Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 03:23:47 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποια πιστευετε θα ειναι η τιμη του νομισματος μελλοντικα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 14, 2014, 10:44:15 πμ)
450-600 - 12 (21.4%)
600-800 - 14 (25%)
800-1000 - 10 (17.9%)
1000-1200 - 6 (10.7%)
1200-1500 - 3 (5.4%)
πανω απο 1500 - 11 (19.6%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 55

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟ 2014 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ  (Αναγνώστηκε 12262 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 09, 2014, 10:44:15 πμ »

Ειδα πολλες και διαφορετικες αποψεις επι του θεματος οποτε ας κανουμε ενα γκαλοπ να δουμε συνολικα ποια ειναι η εκτιμηση
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2014, 10:47:42 πμ »

Συμφωνούμε απόλυτα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2014, 10:53:42 πμ »

Βάλε και μια ακόμη τιμή 250-450 ευρώ.
Για να είμαστε καλυμένοι...
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:04:52 πμ »

Αν και ειναι πολυ νωρις, πρεπει να καταλαγιασει πρωτα ο θορυβος, η εκτιμηση μπορει να ξεκινησει απο το εξης σκεπτικο.
Ποσοι Ελληνες συλλεκτες υπαρχουν που ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν ενα σεβαστο ποσο για να ενταξουν ενα χρυσο  Ελληνικο αναμνηστικο του 2014 στην συλλογη τους μονιμα?(και με την λογικη ισως οτι θα μαζεψουν ολη την σειρα)
Το νομισμα κοπηκε σε 600 τεμαχια, αν οι εν λογω συλλεκτες ειναι αρκετα περισσοτεροι ,θα εχει διαχρονικα καλη εξελιξη η τιμη του, γιατι θα υπαρχει πραγματικη ζητηση.
Αν ειναι λιγοτεροι (που πιστευω οτι ειναι), μετα απο τον πρωτο θορυβο,οπου θα βγουν να πουλησουν για να αποκομισουν κερδος ολοι οσοι αγορασαν με αυτο το σκεπτικο (ασχετα εαν ειναι συλλεκτες η περαστικοι), η τιμη του θα κατσει καπου κοντα στην τιμη εκδοσης, σε χρονικο οριζοντα 1-2 ετων.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:05:38 πμ »

Αν ακολουθηθεί ανάλογο πρόγραμμα και τα επόμενα χρόνια, δλδ...
χρυσό 2015 600 κομμάτια
χρυσό 2016 600 κομμάτια κ.ο.κ
σίγουρα δε θα πάρει μεγάλη αξία
Έβαλα χρυσό και όχι χρυσΆ γιατί θέλω να πιστεύω ότι δε θα αρχίσουν τις @@ εκεί στην ΤτΕ...
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:31:07 πμ »

Αν ακολουθηθεί ανάλογο πρόγραμμα και τα επόμενα χρόνια, δλδ...
χρυσό 2015 600 κομμάτια
χρυσό 2016 600 κομμάτια κ.ο.κ
σίγουρα δε θα πάρει μεγάλη αξία
Έβαλα χρυσό και όχι χρυσΆ γιατί θέλω να πιστεύω ότι δε θα αρχίσουν τις @@ εκεί στην ΤτΕ...


Πραγματικά είσαι μέσα στο μυαλό μου. Θα το πάνε στα 1000 του χρόνου για ξεκάρφωμα και μετά πάλι 600 ή δυο απο 500 το καθένα. Έτσι θα πουλήσουν 1000 στο σύνολο και θα παρακαλάμε να τα πάρουμε... Ενώ με ένα των 1000 τεμαχίων πολλές φορές παρακαλάνε αυτοί. Μιλάω για χρυσά πάντα!! Έχουν βρει τη συνταγή της επιτυχίας πλέον!!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:35:58 πμ »

Αν ακολουθηθεί ανάλογο πρόγραμμα και τα επόμενα χρόνια, δλδ...
χρυσό 2015 600 κομμάτια
χρυσό 2016 600 κομμάτια κ.ο.κ
σίγουρα δε θα πάρει μεγάλη αξία
Έβαλα χρυσό και όχι χρυσΆ γιατί θέλω να πιστεύω ότι δε θα αρχίσουν τις @@ εκεί στην ΤτΕ...

Αυτο αν θες μου το εξηγεις....απο οτι εχω καταλαβει θα βγει σε βαθος χρονου μια θεματικη σειρα και συ λες οτι οποιος καταφερει να ολοκληρωσει την σειρα αυτη που κατα τα γραφομενα σου θα εχει μικρο τιραζ(600 κομματια)"σιγουρα δεν θα παρει μεγαλη αξια"?
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:42:57 πμ »

Αν ακολουθηθεί ανάλογο πρόγραμμα και τα επόμενα χρόνια, δλδ...
χρυσό 2015 600 κομμάτια
χρυσό 2016 600 κομμάτια κ.ο.κ
σίγουρα δε θα πάρει μεγάλη αξία
Έβαλα χρυσό και όχι χρυσΆ γιατί θέλω να πιστεύω ότι δε θα αρχίσουν τις @@ εκεί στην ΤτΕ...

Αυτο αν θες μου το εξηγεις....απο οτι εχω καταλαβει θα βγει σε βαθος χρονου μια θεματικη σειρα και συ λες οτι οποιος καταφερει να ολοκληρωσει την σειρα αυτη που κατα τα γραφομενα σου θα εχει μικρο τιραζ(600 κομματια)"σιγουρα δεν θα παρει μεγαλη αξια"?
Εννοεί πως έχει γίνει χαμός αυτή τη στιγμή γιατί είναι ένα κέρμα στα 600τμχ. Αν κάθε χρόνο βγαίνουν χρυσά των 600τχμ το φετινό θα χάσει αξία γιατί :
                              1. Δεν θα είναι πια μοναδικό.
                              2. Θα αρχίσουν να κουράζονται οι συλλέκτες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:44:55 πμ »

Αν και ειναι πολυ νωρις, πρεπει να καταλαγιασει πρωτα ο θορυβος, η εκτιμηση μπορει να ξεκινησει απο το εξης σκεπτικο.
Ποσοι Ελληνες συλλεκτες υπαρχουν που ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν ενα σεβαστο ποσο για να ενταξουν ενα χρυσο  Ελληνικο αναμνηστικο του 2014 στην συλλογη τους μονιμα?(και με την λογικη ισως οτι θα μαζεψουν ολη την σειρα)
Το νομισμα κοπηκε σε 600 τεμαχια, αν οι εν λογω συλλεκτες ειναι αρκετα περισσοτεροι ,θα εχει διαχρονικα καλη εξελιξη η τιμη του, γιατι θα υπαρχει πραγματικη ζητηση.
Αν ειναι λιγοτεροι (που πιστευω οτι ειναι), μετα απο τον πρωτο θορυβο,οπου θα βγουν να πουλησουν για να αποκομισουν κερδος ολοι οσοι αγορασαν με αυτο το σκεπτικο (ασχετα εαν ειναι συλλεκτες η περαστικοι), η τιμη του θα κατσει καπου κοντα στην τιμη εκδοσης, σε χρονικο οριζοντα 1-2 ετων.

Εκτός από τους Έλληνες συλλέκτες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και άλλοι συλλέκτες στο εξωτερικό ξένοι ή Έλληνες ή ομογενείς που θα πρέπει να τους λάβουμε υπόψην; τι λέτε; δεν ξέρω αν υπάρχουν στοιχεία αλλά τα 3 κομμάτια που πήρε ο φίλος στη Θεσσαλονίκη για συλλέκτες του εξωτερικού με έβαλαν σε σκέψεις! Υπάρχουν και οι Κύπριοι που τους ξέχασα...
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:48:03 πμ »

Αν ακολουθηθεί ανάλογο πρόγραμμα και τα επόμενα χρόνια, δλδ...
χρυσό 2015 600 κομμάτια
χρυσό 2016 600 κομμάτια κ.ο.κ
σίγουρα δε θα πάρει μεγάλη αξία
Έβαλα χρυσό και όχι χρυσΆ γιατί θέλω να πιστεύω ότι δε θα αρχίσουν τις @@ εκεί στην ΤτΕ...

Αυτο αν θες μου το εξηγεις....απο οτι εχω καταλαβει θα βγει σε βαθος χρονου μια θεματικη σειρα και συ λες οτι οποιος καταφερει να ολοκληρωσει την σειρα αυτη που κατα τα γραφομενα σου θα εχει μικρο τιραζ(600 κομματια)"σιγουρα δεν θα παρει μεγαλη αξια"?

Για μένα - προσωπική άποψη πάντα - θα πάρει αξία αν είναι μοναδικό ή λίγα τα νομίσματα αυτά τέτοιων ποσοτήτων. Αν κάθε χρόνο λέμε... ααα άντε πάλι άλλο ένα με 500-600 κομμάτια... δε νομίζω να πάρει ΤΟΣΗ παραπάνω αξία όση θα έπαιρνε αν ξαναεβγαινε κατι αντιστοιχο μετά από 3-4 χρονια ας πούμε.
Εγώ το πήρα για τα 600 κομμάτια. Ιπποκράτηδες και Θεσσαλονίκες και Βαλκανικούς δεν εχω αγοράσει. Είπα να πάρω κάτι να έχω με λίγα κομμάτια. Αν τα επόμενα 5 χρόνια βγουν άλλα 5 με 600 κομμάτια πάλι, για μένα  θα έχει χάσει την αίγλη του το νομισμα αυτό. Προσωπική άποψη παντα.

Edit: Με κάλυψε και ο iceman Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:57:26 πμ »

Δεν μένει τίποτα άλλο από το να ζητήσουμε να μην ξανακόψουν χρυσό με 600 κομμάτια ώστε να μείνουμε όλοι ευχαριστημένοι γιατί θα πάρει αξία αυτο!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2014, 12:06:04 μμ »

Δεν μένει τίποτα άλλο από το να ζητήσουμε να μην ξανακόψουν χρυσό με 600 κομμάτια ώστε να μείνουμε όλοι ευχαριστημένοι γιατί θα πάρει αξία αυτο!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Καλά καλά... ήδη φέτος έχουμε το Mini gold plus... ίσως του χρόνου έχουμε το Gold plus με 400 κομμάτια και 700 ευρώ... Φαντασία να έχεις...
Θα το κάνουμε σαν τις ενεργειακές κλάσεις στις λευκές συσκευές...

Ενεργειακή κλάση gold 450 ευρώ (600 κομμάτια)
Ενεργειακή κλάση gold plus 700 ευρώ (400 κομμάτια)
Ενεργειακή κλάση gold plus plus 1000 ευρώ (200 κομμάτια)

Φαντασία να υπάρχει για το πώς να "πείσουμε" τους συλλέκτες ότι ΠΡΕΠΕΙ να το αγοράσουν. Και τα 400 και τα 200 κομμάτια θα είναι ΜΕΓΑΛΟ δέλεαρ... Δεν παει να'χει και 1.000 ευρώ... Από τις 4 θα έχει ουρά είμαι σιγουρος!!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2014, 12:06:44 μμ »

Βρε παιδια, εδω φορολογουν και τον αερα που αναπνεουμε για να μαζεψουν κανα φραγκο ,λετε να μην κοβουν συνεχως αναμνηστικα (με μικρο τιραζ, αφου βλεπουν οτι ετσι τραβαει το συστημα) που τους βγαζουν κερδη?
Γιατι να μην το κανουν, για να αποκτησουν υπεραξιες οι ..συλλεκτες??
Θα αρμεξουν την αγελαδα,τωρα που την βρηκανε, οσο παει και μπορουν.
Δημοσια εγγραφη της Λαμογιεξ Α.Ε. λεμε...(σε αυτο δεν φταιει η ΤΤΕ,αλλα η πεινα που εχει πεσει στον κοσμο και ολοι χιμανε στην πιθανοτητα μιας αρπαχτης)
Ποιοι Ελληνες συλλεκτες του εξωτερικου??
Σαν τους "επενδυτες απο το εξωτερικο"??
Οσοι απο αυτους  ειναι ευποροι και εχουν το χιλιαρικο για πλακα,, συλλεγουν κλασσικα κοματια , Οθωνες, Γεωργιους κλπ και μαλιστα σε υψηλες καταστασεις, λετε να πλακωσουν ολοι να αγοραζουν με καπελο χρυσα αναμνηστικα του 2014 η 2015 η 2016??
Που ηταν δηλαδη τις προηγουμενες χρονιες που τα χρυσα εμεναν απουλητα?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:18:26 μμ »

Η τιμή όλων των νομισμάτων (όπως και για όλα τα άλλα συλλεκτικά αντικείμενα), είναι άμεση
συνάρτηση του ορίου κοπής. Επειδή μιλάμε για μόνο 600 κομμάτια παγκοσμίως -το χαμηλότερο όριο
κοπής για αναμνηστικό ελληνικό νόμισμα- υπάρχει μια αντίστοιχη αύξηση της μεταπωλητικής
αξίας. Αν κοβόντουσαν π.χ. 100 κομμάτια, η τιμή θα πολλαπλασιάζονταν.

Καλό και το σχέδιο που έχει το κάθε νόμισμα ή ο συμβολισμός τους αλλά το Α και το Ω
είναι το όριο κοπής του κάθε νομίσματος και άρα η σπανιότητα του.

Θεωρώ ότι, η τιμή του θα κλειδώσει μεταξύ 750-900 ευρώ.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:21:23 μμ »

Παντως για αυτους που πιστευουν σε ψηλη τιμη στο μελλον εχει ενα εδω 700 ευρω αν το προλαβει κανεις

http://greekeurocollector.wordpress.com/sell/

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences