Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:15:49 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει λόγος για τόσο ακριβό;  (Αναγνώστηκε 24091 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:25:36 πμ »

Κατ' αρχας Λεωνίδα ελπίζω να μην σου κατέστρεψα το κινητό. Αν το έκανα δεσμεύομαι να σου το αντικαταστήσω Κλάμα.
 

το κινητο αν και κολλαει λιγο την γλητωσε . τα κατοχικα οχι (ευτυχως που ηταν κατοχικα)
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:31:17 πμ »

Καλημερα και απο εμενα. @podaras: Φυσικα Δημήτρη το καταλαβαίνω, πήρα το θάρρος και εγω να κάνω λιγο χιούμορ και χαίρομαι που δεν το παρεξηγησες.

Δυο λόγια μόνο για τους εμπόρους. Δοκιμάσατε ποτε να γίνετε πελάτες διαχρονικοί με έναν συγκεκριμένο; Ένας έμπορος που εχει πελάτη 5-10 χρονια δεν θα του πουλήσει ποτε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Ειδικά μάλιστα οταν ξέρει ότι ο πελάτης ειναι γνήσιος συλλέκτης. Εγω απο τα λίγα που ξέρω ειναι οτι η μεγάλη πλειοψηφία αυτών που ασχολούνται με το νομιςμα ειναι εμποροσυλλεκτες. Δηλαδή κάτι συλλέγουν και κάτι εμπορεύονται άλλοι για χαρτζιλίκι άλλοι για περισσότερα άλλοι για να χρηματοδοτήσουν κάτι ακριβότερο.

Εχω την εντύπωση οτι αυτές οι αγοραπωλησίες έχουν καταστρέψει την υγιή σχέση εμπόρου-συλλέκτη. Όλοι πλέον ειναι ανταγωνιστές.

Έμπορος στην Αθηνα μου ειπε πρόσφατα "νομίζεις οτι ειναι ωραίο να βλέπεις νομιςμα που πούλησα 1000 να το βάζει ο άλλος σε σλαμπ 65 κα να το δίνει 4000;. Τους κάνω εμπόρους με δικά μου νομίσματα. Απο εδώ και πέρα θα αλλάξω τακτική".

Ποιος χαλάει ποιον λοιπον; Ιδού η απορία.

Την καλημερα μου στην παρέα.

Οι παλιοί έμποροι των Αθηνών δεν αντιλήφθηκαν εγκαίρως τις αλλαγές που επήλθαν στο εμπόριο των συλλεκτικών.  Είχαν μάθει τόσα χρόνια να λειτουργούν σαν ενεχυροδανειστές.  Η δική τους αδυναμία ενδυνάμωσε τους εμποροσυλλέκτες.  Δεν τους βλέπω να σηκώνονται από την καρέκλα τους να βγουν έξω, να βρουν νομίσματα και να πληρώσουν τα καλά κομμάτια για να έχουν εμπόρευμα.  Περιμένουν μήπως περάσει καμιά γιαγιά από την πόρτα του καταστήματος και φέρει τίποτα της προκοπής σε ξευτελισμένη τιμή.   Ας μην γκρινιάζουν. 
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:33:16 πμ »

GOOGLE!!!η Απολυτη γνωση!!!σε εναν μηνα!!!γιαννηςτ.                                                                               υγ.η Συλλογη ειναι Παρεργο για τους Συλλεκτες!!!αλλο που μερικοι το εκαναν Εργον!!!δεν μιλαμε για ανταλλαγες,αναβαθμισεις,κλπ αλλα για την κοινη Κερδοσκοπια!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:39:41 πμ »

Καλημερα και απο εμενα. @podaras: Φυσικα Δημήτρη το καταλαβαίνω, πήρα το θάρρος και εγω να κάνω λιγο χιούμορ και χαίρομαι που δεν το παρεξηγησες.

Δυο λόγια μόνο για τους εμπόρους. Δοκιμάσατε ποτε να γίνετε πελάτες διαχρονικοί με έναν συγκεκριμένο; Ένας έμπορος που εχει πελάτη 5-10 χρονια δεν θα του πουλήσει ποτε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Ειδικά μάλιστα οταν ξέρει ότι ο πελάτης ειναι γνήσιος συλλέκτης. Εγω απο τα λίγα που ξέρω ειναι οτι η μεγάλη πλειοψηφία αυτών που ασχολούνται με το νομιςμα ειναι εμποροσυλλεκτες. Δηλαδή κάτι συλλέγουν και κάτι εμπορεύονται άλλοι για χαρτζιλίκι άλλοι για περισσότερα άλλοι για να χρηματοδοτήσουν κάτι ακριβότερο.

Εχω την εντύπωση οτι αυτές οι αγοραπωλησίες έχουν καταστρέψει την υγιή σχέση εμπόρου-συλλέκτη. Όλοι πλέον ειναι ανταγωνιστές.

Έμπορος στην Αθηνα μου ειπε πρόσφατα "νομίζεις οτι ειναι ωραίο να βλέπεις νομιςμα που πούλησα 1000 να το βάζει ο άλλος σε σλαμπ 65 κα να το δίνει 4000;. Τους κάνω εμπόρους με δικά μου νομίσματα. Απο εδώ και πέρα θα αλλάξω τακτική".

Ποιος χαλάει ποιον λοιπον; Ιδού η απορία.

Την καλημερα μου στην παρέα.

+1 Συμφωνω Απολυτως!!! με τον Κυριο Κουντουριδη!!!χαιρετω,γιαννηςτ.                                               υγ.πεντε απλοι συλλεκτες!!!και εκατο εμποροσυλλεκτο......

εσυ τι πεταγεσε
τραβα παρε κανενα ταβορακι των 2,5 να ησυχασουμε
Λεωνιδα μου θυμασε πως γνωριστηκαμε!!!ελπιζω?ο Φιλος σου!!!γιαννης.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:40:00 πμ »

k. Γιώργο,

Ο εμπορος αποσκοπά στο κέρδος, και εχω την εντύπωση πως ο κάθε εμπορος είναι της άποψης πως το νομισμα πρέπει να πληρώνεται στην τιμή του ασχέτως του κόστους του. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό ότι ο εμπορος δεν θα πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Ολοι πουλάνε κατά καιρούς φύκια για μεταξωτές κορδέλες, απο συλλέκτες που συλλεγουν κερματα των 10 ευρώ μέχρι τον Heritage. Μπορώ να απαριθμήσω περιστατικά που γνωρίζω μεταξύ συλλεκτών αλλα και απο οίκους εκατοντάδες αλλα δεν θα το κάνω για προφανείς λόγους.

Προσωπικά , παρότι αγαθιαρης και καλοπρααίρετος πάντοτε,πλέον δεν πιστεύω στην σχέση εμπορου-συλλέκτη έτσι όπως την διατυπωνετε. Και για να το πω αντίστροφα : Δηλαδή ο εμπορος πρεπει να εχει μακροχρονια σχεση με τον συλλεκτη για να μην του πουλησει φυκια για μεταξωτες κορδέλες??? Τι λογική είναι αυτή?

Οσο για τον έμπορο και το παράδειγμα που αναφέρατε, για κάθε τετοιο 1 περιστατικό καλό θα ήταν να σας έλεγε ο εν λόγω έμπορος πόσα νομισματα εχει πουλησει σε τιμή 5Χ αντί για Χ . Επίσης οι παλιοί εμποροι αθηνων είναι , οι περισσότεροι , καβατζωμενοι απο εμπορευμα , και δεν ασχολούνται με το χομπυ. Ουτε να μαθουν να βαθμολογούν το κερμα, ουτε να ψαξουν ουτε τιποτα. Ψαχνουν τον ##### που θα πληρωσει καθαρισμενο raw ταλιρο 33, 800 ευρώ
Δεν έχω τίποτα με κανέναν έμπορο και κανέναν συλλέκτη, αλλά όλοι κοιτάζουνε max profit. Οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή στην οποία ο πωλητής να 'ριχνει' τον εαυτό του επιτηδες είναι σταγόνα στον ωκεανό και ανάξια λόγου.

φιλικά,

βασιλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:41:37 πμ »

A να , με προλαβε ο Ποδάρας πιο πάνω, ετσι ειναι 100%.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:45:34 πμ »

k. Γιώργο ολα τα παραπάνω τα λέω πολυ φιλικά. Εχω αγοράσει 2 φορές απο εσάς και δεν ειχα το παραμικρό πρόβλημα, να το πω αυτό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:04:20 πμ »

Δεν εχω δει Εμπορο(με την Εννοια του ορου,ΦΠΑ,ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ,ΚΛΠ)!!!!!να ζητα πισω Χρηματα απο λαθος δικο του!!!το Αντιθετο μπορει?χαιρετω,γιαννης.
Έχει συμβεί και αυτό φίλε μου. Παλιότερα. Κάποιοι απο την νομισματική ένωση ίσως να θυμούνται για μια κυπριακή συλλογή.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:04:57 πμ »

k. Γιώργο ολα τα παραπάνω τα λέω πολυ φιλικά. Εχω αγοράσει 2 φορές απο εσάς και δεν ειχα το παραμικρό πρόβλημα, να το πω αυτό.

αγορασες καινουργιο πληκτρολογιο
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:08:38 πμ »

Οχι λεω, ειμαι στη δουλειά. Στο σπίτι εχω το χαλασμένο. Ειμαι πολυ τσιγκούνης σε αυτά, δεν θα δώσω 9ευρώ να αγοράσω καινουριο πληκτρολογιο με τιποτα αν δεν χαλασουν τουλαχιστον αλλα 5-6 πληκτρα. Ωστόσο μου φαινεται απολυρως φυσιολογικο να δίνω 500ε για ενα νομισμα. Δε ξέρω, δεν ειμαι καλά μου λενε οι δικοί μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:14:38 πμ »

Η σχέση εμπόρου - συλλέκτη, είναι σε όλες τις περιπτώσεις αμφίδρομη.
Και ισχύει για όλα τα επαγγέλματα και χόμπυ.


ΥΓ  
Οχι λεω, ειμαι στη δουλειά. Στο σπίτι εχω το χαλασμένο. Ειμαι πολυ τσιγκούνης σε αυτά, δεν θα δώσω 9ευρώ να αγοράσω καινουριο πληκτρολογιο με τιποτα αν δεν χαλασουν τουλαχιστον αλλα 5-6 πληκτρα. Ωστόσο μου φαινεται απολυρως φυσιολογικο να δίνω 500ε για ενα νομισμα. Δε ξέρω, δεν ειμαι καλά μου λενε οι δικοί μου.

Καλά είσαι Βασίλη μου... όλοι οι υπόλοιποι είναι άρρωστοι.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Άκου εκεί... 9 ευρώ για ένα πληκτρολόγιο.  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:19:12 πμ »

δε μπορώ ρε Κώστα να δώσω 9 ευρώ για πληκτρολογιο. Εδω φοράβ μια nautica μακρυμανικη απο την Β' Λυκείου και την εχω ακόμα. Μόνο καλτσες αγοράζω και μποξεράκια, τιποτα άλλο. Αρνούμαι , ερχεται και ο Lissner και δε μπορω να κανω περιττα έξοδα. Καλά , κανεις δε καταλαβαίνει τίποτα?? Ειλικρινα το λεω, μονο εγω ειμαι ετσι?Απορία

π.σ. Δεν δουλευει το ####Taxis σημερα και θα με φατε στην μαπα όλη μερα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:22:34 πμ »

βασίλη χρειάζεσαι θεραπεία.........ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πάρε το 5 leva pr67 του Lissner μπας και Συνέλθεις!!!!!!!!!!!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:25:12 πμ »

βασιλη παλι καλα που δε μαζευεις λιρες.το γερο-λαδας θα το χες παρατσουκλι Σαρκασμός
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:26:55 πμ »

9 euro

0,85
διαλεξε
http://www.ebay.com/sch/Computer-Components-Parts-/175673/i.html?_from=R40&_sop=15&_nkw=keyboard
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences