Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 12:18:10 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΟΥΓΚΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 12267 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 22, 2014, 06:45:38 μμ »

Μεχρι πολυ προσφατα, το να διαπιστωσεις την γνησιοτητα ενος κοινου ουγκατου χρυσου (π.χ. Κρουγκεραντ) ηταν σχετικα ευκολο, βαρος,διαστασεις,εφοσον δεν μιλαμε για συλλεκτικο, το κλεψιμο στο χρυσο θα σημαινε μικροτερο βαρος η μεγαλυτερες διαστασεις, ποτε ομως και τα δυο συγχρονως.
Η τεχνολογια ομως εξελισσεται και απο οτι φαινεται το γνωστο κολπο με τις πλακες γεματες με tungsten εχει μπει σε μαζικη παραγωγη και σε ουγκατα χρυσα, Κρουγκεραντς, μαπλς και ποιος ξερει ποσα αλλα.
Δανειζομαι τα λινκς απο αλλο φορουμ.
http://www.alibaba.com/product-detail/South-Africa-Krugerrand-Tungsten-gold-coin_1294526163.html

http://www.aliexpress.com/store/product/high-quality-South-Africa-33-93-tungsten-gold-Krugerrand-coin/414189_1365968486.html



http://pastebin.com/UeEX00R7

Πυρηνας tungsten , επικαλυψη χρυσος παχους 5 microns , βαρος-διαστασεις ολα Ο.Κ. , περναει και απο το FICH,  και απο οτι φαινεται μονο στον ηχο του κουδουνισματος χανει..(αλλα και σε αυτο μαλλον θα βρουν τροπο..)
Διακοσια τοσα δολλαρια τα πουλαει ο Αλη, καλη μας ορεξη...
Βρε καλα κανω και παραγγελνω τα ουγκατα μου φρεσκα-φρεσκα απο μεγαλα σπιτια του εξωτερικου, κατα προτιμηση αυτα που βγαινουν σε σφραγισμενες καψουλες η σε coincards..

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2014, 06:47:48 μμ »

ΩΡΑΙΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ....
   Very popular in worldwide, most of our customers are more than one time customers, because

they customers like it, they made a lot of money by selling them.
  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:12:44 μμ »

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το νόμισμα φαίνεται στην όψη ότι είναι ψεύτικο, επειδή δεν είναι πρεσαριστό.
Αυτό τουλάχιστον είδα εγώ, κοιτάζοντας τις φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:15:44 μμ »

Φιλε Αννιβα, καλο θα ηταν αν καποιος το εχει πιασει στα χερια του να μας πει εντυπωσεις..
Απο τον Αλη αγοραζουν οι Ελληνες τα Ελληνικα πλαστα για λογους μελετης.
Πηρε κανεις απο δαυτα?
Να μου πεις, τι λες τωρα...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:18:44 μμ »

Μας βλεπω με χυτηριο και να λιωνουμε κατσαβιδια ομαδικως  Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:32:35 μμ »

Άσχετο:

Αυτό με το tungsten μου θύμισε μια εποχή που έψαχνα πατώματα με τη μάνα μου.

Χάζευα σε ένα μαγαζί, μου έει η μάνα μου "Αυτό τι είναι;" Διαβάζω κάτι σε oak, λέω "βελανιδιά είναι". Έρχεται ο μαγαζάτορας, το κοιτάει προσεχτικά και αποφαίνεται "Δεν είναι βελανιδιά, είναι ΔΡΥΣ!!!!!"

(Ονομαστική "το δρυς", γενική "του δρυς" κλπ)
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:59:29 μμ »

δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:03:39 μμ »

Μωρε ξερω και εγω τετοια, οπως το "οτι του φανει του Λωλοστεφανη" , εγω αλλο ρωταω, εχει πιασει κανεις στα χερια του αυτα τα θαυμασια προιοντα, για λογους μελετης, να μας πει αν φαινονται απο χιλιομετρο οτι ειναι νουλες, η πρεπει να τα κουδουνισεις για να το δεις?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:08:57 μμ »

φιλε χαρε το στεκι σε ευχαριστει για την θαυμασια πληροφορια σου...,θα μπορουσαμε δε να τα αγορασουμε και να τα πιστοποιουμε στην athens certification...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:11:52 μμ »

Φιλε μου, δεν διεκδικω την πατροτητα της αρχικης πληροφοριας, τα λινκ, οπως ειπα τα δανειστηκα απο αλλο φορουμ (το greek coins), οταν προεκυψε σε μια κουβεντα, ενοιωσα οτι ειναι κατι που πρεπει να το μαθουν ολοι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:15:57 μμ »

οντως ειναι υπεροχη πληροφορια  Σαρκασμός  και αν ειναι αληθεια φυσιολογικα θα ακολουθησουν και λιρες Μεγάλο χαμόγελο οποτε ολοι οι συλλεκτες χρυσου αρχιστε το ψαξιμο... Γλώσσα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:21:49 μμ »

Μωρε ξερω και εγω τετοια, οπως το "οτι του φανει του Λωλοστεφανη" , εγω αλλο ρωταω, εχει πιασει κανεις στα χερια του αυτα τα θαυμασια προιοντα, για λογους μελετης, να μας πει αν φαινονται απο χιλιομετρο οτι ειναι νουλες, η πρεπει να τα κουδουνισεις για να το δεις?

Ναι Δημήτρη φαίνονται από 100 μέτρα,αρκεί φυσικά στο παρελθόν να έχεις πιάσει στα χέρια σου κάποιο κανονικό.
Τον ήχο δεν θα τον καταφέρουν με τίποτα πιστεύω.
Εχουν την εμφάνιση των νέων sovereigns κάπως.
Στον χρυσό τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:31:39 μμ »

Φιλε Αννιβα, καλο θα ηταν αν καποιος το εχει πιασει στα χερια του να μας πει εντυπωσεις..
Απο τον Αλη αγοραζουν οι Ελληνες τα Ελληνικα πλαστα για λογους μελετης.
Πηρε κανεις απο δαυτα?
Να μου πεις, τι λες τωρα...

Εγώ πιστεύω ότι και χωρίς να το πιάσει κανείς στα χέρια του, φαίνεται ότι είναι πλαστό.
Ο τρόπος που λάμπει, οι λεπτομέρειες στην απεικόνιση του νομίσματος "φωνάζουν" από μακριά ότι είναι πλαστό.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:38:50 μμ »

Εδω ρε παιδια 18αρα σοβερειν κανει μπαμ απο μακρια σε χρωμα ηχο και αφή οτι ειναι μουφα δεν θα φαινεται το ουγκατο;;Ακομη και τα 18αρια πεντολιρα του 1887 φωναζουν οτι ειναι πλαστα!!Παντα στο χερι φυσικα γιατι απο φωτο τα πραγματα δυσκολευουν...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:56:41 μμ »

Ειναι μια παρά πολυ καλή απομίμηση για τον ανυποψίαστο. Το συγκεκριμένο εχει αρκετά στοιχεία αλλα πρεπει να γνωρίζεις τα Krugerrands. O Πρόεδρος ειναι σχεδόν τυφλός, το σακάκι του δεν εχει τις γραμμωςεις του αυθεντικού, στο δε ελάφι λείπει εξ´ ολόκληρου το σχέδιο στο σώμα.

Πάρτε εδώ μια ιδέα απο Proof που ειναι φυσικα κατι τελειο:http://www.gkcoins.co.uk/product_info.php/cPath/284_268/products_id/3902

Και εδώ ενα ΒU: http://www.gkcoins.co.uk/product_info.php/cPath/284_268/products_id/3805

Παρατηρείςτε αυτα που σας έγραψα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences