Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:06:26 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση λιρών  (Αναγνώστηκε 2306 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 20, 2014, 11:19:26 πμ »

Καλημέρα από έναν νέο σαν μέλος, αλλά λίγο παλιό σαν επισκέπτη.
Υπάρχει πολύ καλή πληροφόρηση εδώ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κάποια κομμάτια θυρεούς. Είναι δυνατόν να τις εκτιμήσει κάποιος εδώ  (βαθμολογια) από φωτογραφία, και αν ναί σε τι ανάλυση, μπορεί να είναι και μαζί δυο-δυό ή και περισσότερες, μπρος-πίσω κλπ.?  Εννοείται ότι θα είναι σε όσο καλύτερη ευκρίνεια γίνεται. Δυστυχώς σε κάποια αντίστοιχα μηνύματα άλλων μελών δεν μπόρεσα να δώ τις "ανεβασμένες" φωτογραφίες τους. Μια εμφανώς φθαρμένη του 1845 με βάρος ελλειματικό 7,86 gram την κρατώ για την ιστορικότητά της ή όχι ? Κάθε συμβουλή δεκτή.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2014, 12:09:33 μμ »

Μια μια μπρος πισω οσο πιο κοντινη ληψη μπορεις και ανεβαζεις για εκτιμηση...αν δεν ξερεις πως ανεβαινουν φωτογραφιες πες μου να σου στειλω σε πμ το μειλ μου και θα τις ανεβασω εγω για λογαριασμο σου
Καταγράφηκε
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2014, 11:22:21 πμ »

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση στέλνω 4 φωτό απο 2 λίρες του 1852,1854 εδώ
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2014, 01:39:49 μμ »

Ο θυρεος του 1852 ειναι σε κατασταση XF.Εχει φθορες και κατεβασματα!Του 1854 αν ηταν RAISED θα ειχε καποια αξιοσημειωτη υπεραξια.Δυστυχως ειναι incuse!!Απο κατασταση λιγο καλυτερη απο την προηγουμενη ισως χαμηλο AU!!Φυσικα και τα δυο κομματια λογω θυρεου και ημερομηνιας εχουν καποια υπεραξια εναντι κοινων σοβερειν! Χαμόγελο

Υ.γ Πολυ καλες φωτο!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2014, 12:04:08 πμ »

Γιάννη , του 1854 νομίζω ότι το χάνει το AU  λόγω εμφανούς χτυπήματος στο rim της Βικτωρίας στην 9η , ακριβώς πάνω από το "C" . Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα . Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .

Evan αν θες και αν μπορείς ανέβασε και του 1845 να την δούμε , κι ας είναι φθαρμένη και ελλιποβαρής.  Κλείσιμο ματιού   
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2014, 10:19:35 πμ »

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τα σχόλια. Ανεβάζω τις φωτό του 1845 όπου είναι εμφανής η φθορά στον θυρεό (λιονταράκια, γοργόνα) και μιας λίρας του 1857 όπου ακόμα και σαν αδαής περί την βαθμολογία πιστεύω ότι "κάτι" πιάνει απο υπεραξία ποιότητας (την θεωρώ από τα αστέρια μου, αν και όχι σπάνια). Για την βαθμολόγηση, από φωτογραφίες που έχω δεί από κάποια site βλέπω ότι υπάρχει μεγάλος βαθμός υποκειμενιικότητας. Και παραγγέλνοντας δεν ξέρεις τι θα σου έρθει. Εκτός απο το βιβλίο του Marsh που νομίζω ότι δεν βρίσκεται πιά, ενημέρωση γίνεται από site. Κάπου έχω βρεί σε pdf το βιβλίο του για μισόλιρες. Ετσι ενημερώνομαι  απο site όπως αυτό εδώ, τον Chards, http://www.goldsovereigns.co.uk/datesexist.html κλπ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να βαθολογήσεις μια λίρα εκτός από αυτό http://www.goldsovereigns.co.uk/grading.html ? (για τα MS μιλάω). Οι πιό πολλές μετά απο τόσα χρόνια ζωής όλο και κάτι έχουν από φθορά. Για την λίρα του 1845 θα περιμένω σχόλιά σας. Σκέφτομαι να την επιστρέψω από κει που την πήρα - ήταν όρος μια και είναι ελιποβαρής. Μαζεύοντας σιγά-σιγά κάποιο διάστημα θέλω να κάνω μια καλή χρονολογική σειρά από όσον το δυνατόν "καλές" λίρες, επενδυτικά αλλά και συλλεκτικά (για τον ellina που ρώτησε). Αγοραπωλησίες (ή και αγγελίες) εδώ γίνονται και πως μεταξύ μελών ?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2014, 11:26:26 πμ »

Η λιρα του 1845 αν ειναι σε τιμη κοντα σε αυτη των κοινων λιρων να την κρατησεις κουβαλαει ιστορια 170 χρονων...του 1857 απο την πλευρα του θυρεου οσο μπορω να διακρινω δειχνει σε καλη κατασταση αλλα απο την πλευρα της κεφαλης εχει κατεβασματα και hairlines απο καθαρισμα...σου εχω στειλει πμ οπου σου εξηγω καποια πραγματα στις ερωτησεις σου...συμβουλη μου πηγαινε αργα και σταθερα και δεν θα χασεις 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences