Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 22, 2024, 01:00:24 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα 10 must have νομίσματα  (Αναγνώστηκε 7562 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« στις: Μάιος 14, 2014, 06:26:14 μμ »

Ποια είναι κατα τη γνώμη σας τα 10 ποιό χαρακτηριστικά νομίσματα, ανεξαρτήτου χώρας, που πρέπει να έχει κάποιος συλλέκτης. Πιστεύετε οτι στη δεκάδα έχει θέση ο Φοίνικας του Κυβερνήτη;

Να ξεκαθαρίσω οτι συλλέγω αποκλειστικά Ελληνικά νομίσματα και χαρτονομίσματα αλλά με ενδιαφέρει να αποκτήσω και μερικά χαρακτηριστικά νομίσματα απο άλλες χώρες.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1065



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2014, 07:11:57 μμ »

Εξαρταται. Τοπ 10 για παγκοσμια συλλογη ειναι πολυ περιορισμενο για να χωρεσει φοινικας ακομα και σε ms 65 p-l Κλείσιμο ματιού Οπως βλεπεις πολλοι θεωρουν το χρυσο 100δραχμο του Γεωργιου Α ως το σημαντικοτερο Νεοελληνικο νομισμα, αλλοι (crown collectors) θελουν ταλληρο Οθωνα σε 65+, η Κρητικο, και παει λεγοντας. Εδω σε Ελληνικη συλλογη, και μολις και μετα βιας χωραει στα 10 πιο σημαντικα κομματια κι αυτο λογω ιστοριας, αλλα μετα πρεπει να υπαρχουν και δραχμες Οθωνα, Γεωργιου, Κρητης κι εχει ο θεος... Σχετικα ειναι ολα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2014, 07:14:18 μμ »

Θυρεο MS64 και πάνω;;.....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2014, 07:36:30 μμ »

ωραία από ms 64 και κάτω να τους αφήνετε για έμενα
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2014, 07:52:34 μμ »

Ωπα παιδιά ας αφήσουμε τις καταστασεις απ εξω. Μιλαμε για νομίσματα που εχουν κάποια ιδιαίτερη ιστορία πίσω τους που χαρακτηρισανε μια χωρα ή ενα γεγονος. Δηλαδη το πρώτο νόμισμα που μας έρχεται στο μυαλό απο κάποια χωρα. Εγω πχ αν ημουν Αμερικάνος και έλεγα οτι θα παρω μονο 1 νομισμα απο την Ελλαδα θα μου ερχοτανε στο μυαλό ο Φοίνικας άσχετα με την κατάσταση. Ισως είναι και λίγο υποκειμενικό το ερώτημα μου. Επισης ας το πλατύνουμε. Ας μην ειναι δεκάδα. Ας ειναι εικοσάδα ή πενηντάδα ή 3 νομίσματα ή ενα, οπως ας πουμε αυτο που αναφερω εγω για το Φοινικα επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αλλες χώρες και είμαι ασχετος. Καποιος μπορει να εχει ασχοληθει μόνο με Γαλλια ή αλλος με  Ιταλια κτλ. Ας προτείνει μόνο ενα.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2014, 08:08:55 μμ »

Για καποιον αλλον στα Ελληνικα, ενα νομισμα αναφορας μπορει να ειναι η πρωτη δραχμη του Οθωνα το 1832 ή για καποιον αλλο η τελευταια χρυση δραχμη πριν το ευρω. οκ. Δεν νομιζω ομως να σκεφτοτανε καποιος που θα ηθελε μια τετοιου ειδους συλλογη να επαιρνε ενα κατοσταρικο του 1998 με τον Μ. Αλεξανδρο.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2014, 08:22:09 μμ »

Τα must κατ εμε ειναι τα παρακάτω
Μια 20αρα 31 και έναν φοίνικες
Μια σειρά 1833 που μαζεύεται εύκολα ακόμα και σε φουλ ακυκλοφορητη πλην του 20 δρχ
Μια δραχμη 1873
Δραχμές 10-11 και διδραχμο
30λεπτα και 1λεπτο 1832
Κρητικα χάλκινα
Αναμνηστικά χούντας
Χρυσο και ασημένιο  όχι
Χρυση δραχμη .

Κάποιος που τα έχει αυτά έχει νομίσματα απο όλες τις χρονικές περιόδους και φυσικά ειναι μια συλλογή μόνα τους


Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2014, 08:23:23 μμ »

Ποια είναι κατα τη γνώμη σας τα 10 ποιό χαρακτηριστικά νομίσματα, ανεξαρτήτου χώρας, που πρέπει να έχει κάποιος συλλέκτης. Πιστεύετε οτι στη δεκάδα έχει θέση ο Φοίνικας του Κυβερνήτη;

Να ξεκαθαρίσω οτι συλλέγω αποκλειστικά Ελληνικά νομίσματα και χαρτονομίσματα αλλά με ενδιαφέρει να αποκτήσω και μερικά χαρακτηριστικά νομίσματα απο άλλες χώρες.
Ευχαριστώ.

Πολυ γενικη ερωτηση.

Kατσε να δω πρωτα τι εχω να σου πουλησω Γλώσσα

Ισως χρηματικες αξιες που αναγονται σε κυβερνησεις ξεχωριστου ενδιαφεροντος ισως γιατι οριοθετουν εποχες ιστορικα ή υποδηλωνουν πιθανον το  τελος ιδιαιτερων ιστορικων  εποχων ή  αυτοκρατοριων.
Ισως αξιες μη υφισταμενων πλεον κρατων, κατιπολυ διαδεδομενο και  ενδιαφερον απο συλλεκτικης αποψης.  
Πολυ δυσκολο να σου απαντησει κανεις αφου κοινη λογικη δεν υπαρχει ουτε αναμεσα σε συλλεκτες αξιων  αμιγως εθνικου ενδιαφεροντος . Αλλωστε η παλαιοτητα και η δυσκολια ευρεσης λογω περιορισμενης κοπης θα ηταν παραγοντας καθοριστικος.
Και ναι ο φοινικας θα ηταν μεσα αλλα προσεξε πολυ αν το εχεις στα υπ οψιν.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2014, 09:08:24 μμ »

Ιστορικά, πιο πιθανό είναι να μπαίνει η Δραχμή του 1832 ή ο Οβολός του Γεωργίου, παρά ο Φοίνικας. Διότι αυτά είναι ιστορικά τα Ελληνικά νομίσματα... ειδικά η Δραχμή.
Η Δραχμή ήταν μέχρι πριν 12 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος, το αρχαιότερο νόμισμα σε κυκλοφορία. Άρα υπό αυτήν την έννοια, θα έμπαινε στη δεκάδα και πιθανότατα στην 1η θέση.

Αλλά είναι τόσο υποκειμενικά τα κριτήρια επιλογής, που ταιριάζει απόλυτα το... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2014, 09:11:42 μμ »

Δηλαδη πως ηταν το αρχαιοτερο σε κυκλοφορια;;
Εφευρεση του 19 ου αιωνα ηταν η δραχμη;;


Γιατι εγω νομιζα οτι κοπηκε επι Φειδωνα του Αργειου στην Αιγινα τον 7 ο π.χ αιωνα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 09:21:00 μμ από coll » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2014, 09:36:11 μμ »

Γιατι εγω νομιζα οτι κοπηκε επι Φειδωνα του Αργειου στην Αιγινα τον 7 ο π.χ αιωνα

Αυτό είπα Σωτήρη... απλά αναφερόμαστε στα μοντέρνα Ελληνικά νομίσματα, που δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Σαν το αρχαιότερο νόμισμα σε κυκλοφορία, λογικά η Δραχμή του 1832, θα έπρεπε να είναι must στα top 10, όλων των συλλογών... στην 1η θέση... παρά ο Φοίνιξ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2014, 09:40:22 μμ »

Κατ ονομα ναι , αλλα ο φοινικας ειναι αρχαιοτερος των μοντερνων αλλα οχι και νομιμος.
Αλλωστε ο συναδελφος δεν διευκρινησε . Καν δεν αναφερθηκε σε Ελληνικα.
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 15, 2014, 12:23:25 πμ »

Υπάρχουν νομίσματα που έχουν ιστορία και είναι σπάνια και πανάκριβα. Έχω σκοπό να τα αποκτήσω κάποτε. Σιγά σιγά όμως Χαμόγελο Αυτά που έχω λατρέψει εγώ προσωπικά όμως είναι ο Ποσειδώνας και η Δήμητρα. Και δεν είναι θέμα ιστορικό, συλλεκτικό ή οικονμικό. Είναι έργα τέχνης απλά. Λιτά και απέριτα. Αυτά Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 15, 2014, 12:41:16 πμ »

Υπάρχουν νομίσματα που έχουν ιστορία και είναι σπάνια και πανάκριβα. Έχω σκοπό να τα αποκτήσω κάποτε. Σιγά σιγά όμως Χαμόγελο Αυτά που έχω λατρέψει εγώ προσωπικά όμως είναι ο Ποσειδώνας και η Δήμητρα. Και δεν είναι θέμα ιστορικό, συλλεκτικό ή οικονμικό. Είναι έργα τέχνης απλά. Λιτά και απέριτα. Αυτά Χαμόγελο
Δεν εχεις αδικο πριν λιγες μερες πηρα στα χερια μου τα πρωτα μου τετοια νομισματα και πραγματικα τα ερωτευτηκα για τους λογους που προειπες....αφιερωμενα λοιπον και ας μην ειναι top grade
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 15, 2014, 08:42:12 πμ »

Υπάρχουν νομίσματα που έχουν ιστορία και είναι σπάνια και πανάκριβα. Έχω σκοπό να τα αποκτήσω κάποτε. Σιγά σιγά όμως Χαμόγελο Αυτά που έχω λατρέψει εγώ προσωπικά όμως είναι ο Ποσειδώνας και η Δήμητρα. Και δεν είναι θέμα ιστορικό, συλλεκτικό ή οικονμικό. Είναι έργα τέχνης απλά. Λιτά και απέριτα. Αυτά Χαμόγελο
Δεν εχεις αδικο πριν λιγες μερες πηρα στα χερια μου τα πρωτα μου τετοια νομισματα και πραγματικα τα ερωτευτηκα για τους λογους που προειπες....αφιερωμενα λοιπον και ας μην ειναι top grade
+1          Εγω παντως πιστευω οτι καθε συλλεκτης εχει τα δικα του Μετρα και αποψη περι ομορφου!!!Οσο για τα πιο Διασημα η Ιστορικα!δεν χρειαζετε και μεγαλη σκεψη!ειναι αυτα που δεν τα κοιταμε απλως!(εστω και BU),αλλα αυτα που ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ!!!!χαιρετω την παρεα,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences