Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:38:50 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οι ερωτήσεις του άσχετου  (Αναγνώστηκε 4643 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:04:09 μμ »

Αντί για τη λέξη άσχετος μπορείται να βάλετε οποιδήποτε "κακιά" λέξη, κανένα πρόβλημα...

Εισαγωγή: Και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο ήμουν διάσημος για τις ερωτήσεις μου. Οι καθηγητές μου, όσοι ζουν, ακόμα θα με θυμούνται.

Όποιος άλλος "άσχετος" θέλει να προσθέσει τις ερωτήσεις του, ευχαρίστως. Θα προτιμούσα όμως να είναι γενικής φύσης και όχι για συγκεκριμένα νομίσματα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:15:56 μμ »

Η πρώτη ερώτηση:

Πόσα νομίσματα MS65 και πάνω μπορεί να βρει κανείς σε ένα μασούρι ή σε ένα επίσημο blister της Τράπεζας της Ελλάδος;

Λογικά, όλα τα νομίσματα ενός blister θα πρέπει να είναι MS62 πάνω. Πόσα blister πρέπει να αγοράσω για να βρω ένα νόμισμα MS65 ή MS66; Υποθέτω πολλά...

Οι πιθανότητες να βρω ένα blister που να είναι όλα τα νομίσματα MS65 τουλάχιστον θα πρέπει να είναι μηδαμινές υποθέτω...

Σε μασούρια τα πράγματα θα πρέπει να είναι ακόμα πιο δύσκολα...

Επίσης υποθέτω ότι για να βρεις νομίσματα MS65 και πάνω θα πρέπει να έχεις κάποια πρόσβαση στο Νομισματοκοπείο. Αυτό δεν είναι καθόλου κακό, προς θεού. Και σε τυροπιτάδικο να δουλεύεις, λογικό είναι να βουτήξεις την πιο καλοψημένη τυρόπιτα.

(Όλα τα παραπάνω ερωτήσεις είναι. Αν από κάπου λείπει το ", σωστά;" ή το ", isn't it." από το τέλος, είναι για λόγους συντομίας.)
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:17:59 μμ »

Αντί για τη λέξη άσχετος μπορείται να βάλετε οποιδήποτε "κακιά" λέξη, κανένα πρόβλημα...

Εισαγωγή: Και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο ήμουν διάσημος για τις ερωτήσεις μου. Οι καθηγητές μου, όσοι ζουν, ακόμα θα με θυμούνται.

Όποιος άλλος "άσχετος" θέλει να προσθέσει τις ερωτήσεις του, ευχαρίστως. Θα προτιμούσα όμως να είναι γενικής φύσης και όχι για συγκεκριμένα νομίσματα.

Οσοι ζουν θα σε θυμούνται! Οι υπολοιποι εχουν κανει χαρακίρι;; Απορία

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:20:29 μμ »

get to the point ...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:23:48 μμ »

Αντί για τη λέξη άσχετος μπορείται να βάλετε οποιδήποτε "κακιά" λέξη, κανένα πρόβλημα...

Εισαγωγή: Και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο ήμουν διάσημος για τις ερωτήσεις μου. Οι καθηγητές μου, όσοι ζουν, ακόμα θα με θυμούνται.

Όποιος άλλος "άσχετος" θέλει να προσθέσει τις ερωτήσεις του, ευχαρίστως. Θα προτιμούσα όμως να είναι γενικής φύσης και όχι για συγκεκριμένα νομίσματα.

Οσοι ζουν θα σε θυμούνται! Οι υπολοιποι εχουν κανει χαρακίρι;; Απορία

"Πώς να κρυφτείς απ' τα παιδιά, έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα..."

Ακόμα και παιδιά Τρίτης Δημοτικού, δεν σου χαρίζουν ούτε... μια άνω τελεία...

get to the point ...

Αν δεν ήταν σαφής η ερώτησή μου, τι ποσοστό από τα παραγόμενα κέρματα πέφτει σε κάθε κατηγορία MS;

Και το ποσοστό από τα κέρματα κυκλοφορίας των blister;

Και τι ποσοστό από τις εκδόσεις PRΟOF;

Ας μείνουμε στην Τράπεζα της Ελλάδος, αλλά αν κάποιος θέλει να το πάει και παραέξω, κανένα πρόβλημα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:29:03 μμ »

Δεν δουλευει το αντιστοιχο κουμπι στο πληκτρολόγιο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ατιμη τεχνολογια δολοφονε της σωστης ορθογραφιας...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:32:08 μμ »

Δεν δουλευει το αντιστοιχο κουμπι στο πληκτρολόγιο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ατιμη τεχνολογια δολοφονε της σωστης ορθογραφιας...

Αν ψάχνεις να βρεις (ελληνική) άνω τελεία, μόνο στο Volkswriter θα τη βρεις.

edit: Είδες τι κάνουν τα "ντόπια και ξένα μονοπώλια"!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2014, 07:00:37 μμ από sac » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:33:22 μμ »

Εγω θα πω βλακωδως και μηχανολογικα σκεπτομενος...50-100 κομματια ms απο καθε μητρα, μεχρι να αρχισει να χανει απο τις κρουσεις πανω στους δισκους
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:38:04 μμ »

Ολα τα νομισματα μολις πεφτουν απο την μητρα ειναι MS (mint state)  κατασταση νομισματοκοπειου.Μεχρι και το τελευταιο.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:54:23 μμ »

Ολα τα νομισματα μολις πεφτουν απο την μητρα ειναι MS (mint state)  κατασταση νομισματοκοπειου.Μεχρι και το τελευταιο.

Λογική η σκέψη σου και προφανώς θα άφορά "χοντρικά" τα blister.

Μέχρι να μπουν στα μασούρια, όμως, υφίστανται κάποια παραπάνω "ταλαιπωρία'.

Ποσοστό 4% (στα μονόλεπτα) έως 8% (στα δίευρα) είναι τα εξωτερικά νομίσματα των μασουριών, τα οποία... δεν έχουν συλλεκτική αξία...
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2014, 07:03:33 μμ »

Απάντηση:

ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ !!!!!

 Θα πρέπει πρώτα να τα στείλεις για πιστοποίηση αυθεντικότητας και βαθμολόγηση. Να μπουν στο κουτί και να πιστοποιήσουν ότι είναι αυθεντικά κατάσταση κλπ γιατί εμείς είμαστε άσχετοι και δεν τα ξέρουμε και επιπλέον να γράψουνε το πολυπόθητο MS 69.

Εξ όσων γνωρίζω το Ελληνικό Νομισματοκοπείο δεν τα βάζει σε "κουτάκια" αλλά σε μασούρια.

Το βρήκα Απορία? Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2014, 09:50:51 μμ »

Δυσκολη ερωτηση βρε sac.
Σιγουρα θα αλλαζει η αναλογια των καταστασεων  κατα περιπτωση
Σαφως ειναι και ερωτηση που αν μη τι αλλο δεν ειναι δυνατον να την απαντησεις συλλεκτης για ευνοητους λογους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2014, 10:03:01 μμ »

Προφανώς, η απάντηση δεν μπορεί να βρεθεί, γιατί κανένας δεν πρόκειται να κάτσει να τσεκάρει με τη λούπα ένα-ένα κάποια εκατομμύρια νομίσματα...

Κατά πώς λέει και ο Παύλος:

Παράθεση
ἐκ μέρους δὲ γινώσκομεν καὶ ἐκ μέρους προφητεύομεν·
ὅταν δὲ ἔλθῃ τὸ τέλειον, τότε τὸ ἐκ μέρους καταργηθήσεται.
ὅτε ἤμην νήπιος, ὡς νήπιος ἐλάλουν, ὡς νήπιος ἐφρόνουν, ὡς νήπιος ἐλογιζόμην· ὅτε δὲ γέγονα ἀνήρ, κατήργηκα τὰ τοῦ νηπίου.
βλέπομεν γὰρ ἄρτι δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι, τότε δὲ πρόσωπον πρὸς πρόσωπον· ἄρτι γινώσκω ἐκ μέρους, τότε δὲ ἐπιγνώσομαι καθὼς καὶ ἐπεγνώσθην.
Α Κορ. 13

Πίστευα ότι υπήρχε μια εικόνα μεταξύ των συλλεκτών, έστω και "δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι". Αλλά μάλλον είμαι ο πρώτος που αναρωτήθηκα τέτοιο πράγμα...

------------------------------------------------------------------------

Από την άλλη, μπορεί να βγάλει κανείς συμπεράσματα και με πολύ έμμεσους τρόπους. Π.χ. με βάση την τιμές της "πιάτσας" ανά κατηγορία. Φυσικά και πάλι τα συμπεράσματα θα είναι "ενδεικτικά" και κανείς δεν θα μπορεί να πει κατά πόσο ανταποκρίνονται στο σύνολο.

Προσθέτω και ένα άλλο παράδειγμα που με έχει εντυπωσιάσει, τη μεγάλη διαφορά ποιότητας του Φινλανδικού Νομισματοκοπείου.

Τα φινλανδιικά ευρώ που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχουν τεράστιες αποκλίσεις ποιοτικά. Κάποια είναι prooflikelike (= like prooflike ;-) ), κάποια είναι... να παρατήσεις τα συλλεκτικά και να το γυρίσεις στο ψάρεμα... Πράγμα που βλέπουμε και δικά μας "S" του 2002. Τόσες "ποικιλίες" και τόσα "σφάλματα" δεν έχει βγάλει ποτέ ο Χολαργός. (Να λέμε και καμιά καλή κουβέντα για το Ελληνικό Δημόσιο.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2014, 10:25:44 μμ από sac » Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 22, 2014, 10:22:54 μμ »

Βλέπω πως και σένα άρχισε να σε προσβάλει το σαράκι της αλλοτρίωση και μπήκες σε μονοπάτια αναζήτησης  φτιαγμένα. "Φιλόσοφε" σε χάνουμε  Έκπληξη
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 22, 2014, 10:34:37 μμ »

Βλέπω πως και σένα άρχισε να σε προσβάλει το σαράκι της αλλοτρίωση και μπήκες σε μονοπάτια αναζήτησης  φτιαγμένα. "Φιλόσοφε" σε χάνουμε  Έκπληξη

Αγαπητέ μου, το να ενδιαφέρομαι για τη χριστιανική θεολογία δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνω χριστιανός (παράδειγμα είναι αυτό).

Ούτε ότι δεν έχω ενυδρείο σπίτι μου σημαίνει...... χεχεχε.

(Σε ένα βιβλίο του Κίρκενγκορ νομίζω το είχα διαβάσει:) Η φιλοσοφία σκάβει στους ανεξερεύνητους τομείς της ανθρώπινης γνώσης και, αφού τους οργανώσει σε κάποιο βαθμό, τους παραδίδει στην επιστήμη.

---------------------------------------------------------------------------------

Άσχετο: Νομίζω ότι δεν είσαι πιτσιρικάς, αλλά δεν ξέρω ποια είναι η σχέση σου με τη φωτογραφία. Τω καιρώ εκείνω που εμφανίστηκε η πρώτη φωτογραφική μηχανή με αυτόματη εστίαση (Minolta 7000), το τι κατάρες, το τι αναθέματα, το τι "φιλιππικοί" είχανε "εκτοξευτεί" εναντίον των "χαζομηχανών"....

Η χειροκίνητη εστίαση συνεχίζει να έχει τις εφαρμογές της και η αυτόματη τις δικές της (και η σταθερή ομοίως).

Να θυμίσω και τι είχανε "σούρει" στο CD οι "βινυλιοανολογικοί";

---------------------------------------------------------------------------------

Ένα-ένα τα σκέφτομαι, αλλά... είναι καλό που με βάζετε να σκέφτομαι. Την 5η συμφωνία του (φαν) Μπέτοφεν την έχω και στις δύο (τελευταίες) ηχογραφήσεις του φον Κάραγιαν, και την αναλογική και την ψηφιακή. Και οι δύο σε CD, βινύλιο δεν έχω κρατήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2014, 11:18:51 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences