Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:43:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γνωριζει καποιος τι ειναι αυτο το νομισμα  (Αναγνώστηκε 5940 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« στις: Μάιος 24, 2014, 09:54:57 μμ »

http://i61.tinypic.com/242zn2v.jpg
http://i62.tinypic.com/4iisrl.jpg
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 25, 2014, 04:23:49 μμ »

Προκετε για ένα κινεζικο νομισμα της επαρχιας Kwangtung  tael και το οποιο χρονολογείτε στο 1889
Pn5 20 cents
Pn6 50 cents
Pn7 50 cents
 
Πρεπει αρχικα να ψαξεις το νομισμα σου αν είναι αληθινο ,εχουν κυκλοφοριση παρα πολλα ψευτικα   που κατά την γνωμη μου είναι ψευτικο, χωρις ναχω ιδιαιτερες γνωσεις. Αν είναι αληθινο το 2008 Krause   αναφερει το 20 cent για 5.500 $ και το 50 cent 7.500$  και δεν καταστασεις για αυτά .

θεωρείτε παρα πολύ σπανειο   νομισμα ,αν και εχουν εκδοθεί με σε διαφορες ημερομηνίες με μικρες παραλαγες  , χρειαζοντα καλυτερες φωτο για για λεπτομεριες , περισσοτερες πληροφοριες από τους πιο ειδικους

Λιγα λογια για το νομισμα

οι δυο δρακοι με τα πεντε νυχια  στις δυο ακρες του νομισματος συμβπολιζουν τον αυτοκρατορα και το φλεγομενο μαργαριταρι στη μεση συμβολιζει το φεγγαρι που προδιδει μαγικες δυναμεις  στη μεση του νομισματος βρισκετεενα κινεζικο στοιχιο το shou που συμβολιζει την μακροζωια  
 Στην άλλη πλευρα γραφε guang xu yuan bao (光緒元寶) που δηλωνει ότι φτιαχτηκαν επι αυτοκρατορα  Emperor Guangxu. Το νομισμα ηταν ασημενιο και φτιχτηκε στο mint  στο Guangdong επαρχια και κοπηκε στη μοναδα του ενός tael” (庫平重壹兩).
  Υπολογίζετε ότι υπαρχουν μονο 10 περιπου τετοια νομισματα .  

Σου ευχομε ολοψηχα να εχεις και συ ένα γνησιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2014, 04:47:43 μμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2014, 05:41:01 μμ »

Eνδιαφεροντα αυτα που ειπες γιωργο.ποιος θα μπορουσε να μας πει περρισοτερα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2014, 05:57:58 μμ »

Eνδιαφεροντα αυτα που ειπες γιωργο.ποιος θα μπορουσε να μας πει περρισοτερα


Θα μπορούσα να πω περισσότερα, αλλά στις λεπτομέρειες κρύβεται ο Διάβολος.
Παρόλο που η άποψή μου είναι ότι είναι κόπια (που κάνει μπαμ λόγω λεπτομερειών), χρειάζονται καλύτερες φωτό και όλα τα στοιχεία για το νόμισμα (βάρος, διαστάσεις κλπ). Για να μην νομίζεις ότι έχεις θησαυρό στα χέρια σου (εύχομαι να έχεις)... Ρίξε μία ματιά στον σύνδεσμο πιο κάτω...
http://www.chancientcoins.com/views.asp?hw_id=2236

Αλλά... ακαδημαϊκά πάντα... βγάλε καλύτερες φωτό, δώσε μας και τα στοιχεία... και βλέπουμε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2014, 08:20:39 μμ »

Eνδιαφεροντα αυτα που ειπες γιωργο.ποιος θα μπορουσε να μας πει περρισοτερα


Φιλε Ανασταση από κει και περα γνωρίζοντας ονόματα και ηερομηνιες είναι καθαρα θεμα  ψαξίματος αν θες να μαθεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες όχι για το νομισμα οσο για τον αυτοκρατορα και τα συμβολα πανω στο νομισμα

Τωρα για το νομισμα οι πληροφοριες είναι λιγες και θελει πολύ προσοχη γιατι σε ένα διαστημα περιπου 20 ετων εχουν κοπει πολλες παραλλαγες . Πιστοποιηση μπορουν να σου δωσουν επισημά δυο τρεις εταιριες που ασχολούνται με νομισματα με ένα κοστος περιπου 40 -50 ευρο αλλα είναι εγκυμενη η απαντηση τους . Οσο για εδώ στο στεκι συλλεκτων ξερω ότι υπαρχουν πολλοι που θα σου πουν αν είναι κοπια η όχι . Δοκιμασε τους. Αλλα εχε υποψη σου τα περισσοτερα σαιτ μιλουν όλα για απομιμήσεις μεχρι και e-βαυ θα βρεις 
Ενδεικτικα ριξε μια ματια εδώ

http://www.chancientcoins.com/views.asp?hw_id=2236
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2014, 08:32:55 μμ »

Γιωργο θα το ψαξω.το βαρος ειναι στα 37 γρ και η διαμετρος στα 41 οπως αυτο που μου εστειλες.Αν ειναι αντιγραφο τι αξια εχει.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2014, 08:37:42 μμ »

Είναι αντίγραφο.
Όλα τα στοιχεία του είναι χοντροκομμένα και έχει λάθη.
Η αξία του είναι 1-2 ευρώ... αν βρεθεί κάποιος να το αγοράσει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2014, 08:43:04 μμ »

Οκ και ευχαριστω για τις πληροφοριες.Μου αρεσει και θα το κρατησω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 25, 2014, 08:54:18 μμ »

Παιζει και ρολο ποτε και που το απεκτησες ?? αν ηταν στη οικογενια σου 50 -60 χρονια ??  η ενας μπαρμας ναυτικος τοφερε πριν καναδυο δεκαετιες ??
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 25, 2014, 09:22:59 μμ »

Μου το εφερε ο ξαδερφος μου μαζι με αλλα νομισματα και χαρτονομισματα και ανηκει στην συλλογη του πεθερου του που ηταν καπετανιος και επειδη δεν ασχολειτε αλλο μου εδωσε ολλη την συλλογη του.ξερω μονο οτι ειναι 14 χρονια συνταξιουχος αλλα που το πηρε και ποσα χρονια το εχει δεν ξερω και να τον ρωτησω σιγα μην θυμαται απλα λογω του μεγεθους του μου εκανε εντυπωση για αυτο το ανεβασα.οταν αρχισω να δω και τι αλλα μου εδωσε θα ανεβασω και αλλα νομισματα.
Σας ευχαριστω για την βοηθεια και τις γνωσεις σας
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences