Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:44:39 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25100 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 12, 2014, 11:01:26 πμ »

Και κάτι τελευταίο!Το πρόγραμμα δεν πρέπει να είναι προσαρμοσμένο για κάποιους αλλα για όλους,ειτε μπορούν να διαθέσουν πολλα είτε λίγα χρήματα!Αυτο είναι και δίκαιο και λογικό! Τελικά όπως επισημάνθηκε η συλλεκτική κοινότητα ποτέ δεν μένει ικανοποιημένη!Εμεις όμως κάνουμε τα πάντα να μην ξαναγυρίσουν τα πέτρινα χρόνια της ελληνικής νομισματοκοπείας και το κάνουμε με κατάθεση ψυχής!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 12, 2014, 11:05:17 πμ »

Μα είναι προσαρμοσμένο για κάποιους defacto... τους ημέτερους... τους εμπόρους και υπαλλήλους.
Εδώ αναφερόμαστε στο τι θέλει ο συλλέκτης, όχι ο έμπορος και ο υπάλληλος.
Άρα ότι και να κάνει μία άψογη παραγωγική ομάδα, το πρόβλημα παραμένει στη διανομή.

ΥΓ Ένα βασικό που διαφεύγει... η επαρχία και οι προσβάσεις στην ΤτΕ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 12, 2014, 11:09:55 πμ »

Εγώ μιλάω για το που απευθύνεται το πρόγραμμα σε ποιό κοινό δηλαδή και όχι για τη διανομή Σε αυτήν δεν έχω συμμετοχή ούτε ειμαι αρμόδιος!Μην συγχέουμε τα πράγματα!!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:40:15 μμ »

Αλληλενδετα ειναι ολα.(δεν εχει σημασια ποιος ειναι αρμοδιος, δεν σας ζητα καποιος ευθυνες)
Μια καλη δουλεια (απο το σχεδιαστικο-παραγωγικο team) μπορει να θαφτει απο τον τροπο διανομης, ας μην ξεχνουμε οτι τα νομισματα ΔΕΝ ειναι ειδος πρωτης αναγκης, αν οι υποψηφιοι αγοραστες "χαλαστουν" απο τον τροπο διανομης που ευνοει συγκεκριμενες κατηγοριες μονο και υποθαλπτει κερδοσκοπικα παιγνια, μπορει απλα να γυρισουν την πλατη.
Ας μην ξεχνουμε οτι ο Ελληνας συλλεκτης εχει πια την δυνατοτητα, απο την ανεση του σπιτιου του και μονο μεσω υπολογιστη. να μαζευει αναμνηστικα νομισματα απο τον παγκοσμιο "καλαθι" που παλαιοτερα ηταν δυσκολο.
Εφοσον αποφασισαν οι ιθυνοντες του υπουργειου να ακολουθησουν τις πολιτικες καποιων ξενων στο θεμα των αναμνηστικων(πολλα νομισματα, μικρο τιραζ, ποικιλια τιμων για καθε πορτοφολι) , θα πρεπει να ακολουθησουν και τον συχρονο και διαφανη τροπο διαθεσης -διανομης των.
Αλλιως θα ειναι σαν να φτιαχνουν Φερραρι και να προσπαθουν να τις πουλησουν στην μαντρα του Σχιστου..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2014, 12:49:57 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:55:36 μμ »

Αλληλενδετα ειναι ολα.(δεν εχει σημασια ποιος ειναι αρμοδιος, δεν σας ζητα καποιος ευθυνες)
Μια καλη δουλεια (απο το σχεδιαστικο-παραγωγικο team) μπορει να θαφτει απο τον τροπο διανομης, ας μην ξεχνουμε οτι τα νομισματα ΔΕΝ ειναι ειδος πρωτης αναγκης, αν οι υποψηφιοι αγοραστες "χαλαστουν" απο τον τροπο διανομης που ευνοει συγκεκριμενες κατηγοριες μονο και υποθαλπτει κερδοσκοπικα παιγνια, μπορει απλα να γυρισουν την πλατη.
Ας μην ξεχνουμε οτι ο Ελληνας συλλεκτης εχει πια την δυνατοτητα, απο την ανεση του σπιτιου του και μονο μεσω υπολογιστη. να μαζευει αναμνηστικα νομισματα απο τον παγκοσμιο "καλαθι" που παλαιοτερα ηταν δυσκολο.
Εφοσον αποφασισαν οι ιθυνοντες του υπουργειου να ακολουθησουν τις πολιτικες καποιων ξενων στο θεμα των αναμνηστικων(πολλα νομισματα, μικρο τιραζ, ποικιλια τιμων για καθε πορτοφολι) , θα πρεπει να ακολουθησουν και τον συχρονο και διαφανη τροπο διαθεσης -διανομης των.
Αλλιως θα ειναι σαν να φτιαχνουν Φερραρι και να προσπαθουν να τις πουλησουν στην μαντρα του Σχιστου..

ΚΑΛΌ! ιδιαίτερα η τελευταία πρόταση μου άρεσε πολύ!
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 12, 2014, 02:20:08 μμ »

Η αισθηση που δινεται παντως ειναι οτι η ττε ειναι οτι να ναι και αμα βγει βγηκε και βλεπουμε και αμα πας χωρις σοβαροτητα θα φας τα μουτρα σου στο τελος...και να πω ως νεος στον συλλεκτισμο οτι εκτος απο τους παλιους που φευγουν η αποθαρρυνση ειναι μεγαλη και στο να μπει καποιος στο χωρο αφου ειναι αρκετα προβληματικος και δυστροπος σε πολλους τομεις οσο ωραια κ αν ειν τα νομισματα και αμα φευγουν οι παλιοι και δεν ερχονται και νεοι τοτε ...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:01:04 μμ »

Δεν συμφωνώ όμως με την απολυτότητα ορισμένων που νομίζουν οτι κατέχουν οποιαδήποτε μορφή αλήθειας!

Υπάρχει και "παπαδαριό" στον συλλεκτικό χώρο, αν τυχόν δεν το γνωρίζατε...

----------------------------------------------------------------------------

Ποιο είναι το Ελληνικό πρόβλημα ;; Το δημόσιο

Όσοι αναφέρονται στις δυσλειτουργίες του ελληνικού δημοσίου και στην έλλειψη διαφάνειας, έχουν δίκιο. Το περίεργο είναι ότι η συζήτηση δεν επικεντρώνεται εκεί, αλλά σε άλλα θέματα.

Οπότε καταλήγω στη ρητορική ερώτηση: Τι "ξεκολλάει" πιο εύκολα, το Ελληνικό Δημόσιο ή ο Έλληνας συλλέκτης;

---------------------------------------------------------------------------------

Για άλλη μια αφορά θα συγχαρώ τον κ. Σταματόπουλο για το θάρρος του να "εκτίθεται δημόσια" από επαγγελματική άποψη. Θα μπορούσε κάλλιστα να πει "πού πάω να μπλέξω με τους τρελλούς και σιγά μην κάτσω να σκάσω". Επαναλαμβάνω ότι αποτελεί στοιχείο δημοκρατικής νοοτροπίας (αν και πολλοί εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2014, 03:17:01 μμ από sac » Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:13:21 μμ »

Ανήκω στο "συλλεκτικό σώμα" και αυτό δεν είναι ανέκδοτο. Το "συλλεκτικό σώμα" όμως μπορεί να είναι ανέκδοτο.

Θέλω το πρόγραμμα της ΤτΕ προσαρμοσμένο στα μέτρα μου και το λέω χωρίς εγωισμό.

Αφού εγώ δεν το πήρα, (το νόμισμα) όλα είναι στραβά και τίποτα δεν λειτουργεί. Μου φταίνε οι υπάλληλοι της ΤτΕ και όλοι αυτοί οι...

Τώρα τι μου λέτε για την Ελλάδα... Όλα στραβά. Δείτε την Αυστρία...και τις άλλες χώρες... εμείς είμαστε οι απολίτιστοι... ναι...και βγάζουμε Αριστοτέληδες και Ιπποκράτηδες στα νομίσματα... σιγά....

Τα αναμνηστικά της ΤτΕ του 2014? πατίνα θα πιάσουν? Αλήθεια τι βαθμό θα πάρει ο Αριστοτέλης από τα αμερικανάκια?

Τώρα τι να κοιτάω, τα νέα νομίσματα με τα καινοτόμα σχέδια και τους γέρους? εδώ κι ο μεγάλος Ιακωβίδης δεν καινοτομούσε... τέλος πάντων. Ελπίζω να βγει Deep Cameo..

Είναι ακριβά τα νομίσματα του 2014. Δεν το πήρα και για εκδίκηση θα πάρω ένα Δοκίμιο, ταλληράκι του Όθωνα. Μάλιστα αυτό είναι νόμισμα.... και φτηνό και ευκαιρία. 25 μπούχλες μόνο.

Παπαδαριό κι εδώ?  πιπέρι ........




Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:28:24 μμ »

Η αισθηση που δινεται παντως ειναι οτι η ττε ειναι οτι να ναι και αμα βγει βγηκε και βλεπουμε και αμα πας χωρις σοβαροτητα θα φας τα μουτρα σου στο τελος...και να πω ως νεος στον συλλεκτισμο οτι εκτος απο τους παλιους που φευγουν η αποθαρρυνση ειναι μεγαλη και στο να μπει καποιος στο χωρο αφου ειναι αρκετα προβληματικος και δυστροπος σε πολλους τομεις οσο ωραια κ αν ειν τα νομισματα και αμα φευγουν οι παλιοι και δεν ερχονται και νεοι τοτε ...

Επειδή τα γραφόμενά σου απηχούν τις οπτική πολλών, τα παίρνω ως παράδειγμα...

Μέχρι πρόσφατα, δηλαδή, (ας πούμε μέχρι το 2011-2012) έβλεπες μια "σοβαρή" ΤτΕ (από συλλεκτική άποψη) που ενθάρρυνε τους συλλέκτες και ειδικά τους νέους. Και ξαφνικά από το 2012-2013 τη βλέπεις να χάνει τη "σοβαρότητα" που είχε και να αρχίζει να αποθαρρύνει τους συλλέκτες...

Ο χώρος των συλλεκτών είναι "προβληματικός και δύστροπος" εξαιτίας των συλλεκτών κυρίως και όχι εξαιτίας της ΤτΕ. (Τα υπόλοιπα τα έχω ξαναπεί).
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 12, 2014, 03:51:21 μμ »

Εγώ μιλάω για το που απευθύνεται το πρόγραμμα σε ποιό κοινό δηλαδή και όχι για τη διανομή Σε αυτήν δεν έχω συμμετοχή ούτε ειμαι αρμόδιος!Μην συγχέουμε τα πράγματα!!!

Γιώργο δεν συγχέω τίποτα, δεν είσαι αρμόδιος εσύ για το κομμάτι που υπάρχει το πρόβλημα. Προσωπικά, γι αυτό και δεν ασχολήθηκα ποτέ με τις δημιουργίες σου (πέραν της 'Τίρυνθας' για άλλους λόγους). Εδώ θέτονται προβληματισμοί και γίνεται συζήτηση επί των προβλημάτων, δεν είμαστε δικαστήριο, ούτε κατηγορούμε τους πάντες. Το πρόβλημα είναι στο ΥπΟικ και στη διανομή από την ΤτΕ.

Σαν '1ος' από τους παθόντες θα έπρεπε να συμφωνείς για το λάθος της διανομής, την έλλειψη διαφάνειας, την 'κρατική' νοοτροπία στο μοίρασμα προς τους ημέτερους κλπ.
Θυμήσου μόνο, με ποιον τρόπο έχεις στην κατοχή σου ένα δημιούργημά σου και τι έπρεπε να γίνει για να κατέχεις ένα από τα 'παιδιά' σου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:27:50 μμ »

Εχώ ακούσει σε αυτό το θέμα λέξεις όπως "απολίστοι Έλληνες", δύστροποι και προβληματικοί συλλέκτες" "δημοκρατική νοοτροπία", "πέτρινα χρόνια της ΤΤΕ" και έρχομε να συμπληρώσω, εδώ ο κόσμος χάνετε και το μ..ι ξυρίζετε... μιλάμε για ευρωνομίσματα κι όχι για το δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας. γιατί σε λίγο θα μας πείτε να διαδηλώσουμε στο σύνταγμα για το πρόγραμμα της ΤΤΕ. κι επειδή πολλοι είναι αυτοί που τρέχουν να υπερασπιστούν την ΤΤΕ έναντι των συλλεκτών. θα πω κι εγώ πως η ΤΤΕ μας δουλεύει ψιλό γαζί, παίζει με τις πλάτες των συλλεκτών επειδή χρειάζεται περισσότερα χρήματα κι όχι επειδή έχει πολιτιστικές ανησυχίες όπως θέλουν να μας πούν κάποιοι εδώ μέσα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 12, 2014, 05:14:00 μμ »

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας που τρέχει να υπερασπιστεί την ΤτΕ (απέναντι στους συλλέκτες ή απέναντι σε άλλους), εγώ πάντως τους Έλληνες συλλέκτες δεν τους υπερασπίζομαι απέναντι σε κανέναν.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 12, 2014, 05:29:07 μμ »

Η αισθηση που δινεται παντως ειναι οτι η ττε ειναι οτι να ναι και αμα βγει βγηκε και βλεπουμε και αμα πας χωρις σοβαροτητα θα φας τα μουτρα σου στο τελος...και να πω ως νεος στον συλλεκτισμο οτι εκτος απο τους παλιους που φευγουν η αποθαρρυνση ειναι μεγαλη και στο να μπει καποιος στο χωρο αφου ειναι αρκετα προβληματικος και δυστροπος σε πολλους τομεις οσο ωραια κ αν ειν τα νομισματα και αμα φευγουν οι παλιοι και δεν ερχονται και νεοι τοτε ...

Επειδή τα γραφόμενά σου απηχούν τις οπτική πολλών, τα παίρνω ως παράδειγμα...

Μέχρι πρόσφατα, δηλαδή, (ας πούμε μέχρι το 2011-2012) έβλεπες μια "σοβαρή" ΤτΕ (από συλλεκτική άποψη) που ενθάρρυνε τους συλλέκτες και ειδικά τους νέους. Και ξαφνικά από το 2012-2013 τη βλέπεις να χάνει τη "σοβαρότητα" που είχε και να αρχίζει να αποθαρρύνει τους συλλέκτες...

Ο χώρος των συλλεκτών είναι "προβληματικός και δύστροπος" εξαιτίας των συλλεκτών κυρίως και όχι εξαιτίας της ΤτΕ. (Τα υπόλοιπα τα έχω ξαναπεί).

δεν ξερω τι γινοτανε παλια ρε φιλε εγω ειμαι καινουργιος και λεω αυτο που παρατηρω ως νεος δεν λεω οτι εχεις αδικο  κτλ την αποψη μ λεω
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 12, 2014, 06:23:40 μμ »

Λέτε να ξεκινήσει απο τους συλλέκτες η επανάσταση; Μπα! είναι ή πολύ γέροι ή πολύ νέοι.
Καμμία τράπεζα δεν έχει ανάγκη το χρήμα, έχει ανάγκη το να την έχουμε ανάγκη.
Εδω ο κόσμος καίγεται και το ... Φαντάσου έναν Μουτζαχεντίν να περιεργάζεται τα κομμάτια της συλλογής σου, μέσα στο καμένο σου δωμάτιο, μονολογώντας 'Αλλαχ ακμπαρ'.
Τελικά δεν αντέχω να μην τρολλάρω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 12, 2014, 09:02:32 μμ »

Αντε ρε παιδιά να πάμε για κανά μπάνιο αύριο,και το φθινόπωρο που θα βγούνε τα υπόλοιπα νομίσματα,εδω θα είμαστε να ξαναλέμε τα ίδια.για υπεραξίες αλλοπρόςαλες διανομες και άλλα τέτοια!Να σας πώ κάτι;Θα μπορούσε να είμαι ο πιό Δυστυχισμένος συλλέκτης εδω μέσα αν είχα άλλη νοοτροπία γιατι και τα δικά μου δεν μπορώ να τα συλλέξω!!!Φαντάζεστε μετα απο τριάντα χρόνια δουλειάς στην Τράπεζα να μην τα έχω όλα;;Δεν πειράζει όμως δεν κυνηγάω την πληρότητα απλά συλλέγω μόνο τα καλύτερα παιδιά μου!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences