Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:37:15 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπλα μπλα να γινετε περι οπλων  (Αναγνώστηκε 9497 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 06, 2014, 07:05:38 μμ »

Είσαι δηλαδή σίγουρος ότι οι ποινές για παραβίαση οικογενειακού ασύλου είναι βαρύτερες (ή έστω ίδιες) από τις ποινές για διάρρηξη;

Όταν μου δοθεί η ευκαιρία, θα το ρωτήσω...

Σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό:
http://www.greeklaws.com/pubs/uploads/2231.pdf

Το να έχουμε διαφορετικές απόψεις, μπορώ να το καταλάβω. Το να μην μπορούμε να συμφωνήσουμε τι θεωρεί ο νόμος διάρρηξη και τι παραβίαση οικογενειακού ασύλου (ο νόμος, όχι εσύ κι εγώ), δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται...

Καπως σχετικό είναι και αυτό:
http://nomikisimvouli.blogspot.gr/2012/11/blog-post_30.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2014, 07:16:16 μμ από sac » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 06, 2014, 09:14:54 μμ »

Ρε sac, πραγματικα κανεις τα ευκολα-δυσκολα χωρις λογω. Δεν με νοιαζει τι λεει ο νομος...το νομιμο ΔΕΝ ειναι και ηθικο... Επειδη δηλαδη μπορει να μπει ο οποιοσδηποτε στο σπιτι μου να με μακελεψει (με τις ευλογιες του νομου)  θα κατσω να το ανεχτω? Εσυ αν θες, καλωσορισε τους! Εγω θα τους ριξω μισο κιλο, μολυβι και θα υποστω τις συνεπειες...ετσι απλα! Τι διαφωνιες και ιστοριες για αγριους μου λες? Ποιους νομους? εδω εχουν καταπατησει το συνταγμα, οι νομοι περι διαρρηξης θα με πειραξουν?
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2014, 09:27:22 μμ »

Ρε sac, πραγματικα κανεις τα ευκολα-δυσκολα χωρις λογω. Δεν με νοιαζει τι λεει ο νομος...το νομιμο ΔΕΝ ειναι και ηθικο... Επειδη δηλαδη μπορει να μπει ο οποιοσδηποτε στο σπιτι μου να με μακελεψει (με τις ευλογιες του νομου)  θα κατσω να το ανεχτω? Εσυ αν θες, καλωσορισε τους! Εγω θα τους ριξω μισο κιλο, μολυβι και θα υποστω τις συνεπειες...ετσι απλα! Τι διαφωνιες και ιστοριες για αγριους μου λες? Ποιους νομους? εδω εχουν καταπατησει το συνταγμα, οι νομοι περι διαρρηξης θα με πειραξουν?


+10000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2014, 09:39:21 μμ »

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τις υστερίες δεν αντιμετωπίζεται κανένανς διαρρήκτης...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2014, 09:55:12 μμ από sac » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 06, 2014, 09:46:27 μμ »

οκ... καταλαβα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:08:43 μμ »

Δεν πρόκειται να το καταλάβεις, αλλά θα το γράψω:

Αν καταφέρεις να καταστρέψεις τη ζωή σου για έναν διαρρήκτη, τότε μπράβο σου, είσαι μεγάλος μάγκας.


(Στον milou τι να πω, στη μια σελίδα τα λέει έτσι, στην άλλη αλλιώς. Όπου φυσάει ο άνεμος...)
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:18:26 μμ »

Δεν πρόκειται να το καταλάβεις, αλλά θα το γράψω:

Αν είσαι διατεθειμένος να καταστρέψεις τη ζωή σου για έναν διαρρήκτη, τότε μπράβο σου, είσαι μεγάλος μάγκας.


(Στον milou τι να πω, στη μια σελίδα τα λέει έτσι, στην άλλη αλλιώς. Όπου φυσάει ο άνεμος...)

Χα χα το περιμενα οτι θα το πεις καποια στιγμη!!Το συνηθιζεις να προσπαθεις να υποβαθμισεις τον συνομιλητη σου λεγοντας οτι λεει μία ετσι μία γιουβετσι για να φανεις οτι εχεις δικιο!!

Λοιπον θα στο ξαναπω αν δεν το καταλαβες!!Αν μπει καποιος μεσα στο σπιτι μου για να κλεψει και ειμαι μεσα οντως θα συμφωνησω με την αποψη σου οτι δεν θα καταστρεψω την ζωη μου για τον αλητη!!Θα του πω παρε οτι θελεις και μην πειραξεις κανεναν απο την οικογενεια μου!Απλα παρτα και φυγε!(αν βρει κατι  Μεγάλο χαμόγελο ) .Αν ομως κανει το λαθος να ακουμπησει απο την οικογενεια μου εστω και μια τριχα τοτε θα καταλαβει ποσες τρυπες ανοιγει απο τα δεκα μετρα η MOSSBERG 590...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:23:32 μμ »

Για εναν διαρρηκτη, οχι ... Για εναν πιθανο δολοφονο ή βιαστη της οικογενειας μου ναι... ας παω φυλακη.
Οταν κανεις διαρρηξη και κρατας οπλο, ε δεν λεγεσαι απλα διαρρηκτης. Τεσπα, δεν εχει ουσια να το αναλυσουμε αλλο, ξεφυγαμε κ απο το θεμα. ο καθενας οπως μπορει προστατευεται...Μακαρι να μην τυχει σε κανεναν ποτέ
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:24:03 μμ »

Να η Αμεση Δραση η δικια μου!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

6 στην αποθηκη και ενα στην Θαλάμη!

Το καλο με αυτο το οπλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να σημαδεψεις!! Σαρκασμός Σαρκασμός

 Ετσι Γιωργο;;(herakliotis) Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:32:35 μμ »

Οταν κανεις διαρρηξη και κρατας οπλο, ε δεν λεγεσαι απλα διαρρηκτης.

Αυτά τα πρόσθεσες μόνος σου.

Αν ομως κανει το λαθος να ακουμπησει απο την οικογενεια μου εστω και μια τριχα

Ομοίως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2014, 11:31:52 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:37:18 μμ »

Δεν πρόκειται να το καταλάβεις, αλλά θα το γράψω:

Αν είσαι διατεθειμένος να καταστρέψεις τη ζωή σου για έναν διαρρήκτη, τότε μπράβο σου, είσαι μεγάλος μάγκας.


(Στον milou τι να πω, στη μια σελίδα τα λέει έτσι, στην άλλη αλλιώς. Όπου φυσάει ο άνεμος...)

Χα χα το περιμενα οτι θα το πεις καποια στιγμη!!Το συνηθιζεις να προσπαθεις να υποβαθμισεις τον συνομιλητη σου λεγοντας οτι λεει μία ετσι μία γιουβετσι για να φανεις οτι εχεις δικιο!!

Λοιπον θα στο ξαναπω αν δεν το καταλαβες!!Αν μπει καποιος μεσα στο σπιτι μου για να κλεψει και ειμαι μεσα οντως θα συμφωνησω με την αποψη σου οτι δεν θα καταστρεψω την ζωη μου για τον αλητη!!Θα του πω παρε οτι θελεις και μην πειραξεις κανεναν απο την οικογενεια μου!Απλα παρτα και φυγε!(αν βρει κατι  Μεγάλο χαμόγελο ) .Αν ομως κανει το λαθος να ακουμπησει απο την οικογενεια μου εστω και μια τριχα τοτε θα καταλαβει ποσες τρυπες ανοιγει απο τα δεκα μετρα η MOSSBERG 590...

Μερικοί συνομιλητές μου εδώ μέσα δεν χρειάζονται τη βοήθειά μου για να υποβαθμιστούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2014, 10:54:15 μμ από sac » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:39:43 μμ »

Γιαννη saiga θες ρε, αυτη δεν κανει τιποτα! εχεις ιδεα απο saiga?

http://www.saiga.gr/9F4FAAC2.el.aspx    Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:40:35 μμ »

Άσχετο. Γιατί μιλάμε μόνο για την Αμερική και την Ελλάδα; Αγγλίες, Γαλλίες, Γερμανίες δεν έχουν παρόμοια νομοθεσία με τη δική μας;

Eπειδη αναφερετε την Αμερικη εγω σας λεω οτι η Αμερικη ειναι ποιο δικαιη σαν νομος απεναντι στους πωλήτες!!
Το σκεπτικο τους?
Πιθανον σκεφτωνται :
Η αστυνομια οσοι και να εχουν δεν επαρκει για να ειναι διπλα σε καθε βενζιναδικο , διπλα σε καθε σουπερ μαρκετ , μινι μαρκετ κτλ κτλ .
Δινει λοιπον το δικαιωμα στον καθε καταστηματαρχη και στον καθε νοικοκυρη να εχει την προσωπικη του αμυνα.
Ειτε αυτο ειναι ενα τουφεκι , μια καραμπινα ή ενα υμιαυτοματο.
Μακαρι να το εβλεπαν και εδω στην Ελλαδα ετσι!!
Για πολλους λογους!!
1 Φανταστιτε ενα υμιαυτοματο οπλο το οποιο κανει στην Αμερικη 500 δολαρια και εδω εαν βγαλεις αδεια οπλοκατοχης κανει 700 ευρω!! Φανταστιτε να μπορουσε ο καθενας να το αγορασει με 1500 ευρω μονο με την ταυτοτητα του διχως να τρεχει σε σκοπευτηρια και σκοπευτικους ομιλους(ολα τα παραπανω χρηματα φορολογια) .
Απλα ο νομος να οριζε οτι απαγορευετε η χρηση του εκτος σπιτιου ή εκτος του καταστηματος σου!!
Αληθεια ποσοι Ελληνες θα αγοραζαν?
2 Το κουτι οι σφαιρες 9χ19 πχ κανουν 17 ευρω στον ομιλο. Να μπορουσες να τις παρεις απο οπλοπωλειο διχως τιποτα χαρτια με 40 ευρω!! (Τα παραπανω φορολογια)
Ποσοι δεν θα αγοραζαν??
Να ενα εσοδο το οποιο χανει το κρατος και οργιαζει το παραεμποριο!!
Και ετσι θα σταματουσε και το παραεμποριο διοτι ολοι ξερουμε οτι υπαρχει!!

Και μια προσφατη ιστορια.
Χτες στους Θρακομακεδωνες στο σπιτι ενος δικηγορου μπηκαν μεσα 10 ωρα το βραδυ 4 ληστες ολοι οπλισμενοι!!
Το ακουσατε οι περισσοτεροι φανταζωμε!!
Εαν ο νομος ηταν αλλος και ειχε το δικαιωμα ο Δικηγορος να εχει ενα οπλο στο χερι του λετε τοσο ευκολα να μπουκαραν οι ληστες στο σπιτι του??
Του εκαψαν με σιδερο το προσωπο και απειλησαν να του βγαλουν τα ματια εαν δεν επαιρναν τα χρηματα!!
Συγνωμη παιδια αλλα εγω εαν ημουν στη θεση του και καταφερνα να μαθω ποιοι ηταν ή εαν τους επερνα ειδηση την ωρα που μπουκαραν δεν θα εβρισκε ο παπας τι να θαψει!!
Το σπιτι ειναι οικογενιακο ασυλο !! Και εαν δεν μπορει η αστυνομια να κανει καλα τον καθε κλεφτη και το καθε πρεζονι ας δωσει το δικαιωμα στον καθε οικογενειαρχη να μπορει να αμυνετε μονος τους!!
Μιλαμε για τις γυναικες μας , τα παιδια μας την ιδια μας την ζωη!!
Φυσικα παλι θα πρεπει να υπαρχει η καταλληλη παιδεια ως προν την κατοχη του οπλου και ο καθε χρηστης να το σεβετε και να εφαρμοζει ολες τις αναλογες προφυλαξεις για τυχον ατυχηματα!!
Διοτι σφαιρα που εφυγε απο οπλο δεν συμαζευετε με τιποτα!!
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:42:07 μμ »

Γιωργη ? ( sac ) Διαβασε το προηγουμενο μηνυμα μου σε παρακαλω και ας το σεβαστουμε!!
Εξαλλου εαν θες ο Γιαννης ειναι Αθηναιος , εσυ εισαι Αθηναιος , βρεθητε για κανεναν καφε να λυσετε απο κοντα τις οποιες διαφωνιες εχετε περι οπλων και φιλοσοφιας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:43:52 μμ »

Άσχετο. Γιατί μιλάμε μόνο για την Αμερική και την Ελλάδα; Αγγλίες, Γαλλίες, Γερμανίες δεν έχουν παρόμοια νομοθεσία με τη δική μας;

Ανοιξε ενα θεμα οπου αρμοζει καλυτερα και ας μεταφερθει εκει η κουβεντα περι οπλοκατοχης για συγχρονα οπλα , εδω το θεμα ανοιχτηκε για συλλεκτικα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences