Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:19:34 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Είστε υπέρ ή κατά των Slabs;  (Η ψηφοφορία έληξε: Αύγουστος 02, 2014, 07:42:25 πμ)
Είμαι υπέρ - 28 (46.7%)
Είμαι κατά - 30 (50%)
Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω - 2 (3.3%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 59

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είστε υπέρ ή κατά των Slabs;  (Αναγνώστηκε 9464 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:59:32 μμ »

Είμαι κατά αλλά μόνο για ορισμένα που αξίζουν (Σπάνια/Ακριβά)
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:45:39 μμ »

Ειμαι υπέρ. Εχω και ωραία άλμπουμ με πλαστικές θήκες που τοποθετούνται κσι τα  ξεφυλλίζω ευχάριστα
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 20, 2014, 01:09:54 πμ »

το αν υπαρχουν απατεωνεϛ δεν φταιει η εταιρεια--στα ματια κ στην τσεπη του κουμαντο κανει ο καϴεναϛ μαϛ
υπερ ειμαι
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 20, 2014, 07:23:43 πμ »

Αλλα ίσως ο βασικότερος λόγος που είμαι εναντίον, είναι η δυσχρηστία των slabs και ο μεγάλος όγκος που πιάνουν. Αλήθεια πού μπορούν να αποθηκευτούν τα slabs; Υπάρχουν άλμπουμ ή μόνο ξύλινες θήκες;


Λεπτομέρεια: Υπάρχουν πολλά αναλώσιμα. Υπάρχει περίπτωση, αγαπητέ μου, να μην βγάλουν οι εταιρείες τα προϊόντα που ζητάει η αγορά;

Ενδεικτικά:
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2390

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/secqyfA58MT9CI/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/320310

Οπου υπάρχει κέρδος, υπάρχει και το αντίστοιχο προϊόν.
Εννοείτε αυτό! Δεν ζούμε και σε Μοναστήρι...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 20, 2014, 01:31:51 μμ »

Για μένα τα "σλαμπς" και οι κακώς ωφελούμενοι απ αυτό έκαναν μεγάλη ζημιά, ειδικά στον νομισματικό συλλεκτικό Ελληνικού ενδιαφέροντος. Υπάρχουν κάψουλες, βιβλία-κατάλογοι-προσωπική έρευνα, μεράκι και καλοί φίλοι που καθιστούν το σλαμπάρισμα, άχρηστο, άτοπον και άνευ αξίας, ουσίας και νοήματος. Αυτή ειναι η γνώμη μου.

Οι πιο προηγμενες καψουλες ειναι τα Airtites, στην ουσια μονο 2 μεγεθη, αλλα με παρα πολλα διαφορετικα μεγεθη εσωτερικου δακτυλιου απο αφρολεξ για να "κουμπωσει" το νομισμα. Απαξ και τοκλεισες καλη τυχη να το ξανανοιξεις χωρις να το σπασεις και ισως να τραυματιστει και το νομισμα στην προσπαθεια. Αυτες οι καψουλες ειναι πιο δυσκολες στο ανοιγμα κι απ'αυτες της ΤΤΕ στα αναμνηστικα, οπου εσκεμμενα ειναι ετσι, γιατι δεν υπαρχει λογος ν'ανοιγουμε και να βασανιζουμε ενα αναμνηστικο προυφ.

Προϊοντα για τοποθετηση Airtites απειρα, απο συρταρακια, αλμπουμ, ξυλινα κουτακια που πιεζοντας τις καψουλες δημιουργειται μονιμη υποδοχη κλπ κλπ. Το τελευταιο ειναι εξαιρετικος τροπος παρουσιασης της σειρας της δικτατοριας με τα 2 ασημενια και τα 2 χρυσα, και τα 4 σε ωραιο ξυλινο κουτακι.

Ασημακο δεν φταινε τα σλαμπς για την υπαρξη "κακως οφελουμενουν" απ'αυτα. Αποψη μου. Η μεγαλη πλειοψηφια που κατεχω ειναι πιστοποιησεις που εκανα εγω για παρτη μου και μονον.Στην αρχη με βοηθησαν πολυ στο να ξεστραβωθω, και τωρα πια βολευουν αφανταστα σε αγορες online οπου με καθαρες φωτογραφιες, βλεπω νομισμα βαθμο (και σλαμπ πια) και δεν εχω ασκοπες διαφωνιες ,επιστροφες και τσακωμους.

Για μεταπωληση δεν τιθεται θεμα. Οποιος θελει ας παει να δωσει συλλογη χτισμενη μετα απο δεκαετια συν, στον αγαπημενο του εμπορο raw η ας την πουλησει διασκορπιζοντας την χρονικα σε σλαμπ, να δουμε ποιος θα παρει πισω τι.

Και οι δυο εταιρειες βγαζουν πλαστικα κουτια (των 20 σλαμπ) που επιστρεφονται δωρεαν μετα απο πιστοποιηση μιας δεκαδας η δωδεκαδας τουλαχιστον, περαν απ'τα αλμπουμ σαν του Φανη και τα πολλαπλα Γερμανικα προϊοντα που εμφανιστηκαν προσφατα, οταν μπηκε και η πλειοψηφια της Ευρωπης στο κολπο. Αλλιως θαχε φαληρισει η PCGS Ευρωπης, αντ'αυτου κεσατια, και τα νουμερα πολλαπλασιαζονται γεωμετρικα.

Το ρολοϊ δε γυρναει πισω. Αλλα οποιος θελει διαβαζει βιβλια σε ταμπλετες, κι οποιος θελει τα διαβαζει τυπωμενα κι αγοραζει ακομα εφημεριδες σαν εμενα. Το ιδιο πραγμα ειναι.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 20, 2014, 02:07:15 μμ »

Εγώ είχα αγοράσει 4 άλμπουμ για τα slabs  από τον παρακάτω σύνδεσμο, όταν ήμουν Καλιφόρνια πριν 1 1/2 χρόνο.

Ειδικότερα, τα Lighthouse Coin Slab Album, αυτό που το καθένα χωράει 36 slabs, δηλαδή 4 σελίδες, 9 slabs to καθένα.

http://www.jpscorner.com/coin-slab-albums.html

´Εχω αγοράσει και 2 από το φίλο τον Μίμη στο Στέκι, ελαφρώς χρησιμοποιημένα, σε μια πώληση του.

Χαιρετώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:40:10 μμ »

Προτιμώ να έχω τη δυνατότητα επαφής με το νόμισμα. Όμως κάποιες αγορές από το ebay με έστρεψαν στα slab Λύπη. Μετά τα τελευταία όμως τι να πεις... ποιά ασφάλεια; Και φοβάμαι ότι έχω πάρει και μία μαϊμού Θυμός
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:32:12 πμ »

Προτιμώ να έχω τη δυνατότητα επαφής με το νόμισμα. Όμως κάποιες αγορές από το ebay με έστρεψαν στα slab Λύπη. Μετά τα τελευταία όμως τι να πεις... ποιά ασφάλεια; Και φοβάμαι ότι έχω πάρει και μία μαϊμού Θυμός
αν θες ανέβασε φωτο να σου πούμε.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:08:47 μμ »

Μου φαίνεται ότι πρέπει να φτιάξουμε ενα database με μαϊμουδιάρικα slab να έχουμε να συγκρίνουμε  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:09:25 μμ »

Μου φαίνεται ότι πρέπει να φτιάξουμε ενα database με μαϊμουδιάρικα slab να έχουμε να συγκρίνουμε  Μεγάλο χαμόγελο
δεν είναι κακή ιδέα!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:47:15 μμ »

Ας ανοίξουμε ένα θέμα, και ας βάλουμε για αρχή τα γνωστά tampered NGC slabs, τους 2 φοίνικες και το 5λεπτο.
Οποίος έχει κρατήσει τις φωτο, ας το κάνει. Μετά μπορούμε να προσθέτουμε....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:38:24 μμ »

Προτιμώ να έχω τη δυνατότητα επαφής με το νόμισμα. Όμως κάποιες αγορές από το ebay με έστρεψαν στα slab Λύπη. Μετά τα τελευταία όμως τι να πεις... ποιά ασφάλεια; Και φοβάμαι ότι έχω πάρει και μία μαϊμού Θυμός
αν θες ανέβασε φωτο να σου πούμε.
Ευχαριστώ για την προθυμία, αλλά πρέπει πρώτα να μάθω να βγάζω φωτογραφίες Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences