Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 04, 2024, 11:39:29 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 78337 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:02:41 μμ »

9 στους 10 νεους συλλεκτες που ακουνε αυτα τα πιεστικα "πρεπει" απο τους παλιους ειναι συλλεκτες που ΑΥΤΟΙ προσεγγιζουν τους παλιους και ζητανε συμβουλη, πολλες φορες και με επιμονο, αυθαδη και αρκετα πιεστικο τροπο. Οταν απλως ακουσουν συμβουλη που τυγχανει να μην τους αρεσει η τυγχανει να μην τους βολευει, τσινανε και αρχιζουν να γκρινιαζουν πως "θιγεται η οντοτητα τους" η πως "παραγκωνιζεται η μοναδικοτητα του χαρακτηρα τους" και αλλα τετοια περιεργα, οι περισσοτεροι απο αυτους πιτσιρικαδες με αλυτα ακομα απο την εφηβεια, γεματοι απο υπερβολη, υπερμετρους συναισθηματισμους και αλλα τετοια παιδικα..

Εχω βοηθησει απειρους νεους οταν μου το ζητησαν αλλα πλεον εχω αρχισει να το κοβω.
Οι περισσοτεροι, δλδ η τεραστια πληοψηφια ειναι στουρναρια, αχαριστοι και ανεπιδεκτοι μαθησεως. Εχω χασει πολυ χρονο με δαυτους.

Που και που βεβαια βρισκεται και καποιο διαμαντι μεσα στα μπαζα και σε κανει να λες πως τελικα ισως και να αξιζει τον κοπο...

Χαιρετισμους,

Νικος

Τώρα ο ποιητής δικαιολόγησε τα αδικαιολόγητα.

Ωραίος είσαι εσύ! Επειδή κάποιοι "σου τα πρήζουνε", αντί να τους πεις "άντε παρατάτε με", τους λες "μην αγοράσεις αυτό, αγόρασε εκείνο". Και ##### τις δικαιολογίες....

Εγώ πάλι γιατί βλέπω μπροστά μου τόσα πρέπει, χωρίς να έχω ρητήσει ποτέ κανέναν;

...Ναι και η "υπερμετρα συναισθηματικη πιτσιρικαρια" που λεγαμε παραπανω...  Σαρκασμός

Χαιρετισμους,

Νικος

Δεν ξέρω πόσους πιτσιρικάδες 50 χρονών (παρά 2 μήνες) έχεις γνωρίσει, αλλά αν σε ρωτήσω πού είναι ο "συναισθηματισμός", προφανώς θα ψάξεις να βρεις κάποια από τις έτοιμες απαντήσεις να την προσαρμόσεις...

Το γεγονός ότι έχεις κάποιες απαντήσεις έτοιμες για να τις ταιριάξεις όπου να 'ναι, δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο.
(Στην παραγματικότητα, βέβαια, γιατί στο δικό σου το μυαλό έχεις πάντα δίκιο.)

ΥΓ Έλληνες αεί παίδές εσμεν. Το παίδες θέλει δύο τόνους, το εσμέν κανέναν. Θυμάται κανένας γιατί;

ΥΓ2 Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για το "πιτσιρικάς".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 05:16:27 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:15:06 μμ »

Ο "ειδικός" αμόλησε μελάνι κι έφυγε... πάμε παρακάτω...

Αυτό που βλέπω εγώ δεν είναι μόνο το συμφέρον ή μόνο τα ψώνια. Συμφέροντα είναι φυσιολογικό να υπάρχουν (φυσιολογικό δεν σημαίνει και σωστά, αλλά αυτά τα είπαμε και είπατε). Τα ψώνια... δικό τους πρόβλημα...

Το μεγαλύτερο κομάτι της συζήτησης βλέπω ότι αφορά την αλλοτρίωση. Όποιος δεν ξέρει τι είναι η αλλοτρίωση, τον παρακαλώ να κοιτάξει μια εγκυκλοπαίδεια κλπ, για οικονομία χρόνου και χώρου.

Η λογική "έτσι είναι, πάπου προς πάπου" με απλά λόγια.
_ Γιατί αυτό είναι έτσι;
_ Γιατί έτσι μας είπαν οι παλιότεροι συλλέκτες.
_ Και πώς οι παλιότεροι συλλέκτες κατέληξαν σε αυτά τα συμπεράσματα;
_ Έτσι τους είχαν πει οι παλιότεροι από αυτούς.

Σαν να λέμε:
_ Γιατί νηστεύουμε;
_ Γιατί έτσι μάθαμε από τους παλιότερους.

_ Γιατί ψηφίζουμε τον Ψ;
_ Γιατί πάντα στην οικογένειά μας τον Ψ ψηφίζαμε, πάπου προς πάπου.

(Το να κρατάμε τις παραδόσεις σε κάποια θέματα καλό είναι και σωστό. Αλλά όχι παντού. Όχι στην πολιτική, για παράδειγμα.)

Σχετικό είναι και το "επειδή έτσι κάνουν και οι άλλοι". Όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει.

Φυσικά, δεν εννοώ ότι ό,τι έκαναν οι παλιότεροι ή ό,τι κάνουν και οι άλλοι είναι όλα λάθος. Εννοώ ότι δεν είναι "Κοράνι" (sic).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:28:26 πμ »

Να συμπληρώσω γιατί το ξέχασα, ότι εκτός από το παραδοσιακό "ιερατείο" του συλλεκτισμού, υπάρχουν και οι "καινοφανείς" προφήτες (τύπου Μορμόνοι, Ιεχωβάδες) που εμφανίζονται κι αυτοί στην πιάτσα.

Διεκδικούν μερίδιο των συλλεκτών, όχι μόνο για να πουλήσουν την πραμάτεια τους, αλλά και για να αυξήσουν το "ποίμνιό" τους και να πάρουν και οι ίδιοι αξία σαν άνθρωποι.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 20, 2014, 11:44:22 πμ »

Να συμπληρώσω γιατί το ξέχασα, ότι εκτός από το παραδοσιακό "ιερατείο" του συλλεκτισμού, υπάρχουν και οι "καινοφανείς" προφήτες (τύπου Μορμόνοι, Ιεχωβάδες) που εμφανίζονται κι αυτοί στην πιάτσα.

Διεκδικούν μερίδιο των συλλεκτών, όχι μόνο για να πουλήσουν την πραμάτεια τους, αλλά και για να αυξήσουν το "ποίμνιό" τους και να πάρουν και οι ίδιοι αξία σαν άνθρωποι.
+1
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 20, 2014, 11:47:41 πμ »

Χαίρομαι που συμφωνούμε σε κάτι :-)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 20, 2014, 11:58:49 πμ »

Χαίρομαι που συμφωνούμε σε κάτι :-)
+1
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #186 στις: Ιούνιος 20, 2014, 03:08:59 μμ »

Σχετικά με το θέμα "μασούρια", ας θυμηθούμε και αυτά. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι τα ξέρετε.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22784&subid=2&pubid=51349

http://news.in.gr/culture/article/?aid=632289

Προφανώς, όταν υπήρχαν μόνο 12 δεκάδραχμα γνωστά, η τιμή τους ήταν Χ και τώρα που έγιναν περίπου 50 η τιμή τους είναι Ψ.

Για κάποια πράγματα, μπορείς να είσαι σίγουρος. Για κάποια άλλα, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ξημερώσει.

(Για τους λεονταρισμούς των Τούρκων ελάχιστα μας απασχολεί...)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 20, 2014, 09:15:18 μμ »

Προς τους συντονιστές, διαχειριστές, ιδιοκτήτες του Στεκιού:

Έχω ανεβάσει ένα σοβαρό θέμα στο φόρουμ μου για το οποίο θα ήθελα την βοήθειά σας - συμβουλή για να ανεβάσω το ίδιο θέμα, σε περίοπτη θέση, και στο Στέκι.

Ευχαριστώ

Καλησπερα σε ολους.
Δημητρη αν και ειδα πως καποιος εβαλε τον συνδεσμο εδω μεσα να μεταφερετε κατευθιαν στην εκει κουβεντα.
Εαν θες κανε το θεμα εκει που εσυ νομιζεις οτι πρεπει να ειναι σαν θεμα και εγω ο ιδιος θα στο καρφιτσωσω πρωτο πρωτο.
Και μακαρι πολλοι να αρχισουν να μαθαινουν να διακρινουν τα καλα f/vf/xf νομισματα και να τους δωσουν την προσοχη που τους χρειαζετε!!
Συμφωνω σε ολα μαζι σου και μπραβο σου για αυτην την πρωτοβουλια!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 20, 2014, 09:27:12 μμ »

Προς τους συντονιστές, διαχειριστές, ιδιοκτήτες του Στεκιού:

Έχω ανεβάσει ένα σοβαρό θέμα στο φόρουμ μου για το οποίο θα ήθελα την βοήθειά σας - συμβουλή για να ανεβάσω το ίδιο θέμα, σε περίοπτη θέση, και στο Στέκι.

Ευχαριστώ

Καλησπερα σε ολους.
Δημητρη αν και ειδα πως καποιος εβαλε τον συνδεσμο εδω μεσα να μεταφερετε κατευθιαν στην εκει κουβεντα.
Εαν θες κανε το θεμα εκει που εσυ νομιζεις οτι πρεπει να ειναι σαν θεμα και εγω ο ιδιος θα στο καρφιτσωσω πρωτο πρωτο.
Και μακαρι πολλοι να αρχισουν να μαθαινουν να διακρινουν τα καλα f/vf/xf νομισματα και να τους δωσουν την προσοχη που τους χρειαζετε!!
Συμφωνω σε ολα μαζι σου και μπραβο σου για αυτην την πρωτοβουλια!! 
Ευχαριστώ Γιώργο.
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 20, 2014, 10:27:42 μμ »

Το πιο εντυπωσιακο για εμενα ειναι το ταλληρο του 51. Απουλητο στα 2300???

Κριμα που δεν το ηξερα.
Πουλήθηκε μετά το πέρας της δημοπρασίας όπως πολλά άλλα.

Έτσι για το αρχείο μου γνωρίζει κανεις πόσο;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:43:31 πμ »

Το πιο εντυπωσιακο για εμενα ειναι το ταλληρο του 51. Απουλητο στα 2300???

Κριμα που δεν το ηξερα.
Πουλήθηκε μετά το πέρας της δημοπρασίας όπως πολλά άλλα.
Αγαπητε  Δημητρη με ολην τη Εκτιμηση που τρεφω προς το ατομο σου,μηπως αυτο ειναι λαθος?Κατι εχει γραφει στην Αρχη του φυλλαδιου της Δημοπρασιας,στην Παραγραφο Οροι Δημοπρασιας!!!Χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:17:58 πμ »

Οκ καταλαβαίνω απο αυτα που γράφεις οτι δεν επιτρέπει την πληροφόρηση αυτή. Δεν χρειάζεται να εκτεθεί κανεις λοιπον.

Πάντως δεν θα πρεπει να απαγορεύει την πληροφορία οτι πουλήθηκε. Ούτως η άλλως το ήξερα οτι είχε πωληθεί και μάλιστα απο μέσα διότι εκδήλωσα ενδιαφέρον.  Δεν μου είπαν τιμη. Αν αυτος ηταν όρος της δημοπρασίας καλώς έπραξαν. Ο Δημήτρης δεν έκανε τιποτα μεμπτό και τιποτα διαφορετικό απο αυτο που ήδη είχαν κάνει άνθρωποι της ΠΝΕ.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1063



Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:26:51 πμ »

Οκ καταλαβαίνω απο αυτα που γράφεις οτι δεν επιτρέπει την πληροφόρηση αυτή. Δεν χρειάζεται να εκτεθεί κανεις λοιπον.

Τι πληροφορηση ρε Γιωργο; Αν το ταλληρο στο οποιο αναφερεσαι ηταν λοτο της ΠΝΕ, τοτε η πουληθηκε μετα το τελος, σε τιμη εκκινησης συν 10% επειδη "κοιμηθηκε" η "αλλαξε γνωμη" ο αγοραστης,μια η αλλη λοιπον, η πολυ σπανιωτερα, να βρηκε τον καταθετη και να το αγορασε σε εκκινηση χωρις προμηθεια η και λιγωτερο, αλλα το θεωρω απιθανο να παιζει αυτο. Αντιθετο και με τους ορους της ΠΝΕ αλλα ποιος τα σκεφτεται αυτα;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:33:47 πμ »

 Αν ειναι αντίθετο με τους όρους τότε πρεπει να το σεβαστούμε. Αλλα δεν φαντάζομαι να απαγορεύει να μαθευτεί οτι πωλήθηκε μετα, αλλα μάλλον το πόσο. Δεν εχω παρει ποτε μέρος και δεν ξέρω τους όρους. Ας μην το συνεχίσουμε ομως, δεν αξίζει δεν έγινε και τιποτα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1063



Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:35:28 πμ »

Αυτο το νομισμα Δημητρη το εχω βαλει για να το βλεπω στην φωτο, γιατι δεν προκειται ποτε στην ζωη μου να το αποκτησω...Brasher Doubloon, κατι μυρια το τεμαχιο σε οποιαδηποτε κατασταση


Ειναι και το μονο Doubloon, απ'τα 7-8 κομματια, ποσα υπαρχουν τελος παντων, πουχει την κοντραμαρκα στο κεντρο ,στο στηθος του πουλιου, κι οχι στο φτερο οπως τα υπολοιπα. Μοναδικο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences