Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:31:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20λεπτο 1831 Καποδίστρια  (Αναγνώστηκε 5164 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:39:05 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

Το πρώτο νόμισμα κυβερνήτη(σ.σ. δεν ασχολούμαι με Καποδίστρια ακόμα, αργώ πολύ να κατέβω), το οποίο το βρήκα τυχαία. Η πρώτη μου γνωμάτευση αν και είμαι πολύ λίγος με βάση γνώση και πείρα για να κρίνω το νόμισμα είναι damaged  και good. Περιμένω απόψεις και βαθμό  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:40:42 μμ »

Πίσω μεριά
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:02:36 μμ »

Δηλαδή έπεσα μέσα  Μεγάλο χαμόγελο. Η τύχη του πρωτάρη. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ευχαριστώ πολύ. Ως νέος συλλέκτης θα το κρατήσω γιατί θεωρούσα τα νομίσματα του Κυβερνήτη απλησίαστα όχι τόσο λόγω τιμής αλλά λόγω του ότι είναι δυσεύρετα. Ευχαριστώ και πάλι κύριε Νίκο για την άμεση απάντηση. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Ο σχολιασμός του νομίσματος και οι απόψεις για βαθμούς συνεχίζονται... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:18:16 μμ »

 Εγώ σκέφτομαι τι προσπαθούσαν να κάνουν στο νόμισμα και με τι εργαλείο..
 Γιατί για μενταγιόν στη μέση δεν γίνεται, για κουμπί πέφτει μεγάλο και βαρύ
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:20:48 μμ »

Εγώ σκέφτομαι τι προσπαθούσαν να κάνουν στο νόμισμα και με τι εργαλείο..
 Γιατί για μενταγιόν στη μέση δεν γίνεται, για κουμπί πέφτει μεγάλο και βαρύ

μαλλον για ελλατωματικο δισκο το βλεπω εγω..δεν νομιζω οτι ειναι αξιοπεριεργο για τα νομισματα της περιοδου..σωστα??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:23:33 μμ »

Εγώ σκέφτομαι τι προσπαθούσαν να κάνουν στο νόμισμα και με τι εργαλείο..
 Γιατί για μενταγιόν στη μέση δεν γίνεται, για κουμπί πέφτει μεγάλο και βαρύ

Δεν ξέρετε πόσο το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό, καθώς άμα δεν ήταν damaged θα ανέβαινε και λίγο η κατάστασή του. Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

Πάντος είμαι ευχαριστημένος γιατί μικρός συλλέκτης(πράγμα που δημιουργεί αρκετούς περιορισμούς) με λιγότερο από 1 μήνα "ενεργού συλλεκτισμού", χωρίς "συλλεκτικό DNA"(εννοώ πως άρχισα από το μηδέν) κατάφερα να βρω έναν Καποδίστρια.

Ο σχολιασμός του νομίσματος και οι απόψεις για βαθμούς συνεχίζονται...  Χαμόγελο Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:27:16 μμ »

Εγώ σκέφτομαι τι προσπαθούσαν να κάνουν στο νόμισμα και με τι εργαλείο..
 Γιατί για μενταγιόν στη μέση δεν γίνεται, για κουμπί πέφτει μεγάλο και βαρύ

μαλλον για ελλατωματικο δισκο το βλεπω εγω..δεν νομιζω οτι ειναι αξιοπεριεργο για τα νομισματα της περιοδου..σωστα??

Σωστότατα. Κλείσιμο ματιού

 Το κυριότερο θέμα είναι πως δεν "πήρε" ποτέ συντήρηση. Λες και είχαν ένα απλό 10λεπτο του ευρώ... Λύπη

 Δεν πειράζει, θα 'ρθουν κι άλλα καλυτέρα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2014, 11:55:44 μμ »

πιθανον να ειναι ραγισμα δισκου απο το χτυπημα ή λογο αδυναμιας δισκου... μιας και το υλικο (το μεταλλο) δεν ηταν αμιγες στα καποδιστριακα νομισματα! οτι εβρισκαν ελιωναν... απο κανονια μεχρι οτι θες! ετσι... πολλες φορες συνανταμε ραγισματα αλλα και αβαριες στο υλικο που δεν ειχε δεσει... με αποτελεσμα να φευγουν κομματακια, να δημιουργουνται κρατηρες, σπηλαιωσεις κτλ.. πανω στο δισκο!

οκ.. ειναι χαμηλης καταστασης... ε και;;; απλα πληροφοριακα σου λεω οτι το μοναδικο μου μεχρι στιγμης 20 λεπτο του κυβερνητη το απεκτησα πολυ προσφατα... απο πολυ καλο φιλο και εντος στεκιου... με ενα διαγωνισμο! Χαμόγελο 

να το χαιρεσε φιλε μου και καλοριζικο! καταλαβαινω το πως νιωθεις που το εχεις στα χερια σου... λιγο πιο μικρος απο εσενα ηταν που απεκτησα με πολυ μεγαλη θυσια τον πρωτο μου και μοναδικο για παρα πολλα χρονια... καποδιστρια... ηταν ενα 5 λεπτο του 1830 σε VF+ απο οτι εγραφε το χαρτονακι... και ακομα το χαιρομαι απιστευτα! ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου κερματα... (μεσα στα 3 αγαπημενα μου...) οχι μονο γιατι ηταν το πρωτο καλο μου νομισμα... αλλα γιατι η θυσια που εκανα για να το αποκτησω ηταν.... το χαρτζιλικι ενος χρονου.... και ξερω οτι με καταλαβαινεις μιας και εισαι στην ηλικια πανω κατω... Κλείσιμο ματιού

το νομισμα σου ειναι εντυπωσιακο σε βαρος και το χαιρεσαι στο χερι! σου ευχομαι ολοψυχα καλοριζικο και σε πολλα αλλα να του κανουν παρεα! μη σε στεναχωρει καθολου αν ειναι χαμηλης καταστασης! στα χερια σου κρατας κομματι της ιστοριας... απο αυτη που διαβαζεις στα βιβλια του σχολειου... κρατας κομματι της αρχης ολων στην νομισματικη ιστορια της συγχρονης ελλαδας! κρατησε το στα χερια και σκεψου στιγμες που εχεις μαθει διαβαζοντας... για εκεινη την εποχη... θα τις νιωσεις εντονοτερα... πιο ζωντανα! αυτο ειναι το βασικο... οτι το νομισμα σου προσφερει ενα απιστευτο ταξιδι μεσα στην ιστορια...... αρκει να εισαι προθυμος να το δεχτεις! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2014, 12:12:09 πμ »

πιθανον να ειναι ραγισμα δισκου απο το χτυπημα ή λογο αδυναμιας δισκου... μιας και το υλικο (το μεταλλο) δεν ηταν αμιγες στα καποδιστριακα νομισματα! οτι εβρισκαν ελιωναν... απο κανονια μεχρι οτι θες! ετσι... πολλες φορες συνανταμε ραγισματα αλλα και αβαριες στο υλικο που δεν ειχε δεσει... με αποτελεσμα να φευγουν κομματακια, να δημιουργουνται κρατηρες, σπηλαιωσεις κτλ.. πανω στο δισκο!

οκ.. ειναι χαμηλης καταστασης... ε και;;; απλα πληροφοριακα σου λεω οτι το μοναδικο μου μεχρι στιγμης 20 λεπτο του κυβερνητη το απεκτησα πολυ προσφατα... απο πολυ καλο φιλο και εντος στεκιου... με ενα διαγωνισμο! Χαμόγελο 

να το χαιρεσε φιλε μου και καλοριζικο! καταλαβαινω το πως νιωθεις που το εχεις στα χερια σου... λιγο πιο μικρος απο εσενα ηταν που απεκτησα με πολυ μεγαλη θυσια τον πρωτο μου και μοναδικο για παρα πολλα χρονια... καποδιστρια... ηταν ενα 5 λεπτο του 1830 σε VF+ απο οτι εγραφε το χαρτονακι... και ακομα το χαιρομαι απιστευτα! ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου κερματα... (μεσα στα 3 αγαπημενα μου...) οχι μονο γιατι ηταν το πρωτο καλο μου νομισμα... αλλα γιατι η θυσια που εκανα για να το αποκτησω ηταν.... το χαρτζιλικι ενος χρονου.... και ξερω οτι με καταλαβαινεις μιας και εισαι στην ηλικια πανω κατω... Κλείσιμο ματιού

το νομισμα σου ειναι εντυπωσιακο σε βαρος και το χαιρεσαι στο χερι! σου ευχομαι ολοψυχα καλοριζικο και σε πολλα αλλα να του κανουν παρεα! μη σε στεναχωρει καθολου αν ειναι χαμηλης καταστασης! στα χερια σου κρατας κομματι της ιστοριας... απο αυτη που διαβαζεις στα βιβλια του σχολειου... κρατας κομματι της αρχης ολων στην νομισματικη ιστορια της συγχρονης ελλαδας! κρατησε το στα χερια και σκεψου στιγμες που εχεις μαθει διαβαζοντας... για εκεινη την εποχη... θα τις νιωσεις εντονοτερα... πιο ζωντανα! αυτο ειναι το βασικο... οτι το νομισμα σου προσφερει ενα απιστευτο ταξιδι μεσα στην ιστορια...... αρκει να εισαι προθυμος να το δεχτεις! Κλείσιμο ματιού

Νίκο, πραγματικά απίστευτος. Χαραμίζεσαι εδώ πέρα Χαμόγελο Πραγματικά! Ο τρόπος που αναλύεις και βάζεις τα πράγματα στη σειρά είναι απίστευτος. Δεν ξέρω, βάση πάντα με γνώσεις του σχολείου, τέτοιο τρόπο σκέψης-ανάπτυξης είχαν οι αρχαιολόγοι. Δεν ξέρω τι να πω, καθώς έχεις και λογοτεχνικό ταλέντο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο και οι γνώσεις σου εκτιμιούνται από όλους στο Στέκι.

Και πάλι Μπράβο και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι είναι νόμισμα που σε ταξιδεύει και πίστεψε με έχω φάει αρρώστια με τον συλλεκτισμό Μοιράζω με φίλους φυλλάδια για κανά λεφτό κλπ. και τα λεφτά πάνε κατευθείαν για νομίσματα(κυρίως λόγω αρχής, σε σύνεργα). Δεν παραπονιέμαι μια χαρά είμαι, αλλά άμα συνεχίσω έτσι, όταν θα 'χω περισσότερες υπευθήνες και μεγαλώσω θα αρχίσουν τα ζόρια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 Άρχισα από το 0 αλλά με στήριξη από πολύ καλούς ανθρώπους έχω φτιάξει μέσα σε ένα μήνα μια πολύ μικρή συλλογή, για την οποία όμως κοκορεύομαι και την θαυμάζω(εννοείται πως έχω πιο πολλές τρύπες και από τυρί εμενταλ, όποιο τυρί έχει τρύπες τέλοσπάντων  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) αλλά έχω πάθει πλάκα! Φαντάσου τι θα γίνει αργότερα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

(Σ.σ. το νόμισμα βρέθηκε δεν αγοράστηκε  Κλείσιμο ματιού )

Σε ευχαριστώ και πάλι Κλείσιμο ματιού

 Ο σχολιασμός του νομίσματος και οι απόψεις για βαθμούς συνεχίζονται... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:05:41 πμ »

εγω να δεις τρυπες που εχω... χαχαχαχα μη νομιζεις... υπομονη να εχουμε και ολα σιγα σιγα.. κι αν μπορουμε οικονομικα φυσικα! ακομα και το ψαξιμο να τα βρεις εχει την ομορφια του!

το βρηκες!! οποτε μιλαμε για κατι ακομα καλυτερο! Χαμόγελο μακαρι να εβρισκα κι εγω! χαχαχαχαχα
τετοιο ευρημα εχει αλλη γλυκα! Κλείσιμο ματιού

βλεπεις τωρα.. το νομισμα σου κουβαλαει ακομα μια ιστορια... προσωπικη... το πως το βρηκες, το υιοθετησες και τωρα ειναι με αλλα αδερφακια του... νεωτερα μεν αλλα... Κλείσιμο ματιού

μεσα στο στεκι εχει απιστευτα παιδια που βοηθανε πολυ και τους αξιζουν πολλα πολλα μπραβο! ειναι βασικο για τους νεους συλλεκτες να βρισκουν "μαγια" που θα τους κανει να συνεχισουν στον χωρο του συλλεκτισμου! μαγια.. ειτε με νομισματα ειτε με γνωσεις.. που ειναι βασικες σε πολλους τομεις... και φυσικα ενας απο αυτους ειναι να αποφευγεις τις κακοτοπιες.. ειδικα τωρα που η αγορα εχει ελλειψη ρευστου και πληθωρα κιβδηλων κερματων για να ξεγελανε συλλεκτες. Χαμόγελο

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Χαμόγελο χαχαχα λογοτεχνικο ταλεντο;  χχμμ... λες να αρχισω να γραφω για τον george το ταλιρακι; χαχαχαχαχα οι περιπετειες ενος ταλιρου περνωντας απο τσεπη σε τσεπη, τα ταξιδια του στο εξωτερικο (οταν περνουσε με την λατινικη ενωση), την συναντηση του με ξενα κερματα... που εχουν την αναλογη συμπεριφορα... αναλογα με το κρατος που τα ειχε κοψει... σνομπαρια κτλ.., περιπετειες με ανθρωπους.. μεσα σε πολεμο.. μεσα απο ρομαντικες ιστοριες... μεχρι την συναντηση του με ενα συλλεκτη νεο, ενα παιδι..... που εστω κι αν το κερμα εχασε πια την λαμψη του και ειναι ταλαιπωρημενο και κουρασμενο.. το παιδι το παιρνει στα χερια του με στοργη χαρα και αγαπη για να ξεκινησει την συλλογη του... δινοντας ετσι στο νομισμα και παλι κουραγιο και χαρα για νεες περιπετειες... Κλείσιμο ματιού χχμμμ... βρε για δες... για πλακα το ξεκινησα αλλα ακουγετε ενδιαφερον για παιδικο βιβλιο για νεους συλλεκτες... Κλείσιμο ματιού χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2014, 12:06:28 μμ »

Εγώ σκέφτομαι τι προσπαθούσαν να κάνουν στο νόμισμα και με τι εργαλείο..
 Γιατί για μενταγιόν στη μέση δεν γίνεται, για κουμπί πέφτει μεγάλο και βαρύ

μαλλον για ελλατωματικο δισκο το βλεπω εγω..δεν νομιζω οτι ειναι αξιοπεριεργο για τα νομισματα της περιοδου..σωστα??
Λόγω ελαττωματικού δίσκου εξηγείται και το σημάδι που έχει στο κέντρο που είναι σε σχήμα λάμπας?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:30:59 μμ »

ναι! μπορει να ειναι τετοιο ή απλα χτυπημα!

μιας και υπηρχε ανομοιογενεια στο μειγμα μεταλλου στα καποδιστριακα.. μπορει να δεις να υπαρχουν σπηλαιωσεις, να εχουν φυγει κομματια κτλ...

ετσι ειχαμε αδυναμιες δισκου και σε συνδιασμο της ελλειψης γνωσεων και εμπειριας στην κοπη νομισματων... βλεπουμε πολλα περιεργα στα καποδιστριακα νομισματα που ... κατ εμε... ενισχυουν την ομορφια και μοναδικοτητα αυτων των ιστορικων κομματιων! 

φυσικα ποτε δεν αποκλειουμε να εχει χτυπησει καπου...  αλλα εχω δει περιπτωσεις νομισματων τετοων που εχουν ολοκληρο σκαψιμο... γιατι ξεκολλησε το κομματι εκεινο... και αυτο..δεν ηταν απαραιτητα στις ακρες.. αλλα και πιο μεσα!

σε αυτα ομως θα σε διαφωτησουν καλυτερα οι πραγματικοι γνωστες καποδιστριακων νομισματων... σε αυτο τον τομεα ειμαι μικρος.. και ο τομεας αυτος χωραει μεγαλη μελετη και σε βιβλια αλλα προπαντων και στο νομισμα το ιδιο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2014, 03:17:01 μμ »

Εγώ σκέφτομαι τι προσπαθούσαν να κάνουν στο νόμισμα και με τι εργαλείο..
 Γιατί για μενταγιόν στη μέση δεν γίνεται, για κουμπί πέφτει μεγάλο και βαρύ

μαλλον για ελλατωματικο δισκο το βλεπω εγω..δεν νομιζω οτι ειναι αξιοπεριεργο για τα νομισματα της περιοδου..σωστα??
Λόγω ελαττωματικού δίσκου εξηγείται και το σημάδι που έχει στο κέντρο που είναι σε σχήμα λάμπας?

Ποτέ, νομίζω δε θα μάθουμε με ακρίβεια Κλείσιμο ματιού Αυτή η εκδοχή και μετά από λίγο ψάξιμο κερδίζει έδαφος αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρη. Εμένα η πρώτη μου εικασία ήταν πως ίσως είχε πέσει από κάπου πολύ ψηλά και έτσι να απέκτησε το damaged είτε από πειραματισμούς κάποιων άλλων με το νόμισμα Κλείσιμο ματιού

 Ο σχολιασμός του νομίσματος και οι απόψεις για βαθμούς συνεχίζονται... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2014, 05:51:04 μμ »

Νίκο μ' έκανες κι ανατρίχιασα, συνέχισε το πόνημα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences