ημουν πολυ μικρος11-12 χρονων που αγορασα!!! τα πρωτα μου χαλκινα του γεωργιου,το 1974-75,υποκινουμενος απο εναν θειο μου συλλεκτη,που με επαιρνε για βολτα,και κολλησα το μικροβιο.θυμαμαι ειχα αγορασει,ολα τα χαλκινα του 1869-1878,9 νομισματα συν την μικρη αγκυρα,400 δραχμες!!! εξαιρετικα με ακυκλοφορητα.αλλες εποχες,αλλοι ανθρωποι.πιο πολυ για χομπυ,παρα για καθαρη επενδυση,οπως σημερα.παντως μπορει να μην ειχαν τα συγχρονα μεσα, που διαθετουμε σημερα,αλλα ειχαν πολυ καλες,γνωσεις απο προφορικες πηγες,πιο πολυ.οσο για σπανιοτητες, εχω να δω ωρισμενα νομισματα,απο τοτε.μερικους συλλεκτες οντως χαιροσουνα να του ακους,να αναλυουνε νομισματικα θεματα,ιστοριες,πραγματικα συμβαντα,κλπ.απλως σημερα τα πραγματα γιναν πιο εμπορικα,και χαθηκε το καφεδακι,η ουζο με μεζε,και ατελειωτες συζητησεις,και φιλονικιες,παντα καλοπροαιρετα.κλασικη φιγουρα σιγουρα ο κυριος παπαδοπουλος με τις τεραστιες γνωσεις,για ποκιλιες,δοκιμια,μεσαιωνικα,και αλλα σπανια νομισματα,που μας εδειχνε,και σημερα τα βλεπεις, μονο σε διεθνεις δημοπρασιες,μουσεια,και σε τιμες απογορευτικες.χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
θωμας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


ει αποκρυπτόντων των Μήδων τον ήλιον υπό σκιή έσοι


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 08:07:42 μμ »

παρακαλω μια απαντηση οι 5 Δραχμες Βρυξελων. σε fine και  vf   τι αξια εχουν για τι εχω 3 κομματια και λεω να τα σκοτωσω ευχαριστω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 08:30:02 μμ »

http://www.emarket.gr/item.php?id=34832269
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences