Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:30:18 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 49863 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:17:59 μμ »

ΣΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ
[/b]

(Mint Marks). Γράμμα ή γράμματα ή συμβολικές παραστάσεις που δηλώνουν το Νομισματοκοπείο, το Εργαστήριο Privi Mark δηλώνουν το Χαράκτη που έφτιαξε το νόμισμα.

Το συγκεκριμένο νόμισμα (Δοκίμιο) όπως μπορείτε να δείτε, είναι VF+ Προφανώς εκείνη την εποχή κατά κάποιον περίεργο λόγο, ξέφυγε της προσοχής και κυκλοφόρησε σαν κανονικό νόμισμα. Μετά από 133 χρόνια το είδα σε μια δημοπρασία στο ebay με $4,90, το χτύπησα χωρίς να προσέξω ότι είναι δοκίμιο και τελικά το πήρα (και να φανταστείτε ότι αυτός που το πούλησε είναι από τους μεγαλύτερους εμπόρους νομισμάτων) , μετά από τρία χρόνια ψάχνοντας τα νομίσματα μου ανακάλυψα ότι είναι δοκίμιο ???, τότε το έστειλα για πιστοποίηση και τελικά πουλήθηκε σε γερμανό έμπορο $750.

Ηθικόν δίδαγμα, εάν ψάχνετε και είστε και λίγο τυχεροί όλο και κάτι που αξίζει θα πετύχετε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 04:02:07 μμ »

ωραιο κερμα και πολυ ενδιαφερουσα ιστορια
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 06:52:07 μμ »

είναι γνωστές τέτοιες περιπτώσεις και σε νομίσματα εποχής Όθωνα; έχω υπ'όψιν μου τάλληρο 1833 Παρισίων με δύο μόνο από τα τρία σήματα ('Α', άγκυρα και αστέρι).
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 02:54:23 μμ »

είναι γνωστές τέτοιες περιπτώσεις και σε νομίσματα εποχής Όθωνα; έχω υπ'όψιν μου τάλληρο 1833 Παρισίων με δύο μόνο από τα τρία σήματα ('Α', άγκυρα και αστέρι).
κανείς;
μπόρεσα επιτέλους να το φωτογραφήσω, σήμερα-αύριο θα ανεβασω φωτό και περιμένω γνώμες..
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 09:30:52 πμ »

Για το τάλληρο των Παρισίων αμφιβάλλω ότι υπάρχει τέτοια ποικιλία (τουλάχιστον δεν είναι γνωστή σε εμένα).  Λογικά είναι πειραγμένο.  Αν υπάρχει φωτό ανέβασέ την.  Όσο για το 5 λεπτο του 1869 δεν είναι δοκίμιο.  Είναι από μήτρα που απλώς ξεχάσαν να χτυπήσουν το σήματα.  Το συγκεκριμένο πάντα βρίσκεται σε πολύ φθαρμένες καταστάσεις.  Είναι αρκετά σπανιώτερο από το 10 λεπτο του 1912 χωρίς πυρσούς.
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 06:29:40 μμ »

επιδη το ειδα και το παρατηρησα σχολαστικα με φακο χ30 και σε φως πιστευω οτι εχει πειραχτει χωρις να ειμαι και σιγουρος και βεβαια εχω πει στο γιαννη τη γνωμη μου
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 05:41:59 μμ »

https://www.ngccoin.com/certlookup/2808960-023/

για κοιτάξτε αυτό..  Αναποφασιστικότητα
αν υπήρχε αστέρι κι ήταν ξυσμένο ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο πειραγμένο δεν θα το ανέφεραν Απορία
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
alexkyri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 09:14:42 μμ »

Λογικά δεν θα το πιστοποιούσαν, αλλά πάλι, ξέρουν (εννοώντας αν θυμούνται ότι έχει 3 σήματα) να κάνουν τέτοιο έλεγχο; Πάντως δεν αναγράφεται η έλλειψη αστεριού στο slab, μήπως δεν το πρόσεξαν καν;
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 09:23:33 μμ »

Λογικά δεν θα το πιστοποιούσαν, αλλά πάλι, ξέρουν (εννοώντας αν θυμούνται ότι έχει 3 σήματα) να κάνουν τέτοιο έλεγχο; Πάντως δεν αναγράφεται η έλλειψη αστεριού στο slab, μήπως δεν το πρόσεξαν καν;
Έχει επισημανθεί στην ετικέτα οτι είναι κοπή Παρισίων - αφού γράφει 1833'Α' - και στην αποστολή των στοιχείων είχα ζητήσει variety attribution ως '' NO STAR '' (αυτός ήταν άλλωστε κι ο λόγος που έστειλα ένα τάλληρο 1833Α τέτοιας μέτριας κατάστασης  Κλείσιμο ματιού )
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 09:23:54 μμ »

Δεν προσεξαν οτι ειναι ξυμενο το αστερι(διαφορα χρωματος πατινας στην ημερομηνια,σημαδια).
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 09:38:23 μμ »

Εγώ βλέπω αστέρι (ίσως με τη φαντασία μου) αλλά είναι αρκετά φθαρμένο και έχει χτυπήματα και στραβώματα. Κάτι που δικαιολογείται σε κατάσταση επιπέδου VG. Στο χέρι πιστεύω ότι η ύπαρξη του θα είναι καθαρά εμφανής. Δεν ξέρω αν έχει γίνει προσπάθεια να αλλοιωθεί.

Είναι κάπου εδώ (το τόνισα κάπως για να το δείτε)...
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences