Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:22:53 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτά 1830  (Αναγνώστηκε 4677 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2014, 09:03:13 μμ »

Όποιος γνωρίζει ας μας πει την γνώμη του για αυτήν την δεκαρούλα... και την τιμή που έκλεισε σε σχέση με την κατάστασή της και το πόσο εύκολη είναι ή όχι...
http://www.ebay.com/itm/Greece-10-Lepta-1830-KM-8-F-Very-rare-coin-circulated-/261540887517?ViewItem=&ssPageName=ADME%3AB%3AEOIBSA%3AUS%3
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:21:29 πμ »

Μην βαριέστε, γράψτε παιδιά την γνώμη σας!
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:30:38 πμ »

 Είναι η εποχή για τα μπάνια του λαού Σαρκασμός
 Ωραία ποικιλία, το μόνο αρνητικό είναι η αρρώστια του χαλκού ή οποία φαίνεται να είναι εκτεταμένη.
 Πάντως τα του 1830 είναι τα πιο ενδιαφέροντα με αρκετές διαφορές από ποικιλία σε ποικιλία και πιο crude κοπή. Όσο αφορά την τιμή δύσκολα να πεις αν το πήρες φτηνά η ακριβά, δύσκολα θα βάλεις τους Καποδίστριες σε καλούπια, εξαρτάται ποιος το βλέπει και ποιος το θέλει και η κατάσταση σε πολλές περιπτώσεις είναι δευτερεύων παράγοντας. Έννοείται ότι οι ψηλές καταστάσεις πάντα πληρώνονται άλλα σε χαμηλότερες καταστάσεις είναι δύσκολες οι προβλέψεις. Άντε με το καλό να τα καταστήσεις
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:07:25 μμ »

Τι λες σηκώνει μια καλή συντήρηση στην NCS; ή να το παλέψω μόνος μου με ειδικές μεθόδους;... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:23:11 μμ »

Δες το πρώτα στο χέρι ώστε να διαπιστώσεις τον βαθμό της αλλοίωσης και κρίνε. Πάντως αν η αρρώστια έχει προχωρήσει θα σε συμβούλευα να το αφήσεις ως έχει.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:37:54 μμ »

Καλορίζικη Μπάμπη.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:47:07 μμ »

Ευχαριστώ παιδιά, όσο για το καθάρισμα εννοώ ήπιο καθαρισματάκι με λαδάκι και υπομονή κανά δυο μήνες...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:21:12 μμ »

Κατα την αποψη μου κακως αγοραζετε προβληματικα νομισματα, ιδικα αν δεν εχετε την δυνατοτητα να τα <επισκευασετε> φτηνα και καλα.
Ακομα και 2 χρονια να μεινει στο λαδι και φαινομενικα να καθαρισει, μετα απο ενα μηνα μεσα στο φακελακι θα <ξαναφτησει>την πρασινιλα και θα στεναχωρεθειτε.........

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 02:03:23 μμ από coll » Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:29:42 μμ »

Κατα την αποψη μου κακως αγοραζετε προβληματικα νομισματα, ιδικα αν δεν εχετε την δυνατοτητα να τα <επισκευασετε> φτηνα και καλα.
Ακομα και 2 χρονια να μεινει στο λαδι και φαινομενικα να καθαρισει, μετα απο ενα μηνα μεσα στο φακελακι θα <ξαναφτησει>την πρασινιλα και θα στεναχωρεθειτε.........
Έχω 'συμβιβαστεί' (για πολύ σπάνιες ποικιλίες) σε τέτοιες καταστάσεις και δεν μετάνιωσα ή στεναχωρήθηκα ποτέ και από καμμία άποψη: λάδι και μπατονέτα (με τρόπο) -> κάψουλα -> χαρτονάκι κι όλα μια χαρά!  Κλείσιμο ματιού Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:39:39 μμ »

Κατα την αποψη μου κακως αγοραζετε προβληματικα νομισματα, ιδικα αν δεν εχετε την δυνατοτητα να τα <επισκευασετε> φτηνα και καλα.
Ακομα και 2 χρονια να μεινει στο λαδι και φαινομενικα να καθαρισει, μετα απο ενα μηνα μεσα στο φακελακι θα <ξαναφτησει>την πρασινιλα και θα στεναχωρεθειτε.........
Έχω 'συμβιβαστεί' (για πολύ σπάνιες ποικιλίες) σε τέτοιες καταστάσεις και δεν μετάνιωσα ή στεναχωρήθηκα ποτέ και από καμμία άποψη: λάδι και μπατονέτα (με τρόπο) -> κάψουλα -> χαρτονάκι κι όλα μια χαρά!  Κλείσιμο ματιού Άνεση

Για μια σπανιοτητα οκ , ομως γνωριζω παρα πολυ καλα τι κανει το λαδι. < Μια χαρα> ΔΕΝ  θα ειναι μετα .....
Aν ειχα χρονο θα εβγαζα καμια φωτο για να καταλαβετε οτι υπαρχει ενα ενδιαμεσο σταδιο καλο στο ματι, αλλα το μετα ειναι το αυτο με την αρχικη εικονα.
Οι ριζικες λυσεις δεν ειναι ποτε μπακαλικες
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:47:15 μμ »

5 πανω 5 κατω κανενα θεμα

για να παρεις καλα νομισματα θα πρεπει να πληρωσεις και τουλαχιστον 300αρες( ποσα θα παρεισ Κλείσιμο ματιού αρα παρε οτι σε ευχαριστει

εγω ειδες τι χρεπια παιρνω ;

http://www.ebay.com/itm/221500965651?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_69wt_1220

για αυτο κανενα 400αρι για αυ

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=16112.msg208376#new  για αυτο κανενα 5000 δεν με εφτανε για χφ

τωρα οσο αφορα το νομισματακι σου μια χαρα ειναι στα 70-80 ευρω συνεχισε γεμισε την συλλογη σου με τα οπλα που διαθετεις (χρημα) και μην ακους κανεναν

υγ αστο οπως ειναι σε μια καψουλα
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:54:34 μμ »

Να διευκρινισω οτι λεω την αποψη μου γενικοτερα πανω σε αυτο το ειδος των προβληματων χωρις να εκφερω αποψη για την προσωπικη  επιλογη  του συναδελφου πιο πανω.
Ο καθεις οπως  καταλαβαινει πραττει.

Την καλημερα μου
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:58:43 μμ »

Σε Καποδιστριακό που είχα πάρει πριν πολλά χρόνια 20-22 -παρόλο που ήμουν τελείως άσχετος και ήταν το πρώτο μου και μοναδικό μέχρι πριν 1 χρόνο νόμισμα της περιόδου αυτής- το καθάρισα με αυτό τον τρόπο. Έχουν περάσει χρόνια και είναι σε εξαιρετική κατάσταση χωρίς από όσο βλέπω να έχει  "χαλάσει".Αν το βλέπατε πως ήταν πριν και πως είναι τώρα ....καμμία σχέση, από ένα άθλιο κομμάτι έγινε άλλο νόμισμα, εξαιρετικό! Βέβαια χρειάστηκαν 2-3 μήνες δουλειά... τα υπόλοιπα είναι μυστικά!!!   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2014, 02:03:39 μμ »

Κατα την αποψη μου κακως αγοραζετε προβληματικα νομισματα, ιδικα αν δεν εχετε την δυνατοτητα να τα <επισκευασετε> φτηνα και καλα.
Ακομα και 2 χρονια να μεινει στο λαδι και φαινομενικα να καθαρισει, μετα απο ενα μηνα μεσα στο φακελακι θα <ξαναφτησει>την πρασινιλα και θα στεναχωρεθειτε.........




Βλεπεις τι ειπα πιο πανω  xmac;)
Συνεπως εχω δικιο και απο τα τελευταια λεγομενα σου το γνωριζεις καλα, οτι το λαδι οσον αφορα την περιπτωση ειναι καλυτερο να το σπαταλησουμε στην χωριατικη Σαρκασμός  
Επιπλεον να ξεκαθαρισουμε το αυτονοητο οτι η κατασταση δεν εχει σχεση με τα προβληματα του ειδους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 02:14:03 μμ από coll » Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 31, 2014, 04:45:41 μμ »

σαν ποικιλια ειναι σχετικα δυσκολη, για μενα δεν αξιζει να την στειλεις NCS, προσπαθησε σιγα σιγα μονος σου οσο μπορεις να το καθαρησεις...η τιμη ειναι καλη.

φιλικα

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences