Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 04, 2024, 09:21:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 78321 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 07, 2014, 01:23:32 μμ »

Ευτυχώς υπάρχουν τόσα πανέμορφα λουστράτα ελληνικά και world coins που μπορούν να ικανοποίησουν όλα τα γούστα. Είμαι και εγώ από αυτούς (τους κακομαθημένους  Σαρκασμός) που τους αρέσουν τα λουστράτα υψηλόβαθμα νομίσματα και δεν με απασχολεί τόσο πολύ η ολοκλήρωση συλλογής (αφού γνωρίζω ότι, ειδικά στα Ελληνικά, μόνο Παύλος και Ά Δημοκρατια είναι εφικτοί - πράγματι, αυτά τα 2 σετάκια προσπαθώ να τα ολοκληρώσω σε NGC Κλείσιμο ματιού). Παρόλα αυτά μια ολοκληρωμένη συλλογή έχει την χάρη της, πόσο μάλλον αν είναι σε υψηλή ακυκλοφόρητη κατάσταση.  Έκπληξη
δεν διαφωνώ αλλά παύλος ολοκληρωμένος χωρίς τα χαρτονομίσματα 54-55 δεν νοείται,και 3-4 απο αυτά χτυπάνε 300 ευρα ακυκλοφόρητα
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:12:33 μμ »

@wavelet

έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που μαζεύεις μόνο NGC;
Για να αποφύγω τον Παναγιώτη (zobels) που δεν αφήνει τίποτα σε PCGS  Μεγάλο χαμόγελο

Για κάποιο λόγο έτυχε να αποκτήσω πολλά πιστοποιημένα από αυτά σε NGC οπότε αποφάσισα να τα ολοκληρώσω για ομοιομορφία και για να τα ανεβάσω στο registry set της NGC.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:46:24 μμ »

www.collectors-society.com/PublicUserHome.aspx?PeopleID=161307]http://coins.[url=http://www.collectors-society.com/PublicUserHome.aspx?PeopleID=161307]www.collectors-society.com/PublicUserHome.aspx?PeopleID=161307[/url]
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 07, 2014, 03:08:01 μμ »

Ανάργυρε το link δεν δουλεύει.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 07, 2014, 03:12:11 μμ »

Ανάργυρε το link δεν δουλεύει.


www.collectors-society.com/PublicUserHome.aspx?PeopleID=161307
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 07, 2014, 03:22:57 μμ »

Ευχαριστώ Κώστα.

Εδώ θα βρείτε τα νέα σετάκια που εγκρίνονται στην NGC, τα οποία μετά δημιουργούνται on a rolling basis.

Το σετάκι του Παύλου έχει εγκριθεί μετά απο αίτημα μου, τέλος Γενάρη 2014. Ακόμη δεν έχει δημιουργηθεί.
´Οταν γίνει διαθέσιμο θα με ειδοποιήσουν. Πιστεύω θα περιέχει όλα τα νομίσματα, όχι ένα από καθε αξία όπως σε PCGS, οπότε πιο ενδιαφέρων και πιο δύσκολο  Κλείσιμο ματιού

http://boards.collectors-society.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=6070622#Post6070622
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 07, 2014, 03:48:15 μμ »

@wavelet

έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που μαζεύεις μόνο NGC;
Για να αποφύγω τον Παναγιώτη (zobels) που δεν αφήνει τίποτα σε PCGS  Μεγάλο χαμόγελο

Για κάποιο λόγο έτυχε να αποκτήσω πολλά πιστοποιημένα από αυτά σε NGC οπότε αποφάσισα να τα ολοκληρώσω για ομοιομορφία και για να τα ανεβάσω στο registry set της NGC.
Φάνη μπράβο για το Σέτ που κάνεις στην NGC. Όντως θα είναι πληρέστερο από την PCGS.
Ελπίζω να το κάνει κ η PCGS κάποια στιγμή.
Εγώ διάλεξα PCGS και κάποια στιγμή θα σου στείλω κάτι που πήρα πρόςφατα σε NGC ώστε να μου πεις την γνώμη σου.......... Κλείσιμο ματιού Κλάμα
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 07, 2014, 05:35:06 μμ »

Αυτο της pcgs ειναι μια χαζομαρα.  Τι παει να πει type set στον Παυλο Απορία
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:36:36 μμ »

Αυτο της pcgs ειναι μια χαζομαρα.  Τι παει να πει type set στον Παυλο Απορία
+1
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 16, 2014, 08:20:27 πμ »

Αυτό λέω και εγώ Δημήτρη μου. Για πληρότητα. Ο συλλκετης που θα επιθυμεί πληρότητα στη συλλογή του και δη στον Γεωργιο Α ειναι αδύνατον να του κοστίζει ο γεωργιος π.χ. 20.000 και να τα χει όλα xf , μαζί και το 50ακι.
Μπορεί να συμβεί , δε λέω , αλλά ειναι απίθανο. Ειναι απίθανο να τα μαζευει όλα σε vf kaι να σκασει πενταψηφιο για το 50ακι. Διοτι για να διαθεσει πενταψηφιο παει να πει οτι εχιε λεφτα, για αν εχει λεφτα αποκλειεται να μαζεύει vf , η λογική λεει ότι θα συλλεγει ακυκλοφορητα...αυτό λέω..

Για να δεις ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα φαντάζεσαι:

1/2 δραχ. 1842 Χάγερ XF 2.750
5 δραχμές 1844 XF details 3630
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=127&CategoryId=112&TypeId=2&pageno=2
1 λεπτό 1828 AU58 810 ευρώ
5 λεπτά 1831 AU53  935 ευρώ
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=127&CategoryId=111

Υπάρχει ακόμα ελπίδα.

Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 16, 2014, 08:47:37 πμ »

Μπουμπουνακεφαλος δεν είμαι. Αν καποιος εχει επιχειρηματα μπορει να μου αλλάξει άποψη.

Αυτό ειναι κατι Δημήτρη, αν συνεχιστεί και παγιωθεί αυτή η νοοτροπία, ίσως να αλλάξει....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:17:35 πμ »

Πάντως και γω κουφάθηκα με την τιμή κλεισίματος του τάληρου 1844 Smoothed-Xf Details.
Εκτός και αν αυτός που το πήρε , ξέρει να το πειράξει και γράψει οριακό AU.
To κομμάτι στο reverse ήτο πολύ καλό.
η μιση 1842 χάγερ Δημήτρη , αναμενόμενο ήταν να χτυπηθεί.......καθόλου δεν με εκπλήσσει η τιμή που έκλεισε , μπορούσε να πάει +5-10% πάνω Ανετότατα μάλιστα........

Για την δρχ 1883 NGC MS63 ΌΜΩΣ ΤΙ ΛΈΤΕ?Απορία απούλητη έμεινε
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:25:18 πμ »

Μπουμπουνακεφαλος δεν είμαι. Αν καποιος εχει επιχειρηματα μπορει να μου αλλάξει άποψη.

Αυτό ειναι κατι Δημήτρη, αν συνεχιστεί και παγιωθεί αυτή η νοοτροπία, ίσως να αλλάξει....
Τι εννοείς να παγιωθεί?  Από τότε που δημιουργήθηκε ο συλλεκτισμός, τα πιο σπάνια ήταν πιο περιζήτητα.  Σαφώς και το grade rarity παίζει ρόλο αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις νομίσματα που είναι σπάνια έτσι και αλλιώς με grade rarities.  Όταν δε συνδυάζουν και τα δύο είναι το απόλυτο.  Όταν λέω ότι οι ελληνική συλλεκτική κοινότητα έχει παρ εκτραπεί το εννοώ.  Δεν μπορεί ένα 10 λεπτο του 1895 π.χ. να είναι ακριβότερο από μια μισή του Χάγερ σε VF ή ένα τάληρο του 1851 σε XF καθαρισμένο, όσο καλό και να είναι.  Κάτι πάει στραβά.  
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:33:56 πμ »

Δημήτρη, το κυνήγι των βαθμών... Αυτό είναι που πάει στραβά.
Δε λέω, καλά είναι να έχουν λούστρα, αλλά μερικά νομίσματα απλά δεν τα βρίσεις με λούστρα. Όχι ότι δεν υπάρχουν, αλλά ήδη τα έχουν συλλέκτες. Κι αν αποφασίσει ο συλλέκτης να τα βγάλει για πώληση, θα δώσεις κοψοχρονιά τη μισή συλλογή σου για να τ' αποκτήσεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:36:15 πμ »

Πάντως και γω κουφάθηκα με την τιμή κλεισίματος του τάληρου 1844 Smoothed-Xf Details.
Εκτός και αν αυτός που το πήρε , ξέρει να το πειράξει και γράψει οριακό AU.
To κομμάτι στο reverse ήτο πολύ καλό.
η μιση 1842 χάγερ Δημήτρη , αναμενόμενο ήταν να χτυπηθεί.......καθόλου δεν με εκπλήσσει η τιμή που έκλεισε , μπορούσε να πάει +5-10% πάνω Ανετότατα μάλιστα........

Για την δρχ 1883 NGC MS63 ΌΜΩΣ ΤΙ ΛΈΤΕ?Απορία απούλητη έμεινε
Smoothed XF details και χαζομάρες.  Δύσκολο νόμισμα σε τέτοια κατάσταση και όμορφο στο μάτι.  Για εμένα, αυτή θα έπρεπε να είναι η τιμή του.  Για την δραχμή του 1883 δεν θέλω να εκφέρω άποψη αλλά μιλώντας θεωρητικά, αν ένα ανάλογο νόμισμα έγραφε AU58 το ταμπελάκι αντί για 63 θα σου φαινόταν φθηνό στα 3.500 ευρώ?  Όσον αφορά τα καθαρισμένα νομίσματα να το καταλάβω στον Παύλο και Κωσνταντίνο που είναι εύκολα.  Στο Όθωνα και στον Γεώργιο γιατί να ξευτελίζονται με το παραμικρό πρόβλημα?  Δραχμή του 1883 MS ακαθάριστη 3.500 ευρώ, καθαρισμένη 100 ευρώ!  Εκεί έχουμε καταντήσει.  Επαναλαμβάνω ότι οι Αμερικάνοι δεν τα ξεφτιλίζουν έτσι τα νομίσματα.    
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences