Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:50:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτά 1809  (Αναγνώστηκε 3464 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:19:13 πμ »

Καλημέρα! Βρήκα σε μία σελίδα στο facebook να πουλάει κάποιος αυτά τα νομίσματα. Ανάμεσά τους ένα 2λεπτο του 1809 που δεν μπορώ να το βρω πουθενά να δω τι είναι. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει; Μέχρι πόσα χρήματα πρέπει να δώσω; (Με εξαίρεση αυτό του 1809, από τα υπόλοιπα μου λείπουν 2 νομίσματα. Τα άλλα τα έχω)
Δεν ξέρω να βάλω φωτογραφία, οπότε γράφω τι δίνει.
2 λεπτά του 1809,
5 λεπτά του 1894,
10 λεπτά του 1894,
10 λεπτά του 1895,
2 δραχμές του 1954,
10 δραχμές του 1959,
και 2 δραχμές του 1962
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:30:29 πμ »

καλημερα!!!!μηπως δεν βρισκεις το 2λεπτο του 1809 γιατι δεν υπαρχει??τουλαχιστον εγω πρωτη φορα το ακουω ισως καποιος αλλος να το εχει ακουσει αλλα προσωπικη αποψη νομιζω εχεις κανει η εχει κανει λαθος στην ημερομηνια!!!τωρα για τα υπολοιπα για να σου πει καποιος τιμες θα πρεπει να τα ανεβασεις και φωτογραφια, να δουμε σε τι κατασταση ειναι.μπορει να κανουν και 1 ευρω μπορει ομως να κανουν και 100 αν δεν δουμε ομως κατασταση δεν μπορουμε να σου πουμε!!!ειναι κυκλοφορημενα????ειναι ακυκλοφορητα βοηθησες μας λιγο! Χαμόγελο
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:33:44 πμ »

μηπως αντι για 1809 ειναι 1819 2λεπτο ιονικο?πιο σωστο μου ακουγετε!το εχει σε φωτογραφια???μπορεις να το περιγραψεις???ειναι ενα λιονταρι απο την μια μερια κρατωντας μια ασπιδα??
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:36:12 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15040.0

για μπες εδω και δες αν ειναι αυτο το νομισμα!
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:42:23 πμ »

Δεν βοηθάει πολύ η φωτό... Εμένα το μυαλό μου πήγε σε τουρκοκρατία. Αλλά δεν βρίσκω πουθενά κατάλογο της εποχής... Δείτε και τα υπόλοιπα και μου λέτε. Είναι προφανώς κυκλοφορημένα! Η τσέπη μου δεν αντέχει ακυκλοφόρητα δυστυχώς...
Και κάτι ακόμα... Εχω ακούσει οτι απαγορεύεται η επέμβαση στο νόμισμα. (καθαρισμός). Επειδή έχω τελειώσει συντήρηση αρχαιοτήτων, εκεί κάναμε καθαρισμό νομισμάτων. (Μέχρι ένα όριο). Τελικά τι ισχύει;;;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2014, 09:57:30 πμ »

απο την μια μερια που βλεπω πρεπει να ειναι το 2λεπτο του 1869.δεν ειναι το ιονικο που ελεγα!!!
αλλα ειναι τοσο χαλια η κατασταση του που δεν αξιζει να ασχοληθεις.εχει και τις πρασινιλες που σημαινει οξειδωση του νομισματος οποτε αστο καλυτερα!!!τα υπολοιπα τωρα ναι ειναι και αυτα κυκλοφορημενα και φθαρμενα αρκετα,για μενα πανω απο 1 ευρω για καθε νομισμα και ισως λεω πολλα δεν αξιζει να δωσεις η μην τα παρεις καθολου!!!ειναι χαμηλης καταστασης!!!!
για τον καθαρισμο οντως ετσι ειναι για ανθρωπους που δεν ξερουν,να μην τα αγγιζουν γιατι συνηθως τα καταστρεφουν.τωρα εσυ αφου λες οτι εχεις τελειωσει συντηρηση αρχαιοτητων και εχεις καθαρισει νομισματα και ξερεις μπορεις να κανεις ενα πειραμα σε ενα φθηνο νομισμα και να σου πουμε μετα την γνωμη μας!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
αν το κανεις καλα που ξερεις μπορει να βρεις και δουλεια εδω μεσα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
απλα να φωτογραφησεις το νομισμα πριν το καθαρισμο και μετα να δουμε την εξελιξη και πως εγινε! Κλείσιμο ματιού
κατι τελευταιο ποια νομισματα απο αυτα που κοιτας σου λειπουν?
να κοιταξω να δω αν τα εχω εγω να στα στειλω!
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:01:16 πμ »

απο την μια μερια που βλεπω πρεπει να ειναι το 2λεπτο του 1869.δεν ειναι το ιονικο που ελεγα!!!
αλλα ειναι τοσο χαλια η κατασταση του που δεν αξιζει να ασχοληθεις.εχει και τις πρασινιλες που σημαινει οξειδωση του νομισματος οποτε αστο καλυτερα!!!τα υπολοιπα τωρα ναι ειναι και αυτα κυκλοφορημενα και φθαρμενα αρκετα,για μενα πανω απο 1 ευρω για καθε νομισμα και ισως λεω πολλα δεν αξιζει να δωσεις η μην τα παρεις καθολου!!!ειναι χαμηλης καταστασης!!!!
για τον καθαρισμο οντως ετσι ειναι για ανθρωπους που δεν ξερουν,να μην τα αγγιζουν γιατι συνηθως τα καταστρεφουν.τωρα εσυ αφου λες οτι εχεις τελειωσει συντηρηση αρχαιοτητων και εχεις καθαρισει νομισματα και ξερεις μπορεις να κανεις ενα πειραμα σε ενα φθηνο νομισμα και να σου πουμε μετα την γνωμη μας!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
αν το κανεις καλα που ξερεις μπορει να βρεις και δουλεια εδω μεσα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
απλα να φωτογραφησεις το νομισμα πριν το καθαρισμο και μετα να δουμε την εξελιξη και πως εγινε! Κλείσιμο ματιού
κατι τελευταιο ποια νομισματα απο αυτα που κοιτας σου λειπουν?
να κοιταξω να δω αν τα εχω εγω να στα στειλω!
Μόνο ένα μου λείπει απόο αυτά... Και αυτό που δεν ξέρω τι είναι! 7 ευρώ τα δίνει όλα μαζί. Γενικά μου λείπουν πάρα πολλά! έχω μόνο κάποια πολύ καινούργια... Θα δω. Μπορεί να το πάρω, να κάνω πείραμα καθαρισμού χωρίς επιτήρηση... Μπορεί και να μου βγει σε καλό!!! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:09:46 πμ »

οτι νομιζεις!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
απλα προσεχε στον καθαρισμο αυτο που (χαλαει) το νομισμα ειναι οι hairlines να μην φαινονται δηλαδη γραμμες απο τριψιμο και τα σχετικα και να μην χασει το χρωμα του!τωρα πως θα το καταφερεις αυτο δεν ξερω εσυ εισαι η ειδικη πανω σε αυτο!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
αν το παρεις παντως θα ειναι μια καλη δοκιμη να δεις αν μπορεις να το καθαρισεις,μικρο το ρισκο μιας και το νομισμα δεν ειναι κατι αξιας οπως ειναι.αν ομως τα καταφερεις μπορει να παρει αλλη αξια!!!σου ευχομαι καλη τυχη!!!
μην με ευχαριστεις χαρα μου!!!οτιδηποτε αλλο χρειαστεις η εχεις απορια ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθουν και αλλα παιδια να σε βοηθησουν!!!!
και γω εδω μπηκα πριν ενα χρονο και δεν ηξερα τιποτα απο νομισματα,σιγα σιγα ομως με το διαβασμα και με την βοηθεια των παιδιων εχω μαθει αρκετα πανω στα νομισματα!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
καλη μερα να εχουμε φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:36:20 πμ »

H αποψη μου ειναι να μην τα παρεις.
Δεν αξιζουν 7 ευρω. Βαλε εδω μια ζητηση , ακομη κι αν δωσεις 15 , θα απεχουν κατα πολυ απο αυτα της φωτο που ειναι αχρηστα
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2014, 11:16:46 πμ »

Δώσε μου μια διεύθυνση με προσωπικό μήνυμα να στα στείλω δωρεάν  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2014, 11:26:01 πμ από asimako » Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2014, 12:22:38 πμ »

Δώσε μου μια διεύθυνση με προσωπικό μήνυμα να στα στείλω δωρεάν  Κλείσιμο ματιού
Έστειλα μήνυμα αλλά δεν ξέρω αν ήρθε!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:37:04 πμ »

Δώσε μου μια διεύθυνση με προσωπικό μήνυμα να στα στείλω δωρεάν  Κλείσιμο ματιού
Έστειλα μήνυμα αλλά δεν ξέρω αν ήρθε!

το έλαβα, οκ!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2014, 12:32:04 μμ »

Τελικά το νόμισμα της φωτογραφίας πρέπει να είναι 1869 με το 6 αλλοιωμένο. Γιατί γράφει ΓΕΩΡΓΙΟΣ και κάτι άλλο που δεν φαίνεται καν....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences