Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:17:54 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίστεψαν στο χρυσό... και καταστράφηκαν  (Αναγνώστηκε 38763 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:57:56 πμ »

Ενταξει Δημητρη. Τα ειπαμε ομως αυτα (εγω δηλαδη χθες) για την αγοραστικη δυναμη του 80 σε σχεση με σημερα.

Δεν λες κατι καινουργιο και δεν ισχυριζομαι κατι ανιθετο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:04:24 πμ »

Ηλια σωστα τα λες και εσυ και εγω  και ο Δημητρης. Ο χρυσος πραγματι εχει κρατησει την αξια του απεναντι στα Εθνικα νομισματα και πραγματι και πανω κατω με την ιδια ποσοτητα χρυσου αγοραζεις σημερα τα ιδια περιπου που αγοραζες και το 80. Αυτη ειναι η φυσικη του αξια.

Ομως οπως ειπα και νωριτερα αν το δεις επενδυτικα (και γιατι οχι παραγωγικα δηλ. τι πλουτο μπορεις να παραξεις με μια ουγγια τοτε σε σχεση με σημερα) δεν ειναι το ιδιο. Πολλα καλυτερα θα ειχες να κανεις.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:06:38 πμ »

Ωπ καλημερα......"Ο φασισμός πώς προσπαθεί να αλλάξει τα ήθη και τα έθιμα; Δώσε ένα παράδειγμα...

Ότι προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο ζωής και τον τρόπο σκέψης, το καταλαβαίνω. Λίγο πολύ όλες οι θεωρίες/ιδεολογίες/κλπ "φιλοδοξούν" να το κάνουν".
Ο τροπος ζωης και ο τροπος σκεψης δηλαδη δεν εχουν καμμια σχεση με τα ηθη και τα εθιμα?Διευκρινησεις αλλες οχι δεν εχω να δωσω οποιος καταλαβε καταλαβε αυτα που ειχα να πω ,μονο να συμπληρωσω οτι αυτα απηχουν δικες μου σκεψεις και συμπερασματα και δεν ειναι κατ αναγκη και σωστα  Κλείσιμο ματιού ;)και κατι τελευταιο για να κλεισω τα παραδειγματα που εφερα ειναι τυχαια δεν τα εβαλα δηλαδη για να φωτογραφισω ειδικα καποιες εθνικοτητες (ινδοι-πακιστανοι-κινεζοι κλπ) αλλα για να δωσω το στιγμα των αλλαγων πιστευω οτι οπως ο περισσοτερος κοσμος κοιμασαι στο κρεβατακι σου ετσι δεν ειναι?εφερα το παραδειγμα του πως θα αισθανθεις οταν καποιος με το ζορι προσπαθησει αυτο να στο αλλαξει

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά... δεν ξέρω τι να πω...

(Όταν λέμε φασίστες, δεν εννοούμε περίπου τους Χρυσαυγίτες, τους "Γκρίζους Λύκους", τους Λεπενικούς και... εκεί γύρω;)

Προσπάθησε ο Μεταξάς να απαγορεύσει το ψήσιμο του οβελία το Πάσχα στην Ελλάδα ή ο Χίτλερ το Oktoberfest στη Γερμανία; Δεν ξέρω...

Η αίσθησή μου (με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν το έχω ψάξει και πολύ) είναι ότι οι φασίστες, εξαιτίας της παραδοσιακότητάς τους, της εσωστρέφειας και του "φονταμενταλισμού" τους προσπαθούν να "εμπλουτίσουν" τα ήθη και τα έθιμα του συγκεκριμένου λαού, αναβιώνοντας παλιά έθιμα, σκαλίζοντας ξεχασμένες παραδόσεις και συνήθειες κλπ. (Υπάρχουν και μερικοί που αντιγράφουν άσχετα πράγματα, όπως οι Χρυσαυγίτες...)

Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω...

αυτα απηχουν δικες μου σκεψεις και συμπερασματα και δεν ειναι κατ αναγκη και σωστα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Προσωπικό σου θέμα, βέβαια, αλλά... δεν ενδιαφέρεσαι να επιβεβαιώσεις αν οι απόψεις σου είναι σωστές;. Εγώ για αυτό τις συζητάω δημόσια, για να δω τι λένε και οι άλλοι για τις @@@@ που σκέφτομαι.
Ωωωω φιλε σακ εχω παραδειγματα φασιστικης νοοτροπιας και συμπεριφορας απο αριστερους(για να μην γινει καμμια παρεξηγηση παλι δεν εχω τιποτα εναντιον της αριστερας και των αριστερων)που ειναι ετη φωτος μπροστα απο αυτους που ανεφερες......με ενδιαφερει να ακουω τις αντιθετες αποψεις και να κανω συγκρισεις με αυτα που εγω θεωρω σωστα,αλλες φορες οταν καταλαβαινω οτι εχω λαθος το επεξεργαζομαι αλλες παλι οχι,μην προσπαθεις πολυ με την λογικη να βγαλεις ακρη(κανονικα ετσι θαπρεπε αλλα σε καποιες αλλες εποχες οχι τωρα)χρησιμοποιησε πιο πολυ το ενστικτο...αντε πολυ φιλοσοφισαμε σημερα και πρεπει να κανω την ενεση για την μεση μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:20:14 πμ »

Ηλια σωστα τα λες και εσυ και εγω  και ο Δημητρης. Ο χρυσος πραγματι εχει κρατησει την αξια του απεναντι στα Εθνικα νομισματα και πραγματι και πανω κατω με την ιδια ποσοτητα χρυσου αγοραζεις σημερα τα ιδια περιπου που αγοραζες και το 80. Αυτη ειναι η φυσικη του αξια.

Ομως οπως ειπα και νωριτερα αν το δεις επενδυτικα (και γιατι οχι παραγωγικα δηλ. τι πλουτο μπορεις να παραξεις με μια ουγγια τοτε σε σχεση με σημερα) δεν ειναι το ιδιο. Πολλα καλυτερα θα ειχες να κανεις.
Το φωνάζω Γιώργο μου ότι μιλάμε για εξασφάλιση του πλούτου μας απέναντι στις ληστρικές τακτικές των τραπεζιτών.
Δεν μιλάω για επένδυση αλλά σε σχέση με την κατάθεση χρημάτων στην τράπεζα προτιμώ το χρυσό.
Για να πολλαπλασιάσεις τα χρήματά σου όντως υπάρχουν άλλες μέθοδοι και πολλές μάλιστα.
Εγώ μιλάω καθαρά για αποταμίευση, αν θέλω να επενδύσω ρίχνω χρήματα στη δουλειά μου όπως και εσύ στη δική σου.
Αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας λέγοντας ότι καταστρέφεται όποιος έχει βάλει μέρος των χρημάτων  του σε χρυσό.
Από τον χρυσό ποτέ κανείς δεν έχασε και ούτε πρόκειται να χάσει.
Το ασήμι βέβαια είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία που σηκώνει πολύ κουβέντα και επενδυτικά.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:23:38 πμ »

Βασικά... άλλο φασίστας και άλλο αριστερός με φασιστική συμπεριφορά ή νοοτροπία.

Όπως... άλλο γυναίκα και άλλο τραβεστί... βρε αδερφέ...

---------------------------------------------------------------------

Σχετικό και άσχετο (για τη λογική, το συναίσθημα και το ένστικτο):

Από τον Κώστα Πλεύρη.

(Έχω διαβάσει πολλά από τα βιβλία του, όχι γιατί συμφωνώ με τις απόψεις του, αλλά γιατί έχει συγκροτημένη σκέψη και σωστή γλώσσα και έτσι καταλαβαίνω τι λέει.)

Τονίζει και ξανατονίζει ότι οι απόψεις του και οι θεωρία του απευθύνονται στο συναίσθημα των ανθρώπων και όχι στη λογική τους, όπως οι διάφορες κεντρώες, φιλελεύθερες ή καπιταλιστικές θεωρίες.

Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο και μπορεί να γενικευτεί. Οι "κεντρώες" απόψεις απευθύνονται κυρίως στη λογική, ενώ οι "ακραίες" κυρίως στο συναίσθημα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:27:24 πμ »

Βασικά... άλλο φασίστας και άλλο αριστερός με φασιστική συμπεριφορά ή νοοτροπία.

Όπως... άλλο γυναίκα και άλλο τραβεστί... βρε αδερφέ...

---------------------------------------------------------------------

Σχετικό και άσχετο (για τη λογική, το συναίσθημα και το ένστικτο):

Από τον Κώστα Πλεύρη.

(Έχω διαβάσει πολλά από τα βιβλία του, όχι γιατί συμφωνώ με τις απόψεις του, αλλά γιατί έχει συγκροτημένη σκέψη και σωστή γλώσσα και έτσι καταλαβαίνω τι λέει.)

Τονίζει και ξανατονίζει ότι οι απόψεις του και οι θεωρία του απευθύνονται στο συναίσθημα των ανθρώπων και όχι στη λογική τους, όπως οι διάφορες κεντρώες, φιλελεύθερες ή καπιταλιστικές θεωρίες.

Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο και μπορεί να γενικευτεί. Οι "κεντρώες" απόψεις απευθύνονται κυρίως στη λογική, ενώ οι "ακραίες" κυρίως στο συναίσθημα.
αυτον δηλαδη που εχει φασιστικη συμπεριφορα εσυ πως τον αποκαλεις δεν τον λες φασιστα?
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:29:27 πμ »

Ηλια σωστα τα λες και εσυ και εγω  και ο Δημητρης. Ο χρυσος πραγματι εχει κρατησει την αξια του απεναντι στα Εθνικα νομισματα και πραγματι και πανω κατω με την ιδια ποσοτητα χρυσου αγοραζεις σημερα τα ιδια περιπου που αγοραζες και το 80. Αυτη ειναι η φυσικη του αξια.

Ομως οπως ειπα και νωριτερα αν το δεις επενδυτικα (και γιατι οχι παραγωγικα δηλ. τι πλουτο μπορεις να παραξεις με μια ουγγια τοτε σε σχεση με σημερα) δεν ειναι το ιδιο. Πολλα καλυτερα θα ειχες να κανεις.
Γιώργο καθαρά μαθηματικά δεν την έχει κρατήσει διότι συμπιέζεται η τιμή του τεχνητά.
Υπολείπεται ένα 138% περίπου για να συμψηφιστούν οι απώλειες της αγοραστικής δύναμης του δολαρίου από το 1980 μέχρι σήμερα.
Πράγμα που σημαίνει ότι η τιμή του έπρεπε να είναι πάνω από 2000$ σήμερα, ότι δηλαδή υποστηρίζει η GATA ξεσκεπάζοντας τις ανήθικες μεθόδους με τις οποίες κρατιούνται  τα μέταλλα χαμηλά, με τους χάρτινους τίτλους και άλλα πολλά κόλπα.

ΥΓ. Πάντα βέβαια ιστορικά ο χρυσός κάνει το άλμα και καλύπτει τον πληθωρισμό φτάνοντας στην τιμή που πρέπει να είναι.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:31:05 πμ »

Βασικά... άλλο φασίστας και άλλο αριστερός με φασιστική συμπεριφορά ή νοοτροπία.

Όπως... άλλο γυναίκα και άλλο τραβεστί... βρε αδερφέ...

---------------------------------------------------------------------

Σχετικό και άσχετο (για τη λογική, το συναίσθημα και το ένστικτο):

Από τον Κώστα Πλεύρη.

(Έχω διαβάσει πολλά από τα βιβλία του, όχι γιατί συμφωνώ με τις απόψεις του, αλλά γιατί έχει συγκροτημένη σκέψη και σωστή γλώσσα και έτσι καταλαβαίνω τι λέει.)

Τονίζει και ξανατονίζει ότι οι απόψεις του και οι θεωρία του απευθύνονται στο συναίσθημα των ανθρώπων και όχι στη λογική τους, όπως οι διάφορες κεντρώες, φιλελεύθερες ή καπιταλιστικές θεωρίες.

Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο και μπορεί να γενικευτεί. Οι "κεντρώες" απόψεις απευθύνονται κυρίως στη λογική, ενώ οι "ακραίες" κυρίως στο συναίσθημα.
αυτον δηλαδη που εχει φασιστικη συμπεριφορα εσυ πως τον αποκαλεις δεν τον λες φασιστα?
Φασίστας είναι αυτός που ασπάζεται μια φασιστική θεωρία. Αν ασπάζεται μια κομ#####στική θεωρία και συμπεριφέρεται σαν φασίστας είναι... τραβεστί.

Για να είμαι πιο ακριβής, φασίστα μπορώ να θεωρήσω κάποιον με βάση τις πολιτικές απόψεις του. Στη γενικότερη συμπεριφορά του μπορεί να τον πω φασίστα μεταφορικά, αλλά άλλο η μεταφορά και άλλο η κυριολεξία.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:55:58 πμ »

Για
Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέμε Δημήτρη ότι η τιμή του χρυσού είναι υποτιμημένη σε σχέση με το δολάριο που ακόμη είναι το παγκόσμιο αποθετικό νόμισμα.
Από το 1980 μέχρι το 2014 έχουμε συγκεντρωτικό πληθωρισμό 188%
Δηλαδή κάτι που έπαιρνες με 20$ το 1980, σήμερα το 2014 θέλεις 58$
Μία χρυσή λίρα είχε 200$ το 1980, σήμερα έχει 300$.
Δηλαδή έχουμε μια διαφορά 138% από την πραγματική αγοραστική δύναμη του δολαρίου σήμερα σε σχέση με την τιμή χρυσού.
Αυτή είναι η κλοπή που γίνεται από χρηματοπιστωτικό σύστημα που μας κυβερνά σήμερα.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

ΥΓ. Τα στοιχεία τα βρίσκεις πανεύκολα στον ιστό.

Ηλία, τα βλέπεις όπως σε συμφέρει.  Άσε τα οικονομικά και τα μαθηματικά.  Δεν νομίζω ότι αγοράζεις με αυτά τα κριτήρια.  Πάσχεις από "yellow fever" (και silver fever) και το ξέρεις Χαμόγελο  Όλα τα υπόλοιπα είναι η προσπάθειά σου να το δικαιολογήσεις στον εαυτό σου.
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:10:25 μμ »

Κοιτα φασισμος συμφωνα με αυτα που ξερω(θα τα πω χοντρα χοντρα γιατι δεν μπορω να επεκταθω)ειναι επιβολη εξουσιας με την βια δεν ειναι ομως μονο αυτο.Ο φασισμος δεν ειναι μονο ενα συγκεκριμενο πολιτικο θα ελεγα και οικονομικο συστημα...ειναι η επιβολη δια της βιας πανω στην κοινωνια και σε καθε κομματι αυτης ξεχωριστα.Υπαρχει η σωματικη βια αλλα και η λεκτικη και αργοτερα βεβαια με την εξελιξη της επιστημης και η "επεμβαση"με συγκεκριμενες μεθοδους στο μυαλο των ανθρωπων.Δεν βρισκω δηλαδη διαφορες αναμεσα στο Αουσβιτς και τα Γκουλαγκ...αυτα τα λιγα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:36:50 μμ »

Ο φασισμός είναι πολιτική θεωρία. Και συνακόλουθα και οικονομική και ίσως και κάποια άλλα πράγματα.

Τώρα, αν εγώ θεωρώ φασισμό τις απόψεις του Helios για τον συλλεκτισμό... και ότι δεν βρίσκω διαφορές ανάμεσα στον Στάλιν και στον haros... δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ έτσι...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:54:09 μμ »

Ο φασισμός είναι πολιτική θεωρία. Και συνακόλουθα και οικονομική και ίσως και κάποια άλλα πράγματα.

Τώρα, αν εγώ θεωρώ φασισμό τις απόψεις του Helios για τον συλλεκτισμό... και ότι δεν βρίσκω διαφορές ανάμεσα στον Στάλιν και στον haros... δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ έτσι...
Eγω δεν μπορω να βοηθησω αλλο...πιθανον καποιος αλλος να μπορει  Κλείσιμο ματιού ;)χαιρετω
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 19, 2014, 01:01:10 μμ »

Εσύ δημιούργησες το μπέρδεμα...

Περιμένεις από άλλον να εξηγήσει στους υπόλοιπους πώς σκέφτεσαι εσύ;

Θα είχε πράγματι ενδιαφέρον... (Ο ellinas να μιλάει και κάποιος άλλος να μεταφράζει... γουστάρω φάση...)

Φιλάκια :-)
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 19, 2014, 01:54:44 μμ »

αυτο το παραμυθακι οτι αν δε πουλησεις δεν εχεις χασουρα ειναι καταλοιπο του 99.καθε μηνα παιρνεις μια αποτιμηση και σου λεει τοσα εχεις.αν τα ρευστποιησεις η οχι προβλημα σου αλλα η χασουρα ειναι εκει

Γρηγορη οι λιρες δεν ειναι μετοχες να παιρνεις μηνιαια αποτιμηση!!

μετά το διάλειμμα για δουλειά επιστροφή  Σαρκασμός Σαρκασμός
γιάννη γιατί μήπως τις έχεις και καταχωρημένες σε καμια μερίδα?ποσο κάνουν ξέρεις οποτε αντίστοιχα και τι κέρδος η χασούρα έχεις.(αυτό το κόλλημα που όλα τα βλέπεις μετοχές να μην είχες το καλύτερο παιδί θα ήσουν  Μεγάλο χαμόγελο)
μιχάλη το 80 που αναφέρεις kai ο μισθός του υπαξιωματικού  ήταν 12k δραχμές  Αναποφασιστικότητα
άρα καλύτερη επένδυση μια θέση στο δημόσιο. Σαρκασμός
βάση δολαρίου πάμε στις τιμές μιχάλη όχι γιατί αρέσει σε μένα, η στο ποδαρά, η σtov οποιονδήποτε αλλα έτσι είναι
Ενταξει Γρηγορη ετσι ειναι οπως τα λες...επρεπε να επενδυσουμε το 1999 στο ΧΑΑ για να εχουμε σημερα υπερκερδη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο να δω ποτε θα μπορεσουν να πιασουν τα χρηματα τους αυτοι οι ανθρωποι που διακρατησαν τις μετοχες τους τοτε η μηπως θα βρεθει και κει κανενας να μας πει οτι ηδη καταγραφουν κερδη.....15 χρονια τωρα....λοιπον το 1980 με 65-70 δολαρια επαιρνες λιρα 30 χρονια μετα η λιρα ειχε 540 δολαρια ειμαστε ενταξει τωρα

μιχάλη που το λέω αυτό/?


Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:06:31 μμ »

Για
Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέμε Δημήτρη ότι η τιμή του χρυσού είναι υποτιμημένη σε σχέση με το δολάριο που ακόμη είναι το παγκόσμιο αποθετικό νόμισμα.
Από το 1980 μέχρι το 2014 έχουμε συγκεντρωτικό πληθωρισμό 188%
Δηλαδή κάτι που έπαιρνες με 20$ το 1980, σήμερα το 2014 θέλεις 58$
Μία χρυσή λίρα είχε 200$ το 1980, σήμερα έχει 300$.
Δηλαδή έχουμε μια διαφορά 138% από την πραγματική αγοραστική δύναμη του δολαρίου σήμερα σε σχέση με την τιμή χρυσού.
Αυτή είναι η κλοπή που γίνεται από χρηματοπιστωτικό σύστημα που μας κυβερνά σήμερα.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

ΥΓ. Τα στοιχεία τα βρίσκεις πανεύκολα στον ιστό.

Ηλία, τα βλέπεις όπως σε συμφέρει.  Άσε τα οικονομικά και τα μαθηματικά.  Δεν νομίζω ότι αγοράζεις με αυτά τα κριτήρια.  Πάσχεις από "yellow fever" (και silver fever) και το ξέρεις Χαμόγελο  Όλα τα υπόλοιπα είναι η προσπάθειά σου να το δικαιολογήσεις στον εαυτό σου.

Πες τα βρε αδερφε!!!!!!!!
Γιατι εσπαγα το κεφαλι μου να δω πως ειναι δυνατον καποιος που εχει χασει π.χ 100 ευρω στο κομματια (εχει δηλαδη χασει το 1\3 των χρηματων του) να αισθανεται και κερδισμενος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences